Jak chronić się przed upałem?
Kiedy przez większość dni w roku czekamy na coraz cieplejsze dni, odczuwamy ogromny niedosyt. Natomiast, podczas gdy nawiedzają nas upały, bardzo szybko pragniemy, by choć trochę ochłodziła się aura za oknem i nie tylko. Podczas upałów nasze domy bardzo szybko się nagrzewają, dlatego w większości przypadków ciężko o wytchnienie. Jak chronić się przed upałem? Co możemy zrobić, żeby przetrwać upał bez szwanku? Pamiętajmy również, że mamy bliskich, którzy mogą potrzebować naszej pomocy podczas tego trudnego dla nich czasu. Nie zapominaj o piciu wody, podawania jej swoim najbliższym i zwierzętom.
Jak chronić miejsce zamieszkania przed upałem?
Upały za oknem trwają już kilka dni, a w Twoim mieszkaniu zaczyna być dosłownie jak w saunie? Niby wszystko super, bo nie trzeba płacić za tego typu przyjemności, ale w saunie nie należy spędzać większości doby - to niezdrowe. Przebywając w mieszkaniu, które charakterem przypomina saunę, tracimy dużo wody, szybciej się męczymy, nie potrafimy się skupić, a każda czynność jest udręką. Jak sprawić, żeby podczas upału poczuć się dobrze w swoim mieszkaniu?
Przed upałem chronią zasłonięte okna
Ta podstawowa forma ochrony przynosi wymierną korzyść. Warto mieć w oknach rolety lub żaluzje, którymi można je zasłonić podczas upałów, kiedy to słońce ochoczo próbuje wedrzeć się w nasze pomieszczenia. Świecąc przez szyby, jeszcze bardziej nagrzewa wnętrza naszych domów. Rolety nie pozwalają na wdzieranie się promieni słonecznych. Najlepsze działanie przynoszą rolety zewnętrzne, które dodatkowo uzbrojone są w specjalną folię odbijającą promienie słoneczne. Alternatywą dla rolet są okiennice albo markizy, które są montowane w naszym kraju nieco rzadziej, ale jednak. Markizy i okiennice to domena krajów, w których upał to norma przez większość dni w roku.
Czy otwierać okna podczas upałów?
W upalne dni nie zaleca się otwierać okien, ponieważ najczęściej na zewnątrz temperatura jest wyższa, niż w środku. Postępując w ten sposób, choć trochę chronimy nasze miejsca zamieszkania przed wdzieraniem się gorącego powietrza do pomieszczeń. Za to wieczorem możemy otworzyć wszystkie okna i wywietrzyć mieszkanie, kiedy na dworze nie ma już tak wysokich temperatur. Tym samym przygotowujemy się na kolejny dzień z żarem z nieba. Czasami przychodzi upragniony deszcz, wtedy otwieramy okna nawet w ciągu dnia, by móc cieszyć się z chwili wytchnienia.
Dobre ocieplenie domu chroni przed upałem
Chociaż okna są świetnymi soczewkami dla słońca to mury i dach również przepuszczają ogrom ciepła, zwłaszcza jeżeli nie są odizolowane. O ile na niższych kondygnacjach temperatura tak nie doskwiera, to im bliżej dachu, tym gorzej. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o dobrej izolacji wełną mineralną lub styropianem zarówno murów, jak i dachu. Latem chroni przed dostawaniem się gorąca do wewnątrz, a zimą zapobiega wychładzaniu się pomieszczeń.
Klimatyzacja do domów i mieszkań
Jeżeli nie radzisz sobie z upałami, a przebywanie w domu, czy w mieszkaniu, w którym powinieneś odpoczywać, jest udręką, postaw na klimatyzację. Do wyboru jest klimatyzacja przenośna, mniej efektywna, a także klimatyzacja montowana na stałe, która daje świetne efekty. Innym sposobem na obieg powietrza w domu, czy mieszkaniu jest wentylacja mechaniczna. Tylko mechaniczna wentylacja podczas dni, kiedy jest gorąco tak naprawdę działa. Wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojego zadania w czasie upałów, bo działa na zasadzie różnicy temperatur, której w lecie praktycznie nie ma.
