Jakie błędy popełniamy podczas opieki nad noworodkiem?
Świeżo upieczeni rodzice chcą zrobić wszystko tak dobrze, że nawet nie są w stanie dostrzec licznych błędów, które popełniają. Dlaczego rodzice popełniają błędy podczas opieki nad noworodkiem? Spodziewając się dziecka, zewsząd słyszymy wiele rad. Rady te, zazwyczaj bardzo szczere, nie zawsze są dobre. Kiedy nadchodzi ten długo wyczekiwany moment i na świecie pojawia się mała istota, za którą jesteśmy odpowiedzialni, mamy mętlik w głowie i nie do końca zdajemy sobie sprawy, co jest dobre, a co złe. Czasami warto się nad czymś kilka razy zastanowić, by nie popełniać błędów, które dotyczą najważniejszej istoty w naszym życiu.
Nadmierna dbałość o czystość
O tym, jak kąpać noworodka, mogliście już przeczytać na naszym blogu. Częstszym błędem od tego, w jakiej temperaturze należy to robić ,jest kwestia długości wykonywania czynności, jaką jest kąpiel noworodka. Długa kąpiel nie wpływa pozytywnie na skórę dziecka. Długa kąpiel pozbawia skórę lipidów, których zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami oraz wirusami. Warto, by kąpiel nie trwała zbyt długo, ponieważ możemy tym dziecku bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dziecko czuje się wspaniale w ciepłej wodzie i z pewnością czuje się w niej dobrze, jak w brzuchu mamy, jednak nie jest to już to samo środowisko.
Miejsca trudno dostępne - fałdki
Nadmierna dbałość o czystość w wielu przypadkach ma się nijak do fałdek, o których zapominamy. To miejsca na ciele dziecka, które są trudno dostępne, nie wyczyszczą się same, a bagatelizowanie ich może doprowadzić do powstania bolesnych ran. Fałdki na szyi dziecka, w pachwinach i pod kolankami gromadzą w sobie zrogowaciały naskórek, cząsteczki materiałów z ubranek itp. Za każdym razem oczyszczaj te miejsca i osuszaj, żeby nie doprowadzić do infekcji. Dziecko samo nie jest w stanie się tym zająć, to na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o dziecko.
W co ubrać dziecko?
Nie wszystkie tkaniny są dobre dla dziecka. W niektórych może być mu niewygodnie, inne powodują nadmierną potliwość, a jeszcze inne mogą być przyczyną alergii. Ubranka, w którym dziecko poci się, są dla niego niedobre, ponieważ mogą doprowadzić do podrażnień w postaci potówek, a te swędzą i wywołują dyskomfort. Jakie tkaniny są najlepsze dla dziecka? Z pewnością najlepsze dla dziecka są tkaniny naturalne, w których cyrkulacja powietrza jest niezaburzona. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie metki, a także guziki i zapinki, jakie znajdują się na dziecięcych ubrankach.
Nie przegrzewaj dziecka
Zbyt grube ubranka, które rodzice zakładają swoim dzieciom, sprawiają im dyskomfort. Nie zawsze jest aż tak zimno, żeby ubrać dziecko w strój, w którym ciężko będzie mu się poruszać. Wyznacznikiem tego, czy dziecku jest ciepło, czy zimno, jest jego kark. To tam sprawdzamy temperaturę. Wyznacznikiem nie są rączki, czy buzia. Jak najlepiej ubrać małe dziecko, kiedy wychodzimy na spacer? Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na tak zwaną cebulkę. Tylko wtedy mamy możliwość, żeby szybko zareagować. Sprawdzając kark i uznając, że dziecku jest zbyt ciepło, zdejmujemy jedną warstwę ubranka i przynosimy ulgę małemu człowiekowi.
Czyszczenie uszu patyczkami
Czy wiesz, że czyszczenie uszu patyczkami, nie tylko dziecku, może skończyć się bardzo źle? Bardzo łatwo jest uszkodzić delikatny narząd, który odpowiada za słuch. Wbrew pozorom, patyczkiem można tylko wepchnąć zalegającą woskowinę dalej i zatkać kanał. Patyczkiem czyścimy tylko i wyłącznie zewnętrzną część ucha. Jeżeli zauważysz woskowinę wewnątrz, użyj specjalnych kropli do uszu, które rozpuszczą zalegającą wydzielinę.
Nie stosuj pudru i kremu jednocześnie
Obydwa typy kosmetyków z powodzeniem mogą być stosowane na skórze maluszka. Puder doskonale wchłania wilgoć, dzięki czemu skóra się nie odparza, a krem ma działanie ochronne i nawilżające. Wyobraź sobie sytuację, kiedy stosujesz oba typy kosmetyków jednocześnie. Krem wraz z pudrem, utworzą mazistą warstwę, która nie pozwoli skórze oddychać, co w konsekwencji doprowadzi do problemów skórnych w tamtej okolicy. W tym wypadku “mniej znaczy więcej”.
