Dlaczego nawilżanie skóry dziecka jest tak ważne?
Pierwsze dni życia dziecka to duże przeżycie zarówno dla mamy, jak i samego niemowlęcia. To przeżycie nie tylko emocjonalne, ale również ogromny szok dla skóry dziecka, której nagle zmieniło się diametralnie otocznie z wodnego, na powietrzne. Wszystko jest nowe, nieznane i pełne emocji. W pierwszych dniach skóra dziecka łuszczy się, co jest związane ze znaczną zmianą otoczenia, jaką właśnie przechodzi. Zazwyczaj taki stan mija samoistnie i jest zupełnie naturalny. Jak dbać o skórę dziecka o każdej porze roku? Jakie kosmetyki wybierać i czym się sugerować przy ich wyborze?
Pierwsze dni poza brzuchem mamy - skóra niemowlęcia
W brzuchu dziecko przebywa w bardzo wilgotnym klimacie, natomiast rodząc się, przechodzi w zupełnie inne warunki. Już nie jest przyjemnie, ciepło i wilgotno, gdzie zewsząd słychać bicie serca bezpiecznej mamy, za to jest sucho, jasno, zimno, a żeby zwrócić uwagę mamy, należy głośno krzyczeć. Skóra doznaje pewnego rodzaju szoku, złuszcza się w pierwszych dniach, w niektórych miejscach chciała nawet dość intensywnie. Problem ten znika sam po kilku dniach od porodu. Skóra niemowlęcia od teraz wymaga dużej uwagi rodziców dziecka.
Dlaczego należy nawilżać skórę dziecka?
Naskórek bardzo małego dziecka nie jest jeszcze do końca zdolny do prawidłowego działania. Musimy go wspierać, by nie powstawały na nim podrażnienia, które mogłyby rozdrażnić dziecko i spowodować u niego dyskomfort. Jest wiele sytuacji, w których należy nawilżać skórę dziecka, jak chociażby wyjście z kąpieli, zmiana pieluszki, czy nawet spacer podczas zmiennej aury. Skóra małego dziecka narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Sama nie jest w stanie się przed nimi chronić ani regenerować w szybki sposób.
Nawilżanie skóry dziecka po kąpieli
Kąpiel spełnia nie tylko funkcję higieniczną, jest ona również formą relaksu dla małego człowieka. Woda jednak wysusza skórę, dlatego warto stosować kosmetyki, które nawilżą ją po kąpieli. Przez pierwszy miesiąc można używać oliwki, ale jej bardzo tłusta konsystencja obciąża skórę i nie należy z nią przesadzać. Zamiast oliwki warto stosować kremy, balsamy, mleczka do ciała, które zawierają witaminy E i F. Zapobiegają one przesuszaniu skóry, dobrze ją nawilżając. Nie można zapominać o emolientach, w których można dzieci kąpać. Emolienty pozostawiają na skórze cienką warstwę ochronną. Oprócz dodatków do kąpieli istnieją pod postacią emulsji, i kremów, które charakteryzują się bardzo dobrą wchłanialnością. Pamiętać należy, że nie można przesadzać, dlatego kąpiel w emoliencie wystarczy, nie trzeba po wytarciu dodatkowo nawilżać skóry.
Nawilżanie podrażnionej skóry dziecka
Podrażniona skóra noworodka i niemowlaka to przede wszystkim duży dyskomfort, na jaki dziecko nie jest zupełnie przygotowane. Do oczyszczania okolicy pieluszkowej warto używać sprawdzonych metod. Jedną z najszybszych są chusteczki nawilżane dla niemowląt, które są zawsze pod ręką, łatwo nimi wyczyścić pupę, a później wyrzucić razem z pampersem, zapominając o sprawie. Nie wszystkie nawilżane chusteczki, dostępne na rynku, mają dobre składy. Trzeba na to zwrócić uwagę, wybierając je, spośród produktów w sklepach. Nawilżane chusteczki LUBA mają sprawdzone składy, a ich działanie nie wywołuje podrażnień. Zaczerwieniona pupa jest często efektem złego oczyszczania, zbyt długiego kontaktu pupy z mokrą pieluchą lub wrażliwością: alergie, atopowe zapalenie skóry. Stosujemy wówczas maści na odparzenia i kremy kojące, które pomagają zregenerować naskórek.
