Jak przesadzać kwiaty doniczkowe w domu?
Przesadzanie kwiatów w wielu przypadkach jest koniecznością. Kilkuletnia, zbita ziemia nie jest dobrym środowiskiem dla roślin domowych, które już w takiej ziemi nie czują się dobrze. Zawarte w niej składniki odżywcze dawno zostały wyczerpane, a podlewanie z nawozami w rezultacie prowadzi do zasolenia gleby, czego kwiaty również nie lubią. Poza tym traci ona swoją gruzełkowatą strukturę, co znacznie utrudnia dopływ powietrza, który również jest istotny dla korzeni roślin. Jak odpowiednio przygotować się do tego zabiegu pielęgnacyjnego roślin? Sprawdź, jakie są nasze sposoby!
Jakie podłoże wybrać do kwiatów domowych?
Jest wiele roślin, które nie wymagają specjalistycznego podłoża. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy kwiaty, które mamy w domu są na pewno posadzone w dobrym podłożu i czy można im stworzyć lepsze warunki do wzrostu. Może się okazać również, że miejsce, które wybraliśmy dla pewnego gatunku, jest nieodpowiednie. Zazwyczaj do przesadzania kwiatów używamy przepuszczalnej gleby uniwersalnej o lekko kwaśnym podłożu, która dostępna jest w wielu sklepach. Znajdziemy w niej dużą ilość torfu, który jest ubogi w składniki odżywcze, ale za to stwarza bardzo dobre stosunki powietrzno-wodne dla rośliny. Glebę tę można wymieszać z granulowanym obornikiem lub nawozem o przedłużonym działaniu, dedykowanym do konkretnych gatunków roślin.
Specjalistyczne podłoża do kwiatów
Niektóre gatunki kwiatów domowych mają specyficzne wymagania. Kwaśnej gleby potrzebują rośliny, takie jak paprocie, kamelie lub azalie, które świetnie czują się w podłożu o kwaśnym odczynie, stwarza im on najlepsze warunki do rośnięcia i kwitnienia. Palmy z kolei lubią mieć stały dostęp do wilgoci, co zapewnia im dodatek gliny do specjalnie przygotowanej mieszanki ziemi do palm. Kaktusy za to nie lubią wilgoci, a piasek i żwir jest materiałem, który świetnie przepuszcza wilgoć i nie utrzymuje jej w swojej strukturze. Zatem ziemia do kaktusów ma w sobie dużą zawartość piasku i drobnych kamyczków. Storczyki to kwiaty, które lubią rosnąć w korze i mchu torfowca. Wydawać by się mogło, że nie jest to najlepszy rodzaj podłoża, ale akurat dla tego gatunku jest on idealny. Rozkładająca się kora to dla nich najlepsze, co możemy im dać.
Podłoże do roślin z hydrożelem
Większość gatunków roślin nie lubi przesuszenia podłoża, a my również często mamy tendencję do zapominania o podlewaniu kwiatów. Firmy, specjalizujące się w produkcji podłoża do kwiatów znalazły na to rozwiązanie. Do ziemi kwiatowej dodawane są specjalne kulki hydrożelu lub pianki aminowej, które chłoną wodę, niczym gąbka, stopniowo ją uwalniając. W ten sposób roślina ma dłużej nieco wilgotne podłoże, co jest dla niej o wiele korzystniejsze, niż przesuszanie podłoża. Dzięki temu rozwiązaniu możesz również zmniejszyć częstotliwość podlewania.
Co dajemy na dno doniczki przy przesadzaniu kwiatów?
Co zrobić, żeby zabezpieczyć roślinę przed przelewaniem? Bardzo ważny dla rośliny jest również odpływ, żeby nadmiar wilgoci, w razie potrzeby, mógł odpłynąć. Jeżeli doniczka ma zbyt małe otwory, łatwo je “zamulić”, a to spowoduje, że woda nie będzie miała którędy uciec. Żeby drenaż był odpowiedni, najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli na dni wsypiesz warstwę keramzytu lub grubszego żwiru. Masz w domu kawałek agrowłókniny? Możesz ją również włożyć do doniczki, przykrywając warstwę drenażową, co w jeszcze lepszy sposób ochroni odpływ w doniczce.
