Prawidłowa higiena intymna w ciąży
Prawidłowa higiena intymna to rzecz bardzo ważna dla każdej kobiety. Tym bardziej ważna, kiedy dotyczy ciężarnej. Jeżeli masz skłonności do infekcji intymnych, powinnaś stosować pewne zasady, które najczęściej mogą Cię od tego uchronić. W przypadku higieny miejsc intymnych należy zachować umiar, ale też nie bagatelizować sprawy. O infekcje intymne nie jest trudno, a będąc w ciąży, możliwość zakażenia zwiększa się kilkukrotnie. Poznaj sposoby na to, by uniknąć większości przypadków, podczas których zarazki mogą przysporzyć Ci dyskomfort, a nawet doprowadzić do znacznie gorszych przypadków.
Dlaczego prawidłowa higiena intymna w ciąży jest tak ważna?
Odpowiednia higiena intymna kobiet ciężarnych ma wpływ na zdrowie matki i dziecka. W ciąży zwiększa się ryzyko infekcji. Rutynowe kontrole lekarskie, badania, które kobiety w ciąży wykonują regularnie, według “karty ciąży”, pozwalają na ocenę sytuacji, w jakiej znajduje się matka i rozwijający się w niej płód. Badanie i ocena moczu jasno wskazują na okoliczności, z jakimi mamy do czynienia. Te każdorazowe badania jednak mogą okazać się niewystarczalne, ponieważ infekcja podczas ciąży może przebiegać błyskawicznie. Kobieta jest zobowiązana do samodzielnej oceny wydzieliny po zapachu, wyglądzie i tym, jakie są jej odczucia. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, musi zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, by od razu zacząć móc działać.
Czy zła higiena intymna w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu?
Nieodpowiednia higiena okolic intymnych w ciąży może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Dlaczego infekcja intymna może być tak groźna? Zarazki, które zagnieżdżą się w pochwie, mogą w łatwy sposób przedostać się do kanału szyjki macicy, następnie owodni i zaatakować dziecko. W przypadku matki zarazki mogą przedostać się do pęcherza lub nawet do nerek, a to już niebezpieczna sytuacja, zważywszy na stan, w jakim znajduje się kobieta. Infekcja dróg rodnych jest 1 z najczęstszych przyczyn przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, co w konsekwencji prowadzi do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Dodatkowo poród siłami natury, tak dobry dla matki i dziecka, może okazać się szybką drogą do nabycia przez noworodka, zarazków, które wywołały infekcję intymną.
Dlaczego w ciąży łatwiej o infekcje intymne?
Ciężarne mają obniżoną odporność, co znacznie wpływa na zdolności obronne organizmu. System immunologiczny kobiet w ciąży należy wspomagać poprzez naturalne sposoby. Przy okazji infekcji intymnych, warto wspierać się preparatami z żurawiny, która ma naturalne właściwości zapobiegające infekcjom intymnym. Kolejną przyczyną jest działanie hormonów ciążowych, które zmieniają odczyn pochwy. Zazwyczaj w pochwie występuje odczyn kwaśny, natomiast ciążowe hormony zmieniają go na odczyn zasadowy, co ułatwia namnażanie się bakterii chorobotwórczych. Przynajmniej połowa kobiet, które były w ciąży borykała się z infekcją grzybiczą, bo o nią najłatwiej podczas stanu, jakim jest ciąża. Kolejną przyczyną jest rozpulchnienie ścian pochwy, które jest naturalnym zjawiskiem, które występuje u każdej ciężarnej. Zwiększona wydzielina i rozpulchniona pochwa są idealnym miejscem dla namnażania się zarazków, takich jak grzyby.
Jak dbać o higienę, gdy spodziewasz się dziecka?
Czy należy szczególnie dbać o higienę intymną, kiedy jest się w ciąży? Z pewnością nie należy przesadzać, bo dobre bakterie kwasu mlekowego i szereg innych bakterii z dobroczynnej mikroflory pochwy można w łatwy sposób zmyć i doprowadzić do niezamierzonego efektu. Będąc w ciąży, trzeba baczniej się sobie przyglądać. Inaczej będzie w przypadku, kiedy pogoda za oknem jest upalna, a inaczej, kiedy jest chłodno. Bielizna również ma znaczenie, ponieważ niektóre jej rodzaje bardziej przyczyniają się do powstawania infekcji.
