Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Papier toaletowy - z czego jest zrobiony?

2020-11-27
Papier toaletowy - z czego jest zrobiony?

W obecnych czasach nikt nie wyobraża sobie już życia bez papieru toaletowego. Jego obecność na sklepowych półkach jest dla nas czymś zupełnie naturalnym. To jeden z podstawowych i najczęściej kupowanych środków do higieny. Wchodzimy do sklepu i po prostu sięgamy po papier toaletowy, który nam najbardziej odpowiada. Miękki, gruby, szary ekologiczny, pachnący, bezzapachowy, czy nawilżany papier toaletowy. Wybór jest naprawdę duży. Z czego właściwie jest zrobiony taki papier toaletowy? Jak wygląda produkcja papieru? I czym różnią się poszczególne produkty?

Czy papier toaletowy był zawsze tak łatwo dostępny?

Obecnie trudno sobie to wyobrazić, ale kiedyś nie było papieru toaletowego lub jego dostępność była utrudniona (czasy PRL-u). Kiedyś ludzie korzystali z innych form higieny po skorzystaniu z toalety, które teraz dla nas są nie do przyjęcia. Korzystano z tkanin, lnu, gąbek na kiju, trawy, siana, a nawet mchu. Historia papieru toaletowego, który znamy dziś, miała swój początek w Chinach w XIV w. Potem były gazety, czy książki. Historia papieru toaletowego opisana była już na naszym blogu. Zachęcamy do zapoznania się z nią, bo choć papier toaletowy wydaje się nam tak oczywisty, to kiedyś tak nie było.

Z czego produkowany jest papier toaletowy?

Jaki papier toaletowy znamy? Na rynku dostępna jest szeroka gama papierów toaletowych. Producenci wciąż ścigają się w tworzeniu nowych rozwiązań. Papiery toaletowe dostępne na sklepowych półkach, różnią się długością, grubością, czy ilością warstw. Jedne są białe, inne szare, a jeszcze inne przybierają najróżniejsze kolory i mają wzory, kwiaty, a nawet napisy. Z czego produkowane są poszczególne papiery toaletowe? Czy materiały do produkcji papieru toaletowego są różne, czy jednak każdy rodzaj opiera się o te same składniki?

chusteczki nawilżane nawilżany papier toaletowy luba z czego jest zrobiony rolka papieru

Z czego powstaje szary papier toaletowy?

Kiedyś szary papier toaletowy był jedynym produktem na sklepowych półkach. Po dziś dzień można go znaleźć w sklepie, choć ma coraz mniejszą liczbę zwolenników ze względu na wygodę stosowania czy wizualny aspekt. Czy to tu jest najważniejsze? Szary papier toaletowy uważany jest za produkt ekologiczny. Dlaczego? Ponieważ szary papier toaletowy produkowany jest z makulatury. Dla wielu osób to główny powód, aby to właśnie ten rodzaj papieru znalazł się w ich domu. Jednak produkcja papieru z makulatury, choć przyjazna dla środowiska i naszej kieszeni (papier jest niedrogi), wiąże się z pewnymi mankamentami. Szary papier toaletowy nie jest zbytnio wydajny. Ponadto jest dość sztywny i szorstki w dotyku, co sprawia, że większość osób uważa korzystanie z niego za niekomfortowe. Papier ten nie nadaje się dla osób, które mają wrażliwą skórę, czy problemy z hemoroidami. Nie jest też odpowiedni dla wrażliwej skóry dziecka. Tu zdecydowanie lepiej sięgnąć po nawilżany papier, jaki oferuje LUBA.

Z czego powstaje miękki papier toaletowy w rolce?

