Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym dla psa jest spacer?

2021-01-28
Czym dla psa jest spacer?

O pupila należy dbać. Prawidłowa pielęgnacja i odpowiednia karma to konieczność, o której nie powinien zapominać żaden właściciel czworonoga. A co ze spacerami? Wielu opiekunów uważa je za nudną, wręcz wymuszoną codzienność i upatruje w nich tylko potrzeby fizjologiczne psa. Nic bardziej mylnego. Spacer dla psa jest o wiele ważniejszy. Czworonożny przyjaciel potrzebuje go zarówno dla dobrego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Czym tak naprawdę jest spacer dla psa? Dlaczego jest tak ważny? Jak powinien wyglądać spacer z psem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.

Ile razy dziennie pies powinien wychodzić na spacer?

Ogólna zasada mówi, że 3 spacery dziennie z psem, to absolutne minimum. Między spacerami powinna być możliwie podobna ilość godzin przerwy. Pies nie powinien czekać na wyjście z domu dłużej niż 10h. Optymalna przerwa między spacerami to 8h. Oczywiście ilość spacerów uzależniona jest od wieku psa. Szczeniaki będą musiały wychodzić częściej, szczególnie gdy są jeszcze na etapie nauki zachowania czystości. Starsze lub schorowane psy, które miewają problemy z nietrzymaniem moczu, również będą wymagały większej częstotliwości wyjść z domu na spacer. Pamiętać należy też, że 3 spacery to minimum. Czworonożny przyjaciel na pewno doceni, gdy będzie ich więcej. Jednak i tu nie należy przesadzać, bo pies musi mieć czas na sen i odpoczynek.

Spacer a potrzeby fizjologiczne psa

Po co psu spacer? Na pierwszy plan wysuwa się jedna odpowiedź. Pies musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście jest to prawda, choć jak przekonacie się później, to nie jedyny cel spacerów z psem. Dlatego podejście, że psu wystarczy krótkie 15-minutowe wyjście, mówimy zdecydowanie nie! To bardzo błędne myślenie, które w rezultacie może nawet skutkować pojawieniem się problemów behawioralnych u czworonoga.

Spacery ze szczeniakiem

Szczeniaki, w przeciwieństwie do starszych psów, będą potrzebowały częstszych wyjść za potrzebą. Tym samym opiekun psa musi im zapewnić odpowiednią ilość spacerów. Szczeniak potrzebuje wyjść po każdym posiłku, piciu, drzemce, a nawet zabawie. Dlatego na początku należy nastawić się na częste spacery z psem, maksymalnie co 2h, a najlepiej co 1h. Dlatego tak często? Pęcherz szczeniaka nie wytrzyma tylu godzin bez spaceru, co pęcherz dorosłego i zdrowego psa. Warto też pieska nauczyć od razu sikania na matę lub inne wyznaczone miejsce. Jeśli mamy psa z dobrej hodowli, powinien być już przyzwyczajony do sikania na matę. Jeśli pies nie jest tego nauczony, musimy sami przebrnąć przez ten etap, wyznaczając 1 miejsce do załatwiania się i kierować na nie szczeniaka, gdy tylko wydaje nam się, że piesek chce się załatwić. Pamiętajmy przy tym, by chwalić psa, gdy temu uda się załatwić w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu chętniej będzie to robił i szybciej zrozumie, czego od niego oczekujemy.

chusteczki nawilżane luba czym dla psa jest spacer spacer w parku

Spacer a potrzeba ruchu

Każdy pies bez względu na rasę ma naturalną potrzebę ruchu. Nie da się jej zaspokoić w mieszkaniu czy w przydomowym ogródku. Spacer zapewnia psu nie tylko dzienną porcję ćwiczeń. Ruch pozytywnie wpływa też na procesy trawienne u psa. Ma też zbawienny wpływ na psie nerwy. Pies po spacerze wraca zrelaksowany. Oczywiście by osiągnąć ten wyciszający etap u czworonoga, końcowa część spaceru powinna być spokojna, wyciszająca emocje psa. Często przyczyną nieodpowiedniego zachowania psa w domu, nadmiernej jego ruchliwości i niszczenia rzeczy podczas nieobecności właściciela, jest właśnie niewystarczająca ilość ruchu. Dlatego też zaleca się, aby to pierwszy spacer z psem był dłuższy. To pozwoli psu wyciszyć emocje i spokojnie poczekać na właściciela. Podczas spaceru trzeba też pamiętać, aby prowadzić psa na długiej i luźnej smyczy. Tylko w ten sposób pies będzie w stanie się zrelaksować na spacerze. W innym przypadku spacer nie będzie stanowił dla czworonoga żadnej przyjemności.

