Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies latem

2021-06-30
Pies latem

Podczas ciepłych letnich dni i długich wieczorów bardzo lubimy wychodzić z naszymi pupilami. Spędzamy wtedy o wiele więcej czasu na zewnątrz, właściwie, jeżeli byśmy mogli wybierać, z pewnością większość czasu przesiedzielibyśmy w ogrodzie. Lato to jednak nie tylko ciepłe dni, ale również te z bardzo wysokimi temperaturami, podczas których nie jest łatwo przetrwać, zwierzętom tym bardziej. Poznaj kilka zasad, dzięki którym pomożesz swojemu pupilowi podczas upałów w tej nierównej walce. Pamiętaj również, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie.

Jak psy znoszą upały?

Psy nie zawsze wiedzą, kiedy należałoby zejść z rozgrzewającego ich tułowie słońca. Dlatego musimy sami zwracać na to uwagę. U psów, podobnie jak u ludzi, najgorzej mają szczenięta i starsze psy. Szczeniaki nie mają do końca rozwiniętego mechanizmu oddawania ciepła, a seniorzy z kolei nie mają go już tak sprawnego, jak za młodu. Psy nie mają gruczołów potowych, co nie pozwala im się schłodzić poprzez wydzielanie potu. Nadmiar ciepła z organizmu usuwany jest przez ich układ oddechowy, co można w bardzo łatwy sposób zaobserwować. Psy, podobnie jak ludzie, nie znoszą upałów dobrze. Zwłaszcza te z krótkimi pyszczkami: mopsy, pekińczyki, czy buldożki francuskie. Pamiętajmy również, żeby nigdy nie zostawiać psa w rozgrzanym samochodzie, to najgorsze co możemy zrobić w tej sytuacji.

Jak pies chłodzi się podczas upałów?

Psy to zwierzęta, które najlepiej czują się w temperaturze około 14 stopni C. Nie są one stworzone do tego, żeby przebywać w upale. Kiedy pies dyszy, oznacza to, że próbuje się schłodzić w analogiczny sposób, jak pocenie u ludzi. Pies mocno dyszy z wysuniętym mocno językiem, przez który oddaje ciepło zgromadzone w organizmie. Ślina paruje i tym samym schładza nieco psa, ale podczas dużych upałów to nie wystarczy.

Jak pomóc psu przetrwać upał?

Już wiemy, że psy z krótkimi pyskami bardzo źle znoszą upały, potrafią w szybki sposób dostać udaru cieplnego. Jakie psy radzą sobie podczas upałów najlepiej? Psy długowłose są najlepiej przystosowane do panujących upałów. Ich okrywa włosowa doskonale chroni ciało. Sierść jest całkiem dobrą ochroną, dlatego nie należy jej krótko strzyc, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a słońce bardzo mocno daje się we znaki. Jak jeszcze można pomóc psu przetrwać upał? Musimy zadbać o to, żeby zawsze mógł schronić się w cieniu. 30 minut na słońcu to dla psa absolutne maksimum. Pamiętajmy o wodzie dla czworonoga, który podobnie jak my, będzie chciał się napić. Nie podawajmy wody, która była na słońcu, bo będzie ona po prostu gorąca, co nie przynosi żadnej ulgi. Jedzenie pozostawione na słońcu również nie nadaje się do spożycia, ponieważ mogło ulec zepsuciu, a zepsutego jedzenia psy również nie jedzą. Podobnie jak ludzie mogą nabawić się nieprzyjemnych konsekwencji ze strony układu pokarmowego, poprzez zjedzenie nieświeżego jedzenia.

Kiedy wychodzić z psem na spacer latem?

Psy muszą być wyprowadzane, nawet jeżeli pogoda do tego nie zachęca, to załatwienie potrzeb fizjologicznych nie może czekać zbyt długo. Z pewnością wychodzisz z pupilem na dłuższe i krótsze spacery, jest to Wasz rytuał. Zaplanuj dzień tak, żeby te dłuższe wycieczki odbywały się wczesnym rankiem, albo wieczorem, kiedy to warunki na zewnątrz są sprzyjające. Nieco niższa temperatura pozwala psu cieszyć się ze spędzonego z Tobą czasu i nie zmęczy go tak bardzo, jak spacer w południe, kiedy słońce bardzo mocno świeci.

Chusteczki nawilżane Luba Pies latem Jakie miejsca na spacer z psem wybierać latem

Gdzie wychodzić na spacer z psem, kiedy panuje wysoka temperatura?

Wychodząc z psem w letni skwar, pamiętaj, że Ty nosisz buty, a pies nie i większość form podłoża może parzyć go w opuszki do tego stopnia, że będzie mu to sprawiało ból. Już przy temperaturze 25 stopni w powietrzu, asfalt nagrzewa się do temperatury 50 stopni! Staraj się wychodzić w godzinach, porannych i wieczornych. Unikaj wyjść z psem w miejsca, gdzie podłoże może być dla niego zbyt gorące. Wybieraj łąki, lasy, parki, a jeżeli już musisz przejść przez drogę, staraj się szukać zacienionych miejsc.

Obroża, czy szelki latem?

Zarówno obroża, jak i szelki są wskazane przy wyjściach na spacer. Nigdy nie wybieraj się bez obroży, czy szelek, ponieważ to sprawia potencjalne niebezpieczeństwo dla Twojego pupila i otoczenia. Obroża jest najczęściej wybieraną formą, natomiast należy zwrócić uwagę, czy nie jest ona zbyt ciasna, zwłaszcza jeżeli masz na pokładzie szczeniaka, który szybko rośnie, a obroża nie rośnie wraz z nim. Zbyt ciasna obroża może utrudniać oddychanie, co jest bardzo niekorzystne, nawet przy niskich temperaturach powietrza. Szelki są rozwiązaniem, które nie krępuje psa na szyi, przez co oddychanie jest zawsze na takim samym poziomie, poza tym, w sytuacjach krytycznych, pies nie poddusza się w nich, jak w obroży.

Czesanie psa, a pomoc w przetrwaniu upału

Jak już wiesz, okrywa włosowa dobrze chroni psa przed niekorzystnymi warunkami spowodowanymi wysokimi temperaturami. Wiadomo również, że nie należy w tym czasie krótko obcinać jego sierści, bo to tylko zmniejszy jego codzienny komfort życia. Czy skołtuniona sierść ma znaczenie podczas upałów? Zdecydowanie tak, warto czesać psa, żeby jego sierść mogła go maksymalnie chronić. Sierść, żeby była dobrą izolacją, musi być pielęgnowana, tylko wtedy spełnia jedną ze swoich podstawowych funkcji. Ważne, by do skóry mogło docierać powietrze. Nie stronimy od szczotkowania czworonoga, żeby było mu po prostu chłodniej.

Pielęgnacja psa latem

Psy należy pielęgnować o każdej porze roku niezależnie od panujących warunków pogodowych. Kąpiel latem to frajda dla niektórych psów, inne mimo tego, że mogłyby się wspaniale schłodzić podczas kąpieli - chciałyby tego uniknąć. Zarówno dla psich miłośników kąpieli, jak i psów, które stronią od niej, mamy chusteczki nawilżane dla psów, które w szybki sposób pozwolą uporać się z zabrudzeniami na spacerze. Kiedy jest gorąco, jest też sucho, to wiąże się z dużą ilością kurzu, który osiada się na sierści czworonoga. Można go w łatwy sposób usunąć, stosując nawilżane chusteczki do sierści psów. W przeciwieństwie do kąpieli nie usuną one tak ważnej dla ciała psa, chroniącej ich warstwy na skórze, która nie powinna być zbyt często zmywana.

Jak pomóc psu, który doznał przegrzania organizmu?