Rośliny przynoszą chłód
Ogród z dużymi drzewami i krzewami to prawdziwa ulga podczas upałów. Jeżeli masz taką możliwość, spędzaj w cieniu jak najwięcej czasu, czerpiąc z natury to, co najlepsze. Nawet stawiając duży kwiat w oknie balkonowym, jesteśmy w stanie nieco zmniejszyć intensywność promieni słonecznych, które wpadają do naszego pokoju. Nic jednak nie cieszy tak bardzo, jak cień pod ogromnym drzewem we własnym ogrodzie.
Co możemy zrobić dla siebie podczas upałów?
Możemy poprawić swój komfort mieszkania, ale to, co możemy zrobić dla swojego organizmu, jest równie ważne. Podczas upałów trzeba się bacznie obserwować, ponieważ długotrwale utrzymujące się wysokie temperatury mogą podziałać na nas niezbyt dobrze. Obserwujcie również dzieci, a przede wszystkim osoby starsze, zmagające się z chorobami, dla których upały są nawet śmiertelnie niebezpieczne.
Pocenie się to jedna z reakcji organizmu na wysokie temperatury
Organizm próbując się schłodzić - poci się. To naturalne i nie powinniśmy się martwić. Są jednak na naszym ciele newralgiczne miejsca, na których nie chcielibyśmy się pocić. Umówmy się - pocimy się przez całą powierzchnię skóry, jaka znajduje się na naszym ciele. Chcemy unikać pocenia się na dłoniach, które są naszą wizytówką, pod pachami, bo nieestetyczne mokre plamy z potu pod pachami nie świadczą o nas dobrze, do tego bakterie w tych miejscach namnażają się bardzo szybko, sprawiając, że pot zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a także na stopach, które również mają problem z bakteriami. Mamy na to świetne rozwiązanie! Antyperspirant w chusteczkach to doskonała ochrona newralgicznych miejsc na Twoim ciele - jakim są pachy, dłonie i stopy. Oprócz warstwy ochronnej, jaką pozostawiają na skórze, zmywają z niej pot, bakterie i zanieczyszczenia, w przeciwieństwie do tradycyjnych antyperspirantów w sprayu, sztyfcie, bądź kulce. W naszym sklepie znajdziesz dezodorant w chusteczce w aż 2 wariantach. Dezodorant z jonami srebra, antybakteryjny, dostępny w wielu konfiguracjach przyda się na lato! Zawarte w formule nawilżającej jony srebra wykazują działanie antybakteryjne. Chusteczki Luba zapobiegają poceniu się i rozwojowi bakterii, a ich delikatny zapach uprzyjemnia użytkowanie. Drugim z wariantów są chusteczki dezodorujące z efektem chłodzenia, które naprawdę dają ogromną ulgę podczas letnich upałów. Zawarty w formule nawilżającej mentol daje uczucie chłodu, którego tak potrzebujemy podczas “gorączki” na zewnątrz. Dodatkowo ich świeży zapach potęguje uczucie odświeżenia.
Podczas upałów pij dużo wody
Wysokie temperatury wiążą się z dużą ilością wytwarzanego przez nasz organizm potu, który dodatkowo nas odwadnia. W warunkach normalnych, kiedy temperatura jest znośna, powinniśmy wypijać od 2 do 3 litrów płynów dziennie, z czego większość powinna stanowić czysta woda. Podczas upałów nie zmniejszamy ilości wypijanej wody, wręcz przeciwnie, pamiętaj również o uzupełnieniu minerałów, ponieważ dużo pijąc i pocąc się, szybko je tracisz. Dobrym sposobem na uzupełnienie potasu jest picie soku pomidorowego, który zawiera go całe mnóstwo, poza tym dobrze gasi pragnienie.