Mycie okolic intymnych - higiena intymna w ciąży
Latem, kiedy na zewnątrz panują upały, pocimy się i mamy częstszą potrzebę mycia swojego ciała. To samo tyczy się mycia okolic intymnych, zwłaszcza w ciąży. Jakich produktów należy używać do przemywania miejsc intymnych? Pamiętaj, by do mycia stref intymnych używać produktów o odpowiednim pH. Jakie pH powinien mieć preparat do mycia pochwy? Najlepsze będą preparaty, które mają odczyn 5,5, ale mają one służyć do mycia zewnętrznych części, nie można nimi głęboko się podmywać, żeby nie uszkodzić naturalnej ochrony pochwy. Ważne jest również to, żeby nie wykonywać czynności podmywania się gąbkami, myjkami itp, ponieważ są one siedliskiem bakterii, którymi na własne życzenie można by było się zakazić. Ostatnią i bardzo ważną rzeczą jest osuszanie po podmyciu miejsc intymnych. Dokładne osuszenie stref intymnych sprawi, że chociaż na jakiś czas, miejsce to, nie będzie aż tak bardzo narażone na rozwój bakterii i zarazków, które uwielbiają wilgotne środowisko.
Higiena intymna ciężarnej w podróży
Ciąża to nie powód do tego, żeby zamknąć się w 4 ścianach. Jeżeli lubisz podróże, to ciąża nie jest przeciwwskazaniem do tego, żeby je odbyć. Podróżuj, zarówno daleko, jak i blisko. Jak zadbać o higienę w podróży? W podróży nie zawsze jest możliwość, żeby się umyć, dlatego warto mieć przy sobie nawilżany papier toaletowy, a także chusteczki do higieny intymnej. Te 2 produkty na pozór mogą się wydawać produktami, które zanieczyszczają środowisko, jednak nie zawsze tak musi być. Produkty LUBA to tworzone z pasją chusteczki, papier toaletowy i ściereczki, które w większości są biodegradowalne. Warto również po każdym skorzystaniu z toalety w miejscu publicznym dokładnie przemyć okolice miejsc intymnych, ponieważ z takiej toalety korzysta mnóstwo ludzi i jest to po prostu bardziej higieniczne.
Korzystanie z publicznych pryszniców i basenów, a higiena intymna w ciąży
W ciąży warto chodzić na basen, to jedna z najbardziej atrakcyjnych i bezpiecznych aktywności sportowych dla ciężarnych. Toalety, które tam się znajdują, są jednak bardzo często używane przez wielu ludzi, co wiąże się z ogromną ilością zarazków, jaka tam się znajduje. Uczęszczając na basen, warto nosić ze sobą specjalne nakładki na deskę sedesową, które polecane są również do spakowania do torby, którą każda przyszła mama szykuje na poród. Jednorazowe nakładki na sedes ograniczają dostęp bakteriom, które znajdują się na desce w publicznej toalecie. Kwestia ręczników również nie jest do pominięcia. Nie kładź własnych ręczników na wspólnych ławkach, ponieważ na nich również czai się mnóstwo brudu i bakterii niewidzialnych gołym okiem. Korzystnie jest zabierać na basen 2 ręczniki. Jeden z nich posłuży Ci do wytarcia całego ciała i włosów, a drugi (może być mniejszy) posłuży do osuszenia okolic miejsc intymnych. Absolutnie, pod żadnym pozorem, nie używaj cudzych ręczników, chyba że są świeże i czyste.
W jakim kierunku należy się myć i podcierać?
