Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pielęgnować szczeniaka?

2020-12-27
Jak pielęgnować szczeniaka?

Opieka nad szczeniakiem jest wymagająca. Warto, by decyzja o przygarnięciu do domu zwierzęcia była przemyślana, a nowi właściciele pewni na 100% swojego pomysłu. Choć mały pupil wnosi do domu wiele radości, to jednak podobnie jak dziecko, wymaga wiele uwagi. Szczeniaczka należy otaczać szczególną opieką, zwłaszcza w pierwszych dniach, po pojawieniu się pieska w naszym domu. Należy być nie tylko czułym, ale też konsekwentnym i rozważnym. Do tego trzeba przestrzegać określonych zasad pielęgnacji. Wszystko po to, by szczeniak wyrósł na zdrowego, dobrego psa. Podpowiadamy jak opiekować się szczeniakiem i o niego dbać.

Kiedy można zabrać szczeniaka od matki?

Szczenięta powinny zostawiać przy swojej mamie do około 10-12 tygodnia życia. Piesków nie powinno się zabierać wcześniej, zwłaszcza przed 8 tygodniem życia. Dlaczego? W tym okresie liczy się nie tylko czułość matki, ale też pokarm. Szczenię powinno być karmione mlekiem matki, które zawiera wiele składników odżywczych tak niezbędnych szczenięciu do prawidłowego rozwoju i budowy odporności. Poza tym zabranie psa przed 8 tygodniem życia od matki mogłoby skutkować zmianami w jego psychice i powodować nadpobudliwość, agresję, czy zaburzenia lękowe. Ważne jest też, by szczenię, które pozostaje z matką po 12. tygodniu życia, było poddawane przez hodowcę lub opiekuna procesom socjalizacyjnym. Dlaczego? Wszystko po to, by później aklimatyzacja psa w domu i opieka nad szczenięciem przebiegała bezproblemowo. Potem cały proces wychowawczy spada już na barki opiekuna. Od tego momentu, to od nas zależy, czy szczenię w przyszłości wyrośnie na zdrowego i dobrze wychowanego, posłusznego psa.

chusteczki nawilżane luba jak pielęgnować szczeniaka szczeniaki sesja

Czas i cierpliwość w wychowaniu szczeniaka, to podstawa

Szczeniakowi trzeba poświęcić jak najwięcej czasu i cierpliwości, zwłaszcza na początku naszej znajomości z psem. Do tego oczywiście nie może zabraknąć troski i uczuć. Pies musi czuć się chciany i kochany. Dlatego, jeśli jesteś osobą pracującą poza domem, często nie ma cię w mieszkaniu, to przemyśl to, co najmniej 2 razy, czy dasz radę pogodzić swoje życie zawodowe i prywatne z wychowaniem szczeniaka. Przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie powinno się być w domu tyle, ile tylko to możliwe. Szczenięta w wieku do 4 miesięcy nie powinny zostawać zbyt długo same. Mówi się, że nie pieski nie powinny zostawać same dłużej niż 2-3 godzinny dziennie, bo to źle wpłynie na późniejsze zachowanie i zdrowie psychiczne psa.

Wyznaczaj granice psu, ale bądź cierpliwy

Przywożąc uroczego pupila do domu, pamiętaj, że szczeniak musi się wiele nauczyć, a proces ten będzie przebiegał stopniowo. Nie oczekuj od razu samych sukcesów w każdej dziedzinie i nie bądź dla pieska też zbyt łagodny. Granice muszą być. Jeśli od samego początku nie będziesz ich wyznaczać, szczeniak szybko się przyzwyczai, że wszystko mu wolno i potem ciężko będzie go tego oduczyć. Pamiętaj też, że szczenię ma ograniczone zdolności koncentracji. Mały, kilkutygodniowy piesek, potrafi skoncentrować się na kilka minut, dlatego unikaj nadmiaru bodźców i zbyt wymagających zadań. Wszystko powinno przebiegać stopniowo. Cierpliwość to podstawa. Poza tym psiak potrzebuje też sporo snu w ciągu dnia. Nie odbieraj mu tego, bo od tego zależy jego skupienie i zdrowie.

