Jak pozbyć się brzydkich zapachów z lodówki?
Brzydki zapach unoszący się z lodówki, to problem dość często spotykany. Najczęściej jego winowajcą jest jakiś zapomniany produkt leżący na tyłach urządzenia lub na dnie balkoników czy półek. Jednak skąd się bierze taki zapach, gdy w lodówce nie ma żadnego zepsutego jedzenia? Co jeszcze może powodować problem nieprzyjemnego zapachu unoszącego się z naszej lodówki i jak sobie z tym problemem skutecznie poradzić? Czy zawsze trzeba sięgać tu po mocne chemiczne środki? Pokażemy Ci, jak w łatwy sposób możesz pozbyć się zapachów, które odstręczają każdego
Czystość, to podstawa
Zanim zaczniemy szukać winowajcy problemu, należy zawsze pamiętać, że dbanie o czystość, to podstawa. Wnętrze lodówki powinno być regularnie czyszczone. Niestety niektórzy zaniedbują tę czynność i myją lodówkę dopiero, gdy pojawi się w niej pleśń czy nieprzyjemny zapach zepsutych produktów. Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż działać dopiero w momencie powstania problemu. Zaniedbana i brudna lodówka, to nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla jakości potraw i żywności w niej przechowywanej, a co za tym idzie też zagrożenie dla naszego zdrowia.
Co jaki czas powinno się czyścić lodówkę?
Nie istnieją jasne i sztywne zasady określające, co jaki czas należy myć lodówkę. Jednak zaleca się raz na dwa tygodnie przetrzeć mokrą szmatką półki i szuflady. Sprawdzi się tu doskonale nawilżana ściereczka czyszcząca z siłą octu jabłkowego. Przy okazji takiego przecierania półek i szuflad od razu warto zrobić szybki przegląd produktów i wyrzucić te zepsute lub z przekroczoną ważnością, a te, których termin dobiega końca ustawić z przodu, aby pamiętać o konieczności ich szybkiego wykorzystania. Jeśli będziemy w ten sposób dbać o naszą lodówkę i na bieżąco kontrolować jej zawartość, to dokładniejsze i dłuższe czyszczenie możemy przeprowadzać nawet raz na kwartał. Oczywiście o ile wcześniej nie zajdą takie potrzeby. Sygnałem świadczącym o tym, że lodówka wymaga natychmiastowego czyszczenia, poza nieprzyjemnych zapachem, jest m.in. brudny nalot na półkach i szufladach, widoczna pleśń lub zbierająca się na dnie lodówki woda.
Czym myć lodówkę?
Nie wszystkie preparaty nadają się do mycia lodówki. Tu należy wybierać wyłącznie łagodne i możliwie naturalne środki, które szybko wietrzeją. Absolutnie nie należy sięgać po mleczka wybielające, mocne płyny do czyszczenia czy środki dezynfekujące w sprayu, ponieważ ich silne składniki odkażające mogą wejść później w kontakt z żywnością przechowywaną w lodówce. Do mycia lodówki najlepiej sprawdza się rozcieńczony wodą łagodny płyn do naczyń lub stosowany już przez nasze babcie - roztwór na bazie wody i octu. Obecnie doskonałą alternatywą są nawilżane ściereczki czyszczące z siłą octu jabłkowego. Ściereczki są na tyle duże, by szybko i skutecznie wyczyścić duże powierzchnie. Nawilżoną ściereczką można myć lodówkę zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Ściereczka nie pozostawia smug, usuwa wszelkie zabrudzenia, czy ślady palców.
Ponadto doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy. To szybki sposób na czyszczenie lodówki. Po zakończonej pracy ściereczkę czyszczącą wyrzuca się do kosza.
Jak pozbyć się niechcianych zapachów z lodówki?
Czystość, to oczywiście podstawa, ale co jeśli pomimo dokładnego mycia zapach jest wciąż wyczuwalny?
Najpierw znajdź źródło problemu
Najczęstszą przyczyną występowania nieprzyjemnego zapachu w lodówce jest zepsuta żywność. Czy to jedyny powód? Zdecydowanie nie. Przyczyną może być np. zatkany odpływ. Ze względu na stały kontakt z różnymi zabrudzeniami takimi jak drobne kawałki jedzenia, a także wapiennymi osadami, element ten lubi się zatykać. Wtedy brudna woda nie ma gdzie spłynąć i zaczyna gromadzić się w komorze, a potem brzydko pachnieć. By odetkać odpływ, należy skorzystać z narzędzia o długiej i wąskiej konstrukcji, uważając na to, aby nie uszkodzić wężyka. Kolejnym powodem występowania brzydkiego zapachu jest zbyt wysoka temperatura w lodówce, która poza tym, że przyspiesza proces psucia się żywności, powoduje pojawianie się w komorze wody pełnej zabrudzeń. Należy pamiętać, by po usunięciu usterek czy to związanych z temperaturą, czy też z zatkanym odpływem zawsze umyć lodówkę.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki? Sprawdzone sposoby
Sposobów na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest kilka. Jednak zawsze warto wybierać te najbardziej naturalne, unikając produktów z chemią czy, silnie żrących, gdyż te substancje mogą przedostać się do jedzenia i w efekcie spowodować choroby. Najlepiej wybrać naturalne, ekologiczne środki, takie jak ocet, soda czy cytryna. Dobrym pomysłem są też nawilżane ściereczki do lodówki, mikrofali i sprzętu AGD Luba nasączone płynem składającym się w 97% ze składników pochodzenia naturalnego. Produkt nie tylko skuteczny, ale też czerpiący z natury.
