Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy nauczyć dziecko samodzielnego wycierania pupy?

2021-05-02
Kiedy nauczyć dziecko samodzielnego wycierania pupy?

Młodzi rodzice zadają sobie mnóstwo pytań już od pierwszych dni życia ich dziecka. Wciąż przypatrują się, czy aby na pewno wpisuje się w ogólno przyjęte normy. Czy dziecko rozwija się prawidłowo? Czy maluch przechodzi wszystkie etapy rozwoju we właściwy sposób? Czy może jest coś, co mogliby poprawić, zmienić, ulepszyć? Wreszcie przychodzi czas, kiedy dziecko może rozpocząć naukę samodzielności w toalecie. Wtedy pojawia się jeszcze więcej pytań, często bez odpowiedzi, bo każde dziecko jest inne. Jak pomóc dziecku najlepiej przejść ten okres? Przekonaj się, że jest na to znakomity sposób!

Jakie wątpliwości mają młodzi rodzice?

Nie tylko w kwestii samodzielnego korzystania z toalety pojawia się mnóstwo pytań wśród rodziców małych dzieci. Zaprzątamy sobie głowę mnóstwem zagadek z życia dziecka. Często są to niewypowiedziane pytania, które tłumimy w sobie. Wówczas nie mamy się o co martwić. Gorszym przypadkiem jest tak zwane “szukanie dziury w całym”, bo dziecko sąsiadki już chodzi, a moje nie i tym podobne. Narażamy dziecko na stres, ponieważ ono bardzo dobrze wyczuwa go u swoich rodziców.

Najczęściej padające pytania, zadawane przez rodziców:

  • Kiedy dziecko siada? Kiedy dziecko zaczyna siadać?
  • Kiedy dziecko zaczyna mówić?
  • Jak nauczyć dziecko czytać?
  • Kiedy dziecko raczkuje?
  • Jak odpieluchować dziecko?
  • Kiedy dziecko zaczyna chodzić
  • Ile powinno ważyć dziecko?

Nie ma wyznaczonej daty, kiedy to dziecko powinno zacząć wykonywać określone czynności. Wiele zależy od charakteru, stopnia rozwoju emocjonalnego, umiejętności motorycznych i wielu innych zmiennych. Są przedziały, grube ramy czasowe, kiedy to nasze potomstwo może nauczyć się omawianych czynności. Idą za tym symptomy, które my dorośli możemy wykorzystać i zachęcać małego człowieka do działania.

Samodzielne wycieranie pupy - co to znaczy dla dziecka?

Mały człowiek ma przed sobą mnóstwo wyzwań. Jednym z nich jest nauka samodzielnego używania papieru toaletowego. Treningi mogą trwać dłużej lub krócej, w zależności od tego, czy dziecko jest na to gotowe, czy nie. Jeżeli jest, a świadczyć może o tym duża chęć dziecka do wykonywania tej czynności, a nie sam wiek, to z pewnością bardzo szybko opanuje sztukę wycierania pośladków. Natomiast, w przypadku, kiedy to my dorośli, bardzo naciskamy na przebieg tego procesu, bardzo często wręcz odsuwamy w czasie moment sukcesu. Dziecko przede wszystkim musi samo czuć, że chce wykonywać czynności higieniczne we własnym zakresie.

Zanim dziecko samo wytrze pupę - Kiedy dziecko zaczyna korzystać z nocnika?

Nim przejdziemy do samodzielnego korzystania z toalety, dziecko najpierw korzysta z nocnika. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy w ogóle nie chce z niego korzystać, wówczas pozostaje nakładka na sedes dla dziecka. To bardzo przydatny gadżet, który sprawia, że maluch bez obaw może korzystać z normalnej wielkości toalety. Dziecko między 1, a 2 rokiem życia podejmuje próby korzystania z nocnika. Nocnik dla dziecka może przybierać różne kształty, może wydawać dźwięki itd. Nie zawsze to, co nam dorosłym wydaje się ciekawe, zainteresuje nasze dziecko. Wymyślne nocniki z pozytywką bardzo często działają w odwrotny sposób do zamierzonego.

Od czego zacząć naukę samodzielnego korzystania z toalety?

Jeżeli czujesz, że Twoje dziecko jest gotowe na treningi z papierem toaletowym, albo zbliża się czas pójścia do przedszkola, zacznij od rozmowy. Wytłumaczenie dziecku sensu samodzielnego korzystania z toalety, bardzo często ma pozytywny wpływ na jakość podejmowanych prób. Nic na siłę! Wytłumacz, jak to doskonale jest być samodzielnym, umieć to, czego być może inne dzieci jeszcze nie potrafią. Do tego liczne pochwały, nawet jeżeli początkowo dziecko nie będzie sobie do końca radziło podczas własnej toalety. Ważne jest również to, żeby dać dziecku odpowiedni papier toaletowy do nauki samodzielnego korzystania z toalety.

