Co to są hemoroidy?
Wstydliwa przypadłość, która jest bardzo częstym zjawiskiem wśród dorosłych ludzi. Często dotyka kobiety w ciąży, które są bardzo narażone, ze względu na zmiany hormonalne występujące podczas ciąży. Jak nie dopuścić do tego, by hemoroidy dosięgnęły również nas? Co zrobić, kiedy mamy do czynienia z powiększonymi guzkami krwawniczymi odbytu? Czy da się je usunąć naturalnymi metodami? Kiedy udać się do lekarza w przypadku powiększonych hemoroidów? Nie musisz cierpieć z powodu hemoroidów - sprawdź jak radzić sobie, kiedy poczujesz, że coś dzieje się nie tak, jak powinno.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to naturalnie występujące poduszeczki wypełnione krwią, a ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu wraz z mięśniami, które w tym miejscu również się znajdują. Poprawnie działające hemoroidy nie stanowią problemu, a nawet są niezwykle potrzebne. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy zaburzona jest ich praca, rozciągają się, wypełniają krwią, która nie jest w stanie z nich odpłynąć. Potocznie na chorobę hemoroidalną mówi się “hemoroidy”, co jest błędem, ale ogólnoprzyjęte nazewnictwo nikogo nie dziwi. Żylaki odbyt to wstydliwa przypadłość, a także bardzo bolesna, która spotyka już co 2 Polaka. Jak im zapobiegać? Co robić, kiedy ta choroba spotka również nas?
Pierwsze objawy choroby hemoroidalnej - Kiedy iść do lekarza w przypadku hemoroidów?
Kiedy hemoroidy powiększają się i zalega w nich krew, może dojść do powstania stanów zapalnych, które są bardzo nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort, zaburzając codzienność. Najlepiej od razu udać się do proktologa i nie odkładać wizyty w nieskończoność. Lekarz postawi odpowiednią diagnozę i szybko uporasz się z problemem. Pierwszymi objawami choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu. Często bagatelizujemy ten objaw, zupełnie nie wiążąc go z możliwością powiększenia guzków krwawniczych. Kiedy swędzeniu towarzyszy krwawienie i ból, zaczynamy się zastanawiać bardziej nad zasadnością udania się do specjalisty. Wypadanie guzków krwawniczych to już bardzo zaawansowany stan chorobowy, który zazwyczaj prowadzi do powstania trwałych żylaków odbytu, które koniecznie należy usuwać operacyjnie, by zwiększyć komfort swojego życia.
Jak korzystać z toalety przy bolących hemoroidach?
Korzystanie z toalety, podczas gdy odczuwamy dyskomfort związany z bólem guzków krwawniczych, jest bardzo niekomfortowe. Ból, pieczenie, swędzenie, ciągłe uczucie niepełnego wypróżnienia się to objawy, które znacznie utrudniają wizyty w toalecie. Żeby nie pogarszać sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, należy zastosować się do kilku zasad. Nie należy silnie przeć, bo to powoduje powiększanie się i wypadanie guzków, zamiast tego, kiedy poczujemy potrzebę pójścia do toalety - należy to niezwłocznie zrobić. Po wypróżnieniu się trzeba dokładnie oczyścić okolice odbytu. Rekomendujemy specjalistyczny nawilżany papier toaletowy przeznaczony dla osób z chorobą hemoroidalną. Papier toaletowy Proctolan zawiera składniki, które doskonale czyszczą, a także pielęgnują i łagodzą stany zapalne. Warto zaopatrzyć się w niego, jeżeli tylko poczujesz pierwsze objawy powiększonych hemoroidów, czyli swędzenie.
Jak uniknąć choroby hemoroidalnej?