Jak stosować sodę oczyszczoną do czyszczenia lodówki?
Już babcie rozprawiały o wszechstronnym zastosowaniu sody oczyszczonej. Sprawdza się ona nie tylko przy wybielaniu ubrań czy odtykaniu rur. Wodorowęglan sodu pochłania również doskonale brzydkie zapachy. Sodę wystarczy wysypać na talerzyk i wstawić na całą noc do lodówki. Roztworem sody można również umyć i zdezynfekować ścianki i szuflady w lodówce. Roztwór powinien być przygotowany w proporcji dwie łyżki sody oczyszczonej na dwie szklanki ciepłej wody. W tak przygotowany roztworze zanurzamy szmatkę i przecieramy nią szuflady i ścianki lodówki.
Czy kawą usuniemy brzydkie zapachy z lodówki?
W wielu źródłach moc usuwania brzydkich zapachów z lodówki przypisuje się kawie. Miseczkę ze zmieloną kawą (3-4 łyżki kawy) wkłada się do lodówki. Kawę należy wymieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie, a efektu oczekiwać dopiero po 24 godzinach. Dzięki temu zabiegowi lodówka będzie pachniała lekko orzechowym zapachem. Jeśli taki zapach nam odpowiada, to może warto wypróbować ten sposób?
Cytryna i goździki jako naturalny sposób na zneutralizowanie brzydkiego zapachu w lodówce
Kolejnym tanim i prostym domowym sposobem na brzydki zapach w lodówce są: cytryna i goździki. Cytrynę kroimy na grube plastry, umieszczamy w niej goździki i układamy takie plastry na różnych poziomach lodówki. Jeśli nie mamy goździków, można użyć samej cytryny lub opcjonalnie innego owocu cytrusowego np. pomarańczy czy limonki. Zawsze należy pamiętać o wymianie owoców na nowe co około 2-3 dni. Zaniedbując to, możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.
Czy proszek do pieczenia działa na brzydkie zapachy w lodówce?
Proszek do pieczenia działa podobnie do wspomnianej wcześniej sody oczyszczonej. Jednak jego higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wilgoci jest mniejsza niż w przypadku sody. Z tego powodu stosując proszek do pieczenia, należy go trzymać w lodówce przez co najmniej 2-3 dni i dopiero po tym czasie oczekiwać rezultatów.
Woda z octem - najlepszy sposób naszych babć
Woda z octem, to najbardziej znany sposób na usunięcie brzydkich zapachów z lodówki. Taki roztwór stosowały już nasze babcie. Wystarczy zmieszać dwie filiżanki ciepłej wody z dwoma łyżkami octu. Ocet można zastosować też do odświeżania lodówki. Wówczas po oczyszczeniu lodówki innym środkiem, spryskujemy wnętrze mieszanką octu. Jednak należy tu uważać. Takie metody nie nadają się do czyszczenia lodówek z powłokami antybakteryjnymi.
Ściereczki czyszczące do lodówki - czyszczą i neutralizują zapachy
Każdy z wymienionych naturalnych sposobów ma zalety, ale też i wady. Jedne działają zbyt delikatnie, a na efekt innych trzeba długo czekać. Warto sięgnąć po coś sprawdzonego i skutecznego, co nie tylko szybko pozwoli pozbyć się brzydkiego zapachu, ale też dobrze oczyści sprzęt. Takim produktem są ściereczki czyszczące do lodówki, mikrofali, AGD. Można nimi wyczyścić lodówkę zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Ściereczki z łatwością usuną wszelkie zabrudzenia z półek lodówki i pozbędą się nieprzyjemnych zapachów powstających podczas przechowywania produktów spożywczych. Mają działanie antybakteryjne i oczyszczające. Za właściwości oczyszczające odpowiada ocet jabłkowy i trehaloza, którą znajdziemy w ich składzie. LUBA czerpie z natury, łącząc znane i cenione składniki naturalne w jednym produkcie. Dzięki temu ściereczki nawilżane są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla użytkownika i czyszczonych powierzchni. Produkt został przebadany dermatologicznie i jest przyjazny dla żywności.
Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki nie jest ani trudne, ani skomplikowane. Warto posiłkować się tu naturalnymi sposobami lub produktami, których działanie oparte o moc płynącą z natury - ściereczki LUBA. Nie zapominając przy tym, że najlepszym sposobem jest regularne czyszczenie lodówki i przegląd produktów oraz podzespołów, które mogą się zepsuć lub zapchać i spowodować wystąpienie takiego zapachu.