Jak prawidłowo zmieniać pieluszki?
Kiedy zmieniać pieluszkę?
Jak często zmieniać pieluszkę? Im mniejsze dziecko, tym częściej wymagana jest zmiana pieluszki, ponieważ tak małe dziecko bardzo często pije mleko i w konsekwencji - załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Nie należy zwlekać ze zmianą pampersa, ponieważ może on podrażnić skórę malucha, co odbije się dużym dyskomfortem na przynajmniej kilka następnych dni. Podrażnienia skóry, gdzie musi być ona przez większość czasu zakryta, ciężko się leczy. Dlatego i tutaj, tak, jak w większości przypadków - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nawet w przypadku, kiedy producent otwarcie mówi, że pieluszka jest w stanie wchłonąć dużą ilość płynu, a także, że ten płyn nie ma kontaktu ze skórą, ponieważ zawarte w strukturze pieluszki składniki wspaniale go absorbują, zatrzymując wewnątrz. Mocz jest drażniący, kał również i nie ma takiej możliwości, żeby zwlekać ze zmianą pieluszki.
Zmiana pieluszki w nocy
Czy zmieniać pieluszkę w nocy, jeżeli dziecko zrobiło tylko siku? Tak, zdecydowanie, zmiana pieluszki powinna odbywać się jak najszybciej po załatwieniu potrzeby fizjologicznej u dziecka. Nawet jeżeli dziecko zrobiło tylko siku, to zmiana pieluszki nie powinna odbywać się dłużej niż po 3 godzinach. Podczas nocnej zmiany pieluszki, dziecko najczęściej wcale się nie wybudza. Bądź przy tym spokojny i delikatny, a nie zaburzy to snu Twojego maluszka.
Miejsce do zmiany pieluszki
Dziecko bardzo lubi rytuały, znane sobie miejsca, spokój, harmonię i brak pośpiechu. To wszystko sprawia, że jest spokojne, opieka nad nim przebiega gładko i przyjemnie. Maluch od razu wyczuwa nasze zdenerwowanie, przyspieszone ruchy i na nic zdadzą się tutaj próby kamuflażu. Ono to wyczuwa w doskonały sposób. Miejsce do zmiany pieluszki powinno być zatem stałe i przede wszystkim bezpieczne. Przewijak jest doskonałym miejscem do zmiany pieluszki, ponieważ możesz mieć obok niego zawsze przygotowane dokładnie to, co potrzeba. Przygotowanie sprawi, że unikniesz niepotrzebnych nerwów, a także będziesz mógł skupić się wyłącznie na wykonywanej czynności - rutynowo.
Jak przygotować się do zmiany pieluszki?
Przewijak to doskonałe miejsce do zmiany pieluszki dla najmłodszych dzieci. Jest twardy i odpowiedni dla dzieci. Przewijanie na przewijaku to również dogodna pozycja dla opiekuna, który nie musi się nienaturalnie pochylać, by zmienić pieluchę. Oczywiście przewijak nie jest jedynym rozwiązaniem - choć najbardziej słusznym. Na przewijaku warto mieć rozłożoną matę, która w razie nieoczekiwanych przypadków będzie zabezpieczała miejsce do przebierania malucha. Takie nieprzemakalne podkłady warto mieć zawsze przy sobie, ponieważ zmiana pieluchy może odbywać się dosłownie wszędzie - nie tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Podkład dla niemowląt wówczas zabezpiecza miejsce pod względem higienicznym. Obok przewijaka warto mieć również nawilżane chusteczki dla dzieci, a także kilka czystych pieluszek i kosmetyki dla niemowląt.
Jakie kosmetyki są niezbędne podczas zmiany pieluszki?
Kosmetyki odpowiednie dla niemowląt to tylko te, które opatrzone są znakami instytucji mających prawo do tego, by decydować o ich dobrym wpływie na maluszka. Żadne zapewnienia ze strony producenta, które nie są potwierdzone odpowiednimi badaniami, nie powinny przekonywać opiekunów do ich kupna. Skóra noworodka jest tak delikatna, że nie warto eksperymentować. Podczas zmiany pieluszki nie musisz za każdym razem smarować skóry okolic intymnych. Maść z cynkiem włączaj tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba - kiedy skóra jest podrażniona i należy ją leczyć. Maści natłuszczające do pupy dziecka są w porządku, ponieważ ich zadaniem jest ograniczanie dostępu mokrej pieluszki do skóry, ale stosuj je w niewielkich ilościach, by skóra mogła wciąż oddychać.
Jak zmieniać pieluszkę?
Noworodek jest bardzo delikatny i nie należy wykonywać w jego przypadku nagłych ruchów, pociągnięć za nóżki, czy rączki i o zgrozo - nie trzymać za kostki, unosząc nóżki, podczas zmiany pieluszki. To jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić, pomijając fakt przeciągania samej zmiany pampersa. Dziecko układamy na przewijaku lub innym miejscu, które będzie dla niego bezpieczne, nóżkami w stronę rodzica. Zapewne w tym momencie już wiecie, z czym macie do czynienia. W przypadku pampersów odpinamy boki i składamy pieluszkę na pół, zbierając większość nieczystości. Teraz albo wysuwamy pieluszkę, albo pozostawiamy ją do momentu oczyszczenia okolicy pieluszkowej.
