Pielęgnacja zwierząt
O pupila trzeba dbać. O tym powinien pamiętać każdy właściciel czworonoga. Psu nie wystarczy tylko miska pełna jedzenia, wspólna zabawa i spacery. Pupil potrzebuje także odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpanie, czesanie, strzyżenie, mycie łap, czyszczenie uszu, obcinanie pazurków, to jedynie część czynności, które należy wykonać. Równie ważne jest nie tylko to, co trzeba wykonać, ale też jak to zrobić, czy kiedy to robić. Inne zabiegi ważne są latem, a inne zimą. Inaczej też trzeba dbać o różne psie rasy, czy też o małe szczenięta.
Pielęgnacja psa - co się za tym kryje?
Prawidłowa pielęgnacja psa to nie tylko rozczesywanie sierści, czy mycie łap po powrocie ze spaceru. Tu należy zadbać o wszystko od wspomnianej sierści, porannego usuwania wydzieliny gromadzącej się w okolicach oczu, pielęgnacji psich uszu, zębów, fałd skórnych, łap i okolic psiego ogona. Zabiegi pielęgnacyjne należy zacząć już od szczenięcych lat.
Jak pielęgnować szczeniaka?
Dbałość o zdrowie szczeniaka, regularne wizyty u weterynarza i dobrze dobrana dieta to zwiększenie szansy na to, by pies cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata. Nie można przy tym jednak zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, które warto zacząć właśnie w okresie szczenięcym. Właściwie dobrana pielęgnacja pozwala zachować w dobrej kondycji sierść, pazury i uszy pupila. Ma ona również pozytywny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. Niektóre psy, zwłaszcza należące do rasy długowłosych, wymagają codziennego rozczesywania pojawiających się na ich sierści kołtunów. W przypadku innych czworonogów wystarczy wyczesać sierść 1 raz lub 2 razy w tygodniu.
A co z kąpielą?
Z pierwszą kąpielą szczeniaka najlepiej wstrzymać się przynajmniej do czasu, aż ten będzie miał za sobą już wszystkie podstawowe szczepienia. Niektórzy specjaliści podają wręcz, że szczeniaka nie powinno się kąpać przed 6 miesiącem życia. Choć są tu pewne wyjątki, do których należą yorki, które można kąpać już po 12 tygodniu życia. Jeśli pupil jednak czymś się zabrudzi, to lepiej przetrzeć go nawilżaną chusteczką. Produkt jednak musi być odpowiedni dla szczeniąt. Takie właśnie są nawilżane chusteczki dla psów LUBA. Nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych i są odpowiednie do oczyszczania i ochrony skóry - łapek, sierści i okolic ogona, nawet najmłodszych pupili.
Przyzwyczajaj od pierwszych dni
Skracanie pazurków, czyszczenie psich uszu, czy oczu, a nawet strzyżenie to zabiegi podstawowe, do których trzeba przyzwyczajać psa już od pierwszych tygodni życia. Z początku nie będzie łatwo, ale bez takich pielęgnacji ani rusz. Z czasem zaowocuje to tym, że zwierzę przyzwyczai się do danych zabiegów pielęgnacyjnych i w dorosłym życiu będą one dużo łatwiejsze do przeprowadzenia.
Nie zapomnij o ochronie przed pasożytami!
Mówiąc o właściwej pielęgnacji szczeniaka mamy na myśli kompleksową pielęgnację. Dlatego nie można tu zapominać o zabezpieczeniu szczeniaka przed pasożytami zewnętrznymi. Ochronę przeciw pchłom i kleszczom powinno się stosować od 8 tygodnia życia psa. Do tego celu można wybrać obroże, krople lub spraye. Formę ochrony najlepiej skonsultować z weterynarzem.
Psie SPA, czyli jakie zabiegi należy wykonać?
Każdy kochający właściciel wie, że o psa należy dbać przez całe jego życie. Prawidłowa pielęgnacja i higiena ukochanego pupila to nie tylko kwestia estetyki. Wszystkie te zabiegi mają wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Dlatego tak ważne, by do każdego z nich podchodzić prawidłowo. Czesanie, strzyżenie, kąpiel, obcinanie pazurów, dbanie o higienę uszu i oczu, czy pielęgnacja zębów. Lista zabiegów jest długa i nie powinno się zapominać o żadnym z nich.
Czesanie psiej sierści
Każdego psa trzeba czesać. Wbrew pozorom ten zabieg nie dotyczy jedynie długowłosych psów, choć oczywiście te wymagają większej uwagi w tym aspekcie. Psy krótkowłose również powinno się czesać. Dlaczego to tak ważne? Czesanie poprawia ukrwienie skóry psa i wspomaga zdrowy wzrost sierści. Poza tym pies czuje się lepiej z wyszczotkowaną sierścią. Uczucie swędzenia, czy szczypania znika. Dodatkowo poprzez szczotkowanie sierść zostaje oczyszczona ze starych, zniszczonych włosów. Umożliwia, to rośnięcie nowych i oddychanie skóry. Nie można też zapominać, że sierść psa to idealne miejsce do życia pasożytów, do których można zaliczyć pchły, kleszcze, czy roztocza. Dlatego nie można pozwolić na, to by sierść pozostawała skołtuniona. Jesienią czy wiosną powinno się czesać psa częściej, bo wówczas najczęściej występuje linienie.
