Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odnowić przestrzeń w domu bez remontu?

2021-10-12
Jak odnowić przestrzeń w domu bez remontu?

Bez wątpienia pandemia zmusiła wielu z nas do korzystania z naszych domów w sposób wykraczający poza nasze zamierzenia. W niecałe dwa lata dom stał się czymś więcej niż miejscem schronienia, okazjonalnie elastycznym miejscem pracy i miejscem spotkań z bliskimi: stał się synonimem tego, kim jesteśmy, co cenimy najbardziej i czego potrzebujemy, aby to zapewnić czujemy się bezpiecznie i pewnie. Czy jesteśmy gotowi na zmiany i dlaczego tak bardzo przywiązujemy się do rzeczy materialnych? Dlaczego często przekładamy przywiązanie ponad nasz komfort życiowy, który pragnie zmian i dostosowania wszystkiego pod nowe obszary w naszym życiu?

Jak rzeczywistość wpłynęła na nasze życie?

Ponieważ mieszkamy zazwyczaj w mieszkaniach o powierzchni 45 metrów kwadratowych, musimy w obecnej sytuacji jeszcze bardziej świadomie zająć się swoją przestrzenią życiową. Oprócz konieczności rozważenia własnych potrzeb, musimy zająć się potrzebami naszych współmieszkańców, niejednokrotnie dzieci. Ich przestrzeń powinna obejmować wirtualne lekcje, miejsce, w którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, a także odpoczynek i rozrywkę. Nie zapominajmy również o tym, że w domu musimy mieć miejsce, w którym będzie można spędzić kilka chwil w samotności. To miejsce, które stanie się sanktuarium – miejscem do odłączenia się, odpoczynku, “naładowania baterii”, by móc ponownie realizować się każdego dnia. Optymalne wykorzystanie domu to nie tylko wystrój. Nasuwa się najważniejsze pytanie: jak można wykorzystać każdy centymetr Twojej przestrzeni życiowej, aby jak najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Chodzi o ponowne wyobrażenie sobie domu. Oto cztery pytania, które należy rozważyć, jeśli chodzi o zapewnienie, że w pełni wykorzystujesz swój dom.

Czy w pełni wykorzystujesz przestrzeń swojego domu?

Szukając idealnego domu, często kuszą nas wzorcowe plany pięter. Ale co by było, gdybyś zrezygnował z używania przestrzeni zgodnie z zamierzeniami projektanta i jego konwencji. Usiądź i przemyśl, jak każdy pokój, zakamarek i kąt mogą najlepiej dla Ciebie działać? Jak można je wykorzystać, by nie były kolejnym skrawkiem podłogi bez zdecydowanego zagospodarowania. Weź pod uwagę pokoje umeblowane, ale rzadko używane, takie jak sypialnia gościnna, z której korzysta się tylko podczas wakacji, kiedy rodzina przyjeżdża z wizytą. Niewykorzystane rogi, które potencjalnie można przekształcić w kąciki do czytania lub rozwiązania do przechowywania rzeczy, na które teoretycznie nie masz miejsca. Nie zapomnij spojrzeć także w górę! Przestrzeń na ścianach jest jednym z najbardziej niewykorzystanych obszarów w naszych domach. Jeśli nie masz pewności, które pokoje w Twoim domu są niewykorzystane, postaraj się narysować na planie mieszkania Wasze ruchy. To pozwala na rozeznanie, w których kierunkach najczęściej się poruszamy, jaka przestrzeń jest nieużywana, a stanowi gołym okiem całkiem dobry kącik do różnych aktywności.

chusteczki nawilżane luba Jak odnowić przestrzeń w domu bez remontu jak zagospodarować każdą przestrzeń

Co daje poznanie naszych dróg, jakie wykonujemy codziennie w naszych mieszkaniach?

Po zmapowaniu naszego domu możemy odkryć, że ledwo korzystaliśmy z przestrzeni życiowej o powierzchni ponad 20 metrów kwadratowych. Większość czasu spędzaliśmy w naszych sypialniach i kuchni, pomimo przestronnego salonu, oficjalnej jadalni i pokoju gościnnego. Może się również okazać, że po poznaniu tego faktu, upewnicie się, że ​​możecie mieszkać w mniejszym domu.

Czego naprawdę potrzebujesz w swoim domu?

Poświęć chwilę na zastanowienie się, czego potrzebujesz w swoim domu. Mamy na myśli to, czego naprawdę potrzebujesz, a nie tego, czego chcesz. Często chcemy powielić pokoje, które widzimy w Internecie i czasopismach, i kupować elementy na podstawie ich wyglądu. Naśladowanie czyjejś estetyki rzadko działa na naszą korzyść. Od funkcjonalności po wystrój, identyfikacja Twoich potrzeb to niezbędny krok w przeobrażeniu domu i pewny sposób, aby dowiedzieć się, czy musisz wprowadzić jakieś zmiany. Zastanów się nad potrzebami wszystkich domowników: partnerów, dzieci, a nawet zwierząt domowych! Następnie uporządkuj je według ich priorytetów, takich jak praca, szkoła i zabawa, a także dbanie o siebie. W ten sposób możesz skupić się na zapewnieniu, że najważniejsze potrzeby zostaną zaspokojone w pierwszej kolejności. Może się okazać, że mieszkanie jest zbyt małe, by wydzielać dla każdego typowe miejsca do pewnych aktywności. Wówczas musisz postawić na elastyczne opcje, a nie dedykowaną przestrzeń do pracy. To skłania do zaaranżowania pomieszczeń, aby spełniały wiele funkcji w zakresie pracy, zabawy i wypoczynku. Na przykład salon może służyć, jako „pokój do wszystkiego” i główne miejsce spotkań rodzinnych. To tam możemy odpocząć na dwóch kanapach zsuniętych w obszerny leżak do czytania lub oglądania telewizji. Tam też nasz stół w jadalni służy zarówno jako miejsce do jedzenia, jak i jedno z ulubionych stanowisk pracy.