Nadmiar kosmetyków dla małego dziecka
Nadmiar jest zły, nie musisz używać wielu kosmetyków, by Twoje dziecko było zadowolone. Nawilżanie skóry dziecka jest jak najbardziej wskazane, natomiast, kiedy używasz natłuszczającego płynu do kąpieli, takiego jak emolient, nie ma już konieczności, żeby dodatkowo natłuszczać skórę po kąpieli. Dlaczego? Dlatego, że może to doprowadzić do zatykania się porów, a wówczas istnieje bardzo prosta droga do powstawania podrażnień. Kiedy Twoje dziecko ma potówki - nie stosuj na nie oliwki, ponieważ ona również w takiej kombinacji dodatkowo zatyka pory. Do każdej zmiany pieluszki nie musisz używać maści z cynkiem. Wystarczy przetrzeć pupę nawilżanymi chusteczkami dla dzieci i co jakiś czas smarować pupę maścią z cynkiem.
Poduszka do spania
Chcemy, aby naszemu dziecku było wygodnie i dokładamy wszelkich starań, żeby tak właśnie było. Mięciutki kocyk, kołderka i poduszka, bo przecież jak jest miękko i wygodnie to śpi się najlepiej. Poduszka to nie jest dobre rozwiązanie. Dlaczego nie powinniśmy dawać poduszki pod główkę małemu dziecku? Pozycja małego dziecka powinna być jak najbardziej w linii prostej. Podkładając pod główkę poduszkę, niestety wyginamy kręgosłup w łuk, co jest niezwykle niekorzystne. Ponadto taka poduszka może być dodatkowym zagrożeniem. Niemowlę czy nawet dziecko w nieco późniejszym wieku może się w nią “zaplątać” i nie móc się z niej uwolnić, co w konsekwencji może prowadzić do najgorszego. Do ukończenia 2 roku życia najlepszy będzie twardy materac i to by było na tyle.
Bujanie i potrząsanie dzieckiem
Niemowlę jest bardzo kruche, a bodźce są przez niego odczuwalne wiele razy mocniej, niż nam się wydaje. Popularne bujanie i potrząsanie wydaje się dobre do uspokojenia małego, płaczącego dziecka. Jeżeli są to płynne i delikatne ruchy - sprawdzą się one jak najbardziej. W wypadku silnego bujania i potrząsania - efektem jest uspokojenie się dziecka, ale z zupełnie innych powodów. Kojarzycie energiczne rozkładanie rączek dziecka, kiedy się czegoś boi? Tutaj następuje dokładnie ten sam mechanizm.
Nie przyspieszaj na siłę rozwoju dziecka
Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie i na każdą małą rzecz należy odpowiednio długo poczekać. Nie można porównywać wciąż jednego dziecka z drugim. Jedno już siedzi, inne jeszcze nie. Zbyt wczesne sadzanie dziecka, może mu zaszkodzić. Kiedy dziecko będzie na to gotowe - usiądzie samo. Podobna sytuacja jest z chodzeniem. Niektóre dzieci zaczynają chodzić bardzo szybko i nikt nie powiedział, że jest to dla nich zdrowe. Zaczęły same, czego nie da się już zatrzymać, ale Twoje roczne dziecko może nie być chodzeniem zainteresowane i to nie jest nic złego i niepokojącego. Na każdego przyjdzie odpowiednia pora. Poczekaj bądź cierpliwy.
Zła metoda podnoszenia niemowląt
Nigdy nie podnoś niemowlaka, łapiąc go pod paszki. Możesz go po prostu uszkodzić, ponieważ nie jest to sposób na jego właściwe podnoszenie. Dziecko najlepiej nieco przekręcić na bok, podłożyć rękę i nawinąć je sobie na nią, podnosząc je w pozycji “fasolki”. Bardzo ważne jest podtrzymywanie główki dziecka otwartą dłonią. Rób tak zawsze, dopóki dziecko nie zacznie samo utrzymywać główki w pozycji pionowej. Tak samo podnosimy dziecko z łóżeczka, leżaczka, czy przewijaka.
Zmiana pieluchy i unoszenie nóżek dziecka - jak prawidłowo zmieniać pieluchy?
Wielu rodziców ma tendencję do podnoszenia nóżek dziecka, podczas zmiany pieluchy. Chcemy uniknąć przypadkowego zabrudzenia nóżek, tak jest wygodniej, szybciej i bezproblemowo. No właśnie. Tak bezproblemowo do końca nie jest. Unoszenie w ten sposób nóżek dziecka może je najzwyczajniej w świecie uszkodzić. W takiej pozycji - unosząc nóżki za stópki, stawy biodrowe mocno cierpią. Nie podnoś nóżek, by wsunąć pod pupę pampersa. Lekko przeturlaj dziecko na boczek, wsuń pieluchę i ponownie ułóż na pleckach. Pieluszka w łatwy sposób znalazła się pod pupą, a stawy biodrowe mają się w dobrym stanie. Dodatkowo dziecko nie odczuwa niekorzystnych bodźców ani nie wyczuwa pośpiechu, którego zwyczajnie nie lubi i bardzo się przy tym denerwuje.
To z pewnością nie wszystkie błędy, jakie popełniają świeżo upieczeni rodzice. Pamiętajcie, że nikt nie urodził się z wiedzą o wychowaniu i opiece nad dzieckiem. Bardzo często również powielamy błędy naszych rodziców, sądząc intuicyjnie, że skoro my wyrośliśmy na ludzi, to stosując te same metody, odniesiemy sukces. Dużo czytajcie, nauczcie się weryfikować materiały, które podsyła Wam Internet i cieszcie się z obecności małego człowieka, ponieważ nie ma większego szczęścia od tego, które sami sobie stworzyliście.