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe w domu - instrukcja krok po kroku
Przesadzanie roślin nie jest skomplikowane, jeżeli masz do przesadzenia niewielkie okazy. Wówczas są one poręczne i nie ma z nimi większego problemu. Gorzej, jeżeli do przesadzenia masz dużą roślinę, która wymagać będzie sprytu, znajomości tematu i przede wszystkim kogoś do pomocy. Nie przesadzaj dużych roślin w pojedynkę, bo może się to okazać po prostu niemożliwe, a w najgorszym wypadku możesz nawet uszkodzić roślinę. Czego jeszcze możesz spodziewać się przy operacji przesadzania kwiatów? Bałaganu! Niestety ciężko uniknąć bałaganu, kiedy pracujemy przy roślinach. Mamy jednak na to niezawodny sposób, który pozwoli Ci szybko uporać się z wszędobylską ziemią. Biodegradowalne ściereczki nawilżane Luba Comfort z kwaskiem cytrynowym to idealny sposób na ekologiczne i naturalne sprzątanie po tego typu czynnościach. Ściereczki są w pełni biodegradowalne, co bardzo podoba się kwiatolubom.
Jak przygotować miejsce do przesadzania roślin w domu?
Przede wszystkim musisz przygotować znaczną ilość miejsca, która niestety będzie brudna po całej akcji przesadzania roślin. Możesz oczywiście zabezpieczyć podłogę lub stół folią, co znacznie ułatwi sprzątanie na koniec. Przygotuj również odpowiednie doniczki i podłoże, które jest bardzo ważne przy zmianie pojemników. Na ręce załóż rękawice, ubranie chroń, zakładając fartuch, a niezbędne narzędzia, czyli nożyce do przycinania korzeni i pędów, a także długi nóż, miej pod ręką.
Jak przygotować rośliny do przesadzania?
Najważniejszą rzeczą, na kilka godzin przed czynnościami pielęgnacyjnymi, jakimi jest przesadzanie, dobrze jest zwilżyć podłoże, w którym rośnie roślina. To pozwoli na łatwiejsze wyjęcie jej z doniczki. Często przesadzamy rośliny, których bryły korzeniowe aż przestają przez otwory na dnie. Wtedy musisz bardzo delikatnie przełożyć je przez dziurki, podczas wyjmowania rośliny z doniczki. To w zasadzie tyle. Czas przystąpić do pracy!
Jak wyjąć roślinę z doniczki?
Zawsze, przy wyciąganiu roślin ze starej doniczki, warto odseparować ją dookoła nożem, zupełnie jak przy wyjmowaniu ciasta z blachy. Taki zabieg z pewnością nie zaszkodzi. W przypadku niewielkich roślin wyjmuje się je bardzo łatwo, przechylając i wybijając roślinę z doniczki. W przypadku dużych okazów sprawa się nieco komplikuje. Najlepiej robić to nie w pojedynkę, a we dwoje, bo pomoc zawsze się przyda. Przy dużych roślinach obowiązkowo obwodzimy doniczkę dookoła z ziemi długim cienkim narzędziem, następnie kładziemy kwiat w doniczce na boku i wyciągamy go powoli, żeby nie uszkodzić. Kiedy bryła korzeniowa jest zbita, należy ją rozluźnić rękoma, natomiast w przypadku, kiedy korzenie są rozmokłe i łatwo się rozpadają, najwyraźniej bryła została wielokrotnie przelana, co wywołało gnicie. Dopóki nie jest za późno, nie masz się czym martwić. Obetnij chore korzenie, przesusz rany przez kilka godzin i ponownie posadź roślinę. Najpewniej roślina poczuje się lepiej i zacznie się umacniać. Żeby ponownie nie doprowadzić do takiej sytuacji, na dnie doniczki ułóż drenaż i nie przelewaj rośliny.
