Jak pielęgnować drewniane meble?
Drewnianym meblom nietrudno odmówić uroku. Wnoszą do pomieszczenia ciepło, elegancję, są ponadczasowe i po prostu piękne. Jednak, aby cieszyły dłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Tylko odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że nasze drewniane stoły, komody, biblioteczki, łóżka, czy regały, będą cieszyć nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat. Jak pielęgnować drewniane meble? Jakich środków używać, a jakich unikać w przypadku drewnianych mebli? O czym należy bezwzględnie pamiętać? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
O czym powinniśmy wiedzieć przed zakupem drewnianych mebli?
Drewniane meble mają niepowtarzalny urok płynący wprost z natury. Jednak należy pamiętać, że materiał, z jakiego są wykonane, zachowuje się zupełnie inaczej, niż meble produkowane z materiałów drewnopochodnych. Tu działa natura, a to, co naturalne może z czasem ulec zniekształceniu lub zmianie. Dla przykładu, meble z litego drewna, pokryte preparatami na bazie naturalnych składników, z biegiem czasu, mogą ulec zmianom. Meble mogą przybrać inny odcień. Tak samo meble olejowane. Z upływem czasu i nanoszeniem kolejnych warstw oleju, meble te mogą ciemnieć. Meble drewniane są na lata, ale źle przechowywane lub pielęgnowane, mogą nawet ulec uszkodzeniom lub odbarwieniom. Jak odpowiednio dbać o drewniane meble w domu? Co stosować, a czego unikać do pielęgnacji mebli?
Dlaczego meble z litego drewna nie lubią wilgoci?
Drewniane meble są oczywiście odpowiednio zabezpieczane i impregnowane. Czy to wszystko pomoże, by mogły służyć nam na długo? Niestety nie. Istotna jest tu też odpowiednia pielęgnacja. Drewniane meble nie lubią nadmiernej wilgoci. Do porządków należy stosować suchą, miękką szmatkę lub delikatnie nawilżoną. Doskonale sprawdzą się też nawilżane ściereczki pielęgnujące do drewnianych mebli. Ściereczki LUBA nie tylko czyszczą, ale też zabezpieczają drewniane meble, ożywiają ich kolor i nie pozostawiają smug. Dodatkowo działają antystatycznie, opóźniając osadzanie się kurzu, co jest ich ogromną przewagą nad zwykłymi ściereczkami. Wody unikamy nie tylko podczas pielęgnacji drewnianych mebli. Gdy coś nam się rozleje na drewnianym stole, blacie, czy jakimkolwiek innym drewnianym meblu, plamę należy usunąć natychmiast. Jeśli mamy drewniane meble w kuchni lub innych pomieszczeniach, w których może unosić się para, a następnie skraplać na naszych meblach, koniecznie trzeba zadbać o dobrą wentylację. W przeciwnym razie nasze meble szybko ulegną zniszczeniu.
Masz drewniane meble? Nigdy nie stawiaj na nich gorących przedmiotów
Wysokie temperatury niestety nie służą drewnianym meblom. Kontakt z gorącymi przedmiotami, jak garnki, czy patelnie, może skutkować powstaniem brzydkich przebarwień, które później ciężko usunąć. Dlatego nigdy nie należy stawiać gorących przedmiotów bezpośrednio na meblach. Kup odpowiednie podkładki i zabezpiecz swoje meble przed przypadkowym zniszczeniem.
Jak pielęgnować drewniane meble, żeby nie uległy przebarwieniom
Niestety drewniane meble łatwo ulegają przebarwieniom. Wylany sok, wino, przypadkowy środek chemiczny lub po prostu kontakt z jakimś artykułem spożywczym, może skutkować powstaniem przebarwienia lub brzydkiej plamy. Tu należy reagować natychmiast i od razu wycierać mebel. Płyn, czy sok z owoców szybko wnika do wnętrza drewna i po czasie może się okazać, że powstałe przebarwienie jest już nie do usunięcia. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamaskowanie plamy poprzez pokrycie mebla kryjącym, kolorowym lakierem lub woskiem.
Jakimi środkami pielęgnować drewniane meble, żeby im nie zaszkodzić?
Popularne, ciągle reklamowane środki nie zawsze sprawdzają się przy pielęgnacji drewnianych mebli. Czasem, zamiast pomóc, bardziej im szkodzą. Dlatego zawsze, zanim użyjemy danego środka do pielęgnacji naszych drewnianych powierzchni, upewnijmy się, że jest on odpowiedni do naszych mebli. Są różne gatunki drewna i różne wykończenia. Środek można sprawdzić na niewidocznym drewnianym elemencie. Nigdy nie warto natomiast kupować uniwersalnych środków do pielęgnacji mebli. Stara zasada mówi - “jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Warto o tej zasadzie pamiętać przy wyborze środka do pielęgnacji drewnianych mebli. Należy też pamiętać, że wszelkie preparaty najpierw nakładamy na miękką ściereczkę i dopiero ściereczką, za pomocą kolistych ruchów, nanosimy specyfik na powierzchnię mebla. Nigdy nie nanosimy preparatu od razu na powierzchnię mebla.
Miękkość ściereczki jest ważna
Drewniane meble nie lubią szorstkich drapiących ściereczek. Zawsze wybierz miękką, delikatną szmatkę lub nawilżane ściereczki dedykowane do pielęgnacji drewnianych mebli. Wówczas unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń, smug, czy zadrapań na swoich drewnianych meblach.
Jaki wpływ na nasze meble mają codzienne zwyczaje?
Codzienne nawyki i zwyczaje mają ogromny wpływ na drewniane meble. Używanie ostrych narzędzi, brak podkładek, stawianie garnków bezpośrednio na blatach, niewycieranie wylanej cieszy, to wszystko ma wpływ na późniejszy wygląd naszych mebli. Twoje dziecko lubi prace artystyczne?. Niech lepi, maluje, wykleja, ale nie bezpośrednio na blacie. Wyłóż drewniany blat podkładką lub gazetą. To go zabezpieczy. Do wycierania kurzu używaj zawsze delikatnych ściereczek, czy gąbek. W ulewne deszcze przymknij okno, a latem opuścić rolety, aby meble nie wyblakły. Takie drobne czynności pozwolą ci się cieszyć pięknem drewnianych mebli przez długie lata.
Widzisz usterkę - reaguj od razu
W przypadku drewnianych mebli nie warto odkładać napraw na później. Jeśli widzimy jakąś usterkę, reagujemy. Drobny, ale zbagatelizowany odprysk może przerodzić się później w ogromną, łuszczącą się powierzchnię. Nie warto tego bagatelizować, bo później nasz mebel już nie będzie wyglądał tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Sposobów na naprawę jest wiele.
Pielęgnacja drewnianych mebli wcale nie jest taka trudna, o ile będzie się pamiętać o tych kilku wymienionych punktach. Delikatne traktowanie, unikanie wody, szybkie wycieranie plam, czy stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia mebli drewnianych, to podstawa. Dzięki temu, nasze meble z drewna, posłużą nam naprawdę długo, ciesząc nasze oczy swoim pięknem.