Odparzenia skóry u dziecka - jak im zapobiec?
Skóra małego dziecka jest delikatna, a przez to bardzo podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego tak częstym problemem są odparzenia pojawiające się u niemowląt w okolicy okołopieluszkowej. Nie można ich lekceważyć, należy działać już od pierwszych pojawiających się symptomów. Wystarczy stosować prawidłowe zasady higieny i pielęgnacji niemowląt, aby uchronić maluchy przed tymi przykrymi dolegliwościami. Jak zapobiec powstawaniu odparzeń skóry w okolicy okołopieluszkowej i prawidłowo zadbać o te szczególne miejsca?
Dlaczego skóra niemowlaka jest tak podatna na odparzenia?
Skóra niemowlęcia znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest ona o wiele delikatniejsza i cieńsza. Nie jest jeszcze w pełni dojrzała pod względem budowy i funkcjonalności, co za tym idzie, nie chroni ona dziecka tak skutecznie przed działaniem czynników zewnętrznych, jak skóra osoby dorosłej. Zdolności obronne skóry niemowlęcia są znacznie słabsze, a utrata wody o wiele większa. W praktyce oznacza to tyle, że te substancje, które u dorosłych nie wywołują podrażnień, mogą zaszkodzić skórze dziecka. Dziecko jest też bardziej podatne na podrażnienia, czy zaczerwienienia skóry.
Skąd się biorą odparzenia pieluszkowe u niemowlaka?
Odparzenia u niemowlaka zwykle pojawiają się właśnie w okolicy pieluszkowej. Jak dochodzi do odparzeń u dzieci? Najczęściej winna jest niewłaściwa pielęgnacja tych okolic, niedostatecznie częsta zmiana pieluszki, a przez to zbyt długi kontakt skóry z drażniącym ją moczem lub kałem. Lipidowa ochronna warstwa skóry u niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i przez to jest podatniejsza na podrażnienia, odparzenia, a nawet stany zapalne skóry. Okolica okołopieluszkowa wręcz sprzyja powstawaniu takich niedogodności. Dlatego dla każdej matki alarmujące powinno być każde zauważone zaczerwienienie, bo jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jakie jeszcze czynniki sprzyjają powstawaniu odparzeń u małych dzieci?
Poza dwoma głównymi, do których należą - zła pielęgnacja skóry w okolicy okołopieluszkowej i niedostatecznie częsta zmiana pieluszki, do czynników sprzyjających powstawaniu odparzeń można też zaliczyć:
- używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry dziecka,
- stosowanie nadmiernej ilości kremów czy zasypek,
- rzadkie wietrzenie pupy niemowlaka,
- pranie w drażniących środkach,
- zbyt gorąca temperatura - nadmiar ubranek lub upały,
- niedobrana odpowiednio pieluszka,
- skóra ze skłonnością do alergii.
Prawidłowa pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny to podstawa
Jedyną skuteczną metodą, która pozwala na unikanie odparzeń u dzieci, jest właściwa pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny. Pieluszki należy zmieniać często. Nie warto sugerować się tym, czy pieluszka jest dostatecznie ciężka, czy mokra. Dana pieluszka nie powinna być zbyt długo na pupie dziecka. Ponadto podczas każdej zmiany należy przemyć intymne miejsca maluszka ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub specjalnymi chusteczkami. Nawilżane chusteczki dla dzieci i niemowląt LUBA są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Można je stosować wszędzie i mieć zawsze przy sobie, np. w torbie wózka. Mokre chusteczki są wykonane z delikatnej, mięciutkiej włókniny. Łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspieszając jej regenerację i pozostawiają skórę gładką i dobrze nawilżoną. Nie zawierają alkoholu, PEG-ów, parabenów, czy innych drażniących skórę składników. Po oczyszczeniu, w miarę możliwości, powinno zostawić się dziecko na kilka, czy kilkanaście minut bez pieluszki, aby skóra miała kontakt z powietrzem. To również zapobiega powstawaniu podrażnień.
Zawsze używaj odpowiednich środków do pielęgnacji
Nieodpowiednie środki do pielęgnacji mogą wywołać podrażnienia lub skutkować znacznemu pogorszeniu stanu skóry dziecka. Kosmetyki do pielęgnacji muszą być dostosowane do wieku i skóry dziecka. Dany środek nie może być zbyt mocny, bo podrażni delikatną skórę dziecka. Należy wybierać wyłącznie produkty nieperfumowane, niezawierające alkoholu i sztucznych barwników. Najlepiej sprawdzają się tu wszelkie kosmetyki hipoalergiczne.
Czy źle dobrana pieluszka może wywołać podrażnienia i odparzenia?
Odparzenia skóry, to nie tylko wynik złej pielęgnacji, czy zbyt rzadkich zmian pieluszek. Źle dobrana pieluszka również może wywołać podrażnienia wrażliwych miejsc i w rezultacie doprowadzić do odparzeń.