Czy dom to miejsce, które kochasz i cenisz najbardziej?

Dlaczego odczuwamy potrzebę posiadania pewnych rzeczy i przywiązań? Dlaczego tak trudno jest odrzucić pewne rzeczy i zostawiać za sobą? Dlaczego odczuwamy sentyment do miejsc i wyglądu naszych mieszkań? Dom jest motywacją, jeśli chodzi o posiadanie tego, co kochamy i cenimy najbardziej. Jako ludzie jesteśmy w pełni biologicznie, społecznie i psychologicznie przygotowani do dążenia do zaspokojenia tych potrzeb. Nasza natura daje o sobie znać w sytuacjach, w których nie podejrzewalibyśmy siebie o takie, a nie inne zachowania. W sensie fizycznym dom jest miejscem, w którym spełniamy nasze biologiczne potrzeby, takie jak posiadanie wody i jedzenia, aby zaspokoić nasz głód i pragnienie, czyli rzeczy, które pozwalają nam przetrwać. Tak, jak nauczyła nas ewolucja. Jest to również miejsce, w którym realizujemy naszą społeczną motywację do angażowania się w relacje z innymi i budowania znaczących relacji z rodziną i przyjaciółmi.

chusteczki nawilżane luba Jak odnowić przestrzeń w domu bez remontu jak zaaranżować sypialnię

Dlaczego przywiązujemy się do miejsc na ziemi?

Dom, czy mieszkanie jest również motywacją psychologiczną, czyli powodem, dla którego mamy rzeczy, które sprawiają, że czujemy się zakotwiczeni, komfortowi i bezpieczni. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy byli zadowoleni z mieszkania w swoim domu i czuli się w tej kwestii spełnieni. Pojmowanie domu jako motywacji sprawia, że chcemy, aby nasza przestrzeń życiowa była odzwierciedleniem spełniania tych potrzeb. Oznacza to zazwyczaj totalną rewolucję i wyobrażenie sobie przestrzeni i wystroju, tak, aby zapewnić, że czujemy się zakotwiczeni. Każdy przedmiot i drobiazg w domu służy pewnemu celowi. Przypominają nam one kim jesteśmy, czego dokonali nasi przodkowie i co chcemy, aby nasi bliscy po nas odziedziczyli. Dom jest odzwierciedleniem tego, co kochamy i cenimy najbardziej.

Jak radzić sobie ze sprzątaniem w domu?

Należy pamiętać, że zawsze, przy jakimkolwiek aranżowaniu miejsc w domu na nowo - sprzątanie będzie nieuniknione. Na naszym blogu znajduje się również tekst o tym, jak sprzątać po remoncie, który w bardzo prosty sposób przedstawia kroki, jakie należy podjąć przy sprzątaniu domu po remoncie. Z nim przebrnięcie przez nawet największy bałagan, który tworzy się zawsze, niezależnie od skali prac. Żeby zminimalizować wysiłek, jaki musicie włożyć w sprzątanie, musicie mieć dobre środki czystości, które będą delikatne dla Waszej skóry, bo sprzątanie po remoncie, to nie przelewki. Środki do sprzątania w chusteczkach to nasza specjalność. Możesz zastosować uniwersalne nawilżane ściereczki do sprzątania, albo postawić na bardziej ukierunkowane środki, takie jak ściereczki do mebli, czy ściereczki do kuchni.

Dlaczego boimy się wprowadzać zmiany w swoim domu?

Zmiana nie zawsze jest łatwa. Jest więc całkowicie zrozumiałe, jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny macie obawy związane z ponownym wyobrażeniem sobie wspólnych przestrzeni. Rozważ umożliwienie wszystkim domownikom nie tylko dzielenia się swoimi obawami, ale także oferowania rozwiązań! Ponowne wyobrażenie sobie przestrzeni życiowej z partnerem lub bliskimi może być przydatnym i przyjemnym ćwiczeniem. Ale jeśli Cię to przytłacza, rozważ zatrudnienie profesjonalisty, który może Ci pomóc.

Zmian możesz dokonywać cały czas

Pamiętaj, że jeśli chodzi o zmiany w Twoim domu, nic nie jest trwałe. Możesz (i prawdopodobnie będziesz) kilkakrotnie zmieniać i aranżować swoją przestrzeń życiową. Każda, nawet najmniejsza zmiana, może być dobrym pretekstem do wprowadzania zmian, co finalnie wychodzi nam tylko na dobre. Ponowne wyobrażanie sobie domu, jak może funkcjonować i wyglądać, jest zarówno wyzwalające, jak i energetyzujące. Dzięki wprowadzonym zmianom, dom może stać się czymś więcej, niż tylko miejscem do jedzenia, pracy i odpoczynku.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Bardzo lubię wasze produkty
2024-04-29
wszystko ok
pixel