Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak skutecznie walczyć z kurzem?

2021-01-22
Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Usuwanie kurzu, to problem, z jakim zmaga się każdy, bo kurz niestety nie daje za wygraną i jest dosłownie wszędzie. Często ta walka kończy się rozproszeniem kurzu w powietrzu i w rezultacie tym, że kurz osiądzie po chwili w innym miejscu. Jak uniknąć takiego błędu? Czym właściwie jest kurz i dlaczego tak ważne jest jego usuwanie? Jak skutecznie walczyć z kurzem, by cieszyć się czystością na dłużej? Po które produkty na kurz warto sięgać, a których lepiej unikać? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź nasze porady i ciesz się czystością w domu na dłużej.

Czym jest kurz?

Kurz to swoista mieszanka mikroskopijnej wielkości cząstek. Zależnie od miejsca, w którym powstaje, może mieć różny skład. Zwykle w skład kurzu wchodzą drobinki piasku, włosy, naskórek, różne włókna z ubrań, roztocza, grzyby, bakterie, pyłki, jaja i wydaliny owadów i inne nieciekawe elementy. W rezultacie powstaje mieszanka, która może być dobrą pożywką dla roztoczy, drobnoustrojów i małych robaczków. Kurz może być też groźny dla zdrowia mieszkańców.

Dlaczego skuteczne usuwanie kurzu jest tak ważne?

Kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może przyczynić się do poważniejszych problemów. W kurzu występują alergeny, czyli czynniki mogące wywołać objawy chorobowe. Do alergenów można zaliczyć m.in. grzyby pleśniowe, sierść zwierząt, pyłki roślin, fragmenty ciał i odchody karaluchów i roztoczy czy żywe roztocze. Roztocze to najczęstsza przyczyna alergii na kurz, która prowadzi m.in. do alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenie spojówek, wyprysku atopowego lub astmy. Aby uniknąć alergii lub zmniejszyć jej objawy niezbędne jest usuwanie kurzu. Kurz może być też siedliskiem niechcianych lokatorów, takich jak gryzki. Te małe robaczki znane są też pod nazwą psotnik zakamarnik lub robak kurzowy. Gdy zagnieżdżą się w domu ciężko je usunąć. Dlatego najlepszą metodą jest zapobieganie. A do tego wystarczą regularne porządki i dokładne ścieranie kurzu.

Chusteczki nawilżane Luba jak skutecznie walczyć z kurzem katar alergiczny

Jak wygląda walka z kurzem?

Często walka z kurzem wydaje się z góry przegrana. I nic dziwnego. Raz pokonany przeciwnik ciągle do nas wraca. Trzeba jasno podkreślić to, że kurzu nie da się wyeliminować z naszego otoczenia raz na zawsze. On wciąż będzie powracał. Na szczęście istnieją sposoby i produkty, dzięki którym można skutecznie obniżyć ilość kurzu w pomieszczeniach. Nasze rady pozwolą wam cieszyć się czystością na dłużej. Choć nie ma co ukrywać, że regularne porządki to podstawa. Tego niestety nie unikniemy, jeśli chcemy się cieszyć czystym mieszkaniem.

Czym najlepiej sprzątać kurz?

Jeśli chcemy usunąć, a nie rozpylić kurz, to musimy zastosować się do pewnych zasad. Nie warto usuwać kurzu popularnymi miotełkami ze sztucznych tkanin. Niestety ich użycie jedynie rozpyla kurz, a nie go usuwa. Suche ściereczki z tkaniny też nie będą dobrym rozwiązaniem. W ścieraniu kurzu najlepiej sprawdzają się preparaty antystatyczne, które mają zdolność do odpychania znajdujących się w powietrzu drobinek. Do takich preparatów należą płyny, mleczka, spraye i nawilżane ściereczki. W ostateczności można też zastosować zwykłą nawilżaną szmatkę, ale nie będzie to tak efektywne sprzątanie, jak w przypadku wymienionych wcześniej produktów. Wybór odpowiedniego środka powinien być podyktowany tym, jaką powierzchnię sprzątamy. Do jednych mebli można użyć mleczka, do innych sprawdzi się lepiej ściereczka. Innych produktów użyjemy też do sprzątania tkanin czy podłogi.

Czy kolejność podczas sprzątania ma znaczenie?

Przy ścieraniu kurzu trzeba pamiętać, że kolejność sprzątania ma znaczenie. Zalecanym rozwiązaniem jest ścieranie kurzu od góry do dołu. Zaczynamy od najwyższej półki, wiszących obrazów, kończąc na najniższych elementach. Pamiętamy przy tym, aby niczego nie pomijać, bo kurz osadza się wszędzie. Ponieważ podczas sprzątania część kurzu, zamiast zostać na ścierce, opada na podłogę, to dywany i podłogi odkurzamy na samym końcu. W ten sposób skutecznie pozbywamy się niechcianych zanieczyszczeń.

Jak odkurzać dywany?

