Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosenne przesadzanie kwiatów

2021-04-18
Wiosenne przesadzanie kwiatów

Kwiaty doniczkowe rosnące w naszych domach wymagają co jakiś czas przesadzenia. Nie od dziś wiadomo, że do kwiatów trzeba mieć “rękę”, żeby dobrze i pięknie rosły. A może wystarczy wiedzieć, jak pielęgnować kwiaty i o nie dbać, żeby były zdrowe i pełne turgoru? Jakie kwiaty wymagają przesadzania? Jaki kształt i rodzaj doniczki wybrać, żeby dogodzić roślinom w Twoim domu? Jak przygotować się do przesadzania roślin? Postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących roślin domowych, a zwłaszcza pytań w kwestii przesadzania kwiatów.

Jaka jest najlepsza pora na przesadzanie kwiatów doniczkowych?

Przedwiośnie to moment, w którym nasze kwiaty domowe jeszcze nie ruszyły do kwitnienia, a także do intensywnego wzrostu. Wtedy to też jest najlepszy moment na to, by zmienić im doniczkę. Nie spowodujemy wówczas zahamowania ich wzrostu ani nie sprawimy, że pąki kwiatowe odpadną. Wręcz przeciwnie - nowe podłoże doda im sporej dawki nowej energii, a większy pojemnik da miejsce na rozrost korzeni, co przyczyni się również do wzrostu rośliny ponad poziomem donicy.

Czy wszystkie kwiaty wymagają przesadzania wiosną?

Już wiesz, że przesadzanie roślin da im więcej siły i zwiększy ich możliwości. Jednak, czy każdy okaz, który jest przez Ciebie pielęgnowany, wymaga zmiany doniczki na większą? Nie zawsze tak jest. Czasami rośliny mają tak wolny wzrost, że absolutnie tego nie wymagają. Czasem też coś jest z nimi nie tak. Mogą mieć uszkodzone korzenie przez szkodniki. Warto także sprawdzić liście i łodygi, czy przypadkiem tam nie znajdują się jacyś pasażerowie na gapę. Niektóre kwiaty wymagają specjalistycznego podłoża - ono również ma znaczenie dla wzrostu roślin i ich dobrej kondycji. Zbyt nadmierne przesuszanie lub przelewanie też nie będzie odpowiednie. Każdy kwiat ma swoje wymagania, których należy się trzymać. Zajmijmy się jednak tymi okazami, którym po prostu brakuje miejsca w starej doniczce, korzenie przerosły przez otwory u dołu, a nawet zdeformowały donicę.

Chusteczki nawilżane LUBA Wiosenne przesadzanie kwiatów Jakie kwiaty trzeba przesadzać

Które rośliny warto przesadzać?

Im kwiaty młodsze, tym częściej trzeba je przesadzać, ponieważ ich siła wzrostu jest dużo większa, niż w przypadku starszych okazów, które możesz również odmładzać. Na czym polega odmłodzenie kwiatów? Niektóre rośliny, które już rosną w domach wiele lat, są dość nieestetyczne i w niczym nie pomagają ich długie majestatyczne pędy. Takie rośliny jak na przykład monstera dziurawa, można uciąć za tak zwanym pierwszym oczkiem, czyli miejscem, z którego wyrasta korzeń powietrzny. Tak przygotowaną nową sadzonkę można włożyć do wody i poczekać aż zacznie puszczać korzenie, ale włożenie jej bezpośrednio do podłoża też będzie dobrym pomysłem. Kwiaty, które mają nieodpowiednią wielkość doniczki, mogą nam to oznajmić przewracając się, ponieważ tracą stabilność. U niektórych korzenie są tak przerośnięte, że wlana do doniczki woda od razu przez nie przelatuje. Kwiaty, które kupujemy w sklepach, czy na specjalnych stoiskach, są zawsze w podłożu torfowym, to również warto wymienić na coś bardziej odpowiedniego zwłaszcza u kaktusów i sukulentów. Egzemplarze, u których widać ewidentny brak życia, również wymagają zabiegu pielęgnacyjnego w postaci zmiany podłoża i doniczki.

Których kwiatów z pewnością nie przesadzamy?

Niektóre gatunki kwitnące w okresie przedwiośnia, jak: cyklamen, azalia, czy begonia nie będą odpowiednimi kwiatami do przesadzania o tej porze roku. Przesadzenie z pewnością zaburzyłoby ich rytm, co skutkowałoby zakończeniem kwitnienia, a nawet nierozwinięciem pąków kwiatowych. Muszą one przejść w fazę spoczynku, żeby można było się zająć zmianą podłoża i ewentualnie doniczki.

Dlaczego przesadzanie roślin jest ważne?

Z czasem podłoże traci swoje wartości, nawożenie poprzez podlewanie daje rezultaty, jednak nie tylko to jest powodem, dla którego przesadzamy kwiaty. Nawożenie pomimo tego, że przynosi wiele dobrego, w rezultacie zmienia pH gleby, a także powoduje jej zasolenie, co nie jest dobre dla roślin. Gleba z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej zbita, a do korzeni nie dociera powietrze, które również odgrywa znaczącą rolę dla ich dobrego samopoczucia.

