Jak pielęgnować skórę noworodka?
Skóra noworodka dla wielu jest wręcz idealna. Tak miękka, tak urocza… Niestety, choć jest cudowna w dotyku, to jest przy tym też wyjątkowo podatna na odparzenia, wysuszenie i uszkodzenia. Czy wiedzieliście, że skóra noworodka jest nawet do 5-ciu razy cieńsza, od skóry osoby dorosłej? Dodatkowo zdolności obronne skóry niemowlęcia są znacznie słabsze, a utrata wody o wiele większa. To wszystko sprawia, że potrzebuje szczególnej troski. Jak dbać o delikatną skórę maleństwa? Czego unikać, a jakie produkty stosować? Dzielimy się dziś kilkoma wskazówkami, które pozwolą uniknąć błędów pielęgnacyjnych.
Jak prawidłowo pielęgnować buzię noworodka?
Pisząc o pielęgnacji skóry noworodka, nie mamy na myśli wyłącznie brzuszka, czy pupy. Pielęgnację należy zacząć już od uroczej buźki maluszka. Skóra na buzi noworodka jest pomarszczona i lekko zaczerwieniona. Bardzo ważne jest, by ją regularnie przemywać. Jak to prawidłowo robić? Aby dobrze zadbać o skórę na buzi noworodka, należy ją przemywać wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie, zaczynając od okolic oczu, nosa, ust – a następnie myjąc czoło, policzki, uszy i szyję. Buzię dziecka należy przemywać codziennie (najlepiej po kąpieli) oraz w razie potrzeby, np. gdy dziecko ubrudziło się mlekiem lub innym pokarmem. Wówczas świetnie sprawdzą się odpowiednie chusteczki nawilżające LUBA, przeznaczone do wrażliwej skóry dziecka. Mokre chusteczki można mieć zawsze przy sobie. Doradzamy też, aby przesuszoną skórę buzi dziecka dodatkowo posmarować kremem dla niemowląt. Dzięki temu jeszcze lepiej o nią zadbamy.
Kąpiel maluszka, to podstawa pielęgnacji
Kąpiel maluszka to jedna z najprzyjemniejszych czynności pielęgnacyjnych. Oczywiście pod warunkiem, że ją dobrze przygotujemy. Tu nie tylko należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym będziesz kąpać dziecko (temperatura powinna wynosić 25°C), ale też o panującą atmosferę. Kąpiel ma być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodziców.
Pamiętajmy o:
- Woda przeznaczona do kąpieli maluszka powinna mieć temperaturę 36-37°C. Można zmierzyć temperaturę specjalnym termometrem lub sprawdzić ją starą metodą - wkładając łokieć do wody przed kąpielą dziecka.
- Należy pamiętać, by nie moczyć kikuta pępowinowego do momentu jego odpadnięcia i zagojenia.
- Jeśli noworodek ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej można zastosować specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające – emolienty.
Po skończonej kąpieli, maluszka należy ostrożnie wyjąć i ułożyć na przewijaku, na którym znajduje się ręcznik lub pielucha tetrowa. Teraz skórę dziecka trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem. Co ważne! Nie należy jej nie pocierać, by nie doprowadzić do powstania podrażnień.
Dlaczego ważne jest natłuszczanie i nawilżanie skóry dziecka?
Skóra dziecka jest delikatna i wyjątkowo podatna na odparzenia, wysuszenie i uszkodzenia. Bariera lipidowa naskórka u dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego nie chroni prawidłowo skóry niemowlęcia przed nadmierną utratą wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry dziecka. Do tego zabiegu niezbędne są odpowiednie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka. Jednak, zanim je wybierzemy, koniecznie sprawdźmy skład. Należy tu wybierać preparaty o maksymalnie prostym, delikatnym i naturalnym składzie, bez zawartości alkoholu. Doskonałe będą tu oliwki, kremy z witaminami E i F oraz emolienty (idealne do pielęgnacji skóry atopowej).
Jak pielęgnować skórę w okolicy pieluszkowej?
Dbanie o skórę w okolicy pieluszkowej jest 1 z ważniejszych czynności. Pupa maluszka narażona jest na odparzenia. Najważniejsza jest nie tylko odpowiednio częsta zmiana pieluszki, ale też i prawidłowa higiena. Podczas każdej zmiany pieluszki należy przemyć intymne miejsca maluszka ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub użyć specjalnych nawilżanych chusteczek. Nawilżane chusteczki dla dzieci i niemowląt LUBA są bardzo wygodne w użyciu. Można je stosować wszędzie i mieć zawsze przy sobie, np. w torbie wózka. Mokre chusteczki są wykonane z delikatnej, mięciutkiej włókniny. Łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspieszając jej regenerację i pozostawiają skórę gładką i dobrze nawilżoną. I co ważne! Nie zawierają alkoholu, PEG-ów, parabenów, czy innych drażniących skórę składników. Po przemyciu intymnych miejsc, w miarę możliwości, powinno zostawić się dziecko na kilka, czy kilkanaście minut bez pieluszki, aby skóra miała kontakt z powietrzem. To również doskonale działa na skórę maluszka.
Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć
Odpowiednia pielęgnacja skóry noworodka to podstawa. Pamiętajmy, że ten obowiązek zawsze leży po naszej stronie. Maluszek nie jest w stanie sam odpowiednio o siebie zadbać, ani też powiedzieć nam czego potrzebuje. Płacz często jest już efektem bólu wynikającego np. z powstałych odparzeń. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nigdy nie można zapominać o podstawach - częsta zmiana pieluszki, dokładne, ale delikatne czyszczenie miejsc okołopieluszkowych, kąpiel, odpowiednie kosmetyki pozbawione substancji drażniących, a nawet odpowiednie środki do prania i ciuszki z delikatnych materiałów. To wszystko pozwoli zadbać o skórę noworodka.