Kwasek cytrynowy a domowe porządki
Porządki w domu to niekończąca się opowieść. Ścieranie kurzy, odkurzanie, wycieranie podłóg, mycie łazienki, mycie naczyń, pranie. Można tak wymieniać bez końca. Czy do ogarnięcia tych wszystkich obowiązków potrzebna nam też szafka wypchana chemią? Zdecydowanie nie. Warto wybrać delikatne, naturalne środki, które są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla nas i naszego otoczenia. Jednym z nich jest kwasek cytrynowy. Z nami poznasz jego właściwości.
Dlaczego kwasek cytrynowy do porządków?
Kwasek cytrynowy jest tani, łatwo dostępny, a przy tym niezwykle skuteczny w swoim działaniu. Gospodynie domowe wybierające ekologiczny styl życia używają go bardzo często. Kwasek cytrynowy ma właściwości odkamieniające. Stosuje się go do usuwania zabrudzeń z wanny, umywalki, WC. Sprawdza się też jako nabłyszczacz naczyń, wyczyścimy nim mikrofalówkę, usuniemy osad z kubków, a nawet przygotowujemy na jego bazie naturalny płyn do płukania tkanin.
Kwasek cytrynowy - czym jest?
Zanim napiszemy dokładnie jak stosować kwasek cytrynowy podczas domowych porządków, warto dowiedzieć się, czym jest ten niepozorny proszek w małej saszetce, który najczęściej możemy znaleźć w kuchennych szafkach. Kwasek cytrynowy to związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych, który w niewielkim stężeniu znajduje się m.in. w cytrynach, limonkach, kiwi czy ananasie. Docelowo miał mieć jedynie zastosowanie w kuchni jako dodatek do żywności. Obecnie coraz częściej znajduje zastosowanie również w sprzątaniu. Wiele osób używają go tak samo często, jak sody oczyszczonej czy octu. To najpopularniejsze eko środki do czystości.
Do czego wykorzystać kwasek cytrynowy?
Kwasek cytrynowy, podobnie jak soda lub ocet, ma dość wszechstronne zastosowanie w domowych porządkach. Do czego najczęściej używa się kwasku cytrynowego?
Kwasek cytrynowy jako naturalny odkamieniacz
Kwasek cytrynowy ma różne zastosowania. Jednym z najpopularniejszych jest odkamieniania sprzętu kuchennego i różnych powierzchni użytkowych.
Odkamienianie czajnika za pomocą kwasku cytrynowego
Kwaskiem cytrynowym najczęściej odkamieniamy czajniki - zarówno tradycyjne stawiane na gazie czy płycie indukcyjnej, jak i czajniki elektryczne. Jak wykorzystać kwasek cytrynowy do odkamienienia czajnika? Wystarczy do czajnika wsypać 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i całość zalać 3 łyżkami wody. Powstałą w ten sposób miksturę zostawiamy na 15 minut, a następnie wszystko zagotowujemy. Czynność można powtórzyć odpowiednią ilość razu, aż kamień z czajnika zniknie. Kwasek cytrynowy jest produktem spożywczym, dlatego stosowanie go do odkamieniania czajników jest bezpieczne. Należy tylko pamiętać, że każdorazowo po zastosowaniu kwasku do odkamieniania czajnika, sprzęt należy dokładnie wypłukać wodą.
Kwasek cytrynowy jako naturalny odkamieniacz ekspresów do kawy
Ekspresy do kawy również trzeba odkamieniać. Najczęściej z tym problemem spotykamy się w pracy, gdzie do ekspresu wlewamy się nieprzefiltrowaną wodę z kranu. Jak odkamienić ekspres do kawy za pomocą kwasku cytrynowego? To równie prosta czynność, jak odkamienianie czajnika. Wystarczy do pojemnika z wodą wsypać 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, a następnie uruchomić ekspres. Czynność taką najlepiej powtórzyć z dwa razy, a następnie przepłukać ekspres do kawy samą wodą. Problem z kamieniem w ekspresie do kawy zniknie. Prosto, skutecznie i naturalnie, a przy tym tanio, bo kwasek cytrynowy kosztuje o wiele mniej niż popularne środki do czyszczenia kamienia z ekspresów.
Czy da się odkamienić toaletę za pomocą kwasku cytrynowego?
Jak się okazuje, kwasek cytrynowy można wykorzystać nie tylko do czyszczenia sprzętów kuchennych. Wiele gospodyń używa go do odkamieniania toalety. Niektóre osoby nawet zapewniają, że działa lepiej niż znane detergenty z chlorem. Jak przygotować taki ekologiczny płyn do WC na bazie kwasku cytrynowego? Wystarczy wymieszać 2-3 łyżki stołowe kwasku cytrynowego w szklance ciepłej wody. Powstałą mieszankę należy wlać do toalety i odczekać kilka minut. Następnie należy wyszorować toaletę szczotką i dopiero teraz spłukać wszystko wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.
Kwasek cytrynowy a kamień w pralce lub zmywarce do naczyń
Zastosowanie kwasku cytrynowego do odkamieniania zdaje się nie mieć końca. Czy wiedzieliście, że można nim również usunąć kamień zbierający się w pralce lub zmywarce do naczyń? Do odkamieniania pralki będziemy potrzebować 120 g kwasku cytrynowego. Kwasek należy wsypać do zbiorniczka na proszek, a następnie uruchomić program prania. Podobnie postępujemy w przypadku usuwania kamienia osadzającego się w naszej zmywarce do naczyń.
