Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy przewijać noworodka?

2022-06-20
Kiedy przewijać noworodka?

Dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców przewijanie dziecka wydaje się skomplikowaną czynnością. Mamy i tatusiowie zaczynają się zastanawiać jak robić to prawidłowo? Kiedy przewijać noworodka? Czy przewijać śpiące dziecko? Jak często powinna być zmieniana jego pieluszka? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i pokazać, że nie ma się czego bać. Zmiana pieluszki naprawdę nie jest skomplikowana. Jeśli zastosujemy się do kilku zaleceń, to na pewno nie sprawimy maluszkowi krzywdy, a z czasem będziemy mistrzem w przewijaniu. W końcu nikt tak dobrze nie dba o dziecko, jak jego rodzic.

Jak często przewijać noworodka?

Podstawowe pytanie przyszłych rodziców dotyczy częstotliwości przewijania noworodka. Odpowiedź jest prosta. Dziecko należy przewijać tak często, jak tego potrzebuje. Pieluszkę zmieniamy zawsze, gdy jest zabrudzona. Nie warto sugerować się tym, czy pieluszka jest dostatecznie ciężka, czy mokra. Brudna pieluszka nie powinna być zbyt długo na pupie dziecka, bo może to doprowadzić do odparzeń. Noworodek wypróżnia się nawet kilkanaście razy na dobę. Już nawet niewielka kupka wymaga zmiany pieluszki. Z wiekiem liczba kupek się zmniejsza i starszemu dziecku można zmieniać pieluszkę rzadziej. Po każdej zmianie pieluszki trzeba też odpowiednio zadbać o skórę maluszka.

chusteczki nawilżane luba kiedy przewijać noworodka jak często przewijać noworodka

Jak dbać o skórę dziecka po zmianie pieluszki?

Okolice okołopieluszkowe są bardzo wrażliwe. Podczas każdej zmiany pieluszki należy przemyć intymne miejsca maluszka ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub specjalnymi chusteczkami. Nawilżane chusteczki dla dzieci i niemowląt LUBA są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Można je stosować wszędzie i mieć zawsze przy sobie. Mokre chusteczki LUBA są wykonane z delikatnej, mięciutkiej włókniny, dlatego nadają się idealnie do oczyszczania delikatnej skóry noworodka. Łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspieszając jej regenerację i pozostawiają skórę gładką i dobrze nawilżoną. Nie zawierają alkoholu, PEG-ów, parabenów, czy innych drażniących skórę składników. Po oczyszczeniu, w miarę możliwości, powinno zostawić się dziecko na kilka, czy kilkanaście minut bez pieluszki, aby skóra miała kontakt z powietrzem. To również zapobiega powstawaniu podrażnień.

Dlaczego odpowiednio częsta zmiana pieluszki jest ważna?

Częsta zmiana pieluszki u dziecka jest niezwykle ważna. Jeśli zabrudzona pieluszka zbyt długo będzie stykać się ze skórą maluszka może dojść do nieprzyjemnych odparzeń. Odparzenia u niemowlaka zwykle pojawiają się właśnie w okolicy pieluszkowej. Jak dochodzi do odparzeń u dzieci? Najczęściej winna jest właśnie niedostatecznie częsta zmiana pieluszki, a przez to zbyt długi kontakt skóry z drażniącym ją moczem lub kałem. Pamiętajmy, że skóra niemowlęcia znacząco różni się od skóry osoby dorosłej. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest ona o wiele delikatniejsza i cieńsza. Nie jest jeszcze w pełni dojrzała pod względem budowy i funkcjonalności, co za tym idzie, nie chroni ona dziecka tak skutecznie przed działaniem czynników zewnętrznych, jak skóra osoby dorosłej. Zdolności obronne skóry niemowlęcia są znacznie słabsze, a utrata wody o wiele większa. W praktyce oznacza to tyle, że te substancje, które u dorosłych nie wywołują podrażnień, mogą zaszkodzić skórze dziecka. Dziecko jest też bardziej podatne na podrażnienia, czy zaczerwienienia skóry.

Kiedy przewijać noworodka - przed czy po karmienie?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego? Niektóre noworodki podczas karmienia lubią usypiać, wówczas dobrze by było, żeby dziecko miało suchą pieluszkę podczas drzemki. Jeśli jednak twoje dziecko po lub w trakcie karmienia się wypróżnia, to przewijanie go przed karmieniem nie ma sensu. Gdzie jest złoty środek? Każdy rodzic musi bacznie obserwować swoje dziecko, by zdecydować, kiedy lepiej je przewinąć - przed czy po karmieniu.

Czy przewijać śpiącego noworodka?

Jeśli dziecko regularnie zasypia podczas karmienia, to nie warto wybudzać go ze snu na zmianę pieluszki. Lepiej przewinąć dziecko po drzemce lub bezpośrednio przed karmieniem, by dziecko miało komfort podczas snu i by uniknąć ewentualnych odparzeń w okolicach okołopieluszkowych.

Gdzie przewijać noworodka?

Na początku odpowiednie miejsce. Najlepiej by noworodek był przewijany na przewijaku, który jest przymocowany do stabilnej powierzchni. Dziecko można również przewijać na innej płaskiej powierzchni, np. na łóżku. W pobliżu przewijaka powinniśmy ustawić wszystkie akcesoria, potrzebne w trakcie zmiany pieluszki. Najważniejsze to zapas miękkich wacików lub paczka nawilżanych chusteczek dla dzieci. Przyda się też odpowiedni krem na odparzenia. Oczywiście niezbędne też będą czyste pieluszki w odpowiednim rozmiarze.

chusteczki nawilżane luba kiedy przewijać noworodka jak dbać o skórę noworodka po zmianie pieluszki

Jak prawidłowo zmieniać pieluszkę?

Niemowlę powinno leżeć na przewijaku nóżkami skierowanymi w stronę rodzica, tak by ten wszystko dobrze widział i mógł łatwo i sprawnie usunąć zabrudzenia i zmienić pieluszkę na nową. Jeżeli pieluszka jest zamoczona, to wystarczy ją odpiąć i zdjąć, delikatnie wysuwając ją spod bioder dziecka. Pieluszkę zabrudzoną należy rozpiąć i brzegiem zgarnąć ze skóry tyle zabrudzeń, ile to możliwe. Następnie należy wysunąć ją ostrożnie spod bioder dziecka. Po każdej zmianie pieluszki należy dokładnie umyć okolice intymne dziecka, używając do tego np. nawilżanych chusteczek LUBA, które warto mieć zawsze przy przewijaku. Nawilżane chusteczki dla niemowląt to towar pierwszej potrzeby. Zużytą chusteczkę wyrzucamy razem ze zużytą pieluszką do kosza. Podczas zmiany pieluszki należy pamiętać, aby nie unosić niemowlęcia za nogi, tylko starać się delikatnie odwrócić go na bok w celu wytarcia pupy. Unosząc dziecko za nogi, możemy niechcący wyrządzić mu krzywdę. Pamiętajmy, że nasz maluszek dopiero się rozwija i jest bardzo delikatny.

Przewijanie maluszka nie jest skomplikowaną czynnością. Ważne, by robić je odpowiednio często i z uwagą. Dzięki temu unikniemy przykrych odparzeń skóry w okolicach około pieluszkowych. Za czasem każdy rodzic będzie mistrzem przewijania. Zwłaszcza że w pierwszych dniach życia dziecko wymaga naprawdę częstej zmiany pieluszek. Praktyka czyni mistrza.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 517 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Super
2024-09-19
Bardzo szybka realizacja zamówienia:)
pixel