Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie psich uszu

2020-10-16
Czyszczenie psich uszu

Prawidłowa pielęgnacja i higiena ukochanego czworonoga, to podstawa, o której nie powinien zapominać żaden właściciel. Ukochany pies jest dla nas jednym z członków rodziny. Dbanie o niego jest zupełnie naturalne. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy pupila. Słuch dla psa jest ogromnie ważny, ponadto słyszą one wszystkie dźwięki dużo lepiej od nas. Regularna kontrola uszu oraz odpowiednia higiena, to czynności, o których nie wolno zapominać. Choroby uszu psa, to jedna z częstszych przyczyn wizyt u weterynarza. W dodatku bardzo niekomfortowych. Jak ich uniknąć? Jak prawidłowo zadbać o uszy czworonożnego pupila?

Przyczyny zapalenia uszu u psa

Zapalenie ucha u psa, to niestety dość częsta przypadłość, która dotyka zwierząt w każdym wieku niezależnie od rasy i płci. Należy jednak zauważyć, że niektóre rasy są bardziej predysponowane do tego typu schorzeń. Są to psy zwisłouche, do których można zaliczyć na przykład cocer spaniele, labradory, bassety czy jamniki. Czy jednak tylko rasa wpływa na występowanie tego schorzenia? Zdecydowanie nie. Zapalenie uszu to najczęstszy skutek złej higieny, zimna i wilgoci powstającej np. podczas kąpieli. Jeśli ucho jest źle wysuszone i niewyczyszczone, o zapalenie nietrudno, w szczególności u psów z obwisłymi uszami. U tych raz małżowina niemal całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego i utrudnia odparowanie wody. Takie zawilgocenie stwarza ryzyko powstania zapalenia ucha psa. Przyczyną stanu zapalnego może być też alergia, polipy lub ciała obce, lub infekcje bakteryjne.

chusteczki nawilżane luba czyszczenie psich uszu długie uszy

Objawy zapalenia ucha u psa

Pies, u którego doszło do zapalenia ucha, jest najczęściej rozdrażniony. Często potrząsa uszami, nadmiernie drapie się w ich okolicy, a nawet ociera łbem o meble czy inne przedmioty. Zapalenie ucha wywołuje swędzenie, ból, a nawet ropny wyciek z kanału słuchowego. W niektórych przypadkach pupil może mieć nawet zaburzenia równowagi. Opiekun powinien sprawdzić, w jakim stanie jest małżowina i kanał słuchowy zewnętrzny psa. I w razie potrzeby udać się jak najszybciej do weterynarza.

chusteczki nawilżane luba czyszczenie psich uszu szczeniaki

Jak zbudowane jest psie ucho?

Choć uszy psa mogą się różnić w zależności od rasy - od długich po krótkie uszy, od stojących po wiszące, to ogólna budowa psiego ucha jest taka sama. Ucho psa składa się z trzech części:

  • Ucho zewnętrzne - składa się ono z małżowiny usznej i kanału słuchowego (tzw. chrząstkowy tunel) wyścielony cienką skórą. Na niej właśnie mieszczą się gruczoły łojowe i apokrynowe. To one są odpowiedzialne za produkcję wydzieliny usznej - woskowiny (woszczowiny).
  • Błona bębenkowa - granica między uchem zewnętrznym a środkowym.
  • Ucho środkowe - to jama bębenkowa połączona z trąbką Eustachiusza. W jamie znajdują się trzy kosteczki - młoteczek, kowadełko i strzemiączko.
  • Ucho wewnętrzne - jest zbudowane z trzech półkolistych kanałów, ślimaka i nerwu słuchowego. Tu znajdują się receptory słuchowe i receptory równowagi.

Budowa psiego ucha jest podobna do ludzkiego, choć ma oczywiście różnice. Czy wiedzieliście, że przewód słuchowy psa, w zależności od rasy, ma długość od 5 do nawet 10 cm?

Kiedy sprawdzać psie uszy?

O tym, jak często sprawdzać psie uszy decyduje wiele czynników. Profilaktycznie warto zaglądać do psich uszu podczas kąpieli czy też czesania sierści lub włosów. U psów, które wcześniej zmagały się z infekcją uszu, należy to robić częściej, nawet do kilku razy w tygodniu. Częstotliwość kontroli psich uszu zależy też od tego, jakiej rasy jest pies. Psy z oklapniętymi uszami, jak cocer spaniele, jamniki czy beagle są bardziej narażone niż psy ze stojącymi uszami. Dlaczego? Świeże powietrze niestety nie dociera do oklapniętych uszu w tak dużym stopniu, jak do uszu stojących. Kolejną cechą jest obecność włosów w uszach. Dotyczy, to m.in. takich ras jak Shih Tzu czy Yorkshire terrier. Włoski należy regularnie usuwać, bo ich obecność sprzyja rozwojowi infekcji lub zabrudzeniom.

Jak ocenić stan uszu pupila?

Do uszu psa warto zaglądać, gdy nasz pupil jest zrelaksowany. Chwytamy ucho psa i wywijamy jego wewnętrzną stronę. Należy, to robić z wyczuciem i delikatnie. To nie może być dla psa bolesne czy też nieprzyjemne, bo nie pozwoli nam spokojnie obejrzeć ucha, a w przyszłości nawet się do niego zbliżyć. Co podlega ocenie? Tu należy zwrócić baczną uwagę na kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, jaki się unosi z ucha, temperaturę ucha i oczywiście stopień jego zabrudzenia. Zdrowe psie ucho powinno być blade, pozbawione wydzielin w środku i mieć taką samą temperaturę jak reszta ciała psa. Ucho nie powinno być też brudne. Zabrudzenia należy usunąć, aby uniknąć chorób uszu. Oceniając stan uszu, należy robić to w jasnym pomieszczeniu lub wspomóc się latarką.

