Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uszy niemowlaka - jak czyścić?

2023-02-23
Uszy niemowlaka - jak czyścić?

Dziecko to mały skarb, o który trzeba się szczególnie troszczyć. Odpowiednia dieta, pielęgnacja okolicy okołopieluszkowej, kąpiel, nawilżanie skóry, mycie buźki czy pielęgnacja pępka noworodka. O tym wie każdy rodzic. Jednak czy o czymś nie zapominamy? Co z czyszczeniem uszu? Wiele osób pomija ten zabieg. To duży błąd. Czyszczenie uszu niemowlaka jest niezwykle ważne. Ucho, ze względu na swoją budowę, a także leżący tryb życia noworodka, często ulega infekcjom. Jak czyścić uszy niemowlaka? Czego używać do czyszczenia? Jakie błędy przy pielęgnacji uszu popełniane są najczęściej? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Woskowina w uchu niemowlęcia

Wielu rodziców uważa, że z uszu należy usunąć całą woskowinę. Jednak jest to błędne myślenie. Woskowina jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania słuchu. To, czym powinniśmy się zająć i usunąć, to jej nadmiar. Usuwamy wyłącznie woskowinę widoczną gołym okiem. Tą, która wypłynęła z przewodu słuchowego i osadziła się we wnętrzu małżowiny usznej. Woskowina u niemowląt przybiera różny kolor i konsystencję. Może mieć barwę od jasnego beżu przez pomarańczowy, aż po ciemny brąz. Również jej konsystencja może być inna niż u dorosłych. Woskowina niemowląt może być rzadka lub bardzo gęsta. Jej kolor i gęstość nie jest powodem do niepokoju.

Jak często czyścić uszy niemowlaka?

Uszy niemowlęcia należy czyścić regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Jeśli zaniedbamy tę czynność, może to doprowadzić nawet do groźnego stanu zapalnego ucha. Czyszczenia uszu nie można jednak wykonywać zbyt często. Codzienne czyszczenie uszu niemowlaka niesie za sobą groźbę przesuszenia skóry w przewodzie słuchowym. Może to również doprowadzić do nadprodukcji woskowiny, która będzie uzupełniana się szybciej, niż powinna.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Do czyszczenia uszu niemowlaka potrzebny będzie gazik i ciepła woda lub specjalne nawilżane chusteczki dla niemowląt. Tu zawsze warto sprawdzić skład. Im krótszy, tym lepszy. Dobrym rozwiązaniem są nawilżane chusteczki LUBA Tuli nasączone w 97% wodą. W wielu aptekach można też kupić specjalne preparaty w sprayu do czyszczenia uszu. Nie są one obowiązkowe, ale pomagają w pielęgnacji. Kupując taki preparat, zawsze sprawdzamy, to czy specyfik jest przeznaczony dla dzieci od urodzenia oraz, czy ma bezpieczny, specjalnie wyprofilowany aplikator. Czyszczenie uszu noworodka preparatem w sprayu jest bardzo proste: raz w tygodniu należy zaaplikować porcję preparatu do każdego ucha niemowlęcia. Poczekać aż preparat rozpuści woskowinę i wytrzeć wszystko do sucha. Podczas czyszczenia uszu nie wolno zapominać o skórze za i wokół uszu. Dziecko często ulewa mleko, które ścieka właśnie w okolice uszu. Tu również do czyszczenia okolic uszu wystarczą nawilżane chusteczki lub wacik i ciepła, czysta woda.

chusteczki nawilżane luba Uszy niemowlaka - jak czyścić? ból ucha u niemowlaka

Kąpiel niemowlęcia a mycie uszu

Wiele osób boi się kąpieli i tego, że woda wleci dziecku do uszka. Czy powinniśmy się tego obawiać? Jak prawidłowo wykonać kąpiel niemowlęcia? Czy uszy niemowlęcia można myć podczas kąpieli?

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Kąpiel niemowlęcia to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Aby przebiegła ona bezproblemowo i sprawiła maluszkowi przyjemność, należy ją odpowiednio przygotować. W pomieszczeniu, w którym kąpiemy dziecko, powinno być ciepło. Niemowlęcia nie można przeziębić. Kolejną ważną rzeczą jest temperatura wody. Woda przeznaczona do kąpieli maluszka powinna mieć temperaturę 36-37°C. Można zmierzyć temperaturę specjalnym termometrem lub sprawdzić ją starą metodą wkładając łokieć do wody przed kąpielą dziecka. Podczas kąpieli nigdy nie można moczyć kikuta pępowinowego. Jeśli noworodek ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej można zastosować specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające – emolienty. Po skończonej kąpieli maluszka należy ostrożnie wyjąć i ułożyć na przewijaku, na którym znajduje się ręcznik lub pielucha tetrowa. Teraz skórę dziecka trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem. Co ważne! Nie należy jej nie pocierać, by nie doprowadzić do powstania podrażnień.

