Jak kąpać psa?
Wielu właścicieli zastanawia się, jak i kiedy kąpać psa. Co zrobić by pupil się nie wyrywał podczas kąpieli i całość przebiegła sprawnie i bez problemów? Kiedy kąpać psa? Czy częste kąpiele są wskazane? Jakie kosmetyki do kąpieli użyć i co jest ważne, gdy kąpiemy pupila? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Pierwsza kąpiel? Nasz przewodnik pokazuje, jak krok po kroku wykąpać psa bez stresu i przykrych doświadczeń. Pies mógłby zapamiętać stresujące chwile na długo i kojarzyć, że kąpiel nie jest tym, co on lubi. Spraw zwierzakowi przyjemność i nie popełniaj błędów.
Kiedy należy kąpać psa?
Kiedy powinno się kąpać psa? Tak naprawdę, to wówczas, gdy pies jest brudny. Należy zwrócić szczególną uwagę, by robić to w bezpieczny sposób i przy użyciu odpowiednich kosmetyków dedykowanych dla psów. I co ważne! Pływanie w jeziorze czy innym zbiorniku nie jest zabiegiem pielęgnacyjnym i nie zastąpi kąpieli. W zależności od jakości wody w danym zbiorniku pies może wręcz wymagać dodatkowej kąpieli w domu przy użyciu środków myjących. Jednak tak, jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów nie należy przesadzać. Zbyt częste i niepotrzebne kąpiele mogą zmyć naturalną ochronę skóry i jednocześnie przyczynić się do obniżenia odporności czworonoga. Przecież kąpiel nie zawsze jest niezbędna. Czasem wystarczy skorzystać z innych metod. Chusteczki nawilżane LUBA przeznaczone specjalnie dla psów będą tu idealne. Łatwe i szybkie w użyciu, łagodne i przy tym skutecznie usuwają brud i zanieczyszczenia z sierści i skóry, okolic ogona, a nawet łap. Dzięki poręcznym opakowaniom można korzystać z nich i w domu i na spacerze.
Kiedy najlepiej kąpać psa?
Psa do wanny najlepiej zabrać wieczorem po ostatni spacerze. I nie chodzi tu tylko o to, że podczas spaceru pies może się wybrudzić. Tu ważny jest też fakt, że pupil się wybiegał i nie będzie miał już tyle siły, na stawianie oporu, podczas kąpieli. Kiedy pies się wierci i jest niespokojny, podczas kąpieli, może to skutkować różnymi problemami, jak wpadanie szamponu do oczu, czy wlewanie się wody do ucha. Jak wiemy, jest to nie tylko dyskomfort dla psa, ale też zagrożenie dla jego zdrowia. Podczas kąpieli należy być bardzo ostrożnym. Być może mata antypoślizgowa okaże się pomocna przy kąpieli psa?
Jak przygotować psa do kąpieli?
Zanim zaczniemy kąpać pupila, warto go zapoznać z zapachami, przedmiotami i całym miejscem, w którym ta kąpiel ma się odbywać. Najczęściej jest to łazienka, ale kąpać psa można też w innym, dogodnym dla nas i pupila pomieszczeniu. Takie pomieszczenie powinno kojarzyć się psu nie tylko z kąpielą. Musi się z nim oswoić, musi je lubić, wówczas cała kąpiel przebiegnie sprawniej i przyjemniej. Warto zostawić w takim miejscu jakąś zabawkę dla psa lub nagrodzić go smakołykiem, właśnie w tym miejscu.
Jaka powinna być temperatura wody do kąpieli czworonoga?
Psa kąpiemy w letniej wodzie. To, czy woda jest odpowiednia, można sprawdzić wewnętrzną stronę nadgarstka. Psy nie lubią zimnej wody. Choć są rasy, którym ona nie przeszkadza. Taką wodę zostawmy na niesforne pluskanie w jeziorze, a nie na przyjemne kąpiele.
Jakich preparatów używać do kąpieli psa?
Co najważniejsze - nigdy nie można używać do kąpieli i pielęgnacji psa preparatów przeznaczonych dla ludzi. Dlaczego? Po pierwsze mogą one zaszkodzić czworonogowi, a po drugie psy mają inne pH skóry niż ludzie. Oferta preparatów przeznaczonych dla psów jest ogromna i spokojnie znajdziemy ten pasujący idealnie dla pupila (rasa też jest tu ważna). Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, który szampon dla psów wybrać, warto sięgnąć po ten najłagodniejszy, przeznaczony dla psów wrażliwych.
Podziel kąpiel psa na etapy
Kąpiel psa powinna być zarówno przyjemna, jak i skuteczna. Dlatego warto ją wykonywać w pewnych etapach:
- Najpierw sprawdź wodę.
- Po sprawdzeniu wody, trzeba poczekać, aż pies porządnie namoknie. Odpowiednie namoczenie, to ważny etap. Dopiero potem można zacząć czyszczenie pupila.
- Namydl psa i myj (rób to z wyczuciem, ilość szamponu nie musi być duża). Pamiętaj, by do mycia czworonoga zawsze używać produktów dedykowanych dla psa.
- Następnie dokładnie spłucz pianę i resztki detergentów. To bardzo ważne. Resztki użytych detergentów pozostawione na skórze psa mogą wywołać podrażnienia lub alergię.
- Czas na suszenie. Użyj do tego ręcznika lub suszarki. Pamiętaj jednak, aby trzymać urządzenie w bezpiecznej odległości, czyli około 20 cm od psa. W trakcie suszenia warto przeczesywać sierść pupila palcami.
- Nigdy nie zapominaj o uszach! Odpowiednie suszenie, jak i odpowiednie czyszczenie psich uszu, to podstawa, aby nie rozwinęła się w nich infekcja czy stan zapalny. Uszy są tak delikatne. Nie zapominaj o tym.
- Po kąpieli warto nagrodzić pupila. Niech kojarzy mu się z czymś przyjemnym.
Kiedy nie kąpać psa?
Są sytuacje, gdy nie powinniśmy kąpać psa. Jakie? Jeśli na ciele pupila zauważymy niepokojące zmiany na skórze, to warto wstrzymać się z kąpielą, bo możemy jeszcze bardziej podrażnić te miejsca szamponem. Wówczas lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii. Kiedy jeszcze nie powinniśmy kąpać psa? Na przykład, gdy stosujemy preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym czy wewnętrznym w postaci spot-on. Wówczas nie należy kąpać psa 3 dni przed i 3 dni po aplikacji lub w innym terminie określonym przez weterynarza.
Każdy właściciel powinien dbać o swojego pupila. W końcu zdrowie psa powinno być najważniejsze. Kąpiele to zachowanie odpowiedniej higieny psa i dbanie o zdrowie. Niestety psy często za nimi nie przepadają. Jeśli jednak właściciel stworzy odpowiednią atmosferę podczas kąpieli, zadba o odpowiednie środki i będzie stosował wspomniane zasady, to zabieg ten może być dla psa nie tylko obowiązkiem, ale też przyjemnością.