Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanie

2021-02-03
Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanie

Szałwia lekarska stosowana jest w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się ją w produkcji kosmetyków z ekstraktami z szałwii, jako przyprawę, a także robi się z niej herbatki o wielu cennych właściwościach. Czy szałwia leczy? Oczywiście! Szałwia to po łacinie “salvere”, czyli nic innego jak: “leczyć”, “ratować”. Nazwa to nie wszystko, szałwia naprawdę ma cechy, które sprawiają, że możemy ją uplasować wysoko w rankingu ziół o zdrowotnym działaniu. Zawiera wiele witamin i minerałów, a także olejki eteryczne. Sprawdź, jak może nam pomóc i w jakiej postaci można czerpać z niej korzyści.

Co zawiera szałwia lekarska?

Szałwia zawiera wiele cennych witamin, jak na przykład witamina A, C, witaminy z grupy B. Minerały, które kryją się w tych niepozornych pachnących listkach to wapń, magnez, potas, sód, cynk i żelazo. Te witaminy i minerały świetnie wpływają na stan naszej skóry, a także na nasze dobre samopoczucie. Poza witaminami i minerałami szałwia zawiera olejek eteryczny w znacznych ilościach. Skład olejku eterycznego szałwii to: tujon, cyneol, kamfora, bornel, pinen. Ponadto, zioło to zawiera także taniny i flawonoidy.

Jakie właściwości ma szałwia lekarska?

Szałwia znana jest ze swoich leczniczych właściwości, które wykorzystywane są podczas naturalnych metod leczenia. Przypisuje się jej właściwości ściągające, a także przeciwzapalne. Stosuje się ją do płukania jamy ustnej. Poprawia trawienie, kiedy doda się ją do potraw lub wypije się napar z szałwii. Herbatka z szałwii może również przeciwdziałać nadmiernej fermentacji w jelitach, co znacznie poprawi, chociażby nasz oddech. Właściwości przeciwpotne docenią zwłaszcza ci, którzy mają z tym ogromny problem. Można stosować napary, które zmniejszają potliwość podczas różnych schorzeń organizmu. Szałwia również łagodnie obniża poziom cukru we krwi, co jest jej ogromną zaletą. Wreszcie - stosują ją kobiety podczas laktacji, by zmniejszyć podaż pokarmu. Każda kobieta podczas karmienia piersią, kiedyś postanawia zakończyć tę przygodę, choć równie często decydują o tym dzieci, wówczas napar z szałwii może przynieść ukojenie.

Chusteczki nawilżane LUBA szałwia lekarska właściwości i zastosowanie napar z szałwii

Zastosowanie szałwii lekarskiej

Szałwię stosuje się zwłaszcza w lecznictwie. Ma ona szereg właściwości, które chętnie wykorzystywane są do leczenia różnego rodzaju dolegliwości.

Szałwia łagodzi dolegliwości menstruacyjne i menopauzalne

Dolegliwości miesiączkowe niejednej z kobiet spędzają sen z powiek. Każda z osobna przechodzi ją nieco inaczej, niektóre mają bardzo silne dolegliwości związane z miesiączkowaniem, inne przechodzą ten czas bez bólu, a jedyną oznaką jest po prostu krwawienie comiesięczne. Jak szałwia łagodzi ból przy menstruacji? Szałwia zawiera fitoestrogeny, garbniki i olejek eteryczny, które mają działanie rozkurczowe, a także przeciwzapalne. Szałwia nazywana jest również kobiecym zielem, ponieważ znana jest z tego, że w wielu przypadkach pomaga kobietom. Oprócz zmniejszania dolegliwości bólowych ma ona również wpływ na zredukowanie obfitych krwawień.

Nawilżane chusteczki do higieny intymnej z ekstraktem z szałwii

Higiena podczas miesiączki jest bardzo ważna, ponieważ gwarantuje zachowanie świeżości i dobrego stanu skóry w okolicach intymnych, które w tym okresie narażone są na podrażnienia. Długotrwałe noszenie podpasek sprawia, że skóra nie ma jak oddychać, przez co podrażnienia pojawiają się niezwykle szybko. Częsta zmiana podpaski, a przy okazji higiena miejsc intymnych to bardzo dobre posunięcie ze strony każdej kobiety. Robicie dla siebie coś bardzo ważnego i dobrego! Ziołowe nawilżane chusteczki do higieny okolic intymnych LUBA to środek, który uratuje kobietę z opresji, kiedy nie ma dostępu do prysznica, by podmyć się i odświeżyć w ciągu dnia. Używanie chusteczek do higieny intymnej to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ich skład oparty jest na produktach pochodzenia roślinnego i naturalnego. Ekstrakt z szałwii, znajdujący się w formule chusteczek nawilżanych LUBA, działa antyseptycznie i ściągająco.