Kwasek cytrynowy jako eko środek do prania
Już wiemy, że kwaskiem cytrynowym można usunąć kamień osadzający się w pralce. Jednak to nie wszystko. Gospodynie domowe wykorzystują kwasek cytrynowy do wzmocnienia działania proszku do prania. Podobno już dodanie 2 małych łyżeczek kwasku cytrynowych do prania pomaga usunąć uporczywe plamy, nie zmieniając przy tym koloru odzieży. Kwasek cytrynowy stosowany jest też jako naturalny składnik płynu do płukania tkanin. Jak przygotować taki domowy ekologiczny płyn do płukania tkanin? Wystarczy wymieszać w misce 2,5 łyżki stołowej kwasku cytrynowego, 8-10 kropli ulubionego olejku eterycznego i 100 ml letniej wody. Taki płyn można śmiało przelać do czystej butelki i stosować według potrzeb.
Kwasek cytrynowy a porządki w łazience
Kwasek cytrynowy jest często używany podczas porządków w łazience. Dzięki niemu łatwo usunąć zabrudzenia z wanny i umywalki. Wystarczy zatkać umywalkę i napełnić ją ciepłą wodą (do wysokości zabrudzeń), a następnie wsypać 3 małe łyżeczki kwasku cytrynowego. Zostawić tak na kilka minut i wyszorować zabrudzoną powierzchnię. Podobnie postępujemy z zabrudzeniami na wannie, z tym że do wanny musimy już wsypać większą ilość kwasku cytrynowego.
Kwasek cytrynowy w walce z osadem na kubkach
Kwasek cytrynowy sprawdza się też doskonale w walce z pojawiającym się na kubkach osadem po kawie czy herbacie. Osad usuniemy za pomocą mikstury składającej się z 100 ml ciepłej wody i 2 łyżeczek kwasku cytrynowego. Taką miksturą czyścimy nasze kubki, a następnie płuczemy je dokładnie pod bieżącą wodą.
Kwasek cytrynowy w walce z zabrudzeniami w mikrofalówce
Każdy, kto posiada w domu mikrofalówkę, wie jak czasem trudno ją wyczyścić. Często można w niej znaleźć zaschnięte resztki jedzenia. Nie trudno przecież o pozostawienie w mikrofali resztek, wylanie zupy czy włączenie sprzętu na zbyt wysoką moc, co skutkuje "wybuchem" jedzenia i ubrudzeniem ścianek mikrofalówki. Czy kwasek cytrynowy może pomóc wyczyścić takie zabrudzenia? Okazuje się, że tak. Wystarczy do małej miseczki wlać wodę (do połowy jej wysokości) i wsypać 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego. Taką miseczkę umieszczamy następnie na talerzu mikrofalówki, zamykamy drzwiczki urządzenia i ustawiamy program grzania na 2-3 minuty. Po tym czasie trzeba wyjąć miseczkę ze środka mikrofalówki i wytrzeć wnętrz urządzenia ściereczką. Zaschnięte resztki jedzenia powinny teraz dać się łatwo usunąć.
Kwasek cytrynowy sposobem na błyszczące kieliszki
Każda gospodyni domu chce, aby jej kieliszki zawsze błyszczały jak nowe. Można tu sięgnąć po specjalne chemiczne środki, ale można też posłużyć się prostym ekologicznym rozwiązaniem, jakim jest kwasek cytrynowy. Jeśli myjemy kieliszki ręcznie, to wystarczy, że do zlewu wypełnionego ciepłą wodą dodamy 2-3 stołowe łyżki kwasku cytrynowego i w takiej wodzie wypłuczemy nasze szkło. Efekt błysku uzyskamy też, gdy dodamy kwasek cytrynowy do zmywarki. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo polerować kieliszków.
Nawilżane ściereczki LUBA z kwaskiem cytrynowym
LUBA czerpie inspiracje z natury. Dlatego w jej ofercie nie mogło zabraknąć nawilżanych ściereczek opierających swoją moc na sile kwasku cytrynowego. Ściereczki czyszczące Luba Comfort z kwaskiem cytrynowym sprawdzają się doskonale w codziennych obowiązkach. Posprzątasz nimi ślady po gotowaniu, osady po kawie, herbacie, usuniesz nimi tłuste plamy, odświeżysz deski kuchenne i blaty. Już jedna nawilżana ściereczka z siłą aktywnego kwasku cytrynowego może zdziałać cuda. Ściereczka poradzi sobie nawet z kamieniem na baterii kuchenną czy łazienkową. Wystarczy wspomóc działanie kwasku cytrynowego wrzątkiem. Owijamy baterię ściereczką i wkładamy do wrzątku. Kamień zniknie w kilka chwil. Tak niepozorna, a tak skuteczna. LUBA ceni to, co naturalne. Ściereczki czyszczące LUBA Comfort są w 100% biodegradowalne, formuła nawilżająca zawiera 96% składników pochodzenia naturalnego, a wytrzymała struktura pozwoli na uporanie się z wieloma zabrudzeniami, przy tym nie niszcząc delikatnej skóry naszych rąk.