Co warto wiedzieć o zapaleniu ucha u psa?
Pies ma niewiarygodnie dobry słuch. O wiele lepszy od człowieka. Niestety jego uszy mogą być narażone na liczne schorzenia. Zapalenie uszu jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jakie cierpią czworonogi. Schorzenie to jest nie tylko nieprzyjemne, ale też i bolesne dla psa. Nieleczone przewlekłe zapalenie uszu u psa może nawet doprowadzić do głuchoty pupila. Dlatego tej dolegliwości nigdy nie można lekceważyć. Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa? Czy da się mu zapobiec? Czy odpowiednia higiena psich uszu może zminimalizować ryzyko powstania zapalenia ucha? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.
Jak zbudowane jest psie ucho?
Podobnie jak u człowieka, ucho psa zbudowane jest z 3 części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz z kanału słuchowego (tzw. chrząstkowy tunel). Kanał słuchowy wyścielony jest cienką skórą, na której mieszczą się gruczoły łojowe i apokrynowe. To one są odpowiedzialne za produkcję wydzieliny usznej, czyli tzw. woskowiny (woszczowiny). Ucho środkowe to jama bębenkowa połączona z trąbką Eustachiusza. W jamie znajdują się trzy kosteczki: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Natomiast ucho wewnętrzne, jest najbardziej skomplikowaną częścią ucha. Jest zbudowane z 3 półkolistych kanałów, ślimaka i nerwu słuchowego. Tu znajdują się receptory słuchowe i receptory równowagi.
Kiedy sprawdzać psie uszy?
Do uszu czworonoga należy zaglądać dość często. Nie można tego robić, dopiero gdy wystąpią niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha. Profilaktyka to podstawa. Do psich uszu powinno się zaglądać podczas podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jak kąpieli czy czesania sierści lub włosów. U psów, które wcześniej zmagały się z infekcją uszu, należy to robić częściej, nawet do kilku razy w tygodniu. Częstotliwość kontroli psich uszu zależy też od tego, jakiej rasy jest nasz pies. Psy z oklapniętymi uszami, jak cocer spaniele, jamniki czy beagle są bardziej narażone niż psy ze stojącymi uszami. Świeże powietrze niestety nie dociera do oklapniętych uszu w tak dużym stopniu, jak do uszu stojących. Kolejną cechą jest obecność włosów w uszach. Dotyczy, to m.in. takich ras jak Shih Tzu czy Yorkshire terrier. Włoski należy regularnie usuwać, bo ich obecność sprzyja rozwojowi infekcji lub zabrudzeniom. Do psich uszu trzeba zaglądać też, gdy widzimy, że pupil ciągle je drapie lub potrząsa głową. Nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów.
Jak wygląda zdrowe ucho psa?
Sprawdzając stan psich uszu, należy zwrócić uwagę na kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, jaki się unosi z ucha, temperaturę ucha i stopień jego zabrudzenia. Zdrowe psie ucho powinno być blade, pozbawione wydzielin w środku i mieć taką samą temperaturę jak reszta ciała psa. Ucho nie powinno być też brudne. Zabrudzenia należy usunąć, aby uniknąć chorób uszu. Oceniając stan uszu, należy robić to w jasnym pomieszczeniu lub przy dobrym świetle.
Jakie mogą być pierwsze sygnały zapalenia ucha?
Zapalenie ucha u psa ma jednoznaczne objawy dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Czy jednak nie da się zauważyć pierwszych sygnałów świadczących o początkowym stadium choroby? Niepokoić powinny nas dziwne, niecodzienne zachowania psa. Pies zaczyna często potrząsać uszami, nadmiernie drapie się w ich okolicy, a nawet ociera łbem o meble, stół czy inne przedmioty. Zapalenie ucha wywołuje swędzenie, ból, a nawet ropny wyciek z kanału słuchowego. W niektórych przypadkach pupil może mieć nawet zaburzenia równowagi lub przechylać głowę w stronę 1 ucha (zapalenie jednostronne). W przypadku wystąpienia takich objawów należy sprawdzić, w jakim stanie jest małżowina i kanał słuchowy zewnętrzny psa. W razie potrzeby trzeba udać się jak najszybciej do weterynarza.
Jakie są przyczyny zapalenia ucha u psa?
W jaki sposób dochodzi do zapalenia ucha u psa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Są różne rodzaje zapalenia ucha. Jednak najczęściej wynikają one z nadmiernej wilgotności ucha i upośledzonej wentylacji tego narządu. W pierwszym przypadku powodem może być zła pielęgnacja psa, zbyt częste kąpiele, niesuszenie uszu pupila. 2 czynnik wynika z budowy anatomicznej ucha. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do tego typu schorzeń. Są to psy zwisłouche, do których można zaliczyć na przykład cocer spaniele, labradory, bassety czy jamniki. Co jeszcze może mieć wpływ na zapalenie ucha u psa?
Inne czynniki wywołujące zapalenie ucha u psa
Nie tylko rasa, czy zła pielęgnacja może mieć wpływ na powstanie stanu zapalnego ucha. Jakie mogą być jeszcze przyczyny?
