Na jakie problemy skórne narażone jest niemowlę?
Skóra małego dziecka jest delikatna, a przez to bardzo podatna na odparzenia, zaczerwienienia i inne problemy. Często problemy te wynikają z niewłaściwej pielęgnacji niemowlęcia. W takim wypadku wystarczy jedynie wdrożyć odpowiednie nawyki, a problem szybko zniknie. Istnieją też przypadki, które wymagają mocniejszych działań, a nawet wizyty u specjalisty. Nigdy nie powinno się ignorować problemów skórnych u niemowlęcia. Jednak nie zawsze należy reagować panicznie. Jak pomóc maluszkowi? Jak prawidłowo dbać o skórę niemowlęcia? Jakich produktów używać? O tym wszystkim dowiecie się w artykule.
Dlaczego skóra niemowlęcia jest tak wrażliwa?
Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna. To, co rodzice uważają za atut, u maluszka jest problemem. Ta wyjątkowa delikatność wiąże się bowiem z niedojrzałością budowy i funkcjonalności naskórka. Skóra niemowlęcia nie chroni dziecka tak skutecznie przed działaniem czynników zewnętrznych, jak skóra osoby dorosłej. Zdolności obronne niemowlęcia są znacznie słabsze, a utrata wody o wiele większa. W praktyce oznacza to tyle, że te substancje, które u dorosłych nie wywołują podrażnień, mogą zaszkodzić skórze dziecka. Dziecko jest też bardziej podatne na podrażnienia, czy zaczerwienienia skóry. Na skórę niemowlęcia źle wpływa też działanie czynników zewnętrznych jak słońce, wiatr, mróz, czy nawet nieodpowiednio dobrane ubrania lub wyprane w nieprzystosowanych dla dzieci drażniących środkach.
Na jakie problemy skórne narażone jest niemowlę?
Skóra niemowlęcia jest do 5-ciu razy cieńsza od skóry osoby dorosłej. Z tego powodu łatwiej ulega podrażnieniom i jest bardziej podatna na problemy skórne. Na jakie problemy skórne narażone jest niemowlę?
Potówki u niemowlaka
Na skórze niemowlęcia pojawiają się drobne, przezroczyste pęcherzyki. To potówki. Można je znaleźć pod pachami, w pachwinach oraz na skórze głowy, szyi i pleców. Co jest przyczyną powstawania potówek? Potówki to wynik otarć i ucisku skóry niemowlęcia. Do ich powstawania przyczynia się zbyt ciepłe ubranie, utrudniony odpływ potu ze skóry i zbyt wysoka temperatura otoczenia. Jak uniknąć powstawania potówek u dzieci? Wystarczy nie dopuścić do przegrzania niemowlęcia. Odpowiednie ubranie i temperatura w domu to podstawa. Trzeba też pamiętać o odpowiednio częstych zmianach pieluszki.
Trądzik niemowlęcy
Czy trądzik niemowlęcy jest groźny? Nie. To jeden z problemów skórnych, który nie powinien wywoływać zbędnej paniki u rodzica. Krostki na twarzy niemowlęcia to wynik obecności hormonów matki w jego ciele. Po jakimś czasie trądzik ustępuje samoistnie.
Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka
Ciemieniucha, czyli łojotokowe zapalenie skóry u dziecka pojawia się na głowie niemowlęcia w postaci widocznych, tłustych strupów i łuski. Jak sobie poradzić z tym problemem skórnym? Wystarczy systematyczne mycie głowy maluszka, smarowanie jej oliwką i wyczesywanie zmian. Do czesania należy używać wyłącznie miękkich szczotek.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry objawia się nadmierną suchością i silnym swędzeniem skóry. Dziecko reaguje rozdrażnieniem i niepokojem. Występujący przy AZS świąd może powodować wybudzanie się z płaczem, a nawet bezsenność u dzieci dotkniętych tą chorobą. Skóra niemowląt dotkniętych atopowym zapaleniem skóry jest bardzo sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Na skórze pojawiają się grudki i pęcherzyki. Czasem występują też strupy z sączącą się wydzieliną. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym.
Gdzie występują zmiany chorobowe przy AZS?
