Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Choroba hemoroidalna to bardzo przykra dolegliwość, która może spotkać każdego z nas. Przyczyn jej powstania jest bardzo dużo, a wiele z nich można uniknąć, stosując dobre nawyki. Jak uniknąć powiększenia żylaków odbytu? Czy to w ogóle możliwe? Czy nasz styl życia ma wpływ na powstawanie hemoroidów? Czy będąc w ciąży, można uniknąć krwawiących hemoroidów? Jaki wpływ na powstawanie hemoroidów ma zła dieta i niewłaściwe korzystanie z toalety? Jeżeli szukasz odpowiedzi na choćby 1 z tych pytań, zapraszamy do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości.
Co to są hemoroidy?
Choroba hemoroidalna to przykra dolegliwość, która może spotkać każdego z nas. Hemoroidy ma każdy i ta nazwa potoczna nie jest adekwatna do tego, jak naprawdę powinno nazywać się przykre dolegliwości związane z ich powiększeniem. Powiększenie naczyń żylnych w odbycie i odbytnicy może dawać objawy wywołujące bardzo duży dyskomfort: swędzenie, pieczenie, ciągłe uczucie parcia, ból i krwawienie. Czy wiesz, że choroba hemoroidalna dotyczy aż 50% dorosłych? Oczywiście istnieją pewne grupy ryzyka, które są bardziej podatne na tę przypadłość: kobiety w ciąży, osoby otyłe. Bardzo duży wpływ ma również siedzący tryb życia i zła dieta, a wraz z wiekiem, prawdopodobieństwo znacznie szybuje do góry.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Choroba hemoroidalna powstaje wskutek wzrostu ciśnienia żylnego lub zastój w żyłach odbytu. Przyczyn jest bardzo dużo i nie zawsze są one od nas zależne.
Przyczyny powstawania powiększonych żylaków odbytu:
- Zła dieta, dieta uboga w błonnik pokarmowy
- Nadużywanie alkoholu
- Otyłość
- Przewlekłe zaparcia
- Zbyt silne parcie podczas wypróżnień
- Biegunki
- Siedzący tryb życia
- Ciąża
- Poród siłami natury
- Stosunek analny
- Powikłania związane z operacjami odbytu i krocza
- Niewłaściwe dźwiganie ciężkich przedmiotów
- Niektóre sporty wyczynowe
- Choroby: Wrodzony brak zastawek w żyłach trzewnych, marskość wątroby, guzy miednicy małej itp.
- Wiek
Jak uchronić się przed powstawaniem hemoroidów
Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów? Nie zawsze mamy na to wpływ. W kilku przypadkach jest to po prostu wynik choroby lub stanu, którego plusy przeważają minusy, jakimi są powiększone hemoroidy. Mamy duży wpływ na naszą dietę, a także tryb życia, dlatego w tym obszarze możemy zdziałać o wiele więcej. W sytuacji, kiedy choroba hemoroidalna już nas dotyczy, należy jak najszybciej złagodzić istniejące objawy, a także doprowadzić do stanu wyciszenia, w którym nie będą one wywoływały uczucia dyskomfortu i bólu. Etap wyciszenia hemoroidów nie jest stanem, podczas którego choroba przestaje nas dotyczyć. Należy dbać o to, by żylaki odbytu nie miały odpowiednich warunków, aby ponownie się powiększyć i o sobie przypomnieć.
Dieta, która poprawia przemianę materii
Błonnik pokarmowy to składowa produktów, które powinniśmy zjadać w znacznych ilościach. Bardzo dużą ilość błonnika ma żywność z pełnego ziarna, warzywa, rośliny strączkowe, a także owoce. Błonnik działa w naszym układzie pokarmowym jak miotełka, która zbiera wszystko to, co zalega w jelitach. Mając na uwadze swoje zdrowie, powinniśmy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości owoców i warzyw każdego dnia. Staraj się, by Twój talerz w głównej mierze składał się z warzyw, a nie tłustych potraw, czy makaronów z mąki pszennej. Taka dieta powoduje o wiele lepszą i szybszą przemianę materii, a to pozwoli uniknąć zaparć, które są 1 z przyczyn powstawania i nawrotów hemoroidów.
Przewlekłe zaparcia - jak ich unikać?