Najlepszym sposobem na efektywne odkurzanie dywanów są odkurzacze z filtrem wodnym. Jednak co, gdy posiadamy tradycyjny odkurzacz? Tradycyjny odkurzacz podczas sprzątania wzbija w powietrze część wciąganego kurzu, który ostatecznie ląduje z powrotem na naszych meblach. Jak zminimalizować ten niechciany proces? Najlepiej odkurzać dywany przy uchylonym oknie lub włączonym oczyszczaczu powietrza. Mając w domu alergika lepiej też usunąć dywany. Wówczas podłogę można posprzątać mopem, który nie wzbija w powietrze niechcianego kurzu. Warto też zdecydować się na meble na nóżkach. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Mycie podłóg ułatwią specjalne środki, które minimalizują osadzanie się zabrudzeń i kurzu na powierzchniach.

Chusteczki nawilżane Luba jak skutecznie walczyć z kurzem stare książki

Domowa biblioteczka bez kurzu

Osoby posiadające w domu pokaźną ilość książek powinny przechowywać je w przesłoniętych, przeszklonych lub zamykanych szafkach. Ogranicza to osadzanie się zanieczyszczeń na książkach. Nieosłoniętą kolekcję książek należy sprzątać co najmniej raz w tygodniu. Jeśli będziemy to robić dokładnie i regularnie, unikniemy niechcianych gości. Kurz na książkach nie tylko ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale może też przyciągnąć małe robaczki (gryzki). Raz na pół roku lub częściej, zdejmujemy wszystkie książki z półek. Dokładnie wycieramy półki i same książki. Wcześniej wystarczy przecierać grzbiety i oczyszczać wszystko odkurzaczem z delikatną końcówką.

Czy da się ograniczyć osiadanie kurzu na meblach?

Kurz na meblach to codzienność, której nie da się uniknąć. Jednak można ograniczyć osiadanie kurzu na meblach. Tu najlepiej sprawdzą się środki mające właściwości antystatyczne. Zanim zabierzemy się za porządki, trzeba pamiętać, że każdy typ mebla odkurza się inaczej. Najłatwiejsze w utrzymaniu są meble lakierowane, ponieważ mają wodoodporną powierzchnię, którą można czyścić tak naprawdę wszelkimi dostępnym na rynku środkami. Usuwanie niechcianego kurzu z mebli bejcowanych najlepiej przeprowadzać na sucho. A jak czyścić meble drewniane?

Jak pielęgnować drewniane meble?

Drewniane meble mają swój niepowtarzalny urok płynący wprost z natury. Jednak takie meble mają też swoje wymagania. Choć są odpowiednio zabezpieczane i impregnowane, to nie lubią nadmiernej wilgoci i szorstkich drapiących ściereczek. Do porządków należy stosować suchą, miękką szmatkę lub delikatnie nawilżoną. Doskonale sprawdzą się też nawilżane ściereczki pielęgnujące do drewnianych mebli. Mokre ściereczki LUBA nie tylko czyszczą, ale też doskonale zabezpieczają drewniane meble, ożywiają ich kolor i nie pozostawiają smug. Dodatkowo działają antystatycznie, opóźniając osadzanie się kurzu. Nawilżane ściereczki LUBA są niezwykle delikatne. Stosując je, unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń, smug, czy zadrapań na drewnianych meblach.

Nie zapominaj o usuwaniu kurzu z tkanin!

Kurz osadza się nie tylko na meblach, ozdobach czy podłodze. Ten mały wróg czai się wszędzie. Przy porządkach nigdy nie zapominaj o tkaninach. Dobrze wytrzep koce, małe dywaniki i inne materiałowe dodatki. Pościel warto wystawić na zewnątrz, dzięki temu usuwamy też niechciane drobnoustroje. Pamiętaj też, by regularnie wietrzyć mieszkanie, nawet podczas mroźnych dni.

Jak zminimalizować ilość kurzu w domu?

Kurz jest niestety wszędobylski i nie sposób go całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia. Te małe drobinki lubią się osadzać szczególnie na drobnych przedmiotach i trudno dostępnych zakamarkach. Tak usytuowany kurz bardzo ciężko usunąć. Dodatkowym problemem jest czas, jaki musimy poświęcić na wytarcie każdego elementu wyposażenia. By uniknąć mozolnych i niekończących się porządków, warto zrezygnować z ustawiania na półkach dużej ilości ozdób. Wszystkie drobiazgi i pamiątki, które chcemy zachować i chronić przed kurzem, warto schować w witrynie za szklanymi drzwiczkami. Minimalizm to podstawa w walce z kurzem. Im mniej rzeczy, tym sprzątanie jest łatwiejsze.

Nigdy nie odkładaj porządków na potem

Kurz jest jednym z najpowszechniejszych problemów, który stoi na przeszkodzie utrzymania domu w czystości. Nigdy nie należy sprzątania kurzu odkładać na potem, bo może to przyczynić się do poważniejszych problemów. Regularne porządki, to podstawa. Niech odkurzanie kurzu wejdzie w nawyk. Przy dobrym systemie sprzątania i odpowiednich środkach, walka z kurzem nie będzie aż tak uciążliwa. Warto ją sobie też ułatwić usuwając z domu niepotrzebne przedmioty. Im mniej dodatków tym szybciej wysprzątasz swoje mieszkanie.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Super, szybka obsługa.
2024-05-02
Bardzo lubię wasze produkty
pixel