Brzydki zapach potu - jak go usunąć?
Pot przez wielu uważany jest za wroga. Czy tak jest naprawdę? Zdecydowanie nie. Pot to naturalna ochrona organizmu i jest wręcz niezbędny. Jednak problem pojawia się, gdy wraz z wystąpieniem potu pojawia się brzydki zapach. Jak usunąć brzydki zapach potu? Czy da się uniknąć zapachu potu? Czy zapach potu może wskazywać na problemy zdrowotne? Czy jedyną odpowiedzią na pot są antyperspiranty? Tak wiele pytań, na które odpowiedzi są tak blisko Ciebie! Przeczytaj, co udało nam się dowiedzieć w temacie potliwości, byś mógł cieszyć się każdym dniem bez przykrych doświadczeń.
Dlaczego się pocimy?
Czy pot to nasz wróg? Zdecydowanie nie. Pot jest naturalną reakcją naszego organizmu. Reakcją, która zapobiega przegrzaniu się. Pocimy się po to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, a także, by wydalić szkodliwe substancje, do których należy m.in. amoniak. Nasz organizm to najlepiej działający mechanizm. Gdy się przegrzewa, wówczas gruczoły potowe zaczynają produkcję słonej cieczy, znanej jako pot. Gdy ten pojawia się na skórze, zaczyna parować. W ten właśnie sposób odbiera ciepło od przepływającej pod powierzchnią skóry krwi i chłodzi ciało. Im nasz organizm potrzebuje większego schłodzenia, tym więcej wydziela potu. Dziennie możemy wyprodukować średnio około litra potu. Ta ilość zwiększa się jednak pod wpływem wysiłku fizycznego, silnego stresu lub w okresie letnich upałów. I co warto zaznaczyć to to, że pocimy się cały czas. Nasz wewnętrzny klimatyzator działa 24 h na dobę, nawet podczas snu.
Skąd bierze się brzydki zapach potu?
Czy pot ma brzydki zapach? Nie. Pot człowieka jest tak naprawdę substancją bezwonną. Pot składa się w 98% z wody, a pozostałe 2% stanowi roztwór fizjologiczny chlorku sodu, mocznik, amoniak oraz związki mineralne, takie jak potas, magnez i żelazo. Dlaczego pot ma nieprzyjemny zapach? Wytłumaczenie jest proste. Pot po przedostaniu się na powierzchnię naszej skóry przez pory staje się pożywką dla bakterii i mikroorganizmów. To właśnie one odpowiadają za nieprzyjemny zapach.
Czym różni się męski pot, od damskiego?
Czy występują różnice pomiędzy zapachem potu męskiego, a damskiego? Okazuje się, że tak. Damski pot zawiera dużo więcej związków siarki. Związki te przez bakterie przetwarzane są na tiole, a to w rezultacie prowadzi do powstania zapachu przypominającego zapach cebuli i grejpfruta. Z kolei męski pot zawiera więcej kwasów tłuszczowych. Przez to zapach męskiego potu porównywany jest do woni psującego się sera.
Cebulowy zapach potu u kobiet
Jeżeli Twój pot ma zapach cebuli nie musi być to oznaka chorobowa. W ludzkim pocie znajdują się związki siarki, które przybierają niezbyt interesujące zapachy, w tym zapach cebuli. Cebulowy zapach potu może pojawić się bez przyczyny, a także po zjedzeniu zbyt dużej ilości cebuli. Zwierzęta wykorzystują ten fakt i wydzielają cebulowy zapach w celach obronnych. Robią tak na przykład skunksy, które w szybki sposób uzyskują tym przewagę nad potencjanym wrogiem.
Czy da się ograniczyć pocenie i zmniejszyć intensywność zapachu potu?
Jest kilka naturalnych sposobów na to, by ograniczyć pocenie i zmniejszyć intensywność zapachu potu. Pierwszym jest pozbycie się włosków pod pachami. To właśnie na nich gromadzi się wydzielina z gruczołów potowych, dlatego też zaleca się ich usuwanie poprzez golenie, czy depilację. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie obszaru, na którym mogą rozwijać się bakterie powodujące nieprzyjemną woń. Na zapach potu może mieć też wpływ nasza dieta. Warto zrezygnować z ostrych przypraw, a w czasie letnich upałów ograniczyć spożywanie smażonych dań, sosów mięsnych, produktów mlecznych oraz pleśniowych serów. Zaleca się też, by zmniejszyć ilość wypijanej kawy i mocnej herbaty. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu, który przyspiesza krążenie krwi i tym samym wpływa na potliwość. Warto też unikać noszenia odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów. Oczywiście podstawą jest też codzienna higiena osobista i zastosowanie odpowiedniego kosmetyku zapobiegającego poceniu i neutralizującego nieprzyjemny zapach potu.
Czy zapach potu może być powodem do niepokoju?
Zapach potu to nie tylko woń, która wywołuje zmieszanie czy przeszkadza w kontaktach towarzyskich. Niekiedy zapach potu, to sygnał, który mówi nam, że w naszym organizmie rozwija się choroba. Oczywiście powody do niepokoju powinny występować tylko w przypadkach, gdy nieprzyjemna woń potu trwa dłuższy czas i nie jest spowodowana upałem, ani intensywnym wysiłkiem czy stresem. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.
Jaka woń może wywołać niepokój?
Gdy pot przybiera wymienione poniżej zapachy, może to oznaczać problemy. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.
- Zapach potu przypominający zapach moczu. Może to oznaczać schorzenie nerek, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują takie objawy, jak: osłabienie, zmęczenie, bóle kości, ziemista cera. Zmienia się też częstotliwość oddawania moczu.
