Jak posprzątać po remoncie?
Żeby móc zacząć cieszyć się z efektów remontu, najpierw trzeba zająć się sprzątaniem. W zależności od skali remontu możemy sprzątać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jak sprzątać po remoncie? Wszyscy chcieliby znać odpowiedź na to pytanie, bo w samym remoncie, najgorszym etapem jest końcowy etap, czyli sprzątanie. Na szczęście są sposoby na to, żeby szybko i skutecznie posprzątać po remoncie. Sprawdź, jakie są nasze sposoby na sprzątanie po odnawianiu mieszkania, czego warto użyć, żeby bez trudu usunąć zacieki z farby, kurz, zachlapania i inne efekty remontowych poczynań.
Od czego zacząć przy sprzątaniu po remoncie?
Sprzątanie po remoncie to nie łatwa sprawa. Dzieje się tak głównie za sprawą dużej ilości pyłu, który powstaje podczas prac remontowych. Oprócz tego plamy z farby, wiele kawałków materiałów budowlanych i tym podobnych. Żeby poczuć prawdziwą radość z efektów remontu, musimy najpierw stawić czoło wyzwaniu, jakim są gruntowne porządki po remoncie. Są 2 zasady, dzięki którym w łatwiejszy sposób osiągniesz sukces. Pierwsza z nich to:
Najpierw sprzątaj na sucho, później na mokro
Druga:
Zacznij sprzątanie od góry, stopniowo schodząc w dół
Te zasady znacznie ułatwią prace porządkowe, sprawią również, że będą trwały one zdecydowanie krócej. Dzięki temu nie spędzisz nad uporządkowaniem pomieszczeń wielu godzin, a efekt będzie szybciej widoczny.
Sprzątanie na sucho
Na początku warto usunąć, co się da na sucho, zbierając fragmenty gruzu, odkurzając pył bardzo dokładnie, żeby nie rozcierać go na mokro. Ponieważ wówczas będzie bardzo trudno dojść do sytuacji, kiedy będzie naprawdę czysto. Czym sprzątać po remoncie? Czym odkurzyć pył budowlany? Nie zalecamy używania odkurzaczy, których na co dzień używacie w domach. Najlepszym sposobem na odkurzenie pyłów budowlanych będzie odkurzacz przemysłowy. Oprócz pyłu, bez problemu poradzi sobie również ze wciąganiem drobnego gruzu. Alternatywą dla sprzątania na sucho odkurzaczem jest po prostu najzwyklejsze zamiatanie nieczystości miotłą i zbieranie ich na szufelkę. Sposób ten jednak nie jest tak bardzo skuteczny, jak ten z odkurzaczem i sprawdza się na niewielkich powierzchniach. Tak przygotowane pomieszczenia będą łatwiejsze do umycia na mokro.
Sprzątanie po remoncie od góry do dołu
Żeby efekt sprzątania był sukcesywnie widoczny, należy sprzątać od góry do dołu. Choć najbardziej naturalnym jest zaczynanie od tego, co ma się najbliżej, to jednak ni jest dobra taktyka. Sprzątaj zawsze od góry do dołu, bez znaczenia, czy to porządki poremontowe, czy regularne. Tylko wtedy nie będziesz wykonywać pracy na marne, ponieważ zawsze z góry spada pył, dodatkowo zabrudzając to, co znajduje się na dole. Zacznij sprzątać od najwyżej położonych elementów, czyli lamp, kinkietów, żyrandoli. Sprzątanie na sucho, czy mokro powinno odbyć się właśnie tym sposobem, żeby nie wykonywać niepotrzebnie pracy 2 razy.
Jak ułatwić sobie sprzątanie po remoncie?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Żeby nie spędzić mnóstwa czasu na doprowadzaniu pomieszczeń do porządku, należy przed samym remontem dobrze zabezpieczyć całą powierzchnię, która z pewnością ulegnie zabrudzeniu. O sprzątaniu po remoncie należy pomyśleć jeszcze przed jego rozpoczęciem, co pozwoli uniknąć kilkudniowego, żmudnego szorowania wszystkich powierzchni. Jak zabezpieczyć dom przed remontem? Przygotuj folię, duże kartony, albo tekturę malarską i filc ochronny. Folię można przykleić taśmą malarską, dzięki czemu nie będzie przesuwała się po powierzchniach, które chcemy chronić. Jest to jednak materiał bardzo nietrwały i szybko można ją przerwać, co znacznie obniża jej funkcję ochronną. Z kolei rozłożone na podłodze kartony, uchronią ją przed zadrapaniami, a także większymi zabrudzeniami. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli podłoga jest nowa i zależy nam, żeby długo służyła w jak najlepszym stanie. Tektura malarska, dobrej jakości, jest produktem ochronnym, który jest wart uwagi. Najlepszym rozwiązaniem jest filc ochronny. To najdroższa, ale zarazem najlepsza forma ochrony powierzchni. Jej dodatkowym plusem jest to, że bez problemu filc można wykorzystać kilkukrotnie, czego nie można powiedzieć o folii, czy tekturze.