Kiedy można zacząć nawozić roślinę po przesadzaniu?
Roślina potrzebuje czasu, żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu. To dla niej duży szok, ale robimy to po to, by jej pomóc. Nawożenia nie powinniśmy przeprowadzać od razu, dlatego, że nie odniosłoby to pożądanego skutku. Jaki jest najlepszy czas, żeby zacząć nawozić rośliny doniczkowe po przesadzeniu do nowej doniczki? Jeżeli roślina nie miała uszkodzeń, a przesadzanie przebiegło bez problemów, roślinę można podlewać nawozem już po upływie około 2 tygodni. Jeżeli roślina miała widoczne zmiany chorobowe, należy odczekać odpowiednią ilość czasu. Nawożenie roślin, które przeszły choroby grzybowe, nadgnicia korzeni itp. można zacząć najwcześniej po upływie około 4 tygodni.
Jak nawozić roślinę po przesadzaniu?
Do nawożenia większości roślin domowych może posłużyć uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. Jeżeli w twoim domu znajdują się kwiaty o specjalnych wymaganiach, na których naprawdę Ci zależy, warto postarać się o dostarczenie im dedykowanych nawozów, które mają odpowiedni skład. W sklepach znajdziesz odżywki do roślin kwitnących, kwasolubnych, storczyków, kaktusów, paproci, czy roślin, które nie kwitną.
Jakie typy nawozów są najlepsze?
Bardzo dobry rodzaj nawozu, który szybko się wchłania, a efekty widoczne są na kilka dni po zastosowaniu, to odżywka dolistna do kwiatów. Nawóz ten rozpuszcza się w wodzie i uzyskanym roztworem spryskuje się liście i korzenie powietrzne roślin, na przykład storczyków lub monstery. Nawozy w płynie również rozcieńczamy, ale tymi podlewamy podłoże, w którym rośliny rosną. Stosowane regularnie, również przynoszą spodziewany skutek, jednak tym sposobem nie można nawozić roślin, które mają mokre lub bardzo przesuszone podłoże.
Jak ustabilizować roślinę w nowej doniczce?
Kiedy większość ziemi ze starej doniczki się osypie, możesz nie wiedzieć jak zasadzić kwiat w nowej doniczce. Pamiętaj, żeby korzenie rozłożyć równomiernie i nie podwijać ich do góry, bo rośliny tego nie lubią. Kiedy na dnie doniczki masz przygotowany drenaż, nasyp na niego odrobinę ziemi, następnie dokładnie rozłóż korzenie w doniczce. Teraz wystarczy, że będziesz wsypywać ziemi, by ta znalazła się pomiędzy korzeniami. Roślina powinna być przykryta ziemią do tej samej wysokości, co w poprzednim pojemniku. Kiedy uznasz, że to już koniec i masz wystarczająco dużo podłoża w doniczce, postukaj nią o podłogę, a później dociśnij ziemię rękoma. Jeżeli jednak jest jej zbyt mało, wsyp odpowiednią ilość.
Jak ustabilizować kwiat z podporą do nowej doniczki?
Jeżeli roślina miała podporę, przenieś ją razem z rośliną i postaraj się, żeby była stabilnie ustawiona w nowym pojemniku. Nie musisz wymieniać jej na nową. Wystarczy, że wraz z rośliną przeniesiesz ją bardzo skrupulatnie do innego miejsca.
Jakie jest odpowiednie miejsce dla świeżo przesadzanych roślin?
Rośliny, które zostały przesadzone, potrzebują czasu, żeby się zaaklimatyzować. Nawet jeżeli naturalnie lubią dużą ilość światła, nie można postawić je w miejscu, gdzie jest pełne nasłonecznienie. Takie rośliny są osłabione, mimo tego, że zrobiliśmy coś, co sprawi, że w rezultacie będą się lepiej czuły. Narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mogą ulec w łatwy sposób poparzeniom słonecznym.