Jak wyczyścić zmywarkę?
Czy zmywarka wymaga czyszczenia, skoro sama, we własnym wnętrzu myje naczynia? Tak! Zmywarka wymaga okresowego czyszczenia. Dlaczego wyjmuję brudne naczynia ze zmywarki? Wewnątrz znajdują się części, które odpowiadają za odpływ brudnej wody, za dostawę czystej wody, które potrafią się zapchać. Wówczas zamiast czystych naczyń, wyjmujemy ze zmywarki brudne naczynia, niejednokrotnie w gorszym stanie, niż zostały do niej włożone. Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować to przydatne urządzenie, żeby służyło długo i bezawaryjnie, a także skutecznie!
Dlaczego naczynia wyjmowane ze zmywarki są brudne?
Nieczyszczona zmywarka niestety nie będzie służyła tak, jak powinna. Możemy czuć nieprzyjemny zapach ze zmywarki. Brudne wnętrza kubków wyjmowanych ze zmywarki mogą przyprawić o ból głowy - przecież wkładasz je o wiele czystsze, niż teraz wyjmujesz! Na sztućcach wyjmowanych ze zmywarki jest rdzawy osad. Czy zmagasz się z którymkolwiek problemem dotyczącym Twojej zmywarki? To właśnie moment, kiedy należy zabrać się za porządki w jej wnętrzu. W końcu zmywarka ma nas wyręczać w konieczności mycia naczyń, a nie frustrować. Jak umyć zmywarkę? Dowiesz się tego poniżej z naszego wyczerpującego poradnika!
Jak umyć zmywarkę?
Niektóre modele zmywarek dostępnych obecnie mają funkcję mycia, ale to nie załatwia całości sprawy, ponieważ kilka elementów i tak należy zdemontować, żeby dokładnie umyć zmywarkę i pozbyć się problemu brudnych naczyń. Jakie środki do czyszczenia zmywarki stosować, żeby pozbyć się osadów, tłuszczu i zaschniętego brudu? A może jest domowy sposób na czyszczenie zmywarki? Na pierwszy rzut oka każde urządzenie do mycia naczyń, niezależnie od marki, wydaje się bez zarzutów. Jednak, kiedy spojrzymy głębiej, wyjmiemy filtr, którędy odpływa brudna woda, zdejmiemy ramiona, okazuje się, że kłopot jest i to nie małych rozmiarów. Zazwyczaj filtr zalepiony jest resztkami do tego stopnia, że brudna woda nie może swobodnie odpłynąć, co w rezultacie sprawia, że nasze naczynia wyjmujemy ze zmywarki brudne.
Jak umyć filtr w zmywarce?
Filtr wyjmujemy w bardzo prosty sposób. W większości przypadków jest to bardzo dobrze zobrazowane w jego okolicy. Należy przekręcić w wyznaczoną stronę plastikowy filtr i wyjąć go razem z tacką, która również wymaga oczyszczenia. Z wierzchu nie dojrzysz brudu, natomiast pod spodem niestety zalegające zanieczyszczenia utworzyły warstwę, którą ciężko pokonać odpływającej wodzie. Nie martw się, mimo tego, że nie wygląda to zbyt pięknie, jest dość łatwe do usunięcia. Wystarczy gąbka do naczyń lub szczoteczka. Cały brud zejdzie, kiedy będziesz pocierać zabrudzone miejsca na filtrze, pod bieżącą, ciepłą wodą. Teraz wystarczy go ponownie zamontować.
Jak często myć zmywarkę?
Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, używając zmywarki, jest jej nieodpowiednia pielęgnacja. Jak często należy czyścić zmywarkę? To pytanie, na które odpowiedź jest bardzo prosta - tak często, jak to możliwe. Nie znaczy to, co prawda, że po każdym użyciu należy ją czyścić, ale lampka powinna nam się zapalić już po 2 tygodniach. Korzystając z niej codziennie, a nawet częściej, nie wszystkie resztki swobodnie spłyną do odpływu. Część z nich zatrzyma się na filtrze, nawarstwiając się. Wnętrze zmywarki można przetrzeć ściereczką czyszczącą nasączoną składnikami pochodzenia naturalnego. W ofercie Luba znajdziesz aż 3 rodzaje antybakteryjnych ściereczek nawilżanych. Ściereczki Luba Comfort Ocet, Soda lub Kwasek Cytrynowy doskonale poradzą sobie z czyszczeniem wnętrza zmywarki, a dodatkowo ją zdezynfekują.
