Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego pies liże łapy?

2022-06-18
Dlaczego pies liże łapy?

Pies to nie tylko wierny przyjaciel człowieka. Dla wielu z nas to członek rodziny. Troszczymy się o niego, pielęgnujemy, karmimy i martwimy, gdy coś mu się dzieje. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć psie zachowanie. Kochający właściciel chciałby wiedzieć, czy psu nic nie dolega. Pragnie zrozumieć, które zachowania są u pupila całkowicie naturalne, a które powinny wzbudzić nasz niepokój. Jednym z nawyków, który budzi dość spore kontrowersje, dotyczy lizania i podgryzania łap. Dlaczego pies liże łapy? Czy to naturalny rytuał dbania o psią higienę, nuda, a może objaw choroby? Kiedy takie zachowanie jest zupełnie normalne, a kiedy powinnyśmy zacząć się martwić? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Czy trzeba dbać o psie łapy?

O psie łapy należy dbać tak samo mocno, jak o każdą część ciała psa. Choć psie opuszki wydają się silne i dość odporne, to jednak i one mogą ulec uszkodzeniu. Zagrożeń dla psich łap jest wiele.

Dlaczego zima to najtrudniejszy okres dla psich łap?

Podczas gdy my spokojnie spaceruje w odpowiednim obuwiu, chroniącym przed działaniem zimna, soli i innych czynników, pies jest na to wszystko narażony. Naskórek znajdujący się na psich opuszkach może zacząć pękać lub się łuszczyć, sprawiając pupilowi ból lub dyskomfort. Żeby temu zapobiec, opuszki należy systematycznie smarować preparatami natłuszczającymi i nawilżającymi. Po powrocie z każdego spaceru trzeba też obmyć łapy psa lub przetrzeć je nawilżającymi chusteczkami dla psów LUBA. Codzienna pielęgnacja z nawilżającymi chusteczkami Luba jest szybka i wygodna, a po użyciu, brudną chusteczkę można od razu wyrzucić do kosza. A łapy dokładnie osuszyć. Przy okazji należy dobrze obejrzeć łapy psa i sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń, czy podrażnień.

Chusteczki nawilżane Luba dlaczego pies liże łapy alergie u psa

Co jeszcze zagraża psim łapom?

Łapy dźwigają cały ciężar psa i mają kontakt z różnym podłożem. Chodniki, ulice, łąki, lasy. Tu nie trudno o zagrożenia. Lato, zima, wiosna czy jesień. Pora roku jest nieważna. Właściciel musi być szczególnie czujny, jeśli chodzi o obecność ciał obcych w psich opuszkach. Wbite szkło lub inny ostry przedmiot mogą spowodować poważne zakażenie. Czasem nawet zwykłe źdźbło trawy może być przyczyną zapalenia lub stanów grzybiczych łap. Zagrożeń jest wiele. Niektóre zauważymy od razy, gdy pies będzie wył z bólu. Inne dopiero podczas codziennej pielęgnacji. Część zagrożeń możemy początkowo przegapić, dlatego tak ważna jest obserwacja zachowań pupila. Z pozoru niegroźne lizanie łap może okazać się sygnałem zwiastującym poważne kłopoty zdrowotne naszego pupila.

Jakie zachowanie psa wskazuje na problem z łapami?

Do typowych objawów wskazujących na to, że pies ma problem z łapami, należy utykanie. Pies zaczyna utykać na jedną lub naprzemiennie na wszystkie łapy, przestępuje z nogi na nogę, przysiada w czasie spaceru i odmawia dalszego chodzenia, piszczy lub skomle. Jeżeli doszło do zranienia opuszka, to możemy zauważyć też na podłożu ślady krwi. Na opuszkach będzie widoczna rana, pęknięcie lub zdarty naskórek. Zdarza się jednak, że takie objawy nie występują. Opuszki wydają się być zdrowe, a pies jest nieswój i często wylizuje łapy. Czy to również może być powód do niepokoju?

Dlaczego pies liże łapy?

Lizanie łap u psa nie zawsze jest spowodowane problemami zdrowotnymi. Czasem przyczyną takiego zachowania jest nuda lub wcześniejsze, już wygojone urazy. Lizanie łap może też psu po prostu sprawiać przyjemność. Kiedy należy zacząć się martwić? Gdy lizanie nie będzie sporadyczne, a stałe i zdecydowanie nadmierne. Wówczas należy bacznie obserwować pupila i w razie potrzeby udać się do weterynarza.

Chusteczki nawilżane Luba dlaczego pies liże łapy witaminy dla psa

Na co może wskazywać nadmierne lizanie łap?

Przyczyn może być wiele. Najczęściej nadmierne wylizywanie łap spowodowane jest bólem, alergią lub infekcjami.

Ból jedną z przyczyn lizania łap

Drapanie, lizanie i podgryzanie łapek może przynieść tymczasową ulgę. Dlatego pupil po zranieniu tak często wykonuje takie czynności. W takiej sytuacji zawsze najpierw należy sprawdzić psie łapki pod kątem wystąpienia na nich ranek, otarć czy wbitych ciał obcych. Jeśli nie znajdziemy nic, co mogłoby powodować ból, a pies wciąż uporczywie oblizuję łapy, to zawsze warto udać się do weterynarza. Być może przyczyna jest niedostrzegalna gołym okiem.

Czy lizanie łap może być oznaką alergii u psa?

Alergie dotykają nie tylko ludzi. Również nasz pupil może na nie cierpieć. Łapki psa mogą swędzieć lub być podrażnione przez alergię na trawy, pyłki, różne rośliny, środki chemiczne, a nawet na nasz dywan. Powodów jest wiele. Po czym dowiemy się, że nasz pupil ma alergię. Najczęściej zgłaszanym objawem jest nadmierne wylizywanie łap, gryzienie łap lub trzepanie uszami. Pies, liżąc swoje swędzące łapy, sprawia sobie chwilową ulgę. Niestety swędzenie ustaje tylko na chwilę, więc zwierzę zaczyna coraz częściej lizać łapy, przy tym wykazując coraz większe rozdrażnienie.

Zapalenia i grzybica a lizanie psich łap

Urazy psich łap mogą wywołać nie tylko ból. Często, nawet drobne skaleczenie, jest przyczyną o wiele poważniejszych problemów. Kłos trawy lub drzazga wbita w łapę może przenieść pod skórę rozmaite drobnoustroje, które namnażają się i wywołują zapalenie przestrzeni międzypalcowych lub ropnie. Stan ten pogarsza się, gdy pies zaczyna nieustannie oblizywać łapy. Lizanie przynosi mu chwilową ulgę, jednak stwarza też wilgotne i ciepłe środowisko, które jest idealne dla szybszego rozwoju przeróżnych bakterii i grzybów. Dlatego nie można bagatelizować niepokojącego zachowania psa. Zwierzę nie powie, co mu jest, ale jeśli będziemy je uważnie obserwować, to możemy zauważyć problem i w porę udać się do weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 504 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty bardzo dobrej jakości. Szybka wysyłka. Polecam
2024-08-30
Bardzo polecam!
pixel