Odwodnienie organizmu - objawy
Wbrew pozorom bardzo łatwo jest się odwodnić i najczęściej my, jako ofiary odwodnienia organizmu, nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pamiętaj, że pierwszą oznaką odwodnienia organizmu jest uczucie pragnienia i w tym momencie najlepiej jest sięgnąć po szklankę wody, żeby je zaspokoić i tym samym nie doprowadzić do odwodnienia. Wysokie temperatury wiążą się z dużą utratą wody, nie tylko podczas wizyt w toalecie, ale przede wszystkim poprzez pory w skórze, którymi wydzielany jest pot. Jakie są objawy odwodnienia organizmu? Ból głowy, który nie daje nam spokoju to objaw tego, że pijemy zbyt mało wody, nasze komórki naturalnie się kurczą, co powoduje znaczny ból w okolicy głowy. Jesteśmy również rozdrażnieni, choćby ze względu na kończące się w naszym organizmie pokłady minerałów odpowiadających za połączenia nerwowe w mięśniach. Doskwiera Ci brak koncentracji? Sięgnij po szklankę wody, pij około 3 litry dziennie i wykonuj swoją pracę efektywnie, wykazując się sprytem! Suchość oczu to nie zawsze objaw choroby, a najczęściej picie zbyt małej ilości płynów. Swędzi Cię skóra? Czy to efekt używania nieodpowiednich kosmetyków? Niekoniecznie. Spierzchnięta i swędząca skóra może być efektem zbyt małego nawodnienia wierzchniej warstwy skóry, która ma po prostu najciężej.
Nie przejadaj się
Kiedy na dworze jest gorąco, bardzo często sami nie mamy ochoty na jedzenie, a zwłaszcza przyrządzanie obiadu na gorąco, co równa się ze zwiększaniem temperatury we własnej kuchni i całym mieszkaniu. Złota zasada to: nie przejadać się. Zamiast przygotowywać jedzenie w domu, można zamówić jedzenie na wynos lub wyjść do restauracji. Świetnym pomysłem jest spożywanie podczas upałów orzeźwiających sałatek ze świeżych warzyw, które szybko się trawią i dają uczucie lekkości. Unikaj dań tłustych, które będą ciążyły dodatkowo na żołądku, obniżając, już i tak będące na nizinach, obroty Twojego organizmu. Pozostając w wątku jedzenia - nic tak nie chłodzi, jak lody latem. Latem właściwie moglibyśmy przejść na dietę lodową. Sprawiają one nam wtedy ogromną przyjemność. Wybierz swój ulubiony smak i jedz do woli.
Duże różnice temperatur są niekorzystne dla organizmu
Latem bardzo szybko możemy nabawić się infekcji górnych dróg oddechowych. Chorowanie latem to niezbyt przyjemna sprawa, dlatego, żeby się ochłodzić wspomnianymi wcześniej lodami, czy kąpielą w basenie, a nawet klimatyzowaniem pomieszczenia, powinniśmy robić to stopniowo i powoli. Nie można pić bardzo zimnych napojów, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, ponieważ różnica temperatur w tym wypadku ma dużą przepaść. To cios dla naszego organizmu. Lepiej pić napoje, których temperatura zbliżona jest do pokojowej, aby uniknąć później niepotrzebnych nieprzyjemności. To samo lody - lepiej zjeść te już lekko rozmrożone, niż później walczyć z anginą. Na kąpiel w basenie, morzu, jeziorze, czy rzece z bardzo zimną wodą również trzeba uważać i wchodzić do wody stopniowo, ponieważ oprócz infekcji, możemy również w ekstremalnych przypadkach wywołać szok termiczny dla organizmu. Uważajcie na siebie i dokonujcie tylko dobrych wyborów - w miarę możliwości.
Podczas upałów zadbaj również o swoich bliskich
Jak zadbać o siebie podczas upałów - już wiesz, ale nie zapominaj o tym, że masz wokół siebie bliskich, którzy mogą potrzebować Twojej pomocy. Osoby starsze, dzieci i zwierzęta bardzo często nie wiedzą lub nie mogą sobie pomóc podczas upałów. Starsi często schorowani, potrzebują pomocy, mimo wiedzy życiowej, jaką posiadają. Dzieci bardzo szybko tracą wodę z organizmu, a te najmłodsze nie mają odpowiedniej termoregulacji, ponieważ ich skóra jeszcze do tego nie dojrzała. Zwierzęta zdane są tylko na swoich właścicieli. Nie zapominaj o butelce wody dla zwierzaka, kiedy wychodzicie na letni spacer z psem, bo ono również potrzebuje się napić. W domu również powinny mieć swobodny dostęp do świeżej wody, żeby mogły się napić, kiedy tylko zechcą.