Odpowiedni rozmiar
Pieluszka powinna być dobrana na miarę - mieć odpowiednią wielkość i dobrze przylegać do ciała. Najlepiej sprawdzają się tu pieluszki, które są elastyczne i dostosowują się kształtem do ciała dziecka. Tu jeszcze ważniejsze w późniejszych etapach rozwoju, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z raczkowaniem. Jaki rozmiar pieluszki wybrać? Standardowo przyjęła się 5-stopniowa miara:
- Rozmiar 0 - dla dzieci do 2,5 kg
- Rozmiar 1 - dla dzieci do 6 kg
- Rozmiar 3 - dla dzieci do 9 kg
- Rozmiar 4 - dla dzieci do 14 lub 16 kg
- Rozmiar 5 - dla dzieci do 25 kg
Chłonność pieluszek
Każda pieluszka musi też być chłonna, by to co miało zostać w niej, niewydostało się na zewnątrz. Przy wyborze pieluszki zwrócić należy uwagę na tzw. superabsorbent (wkład). To on decyduje o chłonności danej pieluchy i o tym, czy pupa dziecka będzie miała po chwili kontakt z moczem, czy zostanie on odpowiednio wchłonięty w pieluszkę.
Przewiewne materiały, z jakich wykonana jest pieluszka
Kolejną istotną cechą jest przewiewność materiałów, z jakich wykonana jest dana pieluszka. Ta cecha ma jeszcze większe znaczenie latem, gdy jest naprawdę gorąco. Przewiewny materiał i maleńkie otworki zapewniające skórze malucha stały dostęp świeżego powietrza, zapobiegają poceniu, a tym samym podrażnieniu delikatnej skóry.
Pieluszka jednorazowa, a wielorazowa? Jaką pieluszkę wybrać?
Oczywiście podane wskazówki dotyczą popularnych pieluszek jednorazowych, które po zużyciu należy wyrzucić. Na rynku dostępne są jeszcze inne opcje - jak pieluszki wielorazowe, czy tradycyjne pieluchy tetrowe. Wybierając rodzaj pieluchy, pamiętajmy, że ma być ona nie tylko wygodna do zmiany dla nas, ale przede wszystkim wygodna dla malucha i zapewniająca mu odpowiednie bezpieczeństwo (zniwelowanie możliwości powstania podrażnień i odparzeń). Dobrze dobrana pielucha, to podstawa.
Jak wyglądają odparzenia u dzieci?
Na początku odparzenia objawiają się w postaci lekkiego rumienia. Takie zaczerwienienie skóry pojawia się w zagłębieniach - najczęściej w pachwinach, wokół odbytu, ale też np. pod prąciem, czyli w miejscach wrażliwych, do których przylega pieluszka. W późniejszej fazie poza rumieniem mogą pojawić się niewielkie krostki, pęcherzyki, a nawet nadżerki. Możliwy jest też obrzęk. Można też zauważyć miejscowe podwyższenie ciepłoty ciała. Ponadto powstawanie odparzeń wiąże się też z innym zachowaniem dziecka. Odparzenia sprawiają dyskomfort i ból, dlatego maluch będzie bardziej płaczliwy i nerwowy.
Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?
W przypadku powstania odparzeń pieluszkowych należy zastosować odpowiednie produkty lecznicze i sumiennie przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych dotyczących częstotliwości zmiany pieluszki, mycia miejsc intymnych, wietrzenia pupy, stosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, czy też odpowiedniego ubioru, a nawet diety.
Jakie preparaty lecznicze są pomocne przy walce z odparzeniami?
Preparaty lecznicze pomocne przy walce z odparzeniami można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy maści, kremy i zasypki łagodzące stany zapalne i towarzyszące im objawy, nawilżające i regenerujące tkanki. Te preparaty są dostępne bez recepty i są odpowiednie w przypadku lekkich i umiarkowanych odparzeń skóry dziecka. Drugą grupę stanowią leki przepisywane przez lekarzy w przypadku poważnych odparzeń skóry i wystąpienia tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Do tej grupy można zaliczyć np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki sterydowe, leki przeciwgrzybicze, a nawet antybiotyki.
Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe
Czy tylko specjalistyczne maści i kremy pomogą przy odparzeniach pieluszkowych? Nie. Nasze babcie miały inne domowe sposoby na walkę z odparzeniami. Jedną ze skutecznych i znanych metod jest tzw. krochmal. Wystarczy rozpuścić w szklance zimnej wody dwie łyżki mąki ziemniaczanej, a następnie tak powstały roztwór zalać wrzątkiem, cały czas energicznie mieszając, aby nie powstały grudki. Następnie całość należy przelać do wanienki z wodą, w której ma być kąpane dziecko. Uwaga! Temperatura finalna wody, czyli po wlaniu krochmalu, powinna wynosić 37 stopni. Z takiego domowego babcinego sposobu korzysta wielu rodziców. Należy tu jednak pamiętać, że taka kąpiel będzie odpowiednia jedynie dla niewielkich podrażnień i odparzeń. W przypadku poważniejszych odparzeń należy zwrócić się do lekarza o fachową poradę i pomoc.
Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć
Skóra niemowlęcia jest nawet do 5-ciu razy cieńsza od skóry osoby dorosłej. Dlatego tak szczególnie należy o nią dbać. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odpowiednio częsta zmiana pieluszki, dobra higiena miejsc intymnych, odpowiednio dobrane środki pomagające nam w utrzymaniu czystości tychże miejsc, dobrze dobrana pieluszka, czy też czas, jaki dziecko powinno zostać bez pieluszki, to wszystko może sprawić, że unikniemy przykrych odparzeń skóry w okolicach pieluszkowych.