Szałwia łagodzi dolegliwości menopauzalne

Okres menopauzy także może minąć w łagodniejszy sposób, ponieważ łagodzi ona uderzenia gorąca, zmniejsza potliwość podczas tak zwanych nocnych potów, kiedy to kobiety budzą się rano w zupełnie mokrym ubraniu. Picie wówczas naparu z szałwii okazuje się zbawienne dla kobiet, które borykają się z tym problemem. Kolejnym czynnikiem, jaki pomaga kobietom, jest zmniejszenie wahania nastrojów, które towarzyszą zarówno przy miesiączkowaniu, jak i przy menopauzie. Bezsenność wielokrotnie towarzyszy kobietom podczas menopauzy, a szałwia potrafi ją skutecznie niwelować w łagodny i naturalny sposób.

Szałwia pomaga w powstrzymaniu laktacji

W życiu matki i dziecka nadchodzi moment, kiedy ich “droga mleczna” się kończy. Ten piękny okres może zakończyć się stopniowo, co znacznie zmniejsza możliwość wystąpienia zastojów w piersiach, ale może również zakończyć się nagle. Nagłe zakończenie karmienia piersią związane jest ze zbieraniem się w szybkim tempie dużych ilości pokarmu, co może doprowadzić do zapalenia piersi. Picie 2 szklanek naparu z szałwii dziennie, a także ściąganie minimalnej ilości pokarmu z piersi w sposób mechaniczny, pozwoli już pod tygodniu wyraźnie ograniczyć laktację. Jak radzić sobie z nawałem podczas karmienia piersią? Szałwia również może okazać się w tym przypadku pomocna. Należy to jednak skonsultować z lekarzem, położną lub doradcą laktacyjnym, który pomoże określić bezpieczną dawkę naparu z szałwii.

Szałwia zmniejsza potliwość skóry

Garbniki zawarte w szałwii, a także substancje antyseptyczne skutecznie radzą sobie z ograniczaniem potliwości. Napar z szałwii hamuje potliwość już po 2-3 godzinach od wypicia naparu. Pomaga w przypadku potów związanych z gorączką, nadczynnością tarczycy, czy nerwicą. Jak radzić sobie z silnym poceniem się dłoni i stóp? Warto moczyć dłonie i stopy w naparze z szałwii, co wpłynie na ograniczenie pocenia się w tych obszarach.

Szałwia na infekcje i zakażenia jamy ustnej i gardła

Szałwia stosowana jest przede wszystkim do płukania ust i gardła. Taniny i olejek eteryczny, w naturalny sposób wpływają korzystnie na zakażenia pojawiające się w jamie ustnej. Szałwia działa antyseptycznie i grzybobójczo. Płukanki stosuje się przy leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, pleśniawkach, aftach, krwawiących dziąsłach, przy bólu gardła, a także zapaleniu migdałków. Ponadto picie naparu z szałwii działa ściągająco i wykrztuśnie, oczyszcza oskrzela z zalegającej z nich wydzieliny chorobowej.

Chusteczki nawilżane LUBA szałwia lekarska właściwości i zastosowanie zioła do makaronu

Szałwia pomaga na trawienie

Kolejny raz szałwia okazuje się lekiem na każdą dolegliwość. Z trawieniem nie mogło być inaczej. Garbniki poprawiają pracę układu trawiennego, więc dodawaj do swoich potraw zioła, a wśród nich pyszne listki szałwii. Szałwia sprawia, że potrawy stają się bardziej lekkostrawne, a przy tym pobudza ona wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, dlatego wpływa korzystnie na niwelowanie niestrawności i wzdęć.

Szałwia na piękną skórę

Olejek eteryczny i flawonoidy działają dobrze na trądzik, łuszczycę i grzybicę. Szałwia odżywia skórę, zwalcza stres oksydacyjny i opóźnia starzenie się skóry. Wiele kosmetyków pielęgnacyjnych zawiera ekstrakt z szałwii, ponieważ ma ona dobroczynny wpływ na skórę. Zazwyczaj dodawana jest do kosmetyków do skóry dojrzałej i z problemami. Na rynku dostępne są całe serie kosmetyków z ekstraktem z szałwii lekarskiej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 566 opinii
pixel