Kora dębu - właściwości i zastosowanie

2021-03-03
Kora dębu - właściwości i zastosowanie

Od lat znano i ceniono naturalne właściwości kory dębu. Jej szerokie zastosowanie w zapobieganiu różnym dolegliwościom wykorzystywane jest w znanych i cenionych preparatach. Kora dębu najczęściej kojarzona jest z produktami stosowanymi w leczeniu schorzeń odbytu i stanów zapalnych zewnętrznych narządów płciowych. Czy to jedyne zastosowanie kory dębu? W czym może pomóc kora z dębu w delikatny sposób? W jakiej formie najlepiej ją stosować? Jakie są domowe sposoby na jej wykorzystanie? Czy są firmy czerpiące z jej zdrowotnych właściwości? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest kora dębu?

Kora dębu to nic innego jak wysuszona kora z kilku gatunków dębów. Kora zbierana jest wczesną wiosną, zanim na drzewach pojawią się pierwsze młode liście. Korę pozyskuje się nie tylko z pnia, ale też z gałązek. Kora dębu zawiera garbniki (taniny), flawonoidy, żywice, sole mineralne oraz związki polifenolowe. Stosuje się ją wewnętrznie i zewnętrznie.

W domowych warunkach najczęściej używana jest do przygotowania różnych odwarów, naparów lub okładów. Kora może być także bazą do płukanek do włosów. Wiele firm korzysta z jej cennych naturalnych właściwości przy tworzeniu swoich produktów.

chusteczki nawilżane luba kora dębu właściwości i zastosowanie kora dębu

Jakie cenne właściwości ma kora dębu?

Odpowiednie zastosowanie kory dębu może wspomóc organizm w walce z wieloma schorzeniami. Ma głównie działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odkażające i ściągające. Najczęściej stosuje się korę dębu przy:

  • stanach zapalnych skóry i błon śluzowych,
  • uciążliwych hemoroidach,
  • nadmiernej potliwości rąk i nóg,
  • oparzeniach i odmrożeniach,
  • stanach zapalnych okolic intymnych,
  • biegunkach,
  • grzybicach,
  • chorobach skórnych głowy.

Czy są przeciwwskazania do stosowania kory dębu?

Nie wszyscy powinni stosować korę dębu. Istnieją przeciwwskazania, których należy przestrzegać. Kory dębu nie powinno się stosować, gdy występują:

  • uszkodzenia skóry na dużej powierzchni,
  • sączące się rany,
  • świeże owrzodzenia,
  • choroby zakaźne,
  • choroby z gorączką.

Należy zachować też szczególną uwagę w przypadku niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego. Ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Kora dębu jako składnik wielu produktów

Kora dębu, a najczęściej jej ekstrakt, stanowi składnik wielu produktów, które możemy kupić w drogerii lub aptece. Najczęściej ekstrakt z kory dębu znajdziemy w składzie:

  • preparatów do higieny intymnej kobiet,
  • szamponów do włosów z problemami (np. do włosów przetłuszczających się lub z łupieżem),
  • kosmetyków do pielęgnacji ceru tłustej i trądzikowej,
  • kremów do stóp,
  • antyperspirantów,
  • najróżniejszych środków wspomagających leczenie hemoroidów.

chusteczki nawilżane luba kora dębu właściwości i zastosowanie bardzo stare drzewo

Jak stosować korę dębu?

Sposobów na zastosowanie kory dębu jest wiele. Do najpopularniejszych należą nasiadówki, napar, płukanka i odwar z kory dębu.

Napar z kory dębu

Napar z kory dębu stosuje się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Składniki zawarte w naparze pomagają w różnych dolegliwościach żołądkowych, regulują działanie przewodu pokarmowego, wzmacniają wewnętrzne błony śluzowe. Dzięki temu napar z kory dębu zalecany jest do wspomagania leczenia biegunek, nieżytów żołądka i jelit.

Jak przygotować napar z kory dębu?

Napar z kory dębu przygotowuje się podobnie jak napary ziołowe. 2 małe łyżeczki suszonej kory dębu należy zalać 200 ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 10 minut. Następnie napar należy odcedzić i pić po przestudzeniu.

