Jaki wpływ na rozwój dziecka ma tulenie?
Jaki wpływ na rozwój emocjonalny ma dotyk? Czy bliskość rodzica i dziecka jest potrzebna? Prawidłowy rozwój dziecka jest dla nas bardzo ważny, dlatego musisz wiedzieć, że żeby rozwijało się ono tak, jak należy, potrzeba mu miłości i Twojego zainteresowania. Czułe, pełne miłości przytulanie rodziców z dziećmi to ważne momenty, które powinny mieć miejsce każdego dnia. To te małe proste czynności sprawiają, że nie tylko buduje się więź między bliskimi sobie osobami, ale mózg dziecka ma idealne warunki do tego, żeby prawidłowo się rozwijać.
Dlaczego trzeba przytulać dzieci?
Powodów jest całe mnóstwo. Zacznijmy od początku. Ile razy słyszałaś, żeby nie nosić malutkiego dziecka, bo go do tego przyzwyczaisz, albo, że wręcz ono to na Tobie wymusza? To kompletnie niedorzeczna teza, powielana przez starsze pokolenia, ale niestety nie tylko. Małe dziecko jest noszone w łonie przez około 9 miesięcy. Jak niemowlę może wymuszać noszenie? To zupełnie naturalne, że nosimy dziecko. Dotyk rodzica, a przede wszystkim początkowo mamy, daje mu poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że w łatwy sposób się uspokaja i relaksuje. Nie przejmuj się opiniami, że przyzwyczaisz dziecko do noszenia. To bliskość, której nikt nie może odebrać ani Tobie, ani Twojemu dziecku, które w ten sposób ma największe szanse do prawidłowego rozwoju i bycia szczęśliwym.
Jak budować pozytywną samoocenę dziecka?
Przytulaj dziecko! Jak dziecko może mieć pozytywną samoocenę, jeżeli nie będzie czuło się kochane? Przytulamy się, okazując sobie uczucia, a także, żeby pokazać, że ktoś jest dla nas ważny, a także że jego, czy jej, emocje są dla nas ważne. Przytulanie to sygnał do tego, że dziecko może czuć się bezpieczne, że zawsze może się do nas zwrócić ze swoim problemem. Nie bagatelizujmy problemów dzieci, choćby były najbardziej infantylne, błahe, czy niedorzeczne. Nie pokazujmy dziecku, że jego obawy są nieuzasadnione, albo śmieszne. Podchodźmy do tematu z zainteresowaniem, wyjaśnijmy, jeżeli nie ma się czego obawiać, rozmawiajmy. Dzieci naprawdę wiele potrafią zrozumieć.
Emocje dziecka
Czy dzieci potrafią wyrażać swoje emocje? Niestety nie do końca. Rozwój emocjonalny jest długim procesem, na który masz wpływ. Jak nauczyć dziecko wyrażać własne emocje? Dziecko często się złości, nie wiedząc jak zareagować na to, co się właśnie przydarzyło. Nie potrafi tego nikomu wyjaśnić, tylko płacze i wręcz rozpacza. Co robić w takiej sytuacji? Znając okoliczności, możesz posilić się rozmową i przytuleniem. Zapytaj dziecko ze spokojem, co się stało? Dlaczego odczuwa złość i negatywne emocje? Jak możemy rozwiązać problem? Zawsze przytul, by ukoić nagromadzone emocje, daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, spraw, że będzie Ci ufać, przez co wasza relacja będzie doskonała.
Jak nie krzyczeć?
Rodzicielstwo to prawdziwa burza emocji. Bardzo często granice wytrzymałości są już tak bardzo napięte, że ciężko powstrzymać się od złości i krzyku. Co wtedy zrobić? Zrób coś odwrotnego! Przytul kogoś, na kogo byłeś zły! To pozwoli na oddech, upust emocji w pozytywny sposób, być może nawet zażegna kryzys, jaki przed chwilą powstał. Być może dziecko chciało zwrócić na siebie więcej uwagi, a Ty nie zauważyłeś, że ostatnio poświęcasz dziecku mniej uwagi? Spróbujcie ze sobą porozmawiać, nazwać emocje, rozwiązać zaistniały problem. Nigdy nie zostawiaj na później niewyjaśnionych spraw, którym towarzyszą skrajne emocje. Chcesz, by Twoje dziecko było w przyszłości człowiekiem, które zna poczucie swojej wartości i ma swoje zdanie? Nie każ mu w dzieciństwie być posłusznym i uległym. To bardzo prosta droga do tego, żeby w przyszłości postępowało tak, jak inni tego oczekują, spełniało wyłącznie potrzeby innych i nie skupiało się na swoim zadowoleniu. Pozwoli mu to także stworzyć w przyszłości relacje międzyludzkie oparte na miłości, zrozumieniu i zaufaniu.
Jak mieć szczęśliwe dziecko?
Co to są hormony szczęścia? To substancje wytwarzane w naszych organizmach, które mają na nas pozytywny wpływ. Wytwarzane są na przykład podczas przytulania. Serotonina i endorfiny, bo o nich mowa, powodują, że jesteśmy szczęśliwsi, mniej zestresowani, a nawet zdrowsi. Co jest najlepszym lekiem na stres? Przytulanie, dotyk, to udowodnione naukowo czynności, które działają na nas kojąco, obniżają poziom stresu, pozwalają się wyciszyć. Dzieci w sytuacjach stresowych reagują bardzo emocjonalnie. W dorosłym życiu już tak nie reagujemy, ale musimy wiedzieć, że dziecko, które z jakiegoś powodu przeżywa silny stres, musi być przytulone. To pozwala się uspokoić, wyrównać akcję serca, a także oddech, Po przytuleniu łatwiej wyrazić to, co czujemy.
Jak kochać?
Czy umiesz dawać miłość? Czy umiesz brać miłość? Uczucie miłości to relacja, w której coś od siebie dajemy, ale również bierzemy. Zarówno dawanie uczuć, jak i odbieranie jest czymś, czego trzeba się nauczyć. Kiedy nauczyć się odwzajemniania miłości, jak nie w dzieciństwie, przytulając się z najbliższymi? Potrzeba więzi i miłości to jedna z podstawowych potrzeb człowieka.