Jaka pozycja jest najlepsza do zmiany pieluszki?
Już wiesz, jak nie zmieniać dziecku pieluszki. Jak prawidłowo zmieniać pieluszki? Jak ułożyć malucha, żeby włożyć pod jego pupę świeżą pieluchę? Zmiana pieluszki u niemowlaka jest trudniejsza niż zmiana pieluszki u nieco starszego dziecka? W zasadzie różnice występują, ale zmiana pieluszki jest zawsze wyzwaniem, któremu należy sprostać. Są 2 bezpieczne pozycje, które możesz stosować, zmieniając dziecku pieluszkę.
Nóżki do brzuszka dziecka
Pierwszę metodą jest włożenie ręki lewej pod udem dziecka (po tej samej stronie, co Twoja ręka), dłonią złap delikatnie 2 udo dziecka i przyciągnij je do brzuszka dziecka. Taka pozycja jest bezpieczna dla jego stawów. Pozycja ta powoduje również doskonały dostęp do zabrudzonej pupy, którą należy dokładnie oczyścić. Jeżeli jesteś leworęczny, postępuj analogicznie, ale pozostaw sobie lewą rękę wolną, by wykonywać czynności higieniczne. Przyciągnięte nóżki dziecka pozwalają nie tylko dokładnie oczyścić pośladki, smarować pupę, w razie konieczności, ale także swobodnie wsunąć pieluchę, by zabezpieczyć przed kolejną kupką lub siusianiem.
Metoda przekręcania dziecka na boczek
To równie dobra metoda, jak ta z przyciągnięciem nóżek dziecka do jego brzuszka. Lewą ręką łapiemy za udo po przeciwnej stronie od ręki i przekręcamy delikatnie dziecko na boczek. Może się okazać, że ta metoda jest jedyną słuszną, kiedy kupa znajdzie się poza pieluszką, zwłaszcza na plecach. Po przekręceniu dziecka na boczek drugą ręką wysuwamy pieluszkę i dokładnie oczyszczamy okolice pieluszkowe z resztek kupy i moczu. Tak podtrzymując dziecko, wsuwamy czystą pieluchę i zapinamy jak zwykle.
Nie spiesz się, zmiana pieluchy to nie wyścigi
Dziecko jest niczym detektor wyczuwania zdenerwowania swojego opiekuna. Staraj się do wszystkiego podchodzić ze spokojem. Każdy ma kiedyś czegoś dość i wówczas warto, by po prostu Cię ktoś zastąpił. Dzielcie się obowiązkami, żeby być szczęśliwym i czerpać z rodzicielstwa wszystko, co najlepsze. Wykonuj delikatne, niespieszne ruchy, mów do dziecka, nawiązuj kontakt wzrokowy, ono to uwielbia. Nie przejmuj się, że w zlewie zalegają brudne talerze, a łazienka nie błyszczy czystością. To nie jest teraz ważne. Najważniejszy jest spokój, który sprawia, że Wasza więź i miłość może kwitnąć. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. W pośpiechu łatwo o czymś zapomnieć, a także zrobić coś niedokładnie. Nie tędy droga. Jak zmieniać pieluszkę dziewczynce, a jak chłopcu?
Zmiana pieluszki w zależności od płci dziecka
Zmiana pieluszki u dziewczynki, a zmiana pieluszki u chłopca. Zawsze należy dokładnie oczyścić miejsca okolicy pieluszkowej, niezależnie od tego, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka, zawsze wykonuj ruchy od góry do dołu, w stronę odbytu. Największe znaczenie ma to w przypadku dziewcząt, których narządy układu moczowego zbudowane są nieco inaczej i w bardzo łatwy sposób można doprowadzić do podrażnień, a nawet infekcji. U chłopców także ważne jest, by cała okolica krocza była dokładnie oczyszczona, w przeciwnym wypadku, zalegające resztki kału lub moczu mogą podrażnić wrażliwą skórę dziecka.
O czym jeszcze należy pamiętać przy prawidłowej zmianie pieluszki?
Przede wszystkim nigdy, pod żadnym warunkiem nie zostawiaj dziecka samego, niezależnie od tego, czy jest to niemowlę, czy starsze dziecko. Bardzo łatwo jest w ten sposób doprowadzić do wypadku, a przecież nikt tego nie chce. Prawidłowe zakładanie czystej pieluszki jest również bardzo ważne, ponieważ zapobiega to wyciekaniu zawartości pieluchy. Niemowlaki mają tendencję do wycieków kupki poza pieluszkę i niektórym zdarza się to bardzo często. Nie pozostaje nam nic innego jak prawidłowe jej zakładanie, a w przypadku wycieku, po prostu dokładne umycie dziecka. Pamiętaj, żeby falbanki przy nóżkach wywijać na zewnątrz, a także, żeby pielucha przylegała do ciała dziecka i nie była pozawijana do wewnątrz.