Nawilżanie skóry dłoni i stóp
Małe dzieci mają tendencję do tak zwanych “rąk praczki”. Wystarczy krótka kąpiel, by skóra na dłoniach i stopach zrobiła się pomarszczona. Żeby nie pękała i nie swędziała, musimy ją nawilżać. Czym nawilżać dziecięcą skórę na stopach i dłoniach? Wystarczy mleczko do ciała, które przeznaczone jest dla dzieci. Skąd pewność, że kosmetyk na pewno mogą stosować dzieci? Istnieją instytucje, które są uprawnione do wydawania takich opinii. Atest IMiDz lub CZD to znak, że kosmetyki te z pewnością mogą być stosowane do dziecięcej skóry. Tę zasadę stosuj przynajmniej do osiągnięcia 3 miesiąca życia dziecka, by nie narażać je na żaden dyskomfort związany z podrażnieniami na skórze.
Kosmetyki do nawilżania skóry dziecka
Pierwszą i najważniejszą zasadą, nawet ważniejszą, niż samo nawilżanie, to nienadużywanie środków kosmetycznych w przypadku dzieci. Zbyt duża ich ilość może wywołać odwrotny skutek do zamierzonego. Pamiętaj, by stosować kosmetyki polecane dla dzieci, ale początkowo tylko te z pewnym atestem (gwarancją). Nie wystarczy informacja, że kosmetyki są dla dzieci, a także hasła: “bez konserwantów”, “testowane dermatologicznie”, czy “o odpowiednim pH”.
Nawilżanie skóry dziecka w okresie jesienno - zimowym
Włączone kaloryfery skutecznie osuszają powietrze, a to z kolei wpływa na stan skóry osób przebywających w danych pomieszczeniach. Dzieci również borykają się w tym okresie z przesuszaniem skóry. Wysuszony naskórek, oprócz tego, że się łuszczy, potrafi również uporczywie swędzieć. Takie objawy, świadczą o tym, że naskórek jest niedostatecznie nawilżony? Czym najlepiej nawilżać skórę małego dziecka w okresie grzewczym? Najlepsze do nawilżania skóry są emolienty, czyli preparaty, które nawilżają skórę, zmiękczają ją i wygładzają. Zawarte w nich lipidy wchodzą w zagłębienia warstwy rogowej naskórka, tworząc barierę, przez którą dziecko nie traci tyle wody, pozostawiając ją przy okazji dobrze nawilżoną.
Dlaczego emolienty są lepsze od tłustych maści, czy kremów?
Emolienty mają zawartość wody powyżej 45% w swoim składzie, dlatego ich konsystencja jest lekka, z kolei tłuste maści mają tej wody mniej i nie stosuje się ich do pielęgnacji. Dlaczego nie można stosować ciężkich kremów do pielęgnacji niemowląt? Taka “pielęgnacja” doprowadziłaby do zatkania porów i w konsekwencji do powstania potówek.
Nawilżanie skóry dziecka przed zimowym spacerem
Wiatr i mróz mają niekorzystny wpływ na stan skóry dziecka, dlatego przed każdym zimowym wyjściem należy odpowiednio ją zabezpieczyć. Preparaty przeznaczone do zimowej pielęgnacji są różne, ale nie każdy jest odpowiedni. Musi być na nim jasno napisane, że to preparat chroniący przed wiatrem i mrozem. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na kupno preparatu, który w składzie będzie miał wodę, ponieważ woda zimą zamarza i może doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Należy pamiętać, że takie kremy trzeba stosować na 20 minut przed wyjściem z domu.
Nawilżanie skóry dziecka latem
Latem silny wpływ na naskórek ma słońce. Każdy z nas musi zabezpieczać swoją skórę przed niekorzystnym działaniem słońca. Dzieci w szczególności są narażone na silne poparzenia słoneczne, nawet jeśli wydaje nam się, że z pozoru lekkie promienie słoneczne nie zaszkodzą dziecku. Dziecko ma bardzo delikatną skórę i nawet mała ekspozycja słoneczna może mieć fatalny skutek, zwłaszcza jeżeli ma to miejsce na początku sezonu. Często nie jesteśmy w stanie schować dziecka do cienia, czy dopilnować, aby nie biegało podczas słonecznej pogody. Czym zabezpieczać skórę dziecka latem? Preparaty z filtrem: mleczka, balsamy, czy emulsje, oprócz ochrony, będą również nawilżały naskórek. Nie ma konieczności stosowania największych filtrów, jeżeli nie udajemy się z dzieckiem na plażę na południu Europy, w naszych warunkach możemy użyć mniejszego filtra. Przebywanie na słońcu nie powinno być jednak długotrwałe, a nakrycie głowy - zawsze obowiązkowe.