Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić lustro?

2023-09-18
Jak wyczyścić lustro?

Lustro to piękny i funkcjonalny dodatek, a zarazem prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. W większości domów umieszcza się je w przedpokoju, tuż przy drzwiach i nad umywalką w łazience. Taką funkcjonalną dekorację można wykorzystać także w innych pomieszczeniach. Jednak, by lustro zdobiło i spełniało swoją funkcję, powinno być czyste, lśniące i bez smug. Niestety mycie luster przysparza niemałych problemów. Smugi i zacieki powstają nawet u najbardziej sumiennych pań domu. Jak umyć lustro, aby wyglądało perfekcyjnie? Co wykorzystać do mycia? Czy są domowe sposoby na mycie luster? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Dlaczego lustra wciąż się brudzą?

Lustra to nie tylko piękna ozdoba, ale też niezwykle funkcjonalny dodatek. Lustra ułatwiają wykonywanie porannej i wieczornej toalety, wykonanie makijażu, czy idealnej fryzury na wyjście. W nich przeglądamy się przed wyjściem, by zobaczyć, jak wyglądamy w danym stroju. Są też ulubionym miejscem dzieci do ćwiczenia śmiesznych min. Podczas mycia idealnie pokazują maluchom biel ich ząbków. Lustra są też doskonałą ozdobą. Rozświetlają pomieszczenia i nadają im elegancji. Chyba nie ma domu, w którym zabrakłoby, choć małego, podręcznego lusterka. Jednak, by spełniały te wszystkie funkcje, muszą być czyste. Niestety piękne tafle wciąż się brudzą. Ślady pasty na lustrze lub małych brudnych rączek, zacieki z wody lub ślady po lakierze do włosów. Na lustrach wciąż widać jakieś plamy, kurz, smugi lub niteczki. Te ostatnie wynikają ze złego sposobu mycia luster. Jak więc robić to dobrze? Czego używać do mycia luster, a czego unikać?

chusteczki nawilżane luba jak wyczyścić lustro aranżacja sypialni

Czego używać do mycia luster?

Nasze babcie do mycia luster używały gazet. Było to świetne rozwiązanie. Jednak dzisiejsze tusze drukarskie są inne i mogą zostawić niechciane ślady na szybie. Dlatego teraz warto sięgać po inne rozwiązania. Choć mamy do wyboru duża ilość materiałów, to jednak nie każdy będzie się nadawał do mycia luster. Jedne są za mało chłonne, inne zostawiają niechciane smugi lub niteczki na powierzchni czyszczonego lustra. Najlepiej sprawdzają się tu ściereczki z mikrofibry lub specjalne nawilżane ściereczki do szyb, luster i płyt kuchennych LUBA. Którą ściereczkę najlepiej wybrać?

Jakie zalety ma ściereczka z mikrofibry?

Przy usuwaniu smug z lustra, oprócz stosowanych preparatów, duże znaczenie ma rodzaj wybranego materiału do czyszczenia lustra. Źle wybrany materiał może pozostawić na lustrze włókna, niechciane smugi lub kurz. Czym więc najlepiej myć lustra? Jaki materiał wybierać? Na czele są ściereczki z mikrofibry. Są delikatne i stanowią jedną z najskuteczniejszych broni w walce z uciążliwymi smugami, przy tym nie zostawiając niechcianych nitek i zanieczyszczeń na czyszczonej tafli lustra. Żeby to osiągnąć, trzeba wybrać odpowiednią ściereczkę. Najlepiej sprawdzą się wersje cienkie. Jednak sama ściereczka z mikrofibry nie zdziała nic. Żeby lustro lśniło potrzebny będzie też odpowiedni preparat czyszczący. Czy jest inne rozwiązanie?

Dlaczego do czyszczenia luster warto używać czyszczących ściereczek LUBA?

Czyszczące, antybakteryjne ściereczki do szyb, luster i płyt kuchennych LUBA, to doskonały i szybki sposób na umycie luster w całym domu. Tu nie jest potrzebny dodatkowy środek do mycia luster. Ściereczki są już nim nasączone. Delikatna, duża niepozostawiająca nitek i zanieczyszczeń ściereczka doskonale poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, takim jak smugi, kurz, ślady po palcach, paście czy inne zabrudzenia. Wystarczy umyć lustro, przy użyciu nawilżonej ściereczki antybakteryjnej LUBA, okrężnymi ruchami, a następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha. Dzięki temu uzyskamy połysk bez smug. Dodatkową zaletą jest fakt, że nawilżane ściereczki nie podrażniają naszych rąk, a w pomieszczeniu będzie unosić się lekki, przyjemny zapach. Po zakończonych porządkach wystarczy je wyrzucić do kosza.

chusteczki nawilżane luba jak wyczyścić lustro w drewnianej ramie

Jakimi środkami myć lustra?

