Jak kąpać niemowlaka?
Kąpiel to podstawowy zabieg pielęgnacyjny małego dziecka. Jednak u świeżo upieczonych rodziców pierwsze kąpiele często wywołują wiele emocji i szereg pytań. Jak kąpać maluszka? Jaka powinna być temperatura wody podczas kąpieli dziecka? Jak często myć maluszka? Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać? Czym kierować się przy zakupie akcesoriów do pielęgnacji niemowląt? Dziś postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania, by kąpiel niemowlaka była nie tylko bezpieczna i dobrze przygotowana, ale by była przyjemnością dla dziecka i rodziców.
Dlaczego kąpiel to podstawowy zabieg pielęgnacyjny małego dziecka?
Kąpiel to podstawowy zabieg pielęgnacyjny małego dziecka. Właściwie, dlaczego tak jest? Odpowiedź jest naprawdę prosta. Podczas mycia wrażliwa skóra dziecka jest nie tylko czyszczona, kąpiel pobudza również ciśnienie krwi i stanowi swego rodzaju masaż, który dzięki swojej delikatności, działa uspokajająco na dziecko. Dzięki takiej kąpiel dziecko wycisza się przed snem. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy kąpiel i zadbamy o wszystko. Dziecko ma czerpać przyjemność z tego codziennego rytuału. Codziennego? Tu zdania oczywiście są podzielone.
Jak często powinno się kąpać małe dziecko?
Jeszcze kilka lat temu na pytanie - Jak często powinniśmy kąpać małe dziecko? - odpowiedź byłaby prosta i jednoznaczna. Jednak podejście do tematu się zmienia. Teraz można spotkać się zarówno z wersją, że dziecko należy kąpać codziennie, jak i z wersją, by nie robić tego więcej niż 3 razy w tygodniu. Która jest poprawna? Zwolennicy codziennych kąpieli podkreślają, że poza walorami związanymi z higieną malca, takie wieczorne kąpiele są rodzaju rytuałem, który jest ważny dla całej rodziny i budowania więzi. Przeciwnicy tej wersji podkreślają, że zbyt częste kąpiele maluszka mogą nadmiernie wysuszyć jego wrażliwą skórę, a przez to pozbawić ją ochrony przed utratą wilgoci i kontaktem z drobnoustrojami. Zdaniem tych osób dzieci do ukończenia 1 roku życia nie potrzebują więcej niż 3 kąpieli w tygodniu. Bez względu na to, którą wersję poprzemy, należy pamiętać, że podczas kąpieli nie możemy zapominać o myciu najważniejszych części ciała dziecka - fałdek, pach, pachwin, czy miejsc za uszami.
Jakie akcesoria są niezbędne do kąpieli maluszka?
Zanim przygotujemy kąpiel maluszka, najpierw należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do wykonania kąpieli, czy samej pielęgnacji dziecka. Takie rzeczy należy ułożyć tak, by mieć je pod ręką. To wszystko ma ułatwić i umilić cały rytuał, jakim jest kąpiel najmłodszego domownika. Co można zaliczyć do kąpielowego niezbędnika maluszka:
- czyste pieluszki (najlepiej 2),
- delikatne nawilżane chusteczki do pupy - wytrzyj nimi pupę przed kąpielą (po ściągnięciu pieluszki) lub zaraz po niej (sytuacje są różne, trzeba być przygotowanym),
- czyste, miękkie ubranko,
- jałowe gaziki do pielęgnacji pępka,
- ręcznik dla dziecka,
- wanienkę z ciepłą wodą,
- gruszkę do noska,
- żel do kąpieli albo mydło dla niemowląt,
- krem do smarowania pupy,
- silikonową gąbkę do kąpieli,
- oliwkę, lub balsam po kąpieli,
- miękką szczoteczkę do włosów.
Warto kupić też przewijak. Można na niego położyć dziecko zaraz po kąpieli. Ważne, by nie kłaść dziecka bezpośrednio na zimny przewijak. Rozłóż na przewijaku ręcznik. Sprawdzi się też organizer na wszystkie zakupione rzeczy.