Zabawa w korzystanie z toalety

Kto powiedział, że nie można i tej nauki obrócić w zabawę? Nauka przez zabawę to najlepsza forma przekazywania wiedzy i umiejętności dziecku. To dobre skojarzenia i łatwiejszy przekaz na przykładach. Pobawmy się w wycieranie pupy lalce lub ulubionej przytulance. Taka forma nauki pokaże dziecku, jak ważna jest samodzielność, w jaki sposób należy wykonywać tę czynność. Ile papieru powinno wziąć dziecko, żeby wytrzeć pupę w miarę dobrze? Pokaż dziecku, jak składać papier, ponieważ ono tego po prostu nie wie, nie interesowało się tym, kiedy to Ty wykonywałeś tę czynność higieniczną przy nim. Korzystając z nawilżanego papieru toaletowego, czynność wycierania pupy jest o wiele prostsza. Wystarczy wyjmować po 1 listku i czyścić pupę.

Nawilżany papier toaletowy dla dzieci Tuli Mango

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób podejdziemy do nauki samodzielnego korzystania z toalety. Dając dziecku zwykły papier toaletowy, może to nie spotkać się z jego aprobatą. Doskonałym przedmiotem zachęcającym do wycierania pupy jest delikatny nawilżany papier toaletowy. Takie są nasze papiery nawilżane, które w swojej formule nawilżającej mają aż 97% wody! Wersja zapachowa Mango to bardzo przyjemna formuła z ekstraktem z nagietka, pantenolem i alantoiną. Oprócz tego, że dzieci go wprost uwielbiają, kocha go również środowisko! Dlaczego? Nawilżane papiery toaletowe Luba tuli są biodegradowalne i kompostowalne. W bardzo krótkim czasie rozkładają się w środowisku.

Korzyści, jakie przynosi nawilżany papier toaletowy dla dzieci podczas samodzielnego wycierania pupy

Z pewnością Twoje dziecko już nie raz doświadczyło przykrego uczucia piekącej i zaczerwienionej pupy. To norma i niestety każdy prędzej, czy później będzie miał z tym do czynienia. Żeby jak najbardziej zniwelować możliwość wystąpienia tych przykrych dolegliwości, musimy uczulić dziecko na dokładne wycieranie pupy. Stąd również nasuwa się myśl o wieku, w jakim uczymy dziecko samodzielności na temat korzystania z WC. Dziecko musi być na tyle świadome, żeby rozumieć ciąg przyczynowo - skutkowy zdarzeń. Nawilżany papier toaletowy Luba Tuli Mango to jeden z wariantów nowej linii produktowej z formułą nawilżającą, składającą się w 97% z wody. Jak sama nazwa wskazuje, jest to mokry papier toaletowy, który ułatwia czyszczenie pupy. Dziecko, dzięki niemu, może lepiej i skuteczniej samodzielnie radzić sobie podczas własnej toalety.

Kiedy można dziecko zupełnie usamodzielnić w czynności korzystania z toalety?

Początkowo czynność wycierania pupy będzie dla dziecka kłopotliwa i nie zawsze będzie ono w stanie dobrze określić, czy dobrze wykonało to, co należy. Zawsze przy pierwszych treningach trzeba sprawdzać, czy pupa jest dobrze oczyszczona, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do przykrych konsekwencji. Bez względu na to, czy dziecku 2-3 razy poszło zadanie idealnie, sprawdzajmy.

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety - profilaktyka mycia rąk

Bardzo ważne jest mycie rączek po skorzystaniu z toalety. Nie ma znaczenia, czy dziecko się dopiero uczy, czy już umie samo korzystać w pełni z toalety. Każdy, zawsze, wychodząc z toalety, musi umyć ręce - bezwzględnie. W łazience zawsze czają się na nasz różne bakterie, które przenosimy głównie na dłoniach. Na sedesie jest ich całe mnóstwo i mimo sprzątania nie jesteśmy w stanie się ich w 100% skutecznie pozbyć. Uczmy nasze dzieci od początku, że trzeba myć ręce. Wpajamy tę dobrą praktykę zawsze, kiedy tylko jest ku temu okazja.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 504 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Produkty bardzo dobrej jakości. Szybka wysyłka. Polecam
2024-09-05
Błyskawiczna dostawa, produkty znam od wielu lat i używam bo są doskonałe, oby tak dalej
pixel