Jak dbać o psie oczy?
O psie oczy należy dbać z należytą troską, delikatnością i uwagą. Te piękne, wierne oczyska, którymi pupil potrafi niejednokrotnie rozczulić właściciela, trzeba oczyszczać z wydzieliny, która gromadzi się przez noc. Aby przeprowadzić precyzyjną eliminację zanieczyszczeń wokół oczu psa, można przecierać kąciki i okolice oczu krawędzią czystej gazy nasączonej wcześniej solą fizjologiczną. Można tu też skorzystać z wygodnych nawilżanych chusteczek dla psów LUBA, które nie podrażniają okolic oczu pupila. Chusteczka ma zwartą strukturę, będąc przy tym niezwykle delikatną. Nawilżane chusteczki dla psa nie zawierają alkoholu i są pozbawione kompozycji zapachowych. Dlatego to dobry i wygodny sposób, po który warto sięgać przy tym i innych zabiegach pielęgnacyjnych pupila. Czyszcząc psie oczy, należy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy - nigdy nie wolno dotykać bezpośrednio gałek ocznych psa. Czyścimy tylko ich okolice.
Higiena uszu i okolic ogona
Dbając o pupila, nigdy nie możemy zapominać o jego uszach. Higiena ucha jest niezwykle ważna. W przypadku jej zaniedbania może dojść do różnych infekcji, a nawet zapalenia ucha, czy rozwoju grzybicy. Jak prawidłowo czyścić psie ucho? Do ucha wlewamy specjalny płyn. Ucho należy przez chwilę lekko masować, a następnie delikatnie wytrzeć wnętrze ucha wacikami lub nawilżanymi chusteczkami dla psów do pielęgnacji wrażliwych miejsc. To samo powtarzamy z drugim uchem.
Co z fałdami skórnymi u psa?
Psy z charakterystycznymi fałdami (zmarszczkami) są przepiękne. Niejedna osoba od razu zakochuje się w takim czworonogu. Jednak posiadanie tak specyficznej skóry niesie za sobą pewne zagrożenia, których nie mają psy innych ras. Pasożyty mogą wykorzystać te urocze fałdki i spowodować liczne infekcje u psów. Podobna sprawa się ma z grzybami. Często dochodzi do sytuacji, gdy skóra pociera o skórę, powodując odparzenia, podrażnienia, przetarcia, a z czasem nawet nieprzyjemny, ostry zapach wydobywający się z fałd. Dlatego też nigdy nie można ich zaniedbywać i należy je często przeglądać i oczyszczać. Do oczyszczania fałd skóry u psa idealnie sprawdzą się nawilżane chusteczki dedykowane dla kochanych czworonogów. To szybki i wygodny sposób na właściwą higienę psa. Chusteczki nie pozostawiają kłaków, czy nitek w fałdach skóry. Nie podrażniają, nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych. Poza tym pozostawiają na skórze psa uczucie odświeżenia i przyjemnego chłodu, które szczególnie latem doceni pomarszczony przyjaciel.
Psi manicure
Psy w naturalny sposób ścierają pazury, biegając po twardym podłożu. Co trzeba robić, gdy mają one utrudnione warunki do wykonania tego naturalnego manicure? Wówczas należy przyciąć psu pazury. Tego zabiegu wymaga często też tzw. wilczy pazur, czyli piąty pazur, który nie dotyka podłoża, a więc nie będzie stary podczas chodzenia, czy biegania. Zabieg obcinania pazurów można wykonać samodzielnie lub udać się do specjalisty.
Jak dbać o psie łapy?
Czy trzeba dbać o psie łapy? Tak, trzeba, w szczególności zimą. Choć psie opuszki wydają się silne i dość odporne, to jednak ich naskórek przegrywa z solą i lodem. Zima nie jest sprzymierzeńcem psich łap. Podczas gdy właściciel spokojnie spaceruje w odpowiednim obuwiu, chroniącym go przed działaniem zimna, soli i innych czynników, pies jest na to wszystko narażony. Naskórek znajdujący się na psich opuszkach może zacząć pękać lub się łuszczyć, sprawiając pupilowi ból lub dyskomfort. Żeby temu zapobiec, opuszki należy systematycznie smarować preparatami natłuszczającymi i nawilżającymi. Ale to nie wszystko. Po powrocie z każdego spaceru trzeba psu obmyć łapy lub przetrzeć je nawilżającymi chusteczkami dla psów. Są idealne w każdej sytuacji. Gdy udajemy się w odwiedziny z psem, w prosty i szybki sposób możemy mu wyczyścić łapy, zapewniając odpowiednią pielęgnację łap pupila i czystość, którą doceni gospodarz.
Prawidłowa pielęgnacja i higiena ukochanego pupila to podstawa, o której nigdy nie powinien zapomnieć żaden właściciel. Jak ją dobrze wykonywać? Czy są sposoby, które ułatwią dbanie o pupila? Jak poradzić sobie z niesforną sierścią? Czy łapy zimą wymagają szczególnej uwagi? O tym i wiele więcej dowiecie się na blogu LUBA. LUBA to miejsce, w którym kocha się psy całym sercem.