Czy niemowlakowi może zaszkodzić woda podczas kąpieli?

Zamoczenie uszu podczas kąpieli nie zaszkodzi dziecku. Wilgoć zatrzymuje błona bębenkowa. Uszy trzeba chronić, tylko jeśli błona ta została przerwana, o czym rodzica poinformuje lekarz.

Jak myć uszy niemowlęcia?

Podczas kąpieli delikatnie moczymy palcem małżowinę uszną maluszka. Namydlamy ją, a następnie spłukujemy wodą. Najpierw podczas kąpieli delikatnie zmocz palcem małżowinę uszną, namydl ją, a potem spłucz wodą. Dzięki temu zmiękczona zostanie woskowina i ułatwi to jej późniejsze usunięcie. Do dokładniejszego czyszczenia uszu niemowlaka przystępujemy już po osuszeniu dziecka ręcznikiem. Układamy malca na przewijaku na boku, tak by mieć swobodny dostęp do uszka. Gazikiem namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie delikatnie oczyszczamy z woskowiny małżowinę. Drugim, świeżym wacikiem myjemy płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osuszamy umyte miejsca. Teraz wystarczy już tylko obrócić niemowlę na drugi bok i powtórzyć te czynności czyszcząc drugie ucho i miejsca za nim.

Chusteczki nawilżane LUBA Tuli doskonałe do mycia uszu niemowlęcia

Wielu rodziców boi się używać gazika do zabiegów pielęgnacyjnych dziecka. Idealną odpowiedzią na potrzeby rodzica są nawilżane chusteczki LUBA Tuli woda i aloes. Są dużo bardziej higieniczne i bezpieczne niż waciki. Formuła nawilżanych chusteczek Tuli składa się w 97% z wody i aloesu. Taki skład nie szkodzi dziecięcej skórze, a także nie wpływa negatywnie na środowisko. Naturalne pH nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej, która znajduje się na naskórku. Dodatkową zaletą jest to, że takie chusteczki można mieć zawsze przy sobie i użyć ich w dowolnej chwili. Nawilżane chusteczki LUBA Tuli nie wywołują podrażnień, wysypek i alergii u dziecka. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. Można nimi przemyć małżowinę uszną dziecka i miejsca za uchem. Potem wystarczy już tylko wytrzeć miejsca delikatnym ręcznikiem.

chusteczki nawilżane luba Uszy niemowlaka - jak czyścić? dlaczego dziecko płacze

Zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha niemowlaka to zapalenie ucha środkowego. Jakie są jego przyczyny? Zapalenie najczęściej pojawia się w wyniku rozwoju innej infekcji u dziecka jak katar lub infekcja w obrębie gardła. Czy nieodpowiednie czyszczenie uszu może być przyczyną zapalenia ucha? Niestety tak, zwłaszcza gdy używamy do czyszczenia nieodpowiednich akcesoriów, jak patyczki do uszu. Podczas czyszczenia ucha patyczkiem część woskowiny, a wraz z nią groźnych dla dziecka bakterii, może zostać wepchnięta głębiej do ucha. Dlatego nigdy nie można czyścić uszu dziecka patyczkami. Ponadto taka forma oczyszczania może uszkodzić uszko dziecka. Wystarczy mała nieuwaga, zbyt mocno i głęboko wepchnięty patyczek. Dlatego do czyszczenia uszu zawsze używamy wyłącznie delikatnych nawilżanych chusteczek, wacika nasączonego wodą lub specjalnych sprayów dedykowanych dla niemowląt.

Jakie są objawy zapalenia ucha u niemowlaka?

Zapalenie ucha wywołuje ból i płacz. Jednak jak odkryć przyczynę płaczu, przecież dziecko często płacze z różnych powodów. Gdy zaobserwujemy jeden z niżej wymienionych objawów, to koniecznie udajmy się do lekarza o potwierdzenie diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

  1. Dziecko zaczyna dotykać ucha, ociera nim o poduszkę i nerwowo potrząsa główką.
  2. Dziecko jest niespokojne, płaczliwe, marudne, domaga się noszenia.
  3. W wielu przypadkach zapaleniu ucha towarzyszy gorączka, nawet do 39-40 stopni.
  4. Bólowi ucha mogą też towarzyszyć wymioty i biegunka.

Jak leczyć zapalenie ucha u niemowląt?

O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. Zapalenia ucha nie wolno bagatelizować i leczyć innymi sposobami, niż te, które wskaże specjalista. Zapalenie ucha ma podłoże bakteryjne i dlatego najczęściej wymaga leczenia antybiotykiem. Tak jest w przypadku niemowląt. U starszych dzieci, o ile objawy infekcji są umiarkowane, leczenie ogranicza się do podawania środków przeciwbólowych i obserwowania, czy następuje poprawa.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
Błyskawiczna dostawa, produkty znam od wielu lat i używam bo są doskonałe, oby tak dalej
2024-08-28
Sprawnie zorganizowana przesyłka
pixel