Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?
Kuchnia to serce każdego domu. W większości przypadków zapachy z niej aż przyciągają. Zapach pieczonych pierniczków, zapach ziół krojonych do sałatki, czy zapach ukochanej kawy o poranku. Niestety poza zapachami, które aż pobudzają apetyt w kuchni, można spotkać też te, których wolelibyśmy uniknąć. Co zrobić by w naszej kuchni unosiły się tylko te przyjemne zapachy? Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchni? Sprawdź nasze sprawdzone metody. Pamiętaj, że każda metoda sprzątania jest dobra, jeśli przynosi pożądany skutek. Warto ułatwiać sobie codzienność i stosować sprawdzone, szybkie w użyciu metody.
Rób porządki na bieżąco, by nie doprowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów
Tak naprawdę najłatwiejszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych zapachów w kuchni jest systematyczne sprzątanie. No cóż, produkty spożywcze psują się, mogą nam się wylać płyny na blat, a resztki jedzenia na talerzach czy w zlewozmywaku, to początek kłopotów z zapachami. Dlatego trzeba na bieżąco wycierać blaty, podłogi, wyrzucać resztki, a potem opróżniać kosz na śmieci. To naprawdę nie musi być trudne zadanie. Warto mieć tu pod ręką nawilżane ściereczki LUBA i przetrzeć wszystko w mgnieniu oka. Dodatkową zaletą będzie przyjemny, odświeżający zapach. Przy porządkach nigdy nie można też zapominać o sprawdzeniu koszyczka na owoce czy warzywa oraz o tym, czy nasze pieczywo w chlebaku nie spleśniało. Zepsute owoce nie tylko mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć, ale też przyciągnąć niechcianych gości - muszki owocówki.
Nie zapomnij posprzątać lodówki!
Otwierasz lodówkę i czujesz nieprzyjemny zapach? Trzeba działać. To niestety dość częsty problem. Najczęściej winowajcą jest jakiś zapomniany produkt, leżący gdzieś na tyłach urządzenia lub woda gromadząca się w komorze. Przyczyn nieprzyjemnych zapachów z kuchni jest wiele. Najważniejsza jest szybka reakcja. Odsyłamy do naszych porad. Sprawdźcie koniecznie: Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki?.
Brzydkie zapachy w kuchni czają się wszędzie
Zlew, kuchenka mikrofalowa, czy zmywarka - tu również nie trudno o powstawanie brzydkich zapachów. Sprzątając kuchnię, trzeba pamiętać o jej każdym zakamarku i każdym sprzęcie.
Jak uniknąć brzydkich zapachów wydobywających się ze zmywarki?
Wiele osób zapomina o zmywarce, w której nietrudno o powstawanie brzydkich zapachów. To niezastąpiony pomocnik w kuchni. Musimy o nią odpowiednio zadbać, regularnie czyszcząc jej wnętrze. W przeciwnym wypadku, zalegające w filtrach lub szczelinach resztki jedzenia, będą powoli ulegać rozkładowi i wydzielać nieprzyjemny zapach. Po pierwsze - zawsze usuwaj resztki jedzenia z talerzy przed włożeniem ich do zmywarki. Po drugie - nie zapominaj regularnie czyścić filtrów w zmywarce. Warto też co jakiś czas włączyć odpowiedni tryb w zmywarce (jeżeli takowy ma), który ma za zadanie właśnie usunąć nieprzyjemny zapach z urządzenia. Jeśli nie masz takiego trybu, to zakup odpowiednie środki do czyszczenia zmywarki lub wyczyść ją ręcznie. Można też pokusić się o domowe sposoby jak cytryna lub ocet.
Nie zapomnij wyczyścić dobrze zlewu
Zlew powinien zawsze lśnić. W końcu w kuchni bardzo często z niego korzystamy. Nigdy nie można zapominać o tym, by go wyczyścić. Do wytarcia sprawdzą się nawilżane ściereczki LUBA. Jednak to nie wszystko. Problemem brzydkich zapachów unoszących się ze zlewu są resztki jedzenia. Resztki jedzenia w zlewie połączone z wilgocią, to doskonała pożywka dla bakterii i drobnoustrojów, a tych nie chcemy w naszej kuchni. Zawsze należy zabezpieczyć odpływ sitkiem, które podczas zmywania i innych czynności zatrzyma wszelkie odpadki. Następnie trzeba resztki usunąć, aby nie wpadły do rury odpływowej, bo mogą nie tylko ją zatkać, ale też zacząć w niej gnić i brzydko pachnieć. Jeśli jednak nie zadziałamy w porę, trzeba sięgnąć po preparat do udrażniania rur lub skorzystać z domowych sposobów - gorącej wody z sodą i octem.
Jak wyczyścić mikrofalówkę, by nie wydobywały się z niej brzydkie zapachy?
Nie zapominaj o innych kuchennych sprzętach. One też mogą być powodem powstawania brzydkich zapachów w kuchni. Doskonałym przykładem jest mikrofalówka. Często używany sprzęt, w którym nie raz coś się nachlapie lub wyleje. Od czasu do czasu wymaga gruntownych porządków, ale nie zawsze są one konieczne. Wystarczy przetrzeć szybko talerz lub ścianki nawilżanymi ściereczkami. Dzięki takim prostym czynnościom brzydkie zapachy znikną w mgnieniu oka.
Metody naszych babć, sposobem na brzydkie zapachy w kuchni
Z brzydkimi zapachami w kuchni zmagały się już nasze babcie i radziły sobie z nimi doskonale. Dlatego i dziś warto sięgać po te sprawdzone patenty na usuwanie brzydkich zapachów w kuchni.
- Niezawodna mikstura z octu. Wystarczy zmieszać ocet i wodę w proporcji 1:1 i wkroić kilka plasterków cytryny. Całość gotujemy na kuchence na małym ogniu przez kilka godzin. Uporczywa zapachy na pewno znikną.
- Jak usunąć nieprzyjemną woń z lodówki lub szafek za pomocą domowych sposobów? Tu odpowiedzią jest kawa. Świeżo mieloną kawę wsypuje się do małego pojemniczka i wkłada do szafki lub lodówki. Oczywiście należy pamiętać o wymianie kawy co jakiś czas. Zamiast brzydkiego zapachu mamy ukochany aromat.
- Jak usunąć silny zapach spalenizny z naszej kuchni? Pomoże mikstura z wody i cytrusów. Do garnka należy wlać wodę, dodać do niej skórki z cytrusów (pomarańcza lub cytryna) i sok z tych owoców. Wodę gotujemy przez godzinę lub zostawiamy na dłużej na kuchence na małym ogniu.
- Soda, ach ta soda. Soda to znany od lat sposób na brzydkie zapachy. Można ją trzymać w lodówce lub w koszu na śmieci. Babcie uważały, że ona i ocet najlepiej niwelują zapachy.
To, jak skuteczne będą te metody, zależy oczywiście od tego, z jak dużym problemem się zmagamy. Podstawą zawsze są porządki i zlokalizowanie winowajcy nieprzyjemnego zapachu.
Nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się w każdej kuchni. Mogą być lekkie i łatwe w usunięciu (czasem wystarczy tylko wywietrzyć dobrze pomieszczenie) lub być naprawdę uciążliwe. Najważniejsze to, by się nie poddawać. Walka z nimi nie zawsze jest łatwa, ale trzeba ją podjąć. Pomogą nam tu sprawdzone sposoby babć, regularne porządki, czy pomocnicy jak mokre ściereczki czyszczące LUBA.