- Zapach acetonu lub fermentujących owoców. Najczęściej to objaw cukrzycy, dlatego takiego zapachu nie należy lekceważyć.
- Zapach nieświeżego piwa. Jeśli utrzymuje się kilka tygodni, to może świadczyć o gruźlicy. Dodatkowym objawem będzie oczywiście uporczywy kaszel i bóle w klatce piersiowej.
- Zapach zgnilizny lub wątróbki. Świadczy o zaburzeniach pracy wątroby. Dodatkowym objawem są bóle brzucha i częste odbijanie się po jedzeniu, a także brak apetytu.
- Silnie owocowy zapach może świadczyć o schizofrenii.
To oczywiście jedynie przykłady. Zapach potu jest związany z o wiele większą ilością schorzeń. Niekiedy jest jedynie dodatkowym objawem, a niekiedy wręcz kluczem do wykrycia choroby.
Jakie kosmetyki na brzydki zapach potu?
Jakie kosmetyki są najlepsze w walce z brzydkim zapachem potu? Okazuje się, że wybór nie jest taki oczywisty. Po dezodorant najczęściej sięgają osoby, które chcą zniwelować główny problem pocenia się, jakim jest nieprzyjemny zapach. Dezodorant maskuje przykry zapach. Zawarte w nim związki chemiczne mają za zadanie zmniejszać ilość bakterii na skórze i zapobiegać rozkładowi potu. Jednak to działanie nie wpływa na intensywność pocenia i jest krótkotrwałe. Antyperspirant natomiast poza substancjami zapachowymi i bakteriobójczymi zawiera też związki chemiczne, które mają ograniczyć pocenie. Ponadto czas działania antyperspirantu jest o wiele dłuższy niż czas działania dezodorantu. Antyperspirant działa, dopóki nie zostanie zmyty ze skóry. Jednak i on ma swoje wady. Pozostawia na ubraniach nieprzyjemne plamy i zacieki. To który wybrać? Dezodorant czy antyperspirant? Wszystko zależy od naszych potrzeb i organizmu. Jeden i drugi kosmetyk ma bowiem swoje wady i zalety.
Czy chusteczki antyperspiracyjne poradzą sobie z zapachem potu?
Pot występuje nie tylko pod pachami. Pocimy się wszędzie. Nasza skóra przez 24 h wydziela pot, który może przerodzić się w niechcianą woń. Jak radzić sobie z tym problemem na co dzień, gdy nie mamy dostępu do wody? Odpowiedzią są nawilżane chusteczki antyperspiracyjne. Chusteczki działają podobnie do innych kosmetyków. Mokre chusteczki zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu potu, pozostawiając przy tym na skórze delikatny zapach. Ich przewagą jest fakt, że mogą być stosowane nie tylko pod pachy, ale też do stóp, czy dłoni. Poza tym tradycyjny dezodorant, czy antyperspirant nie ma działania oczyszczającego. Mokre chusteczki doskonale absorbują zanieczyszczenia, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną. Małe, poręczne opakowanie sprawia, że można je mieć zawsze przy sobie i skorzystać w dowolnej chwili, np. tuż przed stresującym spotkaniem. Wystarczy przetrzeć dłonie i kłopot z głowy.
Problem z nadmierną potliwością
Choć pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym umożliwiającym obniżenie temperatury organizmu, to niekiedy zdarza się, że ilość wydzielanego potu jest nieadekwatnie duża do sytuacji. Wówczas mowa o nadmiernej potliwości. Ta przypadłość często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nadmierne pocenie występuje nie tylko pod pachami, ale też dotyka stóp, dłoni i fałdów skórnych. Ten problem sprzyja powstawaniu innych chorób, np. grzybicy. Do najczęstszych przyczyn nadmiernego pocenia należy zaliczyć:
- czynniki genetyczne,
- zaburzenia wydzielania hormonów np. nadczynność tarczycy, cukrzyca, hipoglikemia,
- wahania hormonalne występujące w okresie pokwitania i menopauzy.
Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?
Ważnym elementem w walce z nadmierną potliwością jest oczywiście odpowiednia higiena. Ważne są nie tylko częste i regularne kąpiele, ale także dokładne osuszanie ciała. Poza tym należy zadbać o to, aby wszystkie elementy garderoby były wykonane z naturalnych włókien. To umożliwi swobodną wymianę powietrza. Na nadmierne pocenie stóp lub dłoni sprawdzą się odpowiednie dezodoranty, zasypki i chusteczki nawilżające z jonami srebra, które ograniczają rozwój bakterii. Walcząc z dolegliwością nadmiernego pocenia, warto stosować zioła, takie jak: szałwia, pokrzywa, melisa i skrzyp. Zmniejszają one potliwość. Gdy domowe sposoby na pocenie nie dadzą wystarczających efektów, warto zwrócić się o poradę do lekarza. Ustali on przyczynę nadmiernej potliwości i dobierze odpowiednią terapię.
Pot to nasz sprzymierzeniec. Pomaga on zapobiec przegrzaniu się organizmu. Niestety w połączeniu z bakteriami i mikroorganizmami może wywołać nieprzyjemną woń. Jeśli woń ta nie jest wynikiem choroby, to są sposoby na jej usunięcie lub zminimalizowanie. Czasem wystarczy zaopatrzyć się w paczkę nawilżanych chusteczek antyperspiracyjnych lub po prostu zmienić dietę. Walka z brzydkim zapachem potu nie musi być uciążliwa. Kilka zmian, dobry produkt na potliwość i nasz problem może zniknąć.