Jak uniknąć dużego sprzątania po remoncie?
Oprócz tego, że trzeba wszystko dokładnie zabezpieczyć, co jest znacznie przyjemniejsze, niż późniejsze sprzątanie domu po remoncie, można dodatkowo część prac wykonywać sukcesywnie każdego dnia. Jest to głównie mycie narzędzi, które zaraz po wykonywanych pracach są łatwiejsze do wyczyszczenia. Warto również usuwać część zanieczyszczeń dzień po dniu, żeby finalnie nie uzbierało się mnóstwo pracy.
Czyszczenie ścian po remoncie
Czy trzeba czyścić ściany po remoncie? Zdecydowanie tak! Tylko przyglądając się ścianom pod pewnym kątem, jesteśmy w stanie dojrzeć, że znajduje się na nich naprawdę mnóstwo pyłu. Ściany, jak i sufit obowiązkowo odkurzamy. Jeżeli tego nie zrobimy, pył przez długi czas będzie sukcesywnie spadał na powierzchnie położone niżej. Musisz mieć na uwadze, że kurz unosi się jeszcze przez kilka godzin po tym, jak się uniesie, dlatego zalecane jest nawet kilkukrotne odkurzanie tych samych powierzchni, żeby osiągnąć pożądane efekty prac.
Mycie powierzchni szklanych po remoncie
Szklane powierzchnie łatwo zarysować. Jeżeli na szklanych powierzchniach pozostały ślady farby, najlepiej jest ją na początek dobrze namoczyć, żeby zabrudzenia zrobiły się jak najbardziej miękkie. Dopiero później należy próbować je zmyć. Chusteczki Luba Comfort z naturalnymi składnikami czyszczącymi to najlepszy sposób na sprzątanie na mokro po remoncie. Ściereczki nasączane mają delikatną strukturę, dzięki czemu nie zniszczą szklanych powierzchni, a dokładnie je umyją i pozwolą pozbyć się resztek farby i innych remontowych niespodzianek. W przypadku okien najlepiej jest zacząć od ram okiennych, ponieważ to z nich najtrudniej zmyć zacieki. Szklane tafle można wykończyć ściereczkami Luba Comfort Szyby, Lustra, Płyty Kuchenne, które doskonale radzą sobie z każdego rodzaju brudem, jaki może się na nich pojawić, a wypolerowanie nimi szyb do sucha daje rewelacyjny efekt czystych szyb bez smug.
Mycie drzwi
Jak umyć drzwi po remoncie? Drzwi w łatwy sposób można zabezpieczyć, jednak z czasem, zabezpieczenie to może okazać się nie do końca skuteczne, ponieważ drzwi są bardzo często używane. Drzwi myjemy miękką szmatką, na przykład można do tego użyć nasączonych ściereczek. W przypadku drzwi drewnianych doskonałe będą ściereczki nasączane do mebli z woskiem carnauba. W szybki sposób uporają się z brudem, jaki znajduje się na powierzchni, jak również zabezpieczy je przed ewentualnymi uszkodzeniami, ponieważ wosk Carnauba to najlepszy naturalny wosk do powierzchni drewnianych.
Mycie podłóg po remoncie
Nie daj się nabrać na złote rady mycia wszystkiego od razu na mokro. Dlaczego nie myjemy od razu na mokro? Wyobraź sobie, że każdy pył, który napotkasz, myjąc podłogę, znajdzie się w wodzie, w której płuczesz mopa. Ta woda bardzo szybko stanie się niczym farba i możesz się bardzo zdziwić, kiedy podłoga wyschnie i zamiast czystości, ujrzysz podłogę, która wygląda jak obraz malarza. Na początku należy podłogę dokładnie odkurzyć lub zamieść. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie zakamarki, w których mogła zebrać się znaczna ilość pyłu remontowego, a ten, spotykając się z wodą, zacząłby się zgrabnie rozmazywać. Po dokładnym odkurzeniu można zabrać się za sprzątanie na mokro. Trudne do usunięcia zacieki, resztki gipsu można na początek namoczyć, a później usunąć za pomocą niewielkich szpachelek do silikonu, które nie porysują powierzchni, ponieważ są zrobione z tworzywa sztucznego i nie mają ostrych zakończeń. Pamiętaj, że niektóre produkty, jak silikon, wymagają natychmiastowej reakcji i nie można zostawiać czyszczenia kafelek, czy innych rzeczy kilka dni po jego nałożeniu, ponieważ będzie to bardzo trudne.