Jak oswoić szczeniaka z nowym domem?

Naukę oswajania szczenięcia zaczynamy zaraz po przekroczeniu progu naszego domu. Najpierw należy pokazać szczenięciu cały dom i wszystkie miejsca, w których będzie mógł załatwiać swoje naturalne potrzeby. Pokaż szczenięciu miejsce na toaletę i zanoś go w nie w regularnych odstępach czasu. Szczenię musi też zobaczyć miejsce, w którym stoją jego miski z wodą i pokarmem. Bądź przy tym cierpliwy. Szczenię powoli będzie zapoznawać się i oswajać z wszystkimi zakamarkami mieszkania. Warto też, by przez pierwsze 3-4 dni od pojawienia się szczeniaka w domu, nie przyjmować gości. Na pochwalenie się uroczym pieskiem przyjdzie odpowiedni czas i pora. Te pierwsze dni powinny być spokojne i tylko wasze. Niech zwierz się oswoi z otoczeniem, przywiąże do nowej rodziny. Jeśli masz dzieci, pamiętaj, by pilnować, żeby przez pierwsze dni zbytnio nie męczyły pieska. Niech go głaszczą, przytulają, ale dadzą mu też czas na odpoczynek i chwilę dla siebie, chwile tak potrzebnego mu teraz spokoju. Od początku wyznaczaj też granice i wspieraj szczeniaka w nowej sytuacji. Głaszcz, przytulaj, ale przy tym mów do niego spokojnym głosem, nawet jeśli maluch coś przeskrobie. Bądź stanowczy, wyznaczaj granice, ale nie wystrasz psa. Szczenię nie może się do ciebie zrazić, musi czuć miłość i więź.

chusteczki nawilżane luba jak pielęgnować szczeniaka śpiące szczeniaki

Jaka karma dla szczeniaka?

Do około 12 tygodnia życia szczenię odżywia się pokarmem matki, który jest dla niego w pełni wystarczający. Potem przychodzi czas na zmianę diety i wprowadzenie karmy. Należy tu pamiętać, że szczenięta mają do 3-4 razy większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, niż dorosłe psy. Dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Niedobory żywieniowe w fazie wzrostu u szczeniaka mogą być nieodwracalne w skutkach. Karma szczeniaka powinna być pełna niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, elementów śladowych i witamin. To jednak nie wszystko. Dieta szczeniąt to nie tylko odpowiednio dobrana karma, ale też odpowiednie porcje. Zbyt mała ilość karmy będzie prowadzić do niedoborów u szczeniąt, a zbyt duże i zbyt częste posiłki mogą prowadzić do niekontrolowanego wzrostu wagi psa, co również odbije się na jego zdrowiu.

Ile posiłków dziennie powinien spożywać szczeniak?

Ile posiłków dziennie powinien jeść szczeniak? Zalecenia mogą być różne. Najlepiej zwrócić się tutaj o fachową poradę do weterynarza, który będzie umieć poprawnie ocenić predyspozycje żywieniowe naszego pupila. Można też posiłkować się ogólnymi zaleceniami, które mówią, że szczenię do 4 miesiąca życie powinno jeść do 6 posiłków dziennie. Natomiast już sześciomiesięcznemu psu wystarczy połowa tych posiłków.