Chusteczki nawilżane LUBA Wiosenne przesadzanie kwiatów Jakie doniczki wybrać do przesadzania kwiatów

Jaką doniczkę wybrać przy przesadzaniu kwiatów?

Do przesadzania roślin zazwyczaj wybieramy donicę o 1 rozmiar większą. Zbyt duża nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nadmiar podłoża szybko zbija się, tracąc powietrze, a także nadmiernie zasala. Kiedy przesadzamy formowane krzewy lub drzewka, którym podczas zmiany podłoża przycina się nieco korzenie - wówczas nie potrzeba większego lokum. Wybierając donicę, zwróć uwagę na to, w jakim kształcie była poprzednia, czy nowa ma otwory w dnie, przez które może odpływać nadmiar wody. Jeżeli używasz doniczki, która nie jest nowa, trzeba ją dokładnie umyć.

Jaki kształt doniczki będzie najlepszy dla kwiatów

Zazwyczaj stawiamy na standardowe doniczki, w których kwiaty dobrze rosną. Są jednak takie gatunki, których bryła korzeniowa rozrasta się w specyficzny sposób, co warunkuje odpowiedni dobór doniczki. Palmy i pandany lubią doniczki wysokie, smukłe, ponieważ ich korzenie nie rozrastają się na boki, ale lubią wędrować w dół, z kolei kaktusy i sukulenty nie zagłębiają swoich korzeni, ale rozrastają się bardziej na boki, co powoduje, że do przesadzania sucholubnych roślin wybierzemy donice niskie i szerokie, ale zawsze rozmiarem dostosowane do wielkości nadziemnej części rośliny.

Jaki rodzaj doniczki wybrać?

Na rynku mamy donice gliniane, plastikowe i glazurowane. Oprócz donic są również osłonki, które w dnie nie mają otworów. Gliniane doniczki są naturalne i wydają się najzdrowsze dla roślin. Ich porowata struktura przyjmuje wodę, która również przez jej ścianki paruje. Plastikowa i glazurowana nie ma takich właściwości. Czy warto umieszczać rośliny w osłonkach? To bardzo estetyczne, zwłaszcza jeżeli rośliny mamy posadzone do donic produkcyjnych, które nie są zbyt piękne. Mają one niestety 1 wadę: bardzo łatwo jest w nich przelać kwiaty, ponieważ zbiera się w nich nadmiar wlewanej cieczy. Z pewnością nie należy do takiej osłonki sadzić kwiatów bezpośrednio, ale jeżeli zwrócimy uwagę na podlewanie - trzymanie kwiatów w osłonce będzie w porządku. Takie rośliny jak storczyki wymagają doniczki, dzięki której korzenie będą miały dostęp do światła, muszą również rosnąć w specjalnym podłożu.

Jaki rozmiar doniczki wybrać?

Rozmiar nie powinien być dużo większy od poprzedniej doniczki. Wystarczy wybrać taką o 1-2 cm szerszą, przez co korzenie będą mogły szybciej wypełnić dodatkowe podłoże. Skutkiem takiej zmiany będzie lepsze wykorzystanie składników odżywczych znajdujących się w podłożu, niezbijanie się podłoża, a także nie tak szybkie jego zasalanie. Pamiętaj również o tym, że doniczka musi mieć otwory w dnie.

Jak przygotować się do przesadzania kwiatów domowych?

Musisz przygotować się kilka dni wcześniej, zanim przystąpisz do działania. Należy zakupić odpowiednie donice i podłoże, w którym kwiaty będą rosły. Jeżeli używasz doniczek, w których rosły już rośliny, musisz je dokładnie umyć z resztek ziemi, osadów i ewentualnych patogenów. Przygotuj nóż, keramzyt, perlit i stwórz sobie warunki, żeby jak najmniej nabrudzić. Możesz na podłodze, dużym stole lub blacie rozłożyć folię ochronną albo duży arkusz papieru. Dzień wcześniej podlej obficie rośliny wodą, żeby jak najmniej ucierpiały podczas przesadzania.

Jak posprzątać po przesadzaniu kwiatów?

Po przesadzaniu kwiatów zawsze jest mnóstwo brudu. Mamy na to wspaniałą radę. Ściereczki nawilżane Luba Comfort Ocet to świetny produkt do przecierania wielu różnych powierzchni. Radzi sobie z zabrudzeniami różnego pochodzenia, a brud z procesu pielęgnacji roślin nie stanowi dla nich żadnego problemu. Naturalny skład formuły nawilżającej, ściereczka, która w bardzo szybki sposób rozkłada się w środowisku to gratka dla miłośników natury, którzy uwielbiają rośliny i mają ich w swoich domach na pęczki, a pomieszczenia nawiązują do miejskiej dżungli. Każdy, kto kocha kwiaty, z pewnością zakocha się również w nawilżanych ściereczkach Luba Comfort. Wystarczy 1 duża ściereczka XXL do wyczyszczenia wszelkich zabrudzeń, jakie powstały podczas przesadzania roślin. Poradzisz sobie z usunięciem zanieczyszczeń w mig!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 470 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Rewelacja!
2024-06-17
Super produkty
pixel