Jak szybko wyczyścić płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna to w wielu domach najważniejszy sprzęt. W końcu kuchnia to serce domu, a bez dobrej kuchenki lub płyty nie może funkcjonować prawidłowo. Nowoczesne płyty wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że to one są częściej wybierane, niż kuchenki gazowe. Gotowanie na płycie indukcyjnej przynosi sporo korzyści, ale płyta ma też swoje wady. Nie, nie są to wady techniczne, to raczej problem wizualny. Powierzchnia płyty indukcyjnej jest wykonana ze szkła, dlatego widać na niej wszelkie plamy i zabrudzenia. Jak prawidłowo czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować?
Dlaczego płyty indukcyjne tak często pojawiają się w domowych kuchniach?
Skąd popularność płyt indukcyjnych? To nie tylko trend, to przede wszystkim korzyści z jej stosowania. Główną zaletą jest szybkość podgrzewania potraw, którą doceniają przede wszystkim rodziny, gdzie duża ilość “garnków” i częste gotowanie to norma. Inną niezwykle ważną zaletą jest oszczędność. Płyta indukcyjna zużywa mało energii. Niektóre modele płyt mają nawet wbudowany specjalny wskaźnik. Płyty też są bezpieczne. Posiadają takie zabezpieczenia i funkcje, dzięki którym ryzyko poparzenia jest zminimalizowane, a gdy w domu są dzieci, można nawet zastosować blokadę rodzicielską. Kolejną zaletą jest elegancki wygląd i płