Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób dbać o higienę psa?

2021-03-31
W jaki sposób dbać o higienę psa?

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. O tak kochanego czworonoga jednak należy odpowiednio dbać. Dobra dieta, dużo ruchu i miłości, to nie wszystko. Bardzo ważne jest, by poświęcić dużo uwagi higienie i pielęgnacji psa. Dobra pielęgnacja sprawia, że zwierzę jest nie tylko zdrowe, ale też cieszy się dobrym samopoczuciem. Właściwa higiena i pielęgnacja pomogą nam zadbać o wygodę i zdrowie naszego ulubieńca, a przy tym wpłyną na komfort naszego wspólnego życia. W jaki sposób dbać o higienę psa? Dlaczego nie wolno zapominać o zabiegach higienicznych i pielęgnacyjnych psa? Które zabiegi są najważniejsze? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Dlaczego należy dbać o higienę psa?

Niektórzy uważają, że zwierzęta same dbają o swoją higienę. To po części prawda, ale dotyczy ona bardziej kotów. A co z psem? Czy musimy o niego jakoś specjalnie dbać? Oczywiście. Zabiegi pielęgnacyjne to obowiązek każdego właściciela. Pies powinien być czysty, mieć zdrowe zęby, lśniące futro, zadbane łapy, uszy i oczy. To wszystko nie wynika jedynie z kwestii estetycznych. Brak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych może skutkować problemami zdrowotnymi oraz złym samopoczuciem psa. Mogą pojawić się kłopoty z oczami, zębami, choroby skóry, czy uszu. Pies może mieć też trudności z poruszaniem się z powodu zbyt długich pazurów. Dodatkowo brak odpowiedniej higieny może wywołać niechciany zapach. A to z kolei będzie niekomfortowe dla właściciela. Pies może też mocniej linieć. Odpowiednia pielęgnacja psa to podstawa, ale od czego zacząć?

Jak dbać o psie zęby?

O psie zęby należy dbać. Resztki pokarmowe i bakterie mogą z czasem zmienić się w kamień nazębny. Wówczas wizyta u weterynarza może być konieczna. Jak temu zapobiec? Psu od samego początku warto też dawać różne gryzaki, zabawki z porowatą strukturą i twarde warzywa. To pomoże zapobiec powstawaniu kamienia. Jak myć zęby psa? Psie zęby też można myć specjalnymi szczoteczkami i pastami. Nie trzeba myć ich zbyt długo. Tu wystarczy pół minuty. Jednak często i to jest dla psa nie do zniesienia. Dlatego warto sięgnąć po specjalne gryzaki nasączone płynem antybakteryjnym i substancjami przyczyniającymi się do ścierania szkodliwego kamienia nazębnego.

Chusteczki nawilżane Luba W jaki sposób dbać o higienę psa pies przybija piątkę

Jak dbać o sierść psa?

Psa powinno się czesać regularnie. Wbrew pozorom ten zabieg nie dotyczy jedynie długowłosych psów, choć oczywiście te wymagają większej uwagi w tym aspekcie. Psy krótkowłose również powinno się czesać. Czesanie psa poprawia ukrwienie jego skóry i wspomaga zdrowy wzrost sierści. Pies czuje się lepiej z wyszczotkowaną sierścią. Uczucie swędzenia, czy szczypania znika. Dodatkowo poprzez szczotkowanie sierść zostaje oczyszczona ze starych, zniszczonych włosów. Umożliwia, to rośnięcie nowych i oddychanie skóry. Nie można też zapominać, że sierść psa to idealne miejsce do życia pasożytów. Dlatego nie można pozwolić na, to by sierść pozostawała skołtuniona. Jesienią czy wiosną powinno się czesać psa częściej, bo wówczas najczęściej występuje linienie.

Czy trzeba dbać o okolice ogona i fałdy skórne psa?

Psy z charakterystycznymi fałdami wymagają od właściciela większej uwagi i opieki. Przy takich psach pielęgnację wykonywać należy jeszcze dokładniej, bo o ciężkie zapalenie skóry u psa nietrudno. Fałdy skórne psa powinno się systematycznie przeglądać i pielęgnować. Do czyszczenia psich fałd doskonale sprawdzą się nawilżane chusteczki dla psów do miejsc wrażliwych LUBA. To szybki i wygodny sposób do czyszczenia fałd psa. Chusteczki są delikatne, a przy tym nie ma obaw, że pozostawią w fałdach nitek, czy kłaczków. Nie podrażniają, nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych. Po oczyszczeniu nawilżanymi chusteczkami, fałdki należy osuszyć, a następnie posmarować wazeliną lub innym preparatem przeznaczonym do tego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Nawilżane chusteczki dla psów sprawdzą się też przy dbaniu o okolice ogona psa. To równie wrażliwe miejsce, więc warto sięgać wyłącznie po środki, które nie podrażniają tych miejsc u psa. A chusteczki LUBA właśnie takie są.

Jak dbać o psie oczy?

W psich oczach można się zakochać. Jednak by były piękne i zdrowe należy o nie odpowiednio dbać. Zła pielęgnacja lub, co gorsza jej brak może doprowadzić do licznych i poważnych schorzeń. Cały proces usuwania zanieczyszczeń z oczu psa jest prosty i szybki, ale należy go przeprowadzić z wyczuciem i delikatnością. Oczy psa przemywamy nasączonym wodą (lub specjalnym płynem) gazikiem. Przemywamy od bocznego (skroniowego) kąta oka do dolnego punktu łzowego. Nie robimy tego na odwrót, bo może to spowodować wepchnięcie zanieczyszczeń pod powiekę. I co ważne! Nigdy nie przecieramy bezpośrednio gałki ocznej zwierzaka.

Chusteczki nawilżane Luba W jaki sposób dbać o higienę psa pies u fryzjera

Jak czyścić uszy psa?

O tym, że pies ma doskonały słuch, wie każdy. Niestety psie uszy narażone są na choroby, takie jak zapalenie ucha. To niestety dość częsta przypadłość, która dotyka zwierząt w każdym wieku niezależnie od rasy i płci. Oczywiście są rasy, które częściej chorują na zapalenie ucha. Jednak bez względu na rasę, regularna kontrola uszu oraz odpowiednia higiena, to czynności, o których nie wolno zapominać. Czyszczenie psich uszu nie jest trudne. Jak to zrobić? Na początku należy uspokoić zwierzę. Pies nie może się kręcić podczas tego pielęgnacyjnego zabiegu. Gdy zwierzę będzie spokojne, wywijamy delikatnie jego ucho. Następnie do ucha wlewamy specjalny płyn lub sól fizjologiczną. Teraz ucho należy przez chwilę masować, a następnie wytrzeć jego wnętrze wacikami lub chusteczkami dla psów do pielęgnacji wrażliwych miejsc. To samo powtarzamy z drugim uchem. U ras mających włosy w kanale słuchowym należy pamiętać, że je również należy oczyścić z woskowiny.

A co z pazurami u psa?

Obcinanie pazurów u psa jest konieczne przede wszystkim u psów domowych, które nie mają lub mają ograniczoną możliwość naturalnego ścierania paznokci. Zbyt długie pazury mogą sprawić ból, a nawet utrudnić poruszanie się psa. Obciąć pazury psu można samemu lub zgłosić się do specjalisty. Niewprawionym właścicielom polecamy tę drugą opcję. Obcinanie pazurów u psa nie jest proste. Pies się wyrywa, a my możemy mu zrobić krzywdę, jeśli obetniemy pazur w złym miejscu. Zewnętrzna część pazura to twarda płytka rogowa, zwana martwą częścią. Jednak jego wnętrze to łożysko i macierz, czyli część żywa. W tej części znajdują się naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe, których nie można uszkodzić podczas skracania pazurów. Naruszenie tej części sprawia psu ból.

Higiena - kąpiel psa

Pisząc o higienie psa, zdawałoby się, że na pierwszym miejscu powinna być kąpiel pupila. Jednak nie jest to do końca prawdą. Psa bowiem kąpie się wyłącznie wtedy, gdy jest brudny. Zbyt częste i niepotrzebne kąpiele mogą zmyć naturalną ochronę skóry i jednocześnie przyczynić się do obniżenia odporności czworonoga. Jakie są jeszcze zasady dotyczące kąpieli? Do kąpieli używamy wyłącznie środki przeznaczone dla psa, stosujemy odpowiednią temperaturę wody i zawsze po takim zabiegu wycieramy psa do sucha. Psa nie kąpiemy profilaktycznie, bo może mu to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Są też sytuacje, w których nie powinno się kąpać psa. Jeśli na ciele pupila zauważymy niepokojące zmiany na skórze, to warto wstrzymać się z kąpielą, bo możemy jeszcze bardziej podrażnić te miejsca szamponem. Wówczas lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii. Kiedy jeszcze nie powinniśmy kąpać psa? Na przykład, gdy stosujemy preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym czy wewnętrznym w postaci spot-on. Wówczas nie należy kąpać psa 3 dni przed i 3 dni po aplikacji lub w innym terminie określonym przez weterynarza.

Nawilżane chusteczki dla psa zamiast kąpieli

Gdy pies tylko lekko się zabrudzi, to nie wsadzaj go od razu do wanny. Lepiej przetrzeć go nawilżaną chusteczką dla psów. Zwierzę będzie czyste i zdrowe. Mokre chusteczki dla psów LUBA doskonale oczyszczają sierść czy łapy. Nie podrażniają skóry. Są odpowiednie nawet dla szczeniąt. Przy tym małe i poręczne opakowanie można mieć zawsze przy sobie i skorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. To idealna alternatywa. Zbyt częste kąpiele mogą naprawdę zaszkodzić, a przecież każdemu właścicielowi zależy na zdrowiu jego pupila, prawda?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 517 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Wszystko super
2024-09-16
Bardzo szybka przesyłka, dodane próbki do wykorzystania. Serdecznie polecam!
pixel