Już wiesz, że błonnik pokarmowy to prawdziwy pogromca układu pokarmowego, w dobrym tego słowa znaczeniu. To on pozwala w głównej mierze na unikanie zaparć, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Istnieją również produkty, które powodują zaparcia i zdarza się, że są to również warzywa: gotowana marchew, a nawet ziemniaki. Jednak głównym winowajcą okazuje się czekolada. To ona zazwyczaj powoduje zaparcia, czy nawet otyłość, kiedy słodycze zjadamy wręcz nałogowo. Zaparcia z kolei są powodem do tego, że w toalecie następuje zbyt silne parcie podczas wypróżnień. Przeciwieństwem zaparć są biegunki i one również mogą być przyczyną powiększenia żylaków odbytu.
Dlaczego miewamy biegunki? Jak pielęgnować okolice intymne odbytu podczas biegunki?
Biegunki możemy mieć z różnych powodów. Czasami jest to niewłaściwe podejście do diety - zbyt szybko i w dużych ilościach, wprowadzany do diety błonnik pokarmowy. Taki stan może trwać naprawdę długo i może być niebezpieczny. Po pierwsze jest to krótka droga do powstania choroby hemoroidalnej, ponieważ ciągłe parcie zwiększa ciśnienie w żyłach odbytu, a po drugie organizm nie ma szans na wchłanianie składników odżywczych, które są mu bardzo potrzebne do prawidłowego działania. Jeżeli miewasz bardzo często biegunki, skonsultuj to z lekarzem, ponieważ nie jest to normalny stan. Podczas biegunek, okolice odbytu są podrażnione, co sprzyja dodatkowo rozwojowi infekcji. Przy biegunce używaj nawilżanego papieru toaletowego, ponieważ oczyści on dokładnie zanieczyszczone miejsca i pomoże im przywrócić równowagę. Używanie nawilżanego papieru toaletowego przy chorobie hemoroidalnej jest wskazane i polecane.
Ile powinniśmy pić wody?
Ile wody powinno się pić? Powinno się wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, a także inne dodatkowe płyny. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli uniknąć zaparć, a także sprawi, że organizm z czasem nabierze lekkości, której nigdy dotąd nie czułeś. Czy alkohol odwadnia? Tak, alkohol odwadnia organizm, co może powodować twarde stolce, a te z kolei zaparcia. Nadużywanie alkoholu nie jest wskazane przy chorobie hemoroidalnej. Pij wodę, ponieważ sam składasz się z niej w aż 60%. Woda ma ogromny wpływ na prawidłową pracę wszystkich organów - nie możesz o niej zapominać.
Ruch zmniejsza zaparcia
Aktywność fizyczna pomaga nie tylko w pozbyciu się nadwagi, ale także stymuluje organizm do działania, pozwala zapobiegać zaparciom, które dotykają większości osób otyłych. Ruch, nawet ten umiarkowany, jak na przykład codzienny spacer, jest w stanie przyspieszyć przemianę materii, a także pobudzić układ pokarmowy do lepszego działania. Bardzo ważna jest rutyna w tej kwestii. Zdobądź się na codzienną aktywność, choćby niewielką, a Twoje ciało Ci to wynagrodzi. Czy siedzący tryb życia ma wpływ na powstawanie hemoroidów?
Siedzący tryb życia - unikaj tego!
Jak unikać siedzącego trybu życia, kiedy to moja praca? - Zapytasz. Niestety w tym przypadku może być ciężko, aczkolwiek warto co jakiś czas wstać z krzesła i pobudzić ciało kilkoma prostymi ćwiczeniami. Zbyt długie przesiadywanie w jednym miejscu zwiększa nacisk na żyły w odbycie, co może być przyczyną powiększenia hemoroidów. Staraj się, by po pracy mieć czas na aktywność fizyczną, rezygnuj z przesiadywania przed telewizorem, zrób coś dla siebie, baw się z dziećmi, umów się ze znajomymi na spacer. Podobna kwestia, czyli zwiększenie nacisku na żyły w odbycie, ma miejsce, kiedy zbyt długo stoimy w 1 miejscu, a nawet przesiadujemy w toalecie bez powodu. Praca stojąca również nie wpływa korzystnie na stan hemoroidów. Podobnie jak w przypadku pracy siedzącej, również należy co jakiś czas wykonać inne kilkuminutowe ruchy, które sprawią, że ciśnienie krwi równomiernie będzie się rozkładać. W ten sposób można się również ustrzec żylaków nóg, choć nie w każdym przypadku. Dlaczego nie można siedzieć długo na sedesie? Pozycja, jaką przyjmujemy, siedząc na klopie, wywołuje parcie na odbyt. Jeżeli jesteś amatorem długiego przesiadywania w toalecie - zrezygnuj z tego na rzecz innych czynności.