Bardzo duży wpływ na zaburzenia pracy hemoroidów ma siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta uboga w błonnik pokarmowy, a także nieudawanie się do toalety, kiedy zajdzie taka potrzeba. Naturalnie narażone na powstawanie żylaków odbytu są kobiety w ciąży. Ma to związek z hormonami, które znacznie zmieniają swój poziom podczas tego stanu, a także w miarę rosnącego płodu - nacisk na układ żylny, przez co utrudnione jest prawidłowe przepływanie w nim krwi. Bardzo ważny jest ruch, wpływa on nie dobre samopoczucie, ale także usprawnia działanie wszystkich organów w naszym ciele. Nie przesiaduj w toalecie, ponieważ zbyt długotrwałe napinanie mięśni brzucha może doprowadzić do przeciążenia układu żylnego, co w dalszym postępowaniu może doprowadzić do powiększenia się hemoroidów. Odpowiednia higiena intymna również ma znaczenie.
Jak bada się hemoroidy?
Jak wygląda badanie hemoroidów? Wstydliwa wizyta u lekarza bardzo często jest koniecznością. Lekarz nie jest osobą, której należałoby się wstydzić, choć wiele osób ma z tym problem, zwłaszcza jeżeli chodzi o badanie miejsc intymnych. Jeżeli szybko udasz się do lekarza z omawianą przypadłością, leczenie może okazać się szybkie i nieskomplikowane. Przeciąganie wizyty w nieskończoność może okazać się doprowadzeniem do konieczności przeprowadzenia operacji, co ma wpływ na ogólny stan organizmu. Każdy zabieg operacyjny wiąże się z ryzykiem i należy o tym pamiętać. Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj wydaje skierowanie do specjalisty, nie wykonując żadnego badania, po prostu kierowanie opiera na wywiadzie z pacjentem. Specjalista chorób odbytu to proktolog, to on ocenia stan odbytu, podobnie jak w przypadku lekarza pierwszego kontaktu - w wywiadzie z pacjentem, a także na badaniu w pozycji bocznej - palcem. Wykonywane jest również badanie o nazwie anoskopia, gdzie za pomocą wziernika badany jest końcowy odcinek odbytnicy.
Jak leczyć hemoroidy?
Leczenie hemoroidów zależy od stadium choroby. Im wcześniej zaczniemy reagować i postępować jak należy, tym szybciej i mniej skomplikowanie będzie można wyleczyć powiększone hemoroidy. Z pewnością każde stadium choroby łączy zmiana trybu życia. Chodzi przede wszystkim o zmianę diety, picie większej ilości wody, a także wprowadzenie do swojej codzienności więcej ruchu. Stosuje się również leki na hemoroidy w postaci maści, czopków, czy tabletek. Tabletki przeciwdziałają zapaleniom, które powstały w okolicy odbytu, a także opóźniają rozwój żylaków odbytu, natomiast maści i czopki mają działanie redukujące świąd i zmniejszające obrzęki, powstające na odbycie. Leki dostępne w aptekach są skuteczne w przypadku początkowego stadium choroby, kiedy problem narasta, wówczas z lekarzem należy ustalić plan działania i zdecydować się na 1 z kilku dostępnych na rynku metod usuwania przerostów hemoroidów.
Domowe sposoby na hemoroidy
Domowymi sposobami możemy również sobie pomóc w początkowej fazie choroby. Najbardziej popularne przy powiększonych hemoroidach są nasiadówki, które możesz wykonywać w domu. Wystarczy urządzić sobie ziołową kąpiel w letniej, ale nie gorącej wodzie. Gorąca woda mogłaby dodatkowo podrażniać śluzówkę. Ziołowa kąpiel z dodatkiem rumianku, szałwii, kory dębu, kasztanowca z pewnością przyniesie upragnioną ulgę na jakiś czas. Podobny efekt można uzyskać, przemywając często okolice odbytu naparem ze wspomnianych ziół. Nawilżany papier Proctolan również nasączony jest ekstraktem z kory dębu, co wpływa pozytywnie na higienę i pielęgnację po skorzystaniu z toalety. Okłady z kostek lodu to także pomysł na uśmierzenie bólu, wystarczy kostki lodu zawinąć na przykład w chusteczkę i przyłożyć do bolącego miejsca. Alternatywą dla kostek lodu jest schłodzona, wilgotna torebka po herbacie. Tanina, którą zawiera herbata, działa przeciwzapalnie.