Dlaczego wanienka do kąpieli jest tak ważna?
Czy kąpiel niemowlaka może odbyć się bez wanienki? Oczywiście. Każda mama, czy tata widział, jak pielęgniarki myją dziecko w szpitalu bez wanienki. Jednak w domu kąpiel, to coś więcej niż higiena. Poza tym większość rodziców przeraża myśl, że mają kąpać swojego maluszka w taki sposób, jak robią to pielęgniarki w szpitalu. Rodzice i dziecko chcą więzi, spokoju i czerpania przyjemności z tego pięknego rytuału, jaką jest kąpiel maluszka. Dlatego wanienka jest wręcz niezbędna. Można kupić małą, dużą, klasyczną lub jej nowoczesną wersję. Wybór jest ogromny.
Czym kierować się przy wyborze wanienki dla dziecka?
Podstawowym kryterium, jakie powinno się brać pod uwagę, przy wyborze wanienki do kąpieli, jest jej rozmiar. Najpopularniejsze są wanienki w standardowych wymiarach 80 x 50 x 24 cm. Doskonale sprawdzą się w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Później wymagają zmiany na większe. Można oczywiście od razu pokusić się na zakup wanienki bardziej uniwersalnej - o długości 100 cm. Możemy w niej kąpać niemowlaka aż do ukończenia 1. roku życia. Jednak wybór większej wanienki wiąże się z pewną początkową niewygodą podczas trzymania malucha. To oczywiście kwestia wprawy i indywidualnych preferencji. Istnieją też nowoczesne rozwiązania jak modele wbudowywane w komody lub nadmuchiwane, które sprawdzą się podczas wyjazdów. Producenci wanienek posuwają się o krok dalej, oferując rodzicom wanienki w kształcie wiaderka, w których dziecko zanurzane jest w pozycji embrionalnej oraz wanienki w kształcie zwierząt, które mają pobudzić wyobraźnię dziecka. Jednak czy prosta wanienka nie będzie najlepsza?
Dobry ręcznik dla niemowlaka to podstawa
Jaki ręcznik dla niemowląt będzie najlepszy? Wybór jak zawsze jest ogromny. Jednak najczęściej wybierane są ręczniki wykonane z przyjemnej w dotyku bawełny frotté, które świetnie absorbują wodę. To bardzo ważne. Dzięki temu malec po kąpieli nie odczuje zanadto różnicy temperatur po wyjęciu z wody. Ważny jest oczywiście również rozmiar ręcznika do kąpieli niemowlaka. Warto od razu wybrać większy ręcznik, mierzący 100x100 cm, który sprawdzi się przez dłuższy czas. Kolor pozostaje już tylko dodatkiem. Jednak jest jeszcze jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Dołączony kaptur do ręcznika jest idealny dla maluszka. Od razu można otulić główkę dziecka. Po zakupie ręcznika trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii - zawsze przed pierwszym użyciem należy wyprać ręcznik, aby później lepiej wchłaniał wodę.
Co z tą wodą? Jaka powinna być optymalna temperatura wody do kąpieli?
Wszystko już kupione? Czas na kąpiel. I tu pojawia się pytanie - Jaka powinna być temperatura wody do kąpieli niemowlaka? Najlepiej, aby woda do kąpieli maluszka wynosiła około 37°C. Poziom jej ciepła można sprawdzić termometrem lub tak jak robiły to nasze babcie i mamy - łokciem. Łokieć jest bardziej czuły od dłoni. Temperatura sprawdzona, co dalej? Ile wlać wody do wanienki? Wody nie powinno być zbyt wiele. Wystarczy, że woda będzie sięgała około 10 cm ponad dno wanienki, w której będziemy kąpać dziecko. Na dno wanienki można wcześniej włożyć pieluszkę tetrową lub specjalną gumową matę.
W jakim pomieszczeniu najlepiej kąpać maluszka?