Spacer a potrzeby socjalne psa

Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dlatego dla psa ważne jest, by na spacerze miał okazję spotkać się z innymi psami, pobawić się z nimi, powąchać. Człowiek, nawet mimo usilnych starań, nigdy nie zastąpi psu kontaktu z innymi czworonogami. Oczywiście takie spotkania muszą być bezpieczne. Jeśli nasz pies lub inne psy są agresywne, należy unikać takich spotkań. Warto też wiedzieć jak wygląda prawidłowa zabawa pomiędzy psami, by w porę zauważyć ewentualne zagrożenia.

Spacer a poznawanie nowych bodźców przez psa

Czym dla psa jest spacer? Spacer to poznawanie nowych miejsc, zapachów, dźwięków. Pamiętajmy, że pies odbiera bodźce ze świata zewnętrznego za pomocą słuchu, wzroku i doskonałego węchu. Bodźce, które pies ma w domu czy przydomowym ogrodzie, po pewnym czasie są dla niego po prostu niewystarczające. Zna już cały teren, obwąchał każdy krzaczek, kamyk czy domowy mebel. Dlatego tak ważne jest, by pies miał zapewnioną odpowiednią ilość spacerów, podczas których pozwolimy mu na węszenie, kopanie dziur, podgryzanie patyków czy tarzanie się w trawie. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku i możliwości. Jednak nie ograniczajmy psu tych czynności w obawie, że się ubrudzi. Psa można przecież po spacerze wykąpać lub od razu wytrzeć brudne miejsca nawilżanymi chusteczkami dla psów. Małe i poręczne opakowanie sprawia, że można je mieć zawsze przy sobie. Doskonale wyczyścimy nimi psie łapy, sierść i inne miejsca, które mogły wybrudzić się podczas spaceru.

Spacer a budowanie więzi z psem

Nic bardziej nie jednoczy psa i jego właściciela niż wspólny spacer. Podczas takich codziennych wędrówek można budować z psem relację opartą na zrozumieniu i zaufaniu. Psy doskonale odczytują mowę naszego ciała i nasze działania. Takie spacery naprawę łączą i mogą dać wiele dobrego, pod warunkiem, że podczas spaceru właściciel będzie w pełni obecny i skupiony na psie. To czas, który powinien spędzić z psem, a nie na wpatrywaniu się w telefon czy spacerowaniu w milczeniu i pogrążaniu się we własnych myślach. Pies musi czuć, że właściciel jest tu z nim i dla niego. Dzięki temu buduje się poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Spacer też nie powinien być nudny. Trasy można zmieniać, można rzucać psu patyka, chwilami gdzieś z nim pobiegać, pozwolić psu wytarzać się w liściach. Wszelkie zabawy i nowe bodźce mile widziane. Dzięki temu spacer będzie przyjemnością zarówno dla psa, jak i właściciela.

chusteczki nawilżane luba czym dla psa jest spacer spacer z psem

Czy po każdym spacerze należy wykąpać psa?

Zdecydowanie nie. Psa powinno się kąpać, kiedy jest brudny. Zbyt częste i niepotrzebne kąpiele mogą zmyć naturalną ochronę skóry i jednocześnie przyczynić się do obniżenia odporności czworonoga. Przecież kąpiel nie zawsze jest niezbędna. Czasem wystarczy skorzystać z innych metod. Chusteczki nawilżane LUBA przeznaczone specjalnie dla psów będą tu idealne. Łatwe i szybkie w użyciu, łagodne i przy tym skutecznie usuwają brud i zanieczyszczenia z sierści i skóry, okolic ogona, a nawet łap. Dzięki poręcznym opakowaniom można korzystać z nich i w domu i na spacerze.