Najczęściej na policzkach i czole, ale mogą pojawić się też na skórze głowy. U niemowląt zmiany występują też na kończynach i tułowiu. Mogą pojawiać się też na zgięciach stawowych. Jedynie okolica pieluszkowa jest wolna od objawów AZS.
Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?
Przy atopowym zapaleniu skóry należy unikać czynników drażniących skórę. Dziecko nie powinno być ubierane w materiały syntetyczne lub wełnę. Nie powinno być myte zwykłym mydłem. Trzeba też uważać na temperaturę otoczenia i w miarę możliwości regularnie usuwać alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego. Ważna jest też dieta matki. Musi unikać pokarmów mlecznych, pszennych, soi, orzeszków ziemnych itd. Po konkretne wytyczne należy udać się do lekarza, który zleci niezbędne badania.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry należy do najczęstszych schorzeń okresu niemowlęcego. Charakterystyczne dla przebiegu PZS stany zapalne i związane z nimi podrażnienia skóry występują w miejscach kontaktu skóry z pieluchą. Zła pielęgnacja skóry w okolicy okołopieluszkowej i niedostatecznie częsta zmiana pieluszki to najczęstsze przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry. Do czynników sprzyjających powstawaniu PZS można też zaliczyć: używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry dziecka, stosowanie nadmiernej ilości kremów czy zasypek, rzadkie wietrzenie pupy niemowlaka, pranie w drażniących środkach, zbyt gorąca temperatura, infekcja grzybicza lub bakteryjna skóry, biegunki, długotrwała antybiotykoterapia czy nowe produkty w diecie przyczyniające się do zmiany składu stolców. Czynnikami ryzyka mogą być również źle dobrane wilgotne chusteczki używane do pielęgnacji pupy niemowlęcia. Tu warto sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty jak LUBA. Chusteczki nawilżane LUBA to skład idealnie dobrany do wrażliwej skóry dziecka. Mokre chusteczki dla dzieci i niemowląt LUBA nie zawierają alkoholu, PEG-ów, parabenów, czy innych drażniących skórę składników.
Problemy skórne a prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia
Większość powszechnie występujących problemów skórnych wynika z nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka i przestrzegania zasad higieny to podstawa. Już źle dobrana pieluszka może być przyczyną późniejszych kłopotów. O czym trzeba pamiętać przy pielęgnacji niemowlęcia?
Kąpiel to podstawa pielęgnacji
Kąpiel maluszka to nie tylko tworzenie więzi pomiędzy rodzicem a niemowlęciem czy rytuał, który wycisza i uspokaja dziecko przed snem. Kąpiel to podstawa pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Podczas mycia wrażliwa skóra dziecka jest nie tylko czyszczona. Odpowiednio wykonana kąpiel pobudza ciśnienie krwi i stanowi swego rodzaju masaż, który dzięki swojej delikatności, działa uspokajająco na dziecko. Ponadto taki masaż, kontakt z wodą czy zabiegi, jakie wykonujemy po kąpieli, mają bardzo pozytywny wpływ na stan skóry dziecka. Jednak, aby tak było trzeba przestrzegać kilku zasad. Woda przeznaczona do kąpieli maluszka powinna mieć temperaturę 36-37°C. Pierwsze kąpiele niemowlęcia powinny być stosunkowo krótkie, maksymalnie do 10 minut. Zawsze należy pamiętać, by nie moczyć kikuta pępowinowego do momentu jego odpadnięcia i zagojenia. Jeśli dziecko ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej można zastosować specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające – emolienty.
Nigdy nie zapominaj o natłuszczaniu skóry dziecka
Bariera lipidowa naskórka u dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzała, dlatego nie chroni prawidłowo skóry niemowlęcia przed nadmierną utratą wody. Dlatego ważne jest odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry niemowlęcia. Do tego niezbędne są odpowiednie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka. Zawsze należy sprawdzić ich skład! Stosowane preparaty powinny mieć maksymalnie prosty, delikatny i naturalny skład, bez zawartości alkoholu. Wśród środków do nawilżania najczęściej stosuje się oliwki, kremy z witaminami E i F oraz emolienty.