Nasiadówka z kory dębu

Nasiadówka z kory dębu należy do najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych domowych sposobów na walkę z hemoroidami. Chociaż nie zapewnia ona trwałego wyleczenia, to jednak przynosi choremu dużą ulgę od bólu, swędzenia i innych przykrych objawów wywołanych przez żylaki odbytu. Nasiadówka polega na 10-15 minutowych kąpielach, podczas których chory zanurza pośladki w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu. Kora dębu ma działanie odkażające, przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki temu taka nasiadówka pozwala uśmierzyć ból, pieczenie i świąd występujący przy hemoroidach. Nasiadówka z korą dębu pomaga też utrzymać prawidłowe pH okolic odbytu. Po zakończeniu nasiadówki okolice odbytu należy delikatnie, ale dokładnie osuszyć.

Jak przygotować odwar do nasiadówki?

Aby przygotować odwar do nasiadówki, należy ugotować wodę ze sproszkowaną korą dębu. Następnie należy odczekać kilka minut, odcedzić wodę i jeszcze ciepłą wlać do miski lub wanny. Woda powinna być ciepła, ale nie może parzyć ani powodować dyskomfortu.

Płukanka z kory dębu

Kora dębu jest też doskonałym środkiem w walce o piękne i zdrowe włosy. Płukanki z kory dębu stosowane są przy przetłuszczających się włosach, łupieżu, wypadających włosach, a nawet po to, by nadać włosom miękkości, połysku i ściemnić lekko ich naturalny kolor. Płukankę z kory dębu stosuje się 2 lub 3 razy w tygodniu. Najpierw należy umyć głowę szamponem, a następnie przepłukać skórę i włosy przygotowanym odwarem z kory dębu. Nie spłukujemy później głowy wodą. Zaleca się nawet zostawić dłuższą chwilę ręcznik na włosach.

Jak przygotować płukankę z kory dębu?

Przez około 7 minut gotujemy wodę z suszem (na 500 ml wody 6 łyżek suszu). Studzimy przez 15 minut, odcedzamy i używamy po całkowitym wystudzeniu.

Nawilżany papier toaletowy Proctolan z wyciągiem z kory dębu

Kora dębu jest idealna w walce z hemoroidami ze względu na jej działanie odkażające, przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne. Ze względu na jej właściwości, przy chorobie hemoroidalnej wskazane jest stosowanie nasiadówek z kory dębu. Jednak takie kilkuminutowe kąpiele nie są odpowiedzią na wszystkie dolegliwości i dyskomfort osób cierpiących na hemoroidy. Co z toaletą? Mając chorobę hemoroidalną, codzienne wizyty w toalecie mogą być bardzo nieprzyjemne i niekomfortowe. Zwykły papier toaletowy może sprawiać ból lub pogłębiać chorobę. Mając problem z hemoroidami, nic, co szorstkie lub wywołujące jakiekolwiek podrażnienia, nie jest wskazane. Najlepszym wyborem będzie specjalistyczny nawilżany papier toaletowy Proctolan. Zmniejsza on ryzyko powstania podrażnień i otarć wrażliwych miejsc. Jest nasączony płynem, zawierającym wyciąg z kory dębu, który ma działanie przeciwzapalne, ściągające i wzmacniające naczynia krwionośne. Dzięki zawartości alantoiny i panthenolu mokry papier toaletowy łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę ochronną delikatnej skóry okolic intymnych, a jony srebra ograniczają rozwój bakterii.

Kora dębu na problemy z potliwością rąk i stóp

Wyciąg z kory dębu doskonale reguluje pracę gruczołów. Dlatego kora dębu zalecana jest w walce z nadmierną potliwością rąk i stóp. Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą sięgnąć po gotowe preparaty z ekstraktem z kory dębu lub przygotować domowe kąpiele. Aby zmniejszyć, a nawet pozbyć się nadmiernej potliwości rąk i nóg, wystarczy regularnie dodawać do kąpieli po kilka kropel wyciągu z kory dębu. Wyciąg ten możemy kupić w aptece lub sklepach z ziołami.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 535 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-13
Otrzymałem towar szybko i zgodnie z zamówieniem i ofertą
2024-10-09
Super
pixel