Wielu mogłoby się to wydawać oczywiste, ale nie zawsze tak jest. Kierunek, w jakim należy się podmywać, a także podcierać okolice odbytu to kierunek od przodu do tyłu, czyli od pochwy, w stronę odbytu. Nigdy inaczej. Postępując inaczej - zwiększasz ryzyko przeniesienia bakterii kałowych do przedsionka pochwy. Po wypróżnieniu, zwłaszcza będąc w ciąży, warto wycierać okolice odbytu nawilżanym papierem toaletowym. Jaki papier toaletowy jest najlepszy dla kobiet w ciąży? Kobiety w ciąży często są narażone na hemoroidy i nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec, mimo usilnych prób. Wysokiej klasy nawilżany papier toaletowy dla kobiet w ciąży to specjalistyczny produkt LUBA, którego formuła pozwala na ich bezpieczeństwo stosowania z jednoczesnymi właściwościami uśmierzającymi dolegliwości, jakie związane są z występowaniem hemoroidów.
Jak radzić sobie z obfitymi upławami w ciąży?
Towarzyszące kobiecie w ciąży obfite upławy to rzecz jak najbardziej mieszcząca się w normach takiego stanu. Związane jest to ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety. W takich przypadkach lepiej jest nosić wkładki higieniczne, które wyłapią nadmiar wilgoci. Wkładki należy często zmieniać, by nie dopuścić do namnażania się bakterii. Zmieniaj higieniczne wkładki nawet co 1 godzinę. Czasami wydzielina z pochwy może okazać się czymś innym. Pierwszą z możliwości jest po prostu mocz, wówczas możesz zaopatrzyć się w specjalne wkładki, które będą również neutralizować jego zapach. Nietrzymanie moczu u ciężarnych również nie jest niczym nadzwyczajnym. Sączenie wód płodowych również może się zdarzyć. Jak sprawdzić, czy sączą się wody płodowe? Woda z dróg rodnych może przybierać różne kolory (jasnożółte, jasnoróżowe, czasami bezbarwne), ma postać wody z mydlinami, często jest opalizująca. Jeżeli jesteś przed 37. tygodniem ciąży i zauważysz u siebie taki proces - szybko udaj się do szpitala.
Czy samodzielnie mogę wykonać irygację pochwy?
Nigdy nie wykonuj żadnych zabiegów bez konsultacji z lekarzem, ponieważ możesz zaszkodzić sobie i dziecku. Ciąża to wyjątkowy stan i chociaż wszyscy dookoła przekonują, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, to tak nie jest. Irygacja pochwy jest czymś, co na długie godziny pozbawi Twoje ciało możliwości obronnych. Nie wykonuj tego typu zabiegów na własną rękę. Ile potrzeba czasu, żeby odbudować florę bakteryjną pochwy? Aż 72h są potrzebne, by odbudować mikroflorę pochwy. Bakterie i grzyby przez tych kilkadziesiąt godzin mają ogromne pole do popisu i żadnych przeciwników.
Jaka bielizna nie jest wskazana w ciąży?
Bielizna, którą noszą kobiety będące w ciąży powinna być przede wszystkim przewiewna i wykonana z oddychających materiałów, czyli raczej naturalnych. Latem, kiedy bardzo łatwo się pocimy - unikaj obcisłej bielizny ze sztucznych materiałów, a także nawet spodni, które ściśle przylegają do ciała. Okolice intymne bardzo łatwo przegrzać, a od tego już krótka droga do infekcji intymnej. W takim stroju ciężko o odprowadzanie wilgoci, a ta to idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów. Czy kobieta w ciąży może kąpać się w morzu i przebywać na plaży? Tak, ciąża nie dyskwalifikuje z tego typu aktywności. Musisz jednak pamiętać, żeby nie przesiadywać w mokrym stroju, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji. Zmień strój na suchy i ciesz się z odpoczynku.
Czy detergenty bardziej uczulają kobiety w ciąży?
W czym prać bieliznę, jeżeli jestem w ciąży? Bielizna prana w detergencie, który może uczulić, może silnie podrażnić miejsca intymne, co przyniesie duży dyskomfort na długi czas. Pierz bieliznę tylko w środkach do prania, co do których masz pewność, że nie uczulają, a jeżeli masz skłonności do częstych alergii i infekcji intymnych, najlepiej jest zacząć ją prać w hipoalergicznych detergentach do dziecięcych ubranek lub w płatkach mydlanych, które są łagodne dla skóry.