Czy dźwiganie ma wpływ na hemoroidy?
Czy przez niewłaściwe dźwiganie przedmiotów można nabawić się chorób? Zdecydowanie tak. Niewłaściwa poza, jaką przyjmujemy podczas dźwigania, ma ogromny wpływ na przede wszystkim 3 choroby, które możemy nabyć w dość łatwy sposób, postępują niewłaściwie. 1 z nich jest przepuklina, 2 częste urazy kręgosłupa, 3 natomiast powiększone hemoroidy. Jeżeli jesteś zmuszony dźwigać, zrób to w higieniczny sposób, który zmniejszy ryzyko powstania którejś z nich.
Jak często korzystać z toalety, by uchronić się przed hemoroidami?
Korzystanie z toalety również ma wpływ na powiększenie żylaków odbytu. Już wiesz, że nie należy przesiadywać w toalecie. Załatwiamy swoją potrzebę, myjemy ręce i opuszczamy toaletę. Choć w zasadzie nie chodzi o sam fakt przebywania w toalecie, a siedzenia na sedesie. Jeżeli tylko poczujesz, że musisz udać się w miejsce ”gdzie król chodził piechotą”, udaj się tam i nie czekaj, ponieważ dokładnie w tym samym momencie Twoje hemoroidy są narażone na powiększenie. To, w jaki sposób się wypróżniamy, również ma wpływ - unikaj silnego parcia, ponieważ ono drastycznie zwiększa ciśnienie w żyłach. Bardzo ważna jest również poza, jaką przyjmujesz podczas oddawania stolca - kolana powinny być wyżej, nie w linii odbytu, ani pod. Jeżeli masz z tym problem - najlepszym rozwiązaniem jest podłożenie pod stopy jakiegoś przedmiotu (stołek, podest). Taka pozycja sprzyja prawidłowemu wypróżnieniu.
Jak uniknąć hemoroidów w ciąży?
Hemoroidy, których kobieta jest w stanie, w łatwy sposób, nabawić się podczas ciąży, a także porodu siłami natury, zazwyczaj wyciszają się w niedługim czasie po porodzie. Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów u ciężarnych? Przede wszystkim zmiany hormonalne, czyli zwiększenie ilości progesteronu, który zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie. Kolejnym powodem jest duży nacisk na żyły, wywołany zwiększeniem ciężaru dziecka wraz z wodami płodowymi. Macica uciska na żyły jamy brzusznej i miednicy, co znacznie zmniejsza możliwość odpływu krwi z hemoroidów. Kobiety w ciąży zmagają się również z przewlekłymi zaparciami, a te również zwiększają ryzyko powstania choroby hemoroidalnej. Jak postępować w przypadku hemoroidów w ciąży? Z pewnością nie warto podejmować żadnych kroków na własną rękę - zasięgnij porady swojego lekarza, który podpowie, jak działać w bezpieczny sposób. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w błonnik, a także duża ilość wypijanych płynów. Aktywność fizyczna w ciąży również zmniejszy ryzyko powiększenia żylaków odbytu.
Higiena okolic intymnych w ciąży
Czy kobieta w ciąży musi dbać o higienę intymną w inny sposób niż dotychczas? Z pewnością dbanie o higienę okolic intymnych nie może skończyć się tylko na pochwie. Okolice odbytu również powinny być zawsze odpowiednio oczyszczone. Zwłaszcza jeżeli choroba hemoroidalna już się uwydatniła. Doskonałym sposobem na właściwą pielęgnację okolic odbytu jest używanie specjalistycznego nawilżanego papieru toaletowego. Proctolan to nawilżany papier toaletowy dla kobiet w ciąży, który ułatwi prawidłową higienę stref intymnych. Ma on właściwości ściągające i odkażające, które pozwolą na zmniejszenie odczuwania dyskomfortu związanego z krwawiącymi i bolesnymi hemoroidami.