Jak prawidłowo i bezpiecznie czyścić uszy psa?

Higiena psich uszu, to podstawa, o której nie powinien zapominać żaden właściciel. W końcu pupil nie tylko ma ładnie wyglądać, ale też być zdrowy. Bez prawidłowej pielęgnacji, to niemożliwe. Uszy są niezwykle wrażliwe i podatne na infekcje. Jak czyścić uszy psu, aby zadbać w pełni o zdrowie pupila?

Naturalna woskowina

Należy tu pamiętać o podstawowej kwestii. W psim uchu występuje naturalna woskowina, która pełni funkcje ochronne. Zaszkodzić może zarówno jej nadmiar, jak i niedobór. Dlatego oczyszczanie psich uszu trzeba robić z głową. Jednym rasom należy je wykonywać częściej innym rzadziej.

Czym czyścić psie ucho?

Do prawidłowej higieny psich uszu należy używać wyłącznie sprawdzonych i specjalnie do tego przeznaczonych środków, jak płyny do czyszczenia uszu, które można nabyć w sklepach z artykułami dla zwierząt. Zamiennie można też użyć soli fizjologicznej lub przegotowanej wody. Nigdy nie stosujemy do czyszczenia spirytusu czy też wody utlenionej, bo zaszkodzimy zwierzęciu. Do wytarcia po zabiegu sprawdzą się specjalne nawilżane chusteczki dla psów. Chusteczki nawilżane dla psów do higieny miejsc intymnych są niezwykle miękkie w dotyku. Dzięki nim zabieg będzie dla pupila przyjemny. Łagodnie i skutecznie usuwają wydzielinę z uszu. Są też idealne do higieny innych miejsc wrażliwych jak oczy, fałdy skórne czy też okolice ogona. Ich formuła jest wzbogacona o kompleks łagodzących składników, a miękka włóknina nie pozostawia drażniących psa niteczek czy kłaczków. I co najważniejsze! Nie zawierają alkoholu, glikoli czy substancji zapachowych drażniących zwierze. Mogą być też stosowane u szczeniąt.

Jak czyścić psu ucho?

Gdy zwierze będzie spokojne, wywijamy delikatnie jego ucho. Następnie do ucha wlewamy specjalny płyn lub sól fizjologiczną. Teraz ucho należy przez chwilę masować, a następnie wytrzeć jego wnętrze wacikami lub chusteczkami dla psów do pielęgnacji wrażliwych miejsc. To samo powtarzamy z drugim uchem. U ras mających włosy w kanale słuchowym należy pamiętać, że je również należy oczyścić z woskowiny. Należy pamiętać, że jeśli psie ucho jest źle wysuszone i wyczyszczone, to o zapalenie lub inne schorzenie nietrudno. Dlatego tak ważne jest prawidłowe i sumienne czyszczenie uszu kochanego pupila.

Czego unikać podczas czyszczenia psich uszu?

Podczas zabiegu należy być delikatnym. Pies musi czuć się dobrze i komfortowo. Nie wolno oczyszczać psich uszu zbyt głęboko. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia ucha lub po prostu do tego, że pies znienawidzi dany zabieg. Nigdy nie wolno czyścić psich uszu środkami, które nie są do tego przeznaczone. Należy też unikać produktów, które mogą zostawić jakieś mikroskopijne niteczki w przewodzie słuchowym. Tu lepiej sięgnąć po nawilżane chusteczki dla psów. Nie wolno też czyścić uszu z objawami chorobowymi. W takich przypadkach należy udać się do weterynarza.

Nie zapominajmy o wietrzeniu ucha

Czyszczenie psich uszu jest konieczne, podobnie jak ich napowietrzanie. O ile psy ze stojącymi uszami mają dobry dostęp powietrza, to razy zwisłouche, do których można zaliczyć cocer spaniele, labradory, bassety czy jamniki, już nie. U tych ras małżowina uszna niemal całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego i utrudnia odparowanie wody. To w rezultacie prowadzi do zawilgocenie i stwarza ryzyko powstania zapalenia lub innych infekcji. Dlatego poza czyszczeniem psich uszu dobrze je czasem napowietrzyć. Jak to zrobić? Wystarczy odchylić ucho pupila, gdy ten śpi. Robimy to w taki sposób, by powietrze mogło swobodnie dopływać do wnętrza ucha.

Kurz i brud też jest wrogiem zdrowych psich uszu

O psie uszy należy dbać przez cały czas, podobnie jak o resztę psiego ciała. Uszy muszą być czyste nie tylko wewnątrz, ale też i od zewnętrznej strony. Długie spacery na świeżym powietrzu skutkują zabrudzeniami, również psich uszu. W szczególności dotyczy, to ras zwisłouchych. Pies brudzi uszy, “ciągnąc” je po ziemi, czy chodniku. Takie brudne uszy należy przetrzeć nawilżającymi chusteczkami, bo zalegający na uszach psa kurz i brud jest również potencjalnym źródłem stanów zapalnych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada nie dotyczy tylko ludzi, ale też i zwierząt. Dbając prawidłowo o pupila, czyszcząc jego uszy, oczy, fałdy skórne czy też okolice ogona, zapobiegamy powstawaniu schorzeń. Jeśli jednak mimo zabiegów pojawią się problemy zdrowotne, nigdy nie lecz psa na własną rękę, ale zawsze udaj się z pupilem do weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 517 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Wszystko super
2024-09-19
Bardzo szybka realizacja zamówienia:)
pixel