Z czego powstaje miękki papier toaletowy, który spotkamy w niejednej łazience? Papier toaletowy na rolce wytwarzany jest z włókien roślinnych (celulozy). Celuloza to polisacharyd, który wykorzystywany jest między innymi w przemyśle papierniczym. Otrzymywana jest z roślin, takich jak: jodła, topola, buk, świerk, konopie, trzcina, czy zboża. Papier toaletowy może powstawać również z czystej celulozy. Papier toaletowy z celulozy jest wytrzymały i miękki w porównaniu z papierem otrzymanym z makulatury. Ponadto, papier taki, poddawany jest też chemicznemu wybielaniu, czy barwieniu. Często też spotykane są wersje zapachowe. Urocze motylki, różne kolory, czy piękny zapach - to zawsze przyciąga uwagę podczas zakupów. Jednak czy, aby na pewno jest to najlepszy wybór? Klienci chcą czegoś więcej. Przez te wciąż rosnące potrzeby i wymagania, rynek papierów toaletowych rozwinął się na szeroką skalę. Teraz na półkach mamy również nawilżane papiery toaletowe, które produkowane są z celulozy.

chusteczki nawilżane nawilżany papier toaletowy luba z czego jest zrobiony koniec rolki

Jak powstaje papier toaletowy w rolkach?

Produkcję tradycyjnego papieru toaletowego, w uproszczeniu, można podzielić ją na 5 etapów:

  1. Masa papiernicza przygotowana jest z naturalnej celulozy. Masa na tym etapie nie jest zwarta.
  2. W kolejnym kroku masa papiernicza łączona jest w zwartą masę.
  3. Masa jest odwadniana i suszona.
  4. Suchy produkt jest nawijany na rolki i poddawany testom jakości.
  5. Rolką papieru nadawany jest odpowiedni wygląd (kształt) i w zależności od rodzaju papieru - zapach.
  6. Papier toaletowy pakowany jest w opakowania zbiorcze i transportowany do wyznaczonych punktów sprzedaży.

Oczywiście mowa tu o miękkim papierze na rolce. Produkcja szarego papieru toaletowego przebiega inaczej. Papier ten powstaje z makulatury. Dzięki czemu produkcja ta jest korzystniejsza dla naszego środowiska, ponieważ nie są wyniszczane kolejne partie lasów. Ekologiczny szary papier będzie przez to też tańszy. Co z wygodą używania? Papier ten produkowany jest z makulatury, tym samym jest szorstki, twardszy i może podrażnić skórę i okolice intymne.

Nawilżany papier toaletowy najlepszą odpowiedzią na potrzeby konsumentów

W obecnych czasach papier toaletowy w rolce to nie wszystko. Konsument nie musi już tylko wybierać między szarym ekologicznym, ale niezbyt wygodnym w użyciu papierem, a białym lub kolorowym papierem na rolce. Teraz wybór jest o wiele większy i ma on wpływ na komfort używania. Do 1 z dynamicznie rozwijających się sektorów należą producenci nawilżanego papieru toaletowego jak LUBA. Popularność tego papieru wciąż wzrasta i co roku coraz większa ilość konsumentów zauważa jego zalety. Zwykły papier toaletowy tylko oczyszcza, często nawet nie do końca skutecznie. Jego nawilżany odpowiednik potrafi więcej i daje więcej korzyści. Daje nie tylko doskonałe oczyszczenie po skorzystaniu z toalety, ale przy tym też pielęgnuje skórę i pozostawia ją odświeżoną. Poza tym nawilżany papier chroni skórę przed powstawaniem nieprzyjemnych podrażnień, dodatkowo zapobiegając rozwojowi bakterii. Nawilżany papier LUBA produkowany jest w 100% z celulozy o delikatnej, miękkiej strukturze i co równie ważne - rozpuszcza się w wodzie.

Nawilżany papier toaletowy to produkt dla każdego

Nawilżany papier toaletowy ma jeszcze 1 przewagę nad wersją tradycyjną. To produkt dla każdego. Czy wiedzieliście, że mokry papier toaletowy występuje w różnych wariantach? Są wersje dla dorosłych, dla dzieci, a nawet nawilżany papier toaletowy dla osób cierpiących na hemoroidy. Tak, taki papier też istnieje. Delikatny, hipoalergiczny nawilżany papier toaletowy zawiera kompleks wyselekcjonowanych składników z alantoiną i d-Pantenolem. Papier ten ma miękką strukturę i doskonale zapobiega otarciom. Poza tym jego stosowanie jest dyskretne. Po skorzystaniu można go wrzucić do toalety, a opakowanie schować na powrót w torebce, czy plecaku.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 470 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Super produkty
2024-06-10
Szybka realizacja zamówienia, towar niezawodny.
pixel