Pchły u psa - jak pozbyć się pcheł?

2021-02-14
Pchły u psa - jak pozbyć się pcheł?

Pasożyty zewnętrzne, jak pchły, powodują duży dyskomfort u naszych czworonożnych przyjaciół. Pchły podrażniają skórę psa, są przyczyną świądu i alergii. Te małe pasożyty mogą nawet wywołać anemię u zwierząt. Dodatkowo istnieje ryzyko zarażenia psa tasiemcami, gdy ten rozgryzie i połknie pchłę. Pchły u psa są naprawdę groźne. Pies cierpi, jest rozdrażniony i narażony na choroby i infekcje. Dlatego tak ważne jest, aby szybko usunąć pchły. Jak to zrobić? Jak pozbyć się pcheł z domu? Jak pomóc psu, którego zaatakują pchły? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest pchła?

Pchła to mały bezskrzydły owad, który odżywia się krwią ssaków. Pchły osiągają wielkość 2-4 mm. Przed posileniem się krwią ssaka są szarobiałe. Gdy pchła napije się krwi, staje się brunatnoczerwona. Pchły żerują na zwierzętach, jednak nie znajdują się na powierzchni ich skóry przez cały czas. Pchła żyje i składa jaja w środowisku zwierzęcia. Pies może być zaatakowany nie tylko przez psią pchłę, ale też przez pchły ludzkie, kocie, a nawet pchły królików. Czas rozwoju pcheł, czyli okres od momentu złożenia jaja do etapu osobnika dorosłego, jest zależny od temperatury zewnętrznej. Im cieplej, tym trwa on krócej. Samica pchły składa dziennie aż 20 jaj. W zależności od gatunku pchły składają je na sierści lub w środowisku zewnętrznym, np. na legowisku psa. Po kilku dniach wykluwają się larwy, które odżywiają się martwym naskórkiem oraz odchodami dorosłych pcheł. Dorosłe pchły codziennie żerują na psie, pobierając jego krew. Pchły bez żywiciela mogą przeżyć jedynie kilka dni.

Jak rozpoznać czy pies ma pchły?

Przy silnej inwazji pchły na ciele psa są dostrzegalne gołym okiem. Powodem do niepokoju mogą być też reakcje pupila jak napadowe drapanie, podgryzanie, pojękiwanie i ogólny niepokój i rozdrażnienie zwierzęcia. Pchły można też czasem dostrzec podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Kąpiel, czyszczenie psich uszu, a nawet przecieranie fałd chusteczkami nawilżającymi dla psa. Podczas każdej z tych czynności zawsze należy bacznie obejrzeć skórę pupila. Jeśli znajdziemy na niej krostki, zaczerwienienia, to może być powód do niepokoju i działania. Zaniepokoić powinny nas też małe, czarne grudki, które mogą być brudem, ale również odchodami pcheł. Przeglądając sierść, częściej można bowiem spotkać odchody pasożytów, niż same pchły. Jak nie pomylić ich z brudem? Zebrane na wacik czarne grudki, zwilżone wodą, po potarciu stają się czerwonobrunatne. Pamiętać należy też o dokładnym sprzątaniu legowiska, bo to tam mogą bytować pchły, ich odchody, larwy lub poczwarki.

chusteczki nawilżane luba pchły u psa jak pozbyć się pcheł pies w lesie

Jakie choroby mogą wywołać pchły?

Pchły to nie tylko dyskomfort w postaci swędzącej skóry. Te małe i niepozorne stworzenia mogą wywołać o wiele więcej szkód. Ich atak jest naprawdę niebezpieczny dla psa. Jakie choroby u psa mogą wywołać pchły?

Pchły a łysienie i rany u psa

Jednym z charakterystycznych objawów wskazujących na posiadanie pcheł jest świąd. Psy zaczynają się drapać i podgryzać, bo to powoduje lekką ulgę. Niestety w rezultacie prowadzi to do miejscowych wyłysień i uszkodzenia ciągłości skóry u czworonoga. Takie rany dodatkowo łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym. Organizm psa przez pasożyty jest osłabiony i podatny na takie zakażenia. W takim wypadku konieczna jest wizyta u weterynarza, który zastosuje u psa miejscowe lub ogólne leczenie.

APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry

Pchły są groźne dla psów z różnych powodów. Jednym z nich może być ich ślina, która jest silnym alergenem. Część psów jest na nią uczulona. Tym samym każde ugryzienie przez pchłę może wywołać u psa objawy alergii. Zmiany skórne pojawiają się głównie na głowie psa, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bokach ciała i na brzuchu psa. Początkowo takie zmiany przybierają postać krostek i grudek. Z czasem dochodzi do łojotokowego zapalenia skóry psa. Pupil drapie się, bo odczuwa bardzo silny świąd, przez co dodatkowo uszkadza swoją skórę. W efekcie powstają nadżerki i otwarte rany, które wolno się goją, bo pies wciąż je rozdrapuje z powodu odczuwanego silnego świądu. Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa wymaga leczenia i stosowania regularnej profilaktyki przeciwko pchłom.