Mycie zmywarki specjalnymi środkami
Oprócz czynności takich jak czyszczenie filtrów, koszy i ramion należy również co jakiś czas wyczyścić zmywarkę z użyciem przeznaczonych do tego środków, które działają mocniej, niż tabletki do zmywarki. Mają one za zadanie rozpuścić osady z wody, tłuszcz i inne zabrudzenia. Zastosuj się do zaleceń producenta środka czyszczącego zmywarkę i ciesz się jej czystym wnętrzem. Dodatkowo uszczelki możesz odświeżyć używając ściereczek do mebli. Tak, to nietypowe rozwiązanie, które je wyczyści i zabezpieczy. Pamiętaj, by po czynności czyszczenia zmywarki środkami chemicznymi, nie myć w niej przedmiotów, które łatwo przejmują zapachy, czyli na przykład butelki dla dzieci, silikonowe łopatki i foremki do pieczenia z silikonu.
Jak umyć zmywarkę domowym sposobem?
Oprócz chemicznych środków w płynie, można również zastosować naturalne składniki, które miewamy w kuchennych szafkach, a są nimi ocet i soda oczyszczona. To nie tylko sposób na tanie wyczyszczenie zmywarki, ale również mało inwazyjny sposób odświeżania, który ma pozytywny pływ na przyszłość naszych dzieci i wnuków. Żeby wyczyścić zmywarkę, na początku opróżnij ją z wszystkich naczyń. Następnie wyjmij filtr, koszyki i ramiona i je umyj. Ponownie zamontuj wszystkie części. Na dno zmywarki wlej szklankę octu, 2 szklankę octu postaw w górnym koszyczku. Kolejnym sposobem jest wsypanie do przegródki na tabletkę 3 łyżek sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Przy każdym z tych sposobów włącz najbardziej intensywny program w swojej zmywarce i czekaj na efekt. Po otwarciu powinna pachnieć nowością i czystością, a także wizualnie tak wyglądać. Dla lepszego efektu zapachowego możesz przed włączeniem urządzenia dodać do środka kilka plasterków cytryny. To sprawi, że cytrynowy zapach będzie się w niej unosił po zakończeniu programu mycia.
Zalety czyszczenia zmywarki octem
Ocet oto doskonały naturalny środek do czyszczenia zmywarki. Zastosuj ocet, a zaoszczędzisz pieniądze, zwalczysz tłuste osady, usuniesz kamień, a wnętrze ze stali nierdzewnej będzie lśniło. Ocet również ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapach ze zmywarki, po zastosowaniu octu, robi się o wiele bardziej przyjemny.
Zalety czyszczenia zmywarki sodą
Soda to doskonały neutralizator zapachów, w związku z tym, jeżeli czujesz, że z Twojej zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach, użycie sody, zamiast tabletki do zmywarki, powinno przynieść oczekiwany efekt. Soda to także środek, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem tłuszczu, co w zmywarce często ma miejsce. Otwierając zmywarkę po programie czyszczenia, do którego użyta została soda, poczujesz zapach świeżości i czystości.
Zalety czyszczenia zmywarki kwaskiem cytrynowym
Kwas doskonale rozpuszcza tłuszcz, usuwa osady i kamień. Podobnie jak ocet sprawia, że powierzchnie ze stali nierdzewnej lśnią jak nowe. Dzieje się to za sprawą lekko żrących właściwości kwasu octowego, czy cytrynowego.
Czy muszę płukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?
Zmywarki starszego typu podobno wymagały opłukiwania naczyń, lecz przy teraźniejszych urządzeniach nie jest to konieczne. Należy usunąć resztki jedzenia, jak sałata, makaron, ryż, czy wszelkiego rodzaju nasiona, które osiadają na filtrze i go zatykają. Płukanie naczyń natomiast mija się z celem, ponieważ sprawia, że zużywamy dużo więcej wody, niż to konieczne. Pamiętaj również o tym, żeby po każdym cyklu sprawdzić, czy na dnie zmywarki nie pozostały jakieś przeoczone resztki jedzenia. To pomoże Ci na dłużej zachować jej ogólną czystość.
Jak wyczyścić odpływ zmywarki
Odpływ również może się zatkać, co prowadzi do niemożności odprowadzenia wody. To zadanie dość proste. Właściwie przy odpowiedniej pielęgnacji zmywarki nie powinno dojść do takiej sytuacji, ale jeżeli tak się stanie, to należy postępować w odpowiedni i skuteczny sposób. Na dno zmywarki wlej ocet, następnie włącz program płukania naczyń. Kolejnym krokiem będzie wsypanie do odpływu sody oczyszczonej i przelanie jej gorącą wodą. Ocet sprawia, że tłuszcz się rozpuszcza, a soda usuwa resztki jedzenia, neutralizując przy tym brzydki zapach.