Do mycia luster można używać gotowych środków. Najczęściej występujących w sprayu. Wystarczy spryskać lustro i przetrzeć tafle ściereczką. Można też użyć czyszczących nawilżanych ściereczek do szyb, luster i płyt kuchennych LUBA. To rozwiązanie szybkie i bardzo skuteczne. Ściereczki są przy tym bezpieczne dla skóry naszych rąk. Są też domowe metody na walkę z zabrudzeniami i smugami na lustrze.

Jakie są domowe środki do mycia luster?

Plamy z pasty do zębów, niezliczone odciski palców, kurz lub ślady lakieru do włosów. Na szklanej tafli lustra o zabrudzenia nie nietrudno. Jak je usunąć? Powierzchownie można go usunąć przy pomocy domowych metod? Jakie sposoby są najskuteczniejsze i co warto używać?

Woda z octem do mycia luster

Ten ekologiczny płyn do mycia luster stosowały już nasze babcie. Ocet i woda to połączenie znane i skuteczne. Choć nie pozbawione też wad. Wadą tego rozwiązania jest oczywiście zapach. Nie każdy lubi, by jego dom pachniał octem. Jak przygotować domowy preparat na bazie octu i wody do mycia luster? To bardzo proste. Wystarczy zmieszać w butelce ze spryskiwaczem 4 miarki wody i 1 miarkę octu. Tak powstałym ekologicznym płynem można umyć każde lustro, nie pozostawiając na jego powierzchni smug ani zacieków.

Czy woda z amoniakiem poradzi sobie z brudem na lustrach?

Inną znaną ekologiczną mieszanką, która radzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami na lustrach, jest mieszanina wody i amoniaku. Do przygotowania środka potrzebujemy 2 szklanek wody i 1 łyżki amoniaku. Mieszankę należy przelać do pojemnika z rozpylaczem. Potem już wystarczy spryskać lustro i wytrzeć do sucha.

Czy woda z mydłem może być skuteczna w myciu luster?

Czasem nawet najłatwiejsze rozwiązania mogą okazać się skuteczne. Czy tak też jest i w tym wypadku? Wiele osób do mycia luster używa po prostu wody i odrobiny mydła. Czy jest to jednak rozwiązanie skuteczne i lustro będzie nie tylko czyste, ale też pozbawione smug? Niestety nie zawsze. Woda z mydłem radzi sobie z zabrudzeniami, ale tafla lustra nigdy nie będzie idealna. Chyba że poświęcimy sporą część czasu na jej polerowaniu.

Czy do czyszczenia luster można użyć ziemniaka?

Okazuje się, że niektóre domowe metody na czyszczenie luster mogą wprawić w osłupienie. Czy wiedzieliście, że niektórzy do czyszczenia luster używają surowych ziemniaków? Tafla lustra przecierane jest przekrojonym surowym ziemniakiem. Potem należy ją wypolerować papierowym ręcznikiem nasączonym w wodzie z denaturatem w proporcjach 6 do 1.

Skutecznie i bezpiecznie

Metod na czyszczenie luster jest wiele. Od reklamowanych gotowych preparatów w sprayu, specjalnych nawilżanych ściereczek, po domowe sposoby lub “magiczne” ściereczki. Która metoda jest skuteczna i bezpieczna? Bywa, że te 2 rzeczy nie idą w parze. Chemiczne środki dostępne na sklepowych półkach mogą być skuteczne, ale są przy tym niebezpieczne dla naszego zdrowia, skóry, a nawet dla naszych luster. Wystarczy niechcący spryskać ramę lustra i kłopot gotowy. Domowe metody, choć popularne, to często są niezalecane przez wielu producentów luster ze względu na kwaśny odczyn stosowanych środków, które mogą wejść w reakcję i uszkodzić nasze lustro. Najlepiej stawiać na delikatne rozwiązania jak nawilżane ściereczki LUBA. Czyszczą, nie niszcząc powierzchni, ani naszych rąk. Po użyciu trzeba już tylko wytrzeć do sucha taflę lustra np. ściereczką z mikrofibry i gotowe. Prosto, bezpiecznie i skutecznie. Wybór pozostawiamy wam.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 470 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Super produkty
2024-05-28
bardzo dobrze i szybko
pixel