Jak usunąć świąteczne plamy po barszczu, winie i tłuszczu?
Święta to dla wielu magiczny czas. Spędzamy go w gronie rodzinnym przy suto zastawionym stole. Są tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, uszka w czerwonym barszczu, śledzie w oleju lub śmietanie, pyszne paszteciki drożdżowe, słodkie ciasta i sałatki. Niestety po świątecznym ucztowaniu często na naszym białym obrusie, stołach, krzesłach czy podłodze zostają niechciane plamy. Jak usunąć świąteczne plamy po barszczu? Co zrobić z tłustymi plamami na stole? Czy da się usunąć plamy po winie? O tym wszystkim dowiecie się w dzisiejszym artykule.
Jak usunąć plamę z czerwonego barszczu?
Plamy z czerwonego barszczu to zmora każdej gospodyni domowej. Ukochana wigilijna potrawa może zniszczyć nawet najlepszy obrus. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można skutecznie usunąć plamę z barszczu czerwonego. Na świeżą plamę najlepiej sprawdza się kuchenna sól. Wystarczy posypać nią plamę, delikatnie potrzeć i pozostawić całość na około 15 minut. Po tym czasie obrus pierzemy w pralce. Podobne działanie ma sok z cytryny. Wystarczy nim spryskać plamy po barszczu, po czym przez chwilę potrzeć je cytryną i uprać w proszku. Jeśli plama z czerwonego barszczu jest już zaschnięta, to musimy działać inaczej, ale i tu można sięgnąć po naturalne środki. Plamę należy spryskać spirytusem, następnie zalać maślanką i zostawić wszystko na całą noc. Rano obrus pierzemy w wysokiej temperaturze. Z kupnych, ale mniej inwazyjnych środków, doskonale sprawdza się tzw. mydło odplamiające. Tkaninę pocieramy dokładnie mydłem, spłukujemy. Czynność czasem trzeba powtórzyć z 1-2 razy.
Jak pozbyć się tłustych plam?
Śledzie w oleju, smażona ryba, pieczone mięso. Każda potrawa jest pyszna. Niestety niesie ze sobą ryzyko powstania tłustych plam. Co jest najlepsze na tłuste plamy? Zwykły płyn do naczyń może zdziałać cuda. Możemy nim usunąć plamy z mebli, parkietu, ścian, a nawet tkanin. Co, jeśli tłuste plamy pojawiły się na drewnianych powierzchniach?
Jak usunąć tłuste plamy z drewnianych mebli?
Do walki z tłustymi plamami, które pojawiły się na drewnianych powierzchniach, najlepsza jest sól i szybka reakcja. Tłustą plamę z oleju należy szybko wytrzeć papierowym ręcznikiem. Następnie tłusty zaciek zasypujemy solą lub talkiem. Po upływie kilku godzin odkurzamy sprzątane miejsce.
Jak walczyć z plamami po czerwonym winie?
Czerwone wino to ulubiony dodatek do dziczyzny, wołowiny, wędlin i różnych pieczeni. Podkreśla smak dań, sprawdzi się też, gdy chcemy uczcić niektóre wyjątkowe okazje. Niestety nikt nie chce, by jego krople szpeciły śnieżnobiały obrus lub odświętną bluzkę. Plamy z wina ciężko schodzą. Jak sobie z nimi radzić?
Jak usunąć świeże plamy z czerwonego wina?
Czerwień wina nie jest łatwa do sprania. Świeżą plamę po winie można spróbować usunąć za pomocą mydełka do odplamiania. Można też zastosować naturalną metodę. Polecana jest tu sól. Sól wchłonie wodę z wina, a także jego barwnik. Plamę posypujemy solą, zostawiamy całość na 15 minut, spłukujemy wodą i pierzemy w pralce. W przypadku białych tkanin można użyć 2% wody utlenionej. Plamę po czerwonym winie można też usunąć za pomocą białego wina lub szampana. Należy szybko zalać nimi zabrudzony materiał, a następnie wyprać.
Jak walczyć ze starymi plamami po czerwonym winie?
Świeże plamy zawsze łatwiej usunąć. Jak usunąć plamę, która jest już dłużej na naszym obrusie lub innym materiale? Plamy z czerwonego wina, które pojawiły się na białych tkaninach, można spróbować usunąć za pomocą spirytusu. Tkaninę moczymy w roztworze spirytusu. Zamiennie można użyć wody utlenionej 10%. Jeśli plamy z wina pojawiły się na kolorowej tkaninie, należy ją wymoczyć w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku. Część źródeł podaje też, że na plamy po winie sprawdza się krem do golenia. Należy go nałożyć bezpośrednio na plamę i pozostawić na 10 minut. Po upływie tego czasu krem trzeba spłukać, a cały materiał wyprać.
Jak usunąć plamy z soku owocowego?
Świeżo wyciśnięte soki z owoców zawierają naturalne barwniki, które głęboko wnikają we włókna odzieży. Jak usunąć takie plamy? Tu polecany jest ocet. W roztworze octu i wody należy zamoczyć tkaninę z plamą i zostawić tak na 2 godziny. Po tym czasie materiał pierzemy w pralce. Można też nasączyć octem gąbkę lub wacik i nanieś bezpośrednio na plamę. Trzeba tylko pamiętać, że plamę należy pocierać delikatnie. Zaplamione sokiem ubranie lub obrus można też zamoczyć w ciepłym mleku. Zostawiamy wszystko na całą noc, a następnie pierzemy tkaninę w pralce. Lniane ubranie zaplamione sokiem z owoców, moczymy w kwaśnym mleku przez mniej więcej godzinę. Jeśli poplamimy sokiem z owoców wełniany sweter, to plamy można potraktować sokiem z cytryny. Polewamy nim plamę i zostawiamy na godzinę. Następnie wkładamy sweter do pralki.
Reaguj na bieżąco z czyszczącymi ściereczkami LUBA Comfort
Plamy pojawiają się wszędzie. W szczególności tam, gdzie przygotowujemy lub jemy jedzenie. Najlepszym sposobem na walkę z plamami jest natychmiastowa reakcja. Na blat wyleje ci się odrobina oleju, kuchenka ubrudzi się czerwonym barszczem. Tu warto zawsze mieć pod ręką zestaw czyszczących ściereczek LUBA. Ściereczki czyszczące LUBA Comfort to oszczędność czasu i siły. Są proste w użyciu i działają natychmiastowo. Składy produktów LUBA nie są skomplikowane, w większości to składniki pochodzenia naturalnego, które nie zaszkodzą ani nam, ani czyszczonym powierzchnią. Moc sody czy octu jest znana od lat. Ściereczki są delikatne i chłonne. Od razu zbierają tłuste plamy i inne zabrudzenia. Już jedna ściereczka wystarczy by wyczyścić dość dużą powierzchnię.