Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak umyć okna bez smug?

2023-09-17
Jak umyć okna bez smug?

Mycie okien to zmora wielu gospodyń. Jednak nikt nie chce patrzyć na świat przez brudne szyby. Dlatego minimum kilka razy w roku trzeba wykonać tą niechcianą czynność. Tylko czy mycie okien musi wywoływać aż tyle negatywnych emocji? Czy nie da się umyć okien szybko, sprawnie i przyjemnie? Oczywiście, że się da. Jak się do tego zabrać? Co zrobić by nasze okna lśniły? Jak uniknąć niechcianych smug na oknach? Czym najlepiej myć szyby? Czy są domowe środki do mycia okien? O tym wszystkim dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Dlaczego myjemy okna?

Powód jest oczywisty. Umyte, czyste okna poprawiają wygląd naszego mieszkania. Przez czyste okna do pomieszczeń wpada więcej światła. Dobrze oświetlone pomieszczenie nie tylko wygląda lepiej, ale też poprawia nam samopoczucie. Człowiek lepiej się czuje, gdy przebywa w naturalnym oświetleniu. Półmrok może być przygnębiający. Dlaczego jeszcze myjemy okna? By służyły nam dłużej. Zaniedbane okna się niszczą, zwłaszcza jeśli ich ramy są drewniane. Im częściej będziemy je czyścić, tym sam proces mycia będzie łatwiejszy, a brud mniej uciążliwy.

Kiedy myć okna?

Okna powinno się myć przy odpowiedniej pogodzie i o odpowiedniej porze dnia. Nie powinno się myć okien ani w największe upały, ani w największe mrozy. Dlaczego? W upalny dzień woda szybciej paruje, pozostawiając niechciane ślady po kroplach, zacieki i smugi. Gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, cząsteczki wody mogą zamarzać, a to utrudni nam mycie okien. Dodatkowo możemy przez to porysować szyby. Kiedy więc najlepiej myć okna? Okazuje się, że najlepszą porą jest pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub taki dzień, gdzie świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na myte okna. Jeśli chodzi o porę dnia, to niewskazany jest wieczór i noc, ponieważ widoczność będzie ograniczona.

chusteczki nawilżane luba jak umyć okna bez smug kiedy myć okna

Dlaczego na oknach pojawiają się smugi?

Smugi to zmora podczas mycia okien. Co przyczynia się do ich powstania? Są cztery podstawowe powody:

  • źle dobrane preparaty czyszczące,
  • nieodpowiedni rodzaj szmatki,
  • zła pora dnia,
  • niedokładność i pośpiech.

Jak myć okna, by uniknąć niechcianych smug?

Do mycia okien należy się dobrze przygotować. Pośpiech jest złym doradcą. Zanim przystąpimy do mycia ram okiennych i szyb, należy odpowiednio przygotować przestrzeń przy oknie.

Jak przygotować się do mycia okien?

Najpierw należy odsunąć wszystkie blisko stojące meble i przedmioty, które utrudniają nam dotarcie do okna. Musimy mieć łatwy dostęp, tak by móc postawić drabinę i poruszać się bez ograniczeń. Kolejnym niezbędnym krokiem, który należy wykonać przed myciem okien, jest zdjęcie firan, zasłon i wszystkich rzeczy z parapetu. Teraz czas na właściwe mycie. Odpowiedni rodzaj ściereczki jest tu kluczowy.

Jaka ściereczka sprawdzi do mycia okien?

Podczas mycia okien najlepiej sprawdzają się popularne ściereczki z mikrofibry, które nazywane bywają także magicznymi ściereczkami czy mikrofibrą do okien. Ściereczki z mikrofibry są delikatne i stanowią jedną z najskuteczniejszych broni w walce z uciążliwymi smugami, przy tym nie zostawiając niechcianych nitek i zanieczyszczeń na czyszczonej szybkie. Żeby to osiągnąć, trzeba wybrać odpowiednią ściereczkę. Najlepiej sprawdzą się wersje cienkie. Jednak sama ściereczka z mikrofibry nie zdziała nic. Żeby szyba lśniła potrzebny będzie też odpowiedni preparat czyszczący. Czy jest inne rozwiązanie?

Jak działają czyszczące ściereczki LUBA?

Czyszczące, antybakteryjne ściereczki do szyb, luster i płyt kuchennych LUBA, to doskonały i szybki sposób na umycie okien. Tu nie jest potrzebny dodatkowy środek do mycia okien. Ściereczki są już nim nasączone. Delikatna, duża niepozostawiająca nitek i zanieczyszczeń ściereczka doskonale poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, takim jak smugi, kurz czy inne zabrudzenia. Wystarczy umyć okno, przy użyciu nawilżonej ściereczki antybakteryjnej LUBA, okrężnymi ruchami, a następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha. Dzięki temu uzyskamy połysk bez smug. Dodatkową zaletą jest fakt, że nawilżane ściereczki nie podrażniają naszych rąk. a po zakończonych porządkach wystarczy wyrzucić zużyte ściereczki do kosza. Taką ściereczką można też umyć framugi okienne czy parapet. Sprawnie, szybko i bezpiecznie.

Jaki środek wybrać do mycia okien?

Czym najlepiej myć okna? Najlepiej sięgnąć po wodę z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość detergentu sprawi, że nasz środek czyszczący będzie się bardzo pienił, co utrudni mycie szyb. Można też sięgnąć po gotowe środki w sprayu. Jednak nigdy nie ma się pewności jak zareagują na nie nasze okienne ramy. Trzeba uważać w szczególności, gdy mamy drewniane ramy. W tym przypadku nie powinno się sięgać po płyny do okien na bazie denaturatu, amoniaku czy innych mocnych substancji chemicznych, bo mogą one wejść w reakcję ze składnikami lakieru, którym pokryte jest drewno.

chusteczki nawilżane luba jak umyć okna bez smug najlepsze ściereczki do mycia okien

Domowe środki do mycia okien?

Jeśli nie chcemy używać kupnych środków ani popularnej wody z płynem do naczyń, to możemy sięgnąć po sprawdzone domowe specyfiki. Ich przygotowanie jest dziecinnie proste. Najpopularniejszym środkiem do mycia szyb jest mieszanka octu z wodą. Na szklankę wody dodajemy 2 łyżki octu. Taki roztwór najlepiej przelać do butelki i spryskać nim szyby. Potem należy je wytrzeć do sucha. Innym sprawdzonym środkiem jest mieszanka wody i soku z cytryny. Na 3 litry wody dodaje się 4 łyżki soku z cytryny. Dalej postępuje się tak samo, jak w przypadku mieszanki z octem.

Jak polerować szyby?

By okna lśniły, po umyciu należy je wypolerować. Najlepszym sposobem na lśniącą taflę są ręczniki papierowe. Ważne jest, by do polerowania szyb wybierać gruby ręcznik, który nie będzie się darł i nie będzie zostawiał niechcianych fragmentów na szybkie. Można też wykorzystać sposób naszych babć, czyli polerowanie szyb gazetami. Dlaczego taka metoda sprawdzała się najlepiej? Powodem jest farba drukarska, która ma właściwości nabłyszczające. Decydując się na taką metodę, należy bardzo uważać. Gazety do polerowania muszą być czarno-białe i mieć stosunkowo miękki papier, inaczej porysujemy nimi powierzchnię. Innym babcinym sposobem jest użycie rajstop nylonowych do polerowania okien. Ta metoda jednak jest rzadziej polecana.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-02
Doskonała obsługa, świetne produkty.
2024-06-24
Rewelacja!
pixel