Nie tylko temperatura wody ma kluczowy wpływ. Ważna jest też temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym będziemy kąpać dziecko. Powinna sięgać około 24°C. Dlaczego? Dziecko szybko się wychładza. I tu warto pamiętać, by wcześniej odpowiednio przygotować miejsce do kąpieli dziecka. Ustaw wanienkę obok przewijaka i ubranek dziecka. Ważne, by nie przenosić mokrego maluszka z jednego pomieszczenia do drugiego. Po kąpieli trzeba go jak najszybciej wysuszyć i ubrać, aby się nie przeziębił. W jakim pomieszczeniu wykonać kąpiel? To już jest sprawa indywidualna każdego rodzica. Ważne, by było wygodnie i ciepło. Kąpiel ma być sprawna i ma być przyjemnością. Należy pamiętać również o tym, by podczas kąpieli wykonywać spokojne, delikatne ruchy, cieszyć się każdą chwilą, mówić spokojnym kojącym głosem. Nerwy i stres są niewskazane. To ma być piękny codzienny rytuał, na który każdy będzie czekać z niecierpliwością.
Kąpiel niemowlęcia krok po kroku
Jak wykonać kąpiel niemowlaka? To proste:
- Ustawiamy wszystko w ciepłym pomieszczeniu (24°C). Wszystko trzeba mieć pod ręką, by później niczego nie szukać i nie wychłodzić dziecka.
- Nalewamy wodę do wanienki. Zawsze, zanim włożymy dziecko, sprawdzamy, czy temperatura jest odpowiednia (około 37°C).
- Delikatnie wkładamy dziecko do wanny, podtrzymując jedną ręką jego plecy, głowę i kark.
- Przemywamy buzię, fałdki, szyję, miejsca za uszami, na końcu myjąc obszar pieluszkowy. Robimy to delikatnie i spokojnie.
- Pozwalamy dziecku spędzić parę chwil w kąpieli i nacieszyć się ciepłą wodą. Delikatnie je polewamy i cieszymy się tą wyjątkową chwilą.
- Teraz łapiemy dziecko obiema dłońmi i podpierając głowę, wyciągamy je ostrożnie z kąpieli. Przekładamy na ręcznik i szybko owijamy maluszka.
- Wycieramy dokładnie dziecko, pamiętając, by nie pocierać jego skóry, bo to może wywołać podrażnienia. Wystarczy delikatnie dociskać ręcznik do skóry.
- Ubieramy pieluszkę i miękkie, wygodne ubranka.
Kilka rad dotyczących kąpieli niemowlaka
O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o kąpiel niemowląt? Pierwsze kąpiele dziecka powinny być stosunkowo krótkie, maksymalnie do 10 minut. Zawsze należy pamiętać, by nie moczyć kikuta pępowinowego do momentu jego odpadnięcia i zagojenia. To bardzo ważne! Jeśli noworodek ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej można zastosować specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające – emolienty. Dbanie o skórę maluszka jest niezwykle ważne. Jak pielęgnować skórę noworodka? O tym więcej na naszym blogu.
Kąpiel to nie tylko higiena!
Kąpiel nie służy jedynie czynnościom higienicznym. To też okazja, by dziecko poznawało świat wszystkimi zmysłami. To okazja na nawiązanie wyjątkowej więzi, dlatego warto, by w tej wyjątkowej czynności brała udział i mama i tata. Nawet starsze dziecko może się wszystkiemu przyglądać i na przykład uczesać małą główkę brata lub siostrzyczki po kąpieli.
Na co wpływa kąpiel?
Kąpiel niemowlaka to coś więcej:
- zmniejsza stres u niemowląt i rodziców,
- stymuluje naukę w połączeniu z dotykiem,
- poprawia tętno,
- sprzyja w tworzeniu więzi pomiędzy rodzicem a niemowlęciem,
- wycisza i uspokaja dziecko, jest idealna przed snem.
Kąpiel to podstawa, o której nie można zapominać. To piękne chwile dla całej rodziny. Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się tą chwilą. Pamiętaj, że maluszek wyczuwa twoje emocje.