Naucz psa, by załatwiał się w wyznaczonym miejscu

Pamiętaj, że szczeniak nie potrafi powstrzymywać się od toalety tak długo, jak dorosły pies, a przy tym jego pęcherz jest mały, a tym samym dość szybko się napełnia. Dlatego na początku należy nastawić się na częste spacery z psem, maksymalnie co 2 godziny, a najlepiej co godzinę. Spacer w szczególności należy zaplanować tuż po przebudzeniu, po piciu, jedzeniu, a nawet wesołej zabawie z pupilem. Do tego nauka sikania w wyznaczonym miejscu w domu musi być przeprowadzona od samego początku. Jeśli mamy psa z dobrej hodowli, powinien być już przyzwyczajony do sikania na matę. Należy o to zapytać, zabierając pupila - rodzaj maty, miejsce itd. Jeśli pies nie jest tego nauczony, musimy sami przebrnąć przez ten etap, wyznaczając 1 miejsce do załatwiania się i kierować na nie szczeniaka, gdy tylko wydaje nam się, że piesek chce się załatwić. Pamiętajmy przy tym, by chwalić psa, gdy temu uda się załatwić w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu chętniej będzie to robił i szybciej zrozumie, czego od niego oczekujemy.

Czy można kąpać szczeniaka?

Szczeniaki, zwłaszcza te, które nie chodzą jeszcze na spacery, nie wymagają kąpieli. Poza tym nie należy tego robić przynajmniej do czasu, aż szczeniak będzie miał za sobą już wszystkie podstawowe szczepienia. Niektórzy specjaliści podają wręcz, że szczeniaka nie powinno się kąpać przed 6 miesiącem życia. Choć są tu pewne wyjątki, do których należą yorki, które można kąpać już po 12 tygodniu życia.

Nawilżane chusteczki dla psów odpowiedzią na mniejsze zabrudzenia

Jeśli pupil jednak czymś się zabrudzi, to lepiej przetrzeć go nawilżaną chusteczką dla psów. Produkt jednak musi być odpowiedni dla szczeniąt, a nawilżane chusteczki LUBA takie właśnie są! Nie zawierają drażniących substancji, jak alkohol, czy dodatki zapachowe i są przy tym odpowiednie do oczyszczania i ochrony skóry - łapek, sierści i okolic ogona, nawet najmłodszych pupili. Do tego wybierając nawilżane chusteczki do miejsc wrażliwych, śmiało - można nimi czyścić uszy, fałdki, czy okolice ogona psa. Takie chusteczki warto brać ze sobą na spacery. Szybko, skutecznie i bezpiecznie możemy pozbyć się brudu, o który w przypadku zabaw w parku nie trudno.

Co jeśli kąpiel szczeniaka jest niezbędna?

Gdy nasz pupil ochoczo bawił się w błocie i zabrudzenia są tak duże, że kąpiel jest niezbędna, to oczywiście należy ją wykonać. Jednak zawsze pamiętajmy, by było to tak rzadko jak bardzo to możliwe. Im częściej skóra szczenięcia ma kontakt z produktami pielęgnacyjnymi, tym szybciej mogą wystąpić na niej niechciane podrażnienia. Takie podrażnienia objawiają się przede wszystkim poprzez zaczerwieniania oraz uciążliwe swędzenie.

Jak prawidłowo kąpać szczeniaka?

Z kąpielą jest tak, jak z innymi nowymi rzeczami. Szczenię musi się przyzwyczaić i dobrze czuć. Aby szczeniak nie odczuwał w przyszłości lęku przed kąpielą, warto zastosować się do pewnych wskazówek:

  • Unikaj poślizgu - by szczenię nie ślizgało się na podłożu (może je to wystraszyć) warto rozłożyć specjalną matę antypoślizgową na dnie wanny lub prysznica.
  • Dobra atmosfera to podstawa - kąpiel musi się kojarzyć z czymś dobrym. Należy nie tylko zachować spokój, ale też zadbać o przyjemną dla szczeniaka atmosferę. Samo wejście do wanny może być np. nagrodzone smakołykiem.
  • Ustaw odpowiednią temperaturę wody - woda do kąpieli nie może być ani zbyt zimna, ani też zbyt gorąca. Koniecznie najpierw sprawdź jej temperaturę.
  • Nie ustawiaj zbyt mocnego strumienia wody - przestraszy to psa.
  • Podczas kąpieli omijaj okolice oczu i uszu szczeniaka. Pamiętaj, że woda nalana do uszu może wyrządzić szkody.
  • Od czego zacząć mycie? Nigdy nie mocz od razu całego psa. Zacznij od mycia nóg szczeniaka, stopniowo i powoli wcierając płyn lub polewaj wodą wyżej, w kierunku klatki piersiowej i brzuszka. Później zacznij usuwać brud z pleców, karku i głowy, ostrożnie i delikatnie usuwając go z sierści szczeniaka.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne u szczeniąt