Pierwszymi objawami przegrzania jest lepka, gęsta ślina u psa, a także wysoka temperatura między 39, a 41 stopni C. Pomagamy psu, schładzając go, podając picie, jak również kostki lodu do lizania. Psa schładzamy na kilka sposobów. Wcześniej wspomnianymi kostkami lodu albo zamrożonym kawałkiem mięsa, który pies będzie chętnie oblizywał, a także mokrymi ręcznikami na głowie, w jej okolicy i pachwinach. Psu mierzymy temperaturę w niewielkich odstępach czasu, żeby sprawdzić, czy uległa ona poprawie. Kiedy temperatura osiągnie 38 stopni, możemy przestać chłodzić psa, ponieważ jest już w normie. Pozostawiając psa w samochodzie, serwujemy mu udar cieplny.To bardzo niebezpieczne dla życia czworonoga. Kiedy temperatura psa osiągnie 41 stopni C, należy niezwłocznie udać się do lecznicy w celu zbadania jego organizmu. Po drodze cały czas trzeba wykonywać czynności, dzięki którym możemy obniżyć jego temperaturę.

Pływanie podczas upałów

Niektóre psu uwielbiają pływać. To znakomita forma zabawy, jak również ochłody, kiedy panuje wysoka temperatura. Musimy jednak pamiętać, że pies również nie powinien pływać w bardzo zimnej wodzie, ponieważ może nabawić się infekcji dróg oddechowych. Orzeźwiająca kąpiel wówczas okazać się może niezbyt fortunną przygodą. Różnica temperatur między wodą a powietrzem bywa zbyt duża. Pies nie powinien pływać od razu po spożyciu karmy.

Chusteczki nawilżane Luba Pies latem Jak nauczyć psa pływać

Jak nauczyć psa pływać?

Twój pies nie przepada za pływaniem? Twój pies nigdy nie pływał? Jeżeli chcesz nauczyć psa pływać, wiedz, że rzucanie mu patyka na głęboką wodę nie jest dobrym pomysłem. Pomyśl, co może się stać, jeżeli pies nie będzie wiedział jak się zachować? Warto poczekać aż pies sam dojrzeje do tego, żeby chcieć pływać. Może się okazać, że Twój pies wcale nie jest miłośnikiem wodnych zabaw.

Dlaczego psy reagują źle na burze?

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, mają bardzo wyostrzony zmysł słuchu. Podczas gdy dla nas burza jest ulgą po upalnym dniu, dla czworonoga jest po prostu przerażającym wydarzeniem. Nie staraj się wtedy na siłę przebywać z nim na dworze, ponieważ tam pies nie czuje żadnego schronienia. Daj mu wytchnąć w zadaszonym pomieszczeniu i schować się tam, gdzie chce. Warto zagłuszyć nieco sytuację panującą za oknem, włączając muzykę, zamykając okna, a nawet rolety, żeby nie było widać błysków, które również mogą przestraszyć psa.

Czy klimatyzacja jest dobra dla psa?

Klimatyzacja to wspaniały wynalazek, jednak potrafi być zdradliwa zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dzieje się tak za sprawą zbyt niskiej temperatury, jaką chcemy uzyskać, by się ochłodzić. Kiedy na zewnątrz panuje temperatura oscylująca w granicach 33 stopni C, a my usilnie będziemy nastawiać naszą klimatyzację na 19 stopni, to siłą rzeczy, jest to za mało, ponieważ różnica między tym, co jest za oknem, a tym, co jest w środku, jest niekorzystna dla organizmu. Nie ma badań, które jasno wskazywałyby na to, czy psom szkodzi klimatyzacja i w jakim stopniu. Na logikę, pies mniejszy będzie bardziej narażony na podrażnienie dróg oddechowych, ponieważ zawsze znajduje się on bliżej podłogi, gdzie w naturalnym obiegu powietrza w pomieszczeniu jest najzimniej. Jeżeli pies przyzwyczajony jest do działania klimatyzacji i nie przysparza mu ona żadnych problemów - warto z niej korzystać.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Bardzo lubię wasze produkty
2024-04-29
wszystko ok
pixel