Jak dbać o psie łapy po spacerze?

Psie łapy zbudowane są z kości, mięśni, więzadeł i wielu różnych tkanek. Łatwo też zauważyć kilka poduszeczek, które odpowiadają za amortyzację podczas skoków i zabezpieczają kości i stawy psa przed urazami. Poduszka nadgarstkowa ułatwia psu poruszanie się po śliskich lub stromych powierzchniach i chroni przed kontuzjami. Poduszki odpowiedzialne są też za ochronę przed chłodem, powoli uwalniając ciepło. Dzięki nim pies wyczuwa ukształtowania i rodzaj terenu, po którym się porusza. Są one naprawdę czułe. Choć psie opuszki wydają się silne i dość odporne, to jednak ich naskórek przegrywa często z czynnikami zewnętrznymi, szczególnie tymi, o które nietrudno zimą. Sól i lód jest zagrożeniem dla psich łap. Dlatego po powrocie z każdego spaceru należy najpierw wytrzeć psie łapy na mokro. A następnie dobrze je osuszyć. Pamiętając, by w przypadku poważniejszych, ran czy uszkodzeń wywołanych lodem lub innym czynnikiem, zgłaszać się z psem od razu do weterynarza.

Chusteczki nawilżane dla psów do mycia łap

Do mycia łap psa doskonale sprawdzą się chusteczki nawilżane dla psów. Służą do wycierania łap, które mogą być ubrudzone błotem, kurzem, piaskiem, a zimą solą drogową. Nawilżane chusteczki do psich łap LUBA oprócz oczyszczania, zabezpieczają również skórę psa. Dzięki zawartości delikatnych emolientów nie podrażniają nawet bardzo delikatnej, atopowej skóry pupila. Produkt przeznaczony jest również dla najmłodszych psów. Można je stosować bez obaw nawet u szczeniąt. Nawilżane chusteczki dla psów nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na psa. Po ich użyciu wystarczy je wyrzucić do kosza. Zawsze warto mieć je przy sobie, zwłaszcza zimą. Wycieranie psich łap nie jest kwestią czystości, ale kwestią zdrowia. Zwłaszcza zimą, gdy sól i inne substancje mogą zaszkodzić bardzo psu.

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Z dorosłym psem powinno się wyjść minimum 3 razy. Pierwszy, poranny spacer, powinien być najdłuższy. Dobrze, żeby trwał przynajmniej pół godziny, a najlepiej godzinę. Im ten spacer będzie bardziej urozmaicony i będzie zawierał różne formy aktywności, tym lepiej. Spacer popołudniowy może być krótszy. W tym przypadku chodzi głównie o to, by pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Co nie znaczy oczywiście tego, by robić to w strasznym pośpiechu. Dajmy psu choć 10-15 minut. Spacer wieczorny powinien być formą relaksu i odprężenia. Nie poganiamy psa. Idziemy spokojnie przed siebie. Niech pupil ma czas wszystko obwąchać i sprawdzić. Warto wybierać nowe trasy i odwiedzać nowe miejsce, bo obfitują w nowe bodźce i zapachy, które pies tak lubi. Taki spacer może trwać 20 minut, a może też trwać godzinę. Ważne, by był to spokojny czas. Spacer wieczorny powinien psu pozwolić się wyciszyć, uspokoić ciało i umysł, a także odprężyć czworonoga przed snem.

Czym dla psa jest spacer? To czynność, bez której nasz pupil nie będzie szczęśliwy. Spacer to nie tylko wyjście za potrzebą. Spacer dla psa to coś więcej. To kontakt z właścicielem i innymi zwierzętami. To ruch, który jest istotny dla zdrowia. To bodźce, których pies tak potrzebuje. Spacer dla psa jest wszystkim. Dlatego nigdy nie zaniedbujmy tej czynności i cieszmy się z takich wędrówek razem z psem. Podczas spaceru więź z psem umacnia się jeszcze bardziej. Ciekawy spacer pełen rzutów patykiem, wspólnych biegów, może być też doskonałą rozrywką nie tylko dla psa.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-04
Szybko i sprawnie dostarczono,
2024-04-11
Szybko, bez problemu.
pixel