Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak usunąć naklejkę ze szklanych powierzchni?

2022-02-13
Jak usunąć naklejkę ze szklanych powierzchni?

Często umieszczamy na szybkach i różnych szklanych powierzchniach ozdobne naklejki. Najczęściej takie dekoracje widnieją na oknach w dziecinnych pokojach. Nie brakuje ich też w okresie świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia. Naklejki na szklanych powierzchniach umieszczają też producenci. Wszystko jest w porządku, jeśli naklejkę bez problemu da się usunąć ze szkła. Problem pojawia się, gdy ozdoba jest odporna na nasze działania. Jak usunąć naklejkę ze szklanych powierzchni? Czy są sprawdzone, domowe sposoby na usuwanie naklejek ze szkła? O tym w dzisiejszym artykule. Poznajcie skuteczne sposoby na usuwanie naklejek z okien, szyb samochodowych, szybek w szafkach, a nawet ze słoików.

Dlaczego czasem tak trudno usunąć naklejkę ze szkła?

Naklejki bywają różne. Papierowe, foliowe, winylowe. Każda może sprawić problem przy usuwaniu. Jednych nie da się usunąć w ogóle, inne usuniemy tylko w części, a jeszcze inne pozostawią na szybkie resztki kleju. To wszystko może się zdarzyć, gdy będziemy próbować usuwać je na sucho. Czasem problem może pojawić się, nawet gdy spróbujemy innych metod na usunięcie naklejki. Co jest przyczyną? Wszystko zależy od tego, z czego wykonana jest nasza “ozdoba”, jak mocny klej użył producent do jej produkcji oraz jak długo naklejka znajdowała się na szkle. Ważna jest też zastosowana przez nas metoda. Już wiemy, że nie powinno się usuwać naklejki na sucho. Jak w takim razie robić to prawidłowo?

Jak usunąć naklejkę z szyby?

Są dwa najskuteczniejsze sposoby na usuwanie naklejek ze szklanych powierzchni. Najłatwiej usunąć naklejkę po jej odpowiednim rozgrzaniu. Drugą znaną metodą jest rozmaczanie.

chusteczki nawilżane luba jak usunąć naklejkę ze szklanych powierzchni jak usunąć etykiety ze słoików

Nagrzanie powierzchni najlepszą metodą na usunięcie naklejki z szyby

Aby usunąć uporczywą naklejkę z szyby, należy nagrzać powierzchnię z naklejką. Ta metoda jest sprawdzona i stosunkowo bezpieczna. Nagrzewanie nie stwarza ryzyka zarysowania szklanek powierzchni, jak to często bywa w przypadku ściągania naklejek za pomocą ich agresywnego zdrapywania. Metoda nagrzewania nie niszczy też ram okiennych czy fug. Takie zniszczenia często powodują środki chemiczne dedykowane do usuwania naklejek. Jedyne, na co trzeba uważać, stosując nagrzewania to temperatura. Nie może być zbyt wysoka, nie można też nadmiernie nagrzewać szyby w jednym miejscu. Aby bezpiecznie zdjąć naklejkę z szyby i nie pozostawić resztek kleju, trzeba odpowiednio nagrzać całą powierzchnię niechcianej naklejki. Najlepiej robić to za pomocą parownicy do ubrań. Sprawdzi się też suszarka do włosów.

Jak usunąć naklejkę po rozgrzaniu?

Rozgrzanie to dopiero początek. Teraz naklejkę należy delikatnie i sprawnie usunąć ze szklanej powierzchni. Czasem wystarczy złapać za jej brzeg i powoli ją odklejać. To metoda na usunięcie naklejki w całości. Naklejkę można też zeskrobać z szyby np. przy użyciu skrobaczki do szyb lub plastikowej szpatułki. Wybrany przedmiot nie może być zbyt twardy ani ostry, aby nie zarysować powierzchni szyby. Trzeba wszystko też robić ostrożnie i w miarę delikatnie. Metoda nagrzewania sprawdza się najlepiej, gdy chcemy usunąć naklejkę przyklejoną na okiennej szybie.