- urazy powstałe w wyniku dostania się do ucha ciał obcych,
- niedrożności kanału słuchowego, spowodowane nowotworami lub polipami,
- zaburzenia w rogowaceniu czy zwiększonym wydzielaniu woskowiny
- bakterie, grzyby, pasożyty, pchły, kleszcze, nużeńce,
- choroby alergiczne, jak atopowe zapalenie skóry, nietolerancja i alergia pokarmowa,
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy.
Nieleczone zapalenie ucha, a konsekwencje
Co, gdy nie zauważymy lub nie będziemy leczyć zapalenia ucha u psa? Może to nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Skomplikowane, długotrwałe leczenie, a nawet interwencja chirurgiczna. U psa może też wystąpić tzw. zespół przedsionkowy, który objawia się nienaturalnym ułożeniem głowy, zaburzeniami równowagi, oczopląsem, nudnościami i wymiotami oraz brakiem apetytu. W skrajnych przypadkach nieleczone zapalenie ucha może powodować głuchotę psa. Dlatego zawsze należy leczyć psa i zwracać uwagę na wszelkie zmiany. To od szybkiej i prawidłowej reakcji właściciela zależy zdrowie jego pupila. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni czy dany objaw może być poważny, zawsze lepiej zasięgnąć porady weterynarza.
Jak dbać o uszy psa?
Profilaktyka, odpowiednia pielęgnacja i regularne oględziny ucha to czynności, które mogą zapobiec powstaniu zapalenia ucha u psa lub w porę je zauważyć. O czym nie można zapominać?
- Odpowiednie i regularne oczyszczanie ucha psa.
- Usuwanie włosków porastających zewnętrzną część małżowiny (wymóg u niektórych ras).
- Profilaktyczna kontrola stanu ucha.
- Po każdej kąpieli lub spacerze w deszczowy dzień zawsze należy dokładnie wysuszyć uszy psa.
- U psów o klapniętych uszach, trzeba pamiętać o wywijaniu małżowiny na zewnątrz, aby otworzyć kanał słuchowy i wentylować go.
Woskowina w psim uchu
W psim uchu występuje naturalna woskowina, która pełni funkcje ochronne. Zaszkodzić może zarówno jej nadmiar, jak i niedobór. Dlatego oczyszczanie psich uszu trzeba wykonywać prawidłowo. Jednym rasom należy czyścić uszy częściej, innym rzadziej. Umiar jest tu wskazany. Jeśli jednak zauważymy, że w uchu psa zalega nieprzyjemnie pachnąca brązowa wydzielina, to natychmiast udajmy się do weterynarza. To nie jest normalna woskowina, a objaw zapalenia ucha.
Jak prawidłowo czyścić psu uszy?
Pielęgnacja psich uszu jest niezwykle ważna i należy ją prawidłowo wykonać.
Czego użyć do czyszczenia psiego ucha?
Do prawidłowej higieny psich uszu należy używać wyłącznie sprawdzonych i specjalnie do tego przeznaczonych środków. Zamiennie można używać soli fizjologicznej lub przegotowanej wody. Nigdy nie wolno czyścić psich uszu spirytusem, bo zaszkodzimy zwierzęciu. Psie ucho jest bardzo wrażliwe. Do wycierania uszu psa służą specjalne nawilżane chusteczki dla psów LUBA. Chusteczki nawilżane dla psów do higieny miejsc intymnych są niezwykle miękkie w dotyku. Ich formuła jest wzbogacona o kompleks łagodzących składników, a miękka włóknina nie pozostawia drażniących psa niteczek czy kłaczków. Dzięki nim zabieg będzie dla psa przyjemny. Łagodnie i skutecznie usuwają wydzielinę z uszu. Po skończonym zabiegu wystarczy wyrzucić zużytą chusteczkę do kosza.
Jak wyczyścić ucho psa - krok po kroku
Cały zabieg pielęgnacyjny jest prosty. Wystarczy wykonać go spokojnie i zgodnie z podanymi punktami:
- Gdy zwierze będzie spokojne, wywijamy delikatnie jego ucho.
- Następnie do ucha wlewamy specjalny płyn lub sól fizjologiczną.
- Teraz ucho należy przez chwilę masować, a następnie wytrzeć jego wnętrze wacikami lub chusteczkami dla psów do pielęgnacji wrażliwych miejsc.
- To samo powtarzamy z drugim uchem.
- U ras mających włosy w kanale słuchowym należy pamiętać, że je również należy oczyścić z woskowiny.
Dlaczego niektórym psom należy wietrzyć uszy?
Psy ze stojącymi uszami mają dobry dostęp powietrza. Niestety psy zwisłouche, do których można zaliczyć cocer spaniele, labradory, bassety czy jamniki, już nie. U tych ras małżowina uszna niemal całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego i utrudnia odparowanie wody. To w rezultacie prowadzi do zawilgocenie i stwarza ryzyko powstania zapalenia lub innych infekcji. Dlatego tak ważne jest wietrzenie psich uszu. Wystarczy odchylić ucho pupila, gdy ten śpi. Robimy to w taki sposób, by powietrze mogło swobodnie dopływać do wnętrza ucha. Pamiętając o takim prostym zabiegu, minimalizujemy ryzyko powstania infekcji ucha.