Tasiemczyca u psa

Pchła psia jest żywicielem pośrednim dla tasiemca psiego. Z tego powodu istnieje duże ryzyko zarażenia psa tym gatunkiem tasiemca. Tym samym pupil powinien być zabezpieczony nie tylko przed pchłami, ale też przed pasożytami wewnętrznymi, takimi jak tasiemce. Lekarz weterynarii na pewno zleci odpowiednie leczenie, badania i profilaktykę.

Niedokrwistość u psa a silna inwazja pcheł

Anemia u psa może być spowodowana silną inwazją pcheł. Pasożyty, odżywiając się krwią czworonoga, powodują niedokrwistość, czyli anemię. Objawem anemii u psa są blade dziąsła i spojówki, apatia oraz senność zwierzęcia. Niedokrwistość najczęściej występuje u szczeniąt lub u bardzo starych psów. W przypadku jej wystąpienia konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

chusteczki nawilżane luba pchły u psa jak pozbyć się pcheł szczęśliwy pies

Czy psie pchły boją się wody?

Jak to jest z tą kąpielą? Kąpać psa powinno się wtedy, gdy jest on brudny. Zbyt częste i niepotrzebne kąpiele mogą zmyć naturalną ochronę skóry i jednocześnie przyczynić się do obniżenia odporności czworonoga i tym samym pies będzie bardziej podatny na różnego rodzaju alergie skórne, również te przenoszone przez pchły. Jednak wielu właścicieli uważa, że to kąpiel pomoże skutecznie poradzić sobie z pchłami. Czy to prawda?

Czy kąpiel usunie pchły?

Nie! Kąpiel to za mało, by wytępić psie pchły. Pchła to pasożyt środowiska, który na zwierzęciu tylko żeruje, a swoje życie prowadzi blisko legowiska zwierzęcia lub w innych miejscach w mieszkaniu, gdzie często przebywa pies. Pchły wchodzą na zwierzę, gdy są głodne, dlatego w sierści zwierząt tak rzadko można je zobaczyć. Jeżeli wykąpiemy psa, pozbędziemy się pcheł, które akurat były w sierści, ale na pewno nie usuniemy wszystkich pasożytów. Dlatego nie jest to dobra metoda. Psa należy kąpać tak jak do tej pory. Nazbyt częste kąpiele mogą mu tylko zaszkodzić. Lepiej korzystać z innych metod czystości. Chusteczki nawilżane LUBA przeznaczone specjalnie dla psów będą tu idealne. Łatwe, szybkie w użyciu, łagodne i przy tym skuteczne w usuwaniu brudu i zanieczyszczeń z sierści i skóry, okolic ogona, a nawet łap. Dzięki poręcznym opakowaniom, środki czystości dla psów, możesz wykorzystać w domu i na spacerze. A co z pchlimi pasażerami na gapę? Jak się ich pozbyć na dobre?

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u psa?

Wiele osób myśli, że kąpiel i czesanie psa wystarczy, by pozbyć się pcheł. Nic bardziej mylnego. Jeśli nasz czworonóg ma pchły, oznacza to, że pasożyty nie tylko na nim żerują, ale też są w jego i naszym środowisku. Walka z pchłami u psa jest długa. Konieczne są nie tylko specjalistyczne środki, które poleci nam weterynarz, ale też generalne porządki. Należy wyprać w wysokiej temperaturze koce, poduszki, legowiska i maty, na których pies odpoczywa. Wskazane jest też dokładne odkurzenie i wytrzepanie dywanów oraz generalne porządki w naszym domu. Pies przecież chodzi wszędzie, pchły to naprawdę małe pasożyty, które mogą chować się w różnych zakamarkach. Nigdy nie można zapominać też o aucie, w którym przewozimy psa. Samochód również musi być dobrze wysprzątany. Tak samo, jak buda psa. Ważne, by te czynności powtórzyć kilka razy. Tu regularność ma znaczenie. Nie można też zapominać o tym, by po odkurzaniu wyjąć worek na kurz z odkurzacza i natychmiast go zutylizować. Przed odkurzaniem do worka na kurz można dodać proszek przeciwpchelny.

Czy pies może złapać pchły zimą?

Pies może złapać pchły przez cały rok. Pchły lubią ciepło, to w nim najszybciej i najefektywniej się rozwijają. Zimą, gdy na zewnątrz panują niekorzystne dla ich rozwoju warunki, bardzo chętnie przenoszą się do naszych domów w poszukiwaniu psiego żywiciela. Dlatego profilaktykę należy wykonywać przez cały rok. Jeśli pchła zaatakuje czworonoga, należy działać natychmiast.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 535 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-13
Otrzymałem towar szybko i zgodnie z zamówieniem i ofertą
2024-10-07
Wszystko super
pixel