Pamiętać o właściwej pielęgnacji okolic pieluszkowych
Jakie są najczęstsze problemy skórne u niemowląt? Z czego wynikają? Odpowiedź jest jedna. Zła pielęgnacja okolicy pieluszkowej dziecka. Pupa narażona jest na odparzenia. Odparzenia w okolicy pieluszkowej są niezwykle nieprzyjemne dla dziecka. Jak ich uniknąć? Podstawą jest nie tylko odpowiednio częsta zmiana pieluszki, ale też i prawidłowa higiena. Podczas każdej zmiany pieluszki należy przemyć intymne miejsca maluszka ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub użyć specjalnych nawilżanych chusteczek. Mokre chusteczki dla dzieci i niemowląt LUBA są wygodne i proste w użyciu. Można je stosować wszędzie i mieć zawsze przy sobie, np. w torbie wózka. Nawilżane chusteczki wykonane są z delikatnej, mięciutkiej włókniny. Nie tylko doskonale czyszczą, ale też łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspieszając jej regenerację i pozostawiają skórę dziecka gładką i dobrze nawilżoną. Chusteczki nie zawierają alkoholu, PEG-ów, parabenów, czy innych drażniących skórę składników. To jeden z lepszych sprzymierzeńców w walce z odparzeniami. Należy też pamiętać o tym, by zostawić pupę dziecka na dłuższą chwilę bez pieluszki. Skóra musi mieć dostęp do świeżego powietrza. Rozmiar pieluszki i jej rodzaj też ma znaczenie.
Ubranko a problemy skórne
Wielu rodziców w trosce o swoje maleństwo ubiera je zbyt grubo. Skóra musi oddychać. Oczywiście zimą ubranka powinny być ciepłe, ale nie można przesadzać. Najlepsze są pajacyki, które mają lekki luz i ubieranie na tzw. cebulkę. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia można szybko i sprawnie zdjąć jedną z warstw. Ważne jest też, by ciuszki były wykonane z odpowiedniego materiału i prane w niedrażniących skórę środkach.
Odpowiednie środki do pielęgnacji skóry niemowlęcia to podstawa!
Należy zawsze używać odpowiednich środków do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Nieodpowiednie środki mogą wywołać podrażnienia lub skutkować znacznemu pogorszeniu stanu skóry dziecka. Kosmetyki do pielęgnacji muszą być dostosowane do wieku i skóry dziecka. Dany środek nie może być zbyt mocny, bo podrażni delikatną skórę dziecka. Należy wybierać wyłącznie produkty nieperfumowane, niezawierające alkoholu i sztucznych barwników. Doskonałe będą tu środki oparte o naturalne składniki, jak chusteczki nasączane wodą LUBA Tuli. Chusteczki Tuli nasączone są w 97% wodą i jednym z dwóch składników (aloes lub pantenol). LUBA Tuli są idealne do pielęgnacji, delikatnego oczyszczania i odświeżania skóry niemowląt już od pierwszego miesiąca życia. Nasączane chusteczki posiadają pH neutralne dla skóry dziecka, dzięki czemu nie naruszają naturalnej bariery ochronnej. Wodne chusteczki nie powodują podrażnień i można je stosować bez obaw, nawet przy wysypce.
Nigdy nie bagatelizuj problemu!
Niektórzy rodzice bagatelizują zalecenia dotyczące pielęgnacji niemowlęcia. Trzeba sobie jednak uświadomić, że dbając o niemowlę we właściwy sposób, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko problemów skórnych, które są dla dziecka źródłem dyskomfortu, a nawet bólu. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Pielęgnacja i higiena niemowlęcia wcale nie jest trudna. Na rynku istnieje wiele produktów, które nam ją ułatwiają, jak nawilżane chusteczki LUBA. Wystarczy po nie sięgnąć i problem odparzeń czy innych podrażnień może zniknąć. Do tego trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Odpowiednio częsta zmiana pieluszki, dobra higiena miejsc intymnych, odpowiednio dobrane środki czystości, odpowiednie ubranka czy warunki w kąpieli. To wszystko ma znaczenie. Kilka prostych czynności i zasad, które tak łatwo wprowadzić w życie. Stosujmy je, a maluszek będzie nie tylko zdrowy, ale też szczęśliwy. W przypadku poważniejszych problemów skórnych nie wahajmy się udać z dzieckiem do lekarza.