Po usunięciu naklejki umyj okno

Nagrzewanie i usuwanie naklejki z szyby to dopiero początek. Zaraz potem należy dobrze umyć okno. Można to zrobić za pomocą wody z detergentem i miękkiej szmatki lub użyć czyszczących ściereczek do szyb, luster i płyt kuchennych LUBA. To doskonały sposób na szybkie mycie okien. Tu nie jest potrzebny dodatkowy środek do mycia okien. Ściereczki są już nim nasączone. Delikatna, duża niepozostawiająca nitek i zanieczyszczeń ściereczka doskonale poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Wystarczy umyć okno, przy użyciu nawilżonej ściereczki antybakteryjnej LUBA, okrężnymi ruchami, a następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha. Dzięki temu uzyskamy połysk bez smug.

chusteczki nawilżane luba jak usunąć naklejkę ze szklanych powierzchni jak usunąć naklejki ze słoików

Czy namoczenie to skuteczna metoda na usuwanie naklejek?

Wiele osób radzi by dobrze namoczyć naklejkę, którą chcemy usunąć. Jest to dobra metoda, ale tylko w przypadku słabo przyklejonych, papierowych naklejek. Ten sposób nie sprawdza się w przypadku grubych foliowych naklejek. Dlatego zanim spróbujemy zastosować tą metodę dobrze przyjrzyjmy się naszej niechcianej ozdobie.

Jak rozmoczyć naklejkę na szybkie?

Najłatwiej rozmoczyć niechcianą naklejkę za pomocą mokrej ściereczki lub gąbki. Wystarczy, że ściereczkę lub gąbkę zmoczymy dobrze w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie przykładamy ją do naklejki i zostawimy tak na co najmniej dwie godziny. Co jakiś czas warto na nowo namoczyć gąbkę. Niestety nie zawsze da się położyć coś na szklanej powierzchni. Dlatego naklejkę można moczyć też w inny sposób. Wodę z płynem do naczyń wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i co jakiś czas spryskujemy powierzchnię z naklejką.

Naturalne środki do usuwanie naklejek

Nagrzewanie i rozmaczanie to nie jedyne metody na usunięcie naklejek ze szklanych powierzchni. Wiele gospodyń do walki z niechcianymi naklejkami wykorzystuje naturalne środki, do jakich można zaliczyć ocet, sok z cytryny lub sodę oczyszczoną.

Jak usunąć naklejkę za pomocą soku z cytryny lub octu?

Ocet i sok z cytryny często wykorzystywane są przy domowych porządkach. Mają wiele zastosowań. Jak się okazuje można za ich pomocą również usunąć naklejkę ze szkła. Jak to zrobić? Najpierw należy podgrzać sok wyciśnięty 1-2 cytryn z lub podobną ilość octu. Substancja ma być letnia, a nie gorąca. Następnie należy namoczyć gąbkę w roztworze i zwilżyć miejsce, w którym znajduje się naklejka. Pozostawiamy naklejkę na 10-15 minut. Po tym czasie naklejka powinna dać się ściągnąć lub zdrapać.

Jak usunąć naklejkę ze szkła przy użyciu sody oczyszczonej?

Jak się okazuje soda oczyszczona ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Używamy jej w kuchni do spulchniania wypieków, do czyszczenia blach, fug, do udrażniania rur czy usuwania nieprzyjemnych zapachów unoszących się w kuchni. Soda jest tania i można z jej pomocą naprawdę wiele zdziałać. Jest też dobrym sprzymierzeńcem w walce z uporczywymi naklejkami. Wystarczy przygotować mieszankę z sody i oleju spożywczego. Mieszanka powinna być łatwa w aplikacji i jednocześnie dość gęsta, by nie spływała z danej powierzchni. Mieszankę sody i odrobiny oleju wcieramy w naklejkę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie usuwamy naklejkę ze szkła. Jeśli resztki kleju zostaną na powierzchni, to nakładamy nową warstwę mieszanki i zostawiamy całość na kilka godzin, np. na noc. Naklejkę i klej usuwamy za pomocą gąbki o delikatnej powierzchni ściernej. Nie szorujemy zbyt mocno, by nie zarysować szkła.

Bez względu na wybraną metodę, zawsze należy pamiętać by usuwać naklejkę spokojnie i cierpliwie. Nigdy nie wolno też zbyt mocno szorować szklanej powierzchni. Nie chcemy przecież jej zarysować. Po usunięciu naklejki szklaną powierzchnię zawsze trzeba dokładnie umyć.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 517 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-23
Super produkty i dostawa
2024-09-18
Super dziękuję szybka dostawa paczka solidnie zapakowana ♥️
pixel