Przecieranie łapek nawilżanymi chusteczkami, czy kąpiel, to nie wszystko. Jakie jeszcze zabiegi pielęgnacyjne czekają nas i naszego pupila?

Czesanie sierści

Czesanie sierści szczeniaka to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, zwłaszcza dla psów ras długowłosych, takich jak york, shih tzu, czy maltańczyk. Szczeniaka należy przyzwyczajać do czesania już od pierwszych miesięcy życia.

Przycinanie pazurów

Pazury u psa powinny wycierać się naturalnie podczas spacerów. Jednak, jeśli tak nie jest, należy je przycinać. Można to zrobić samodzielnie lub udać się z psem do specjalnego gabinetu.

Pielęgnacja jamy ustnej szczeniaka

Warto przyzwyczajać szczeniaka do czyszczenia zębów od pierwszych miesięcy życia. Wiadomo, że psy nie przepadają za zaglądaniem do pyska, dlatego przyzwyczajając je do tego już w wieku szczenięcym, będzie nam łatwiej w przyszłości. Odpowiednia higiena jamy ustnej może zapobiec osadzaniu się kamienia i innym konsekwencjom, wynikającym ze złego dbania o higienę jamy ustnej.

Czyszczenie uszu szczeniaka

Czyszczenie uszu to niestety 1 z zabiegów, za którymi zwierzęta nie przepadają, ale trzeba go wykonywać regularnie. W przypadku zaniedbania może dojść do różnych infekcji, a nawet zapalenia ucha, czy rozwoju grzybicy. Jak prawidłowo czyścić psie ucho? Do ucha wlewamy specjalny płyn. Ucho należy przez chwilę lekko masować, a następnie delikatnie wytrzeć wnętrze ucha wacikami lub nawilżanymi chusteczkami dla psów do pielęgnacji wrażliwych miejsc. To samo powtarzamy z drugim uchem.

Pielęgnacja oczu szczeniąt

Te piękne, wierne psie oczy trzeba regularnie oczyszczać z wydzieliny, która gromadzi się przez noc. Aby przeprowadzić eliminację zanieczyszczeń wokół oczu psa, można przecierać kąciki i okolice oczu krawędzią czystej gazy, nasączonej wcześniej solą fizjologiczną. Można też skorzystać z wygodnych nawilżanych chusteczek dla psów LUBA, które nie podrażniają okolic oczu pupila. Chusteczka ma zwartą strukturę, nie zostawia nitek, jest przy tym delikatna. Nawilżane chusteczki dla psa nie zawierają alkoholu i są pozbawione kompozycji zapachowych. To dobry i wygodny sposób, po który warto sięgać przy tym i innych zabiegach pielęgnacyjnych pupila. Czyszcząc psie oczy, należy pamiętać o 1 podstawowej rzeczy - nigdy nie wolno dotykać bezpośrednio gałek ocznych psa. Czyścimy tylko ich okolice.

Zabezpiecz szczeniaka przed pasożytami

Właściwa pielęgnacja szczeniaka to proces kompleksowy. Nie można zapominać o zabezpieczeniu szczeniaka przed pasożytami zewnętrznymi. Ochronę przeciw pchłom i kleszczom powinno się stosować od 8 tygodnia życia psa. Do tego celu można wybrać specjalne obroże, krople lub spraye. Formę ochrony najlepiej skonsultować z weterynarzem i zakupić w sprawdzonym miejscu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
szybka dostawa, produkt zgodny z opisem
2024-04-11
Bardzo lubię Wasze ściereczki do sprzątania.
pixel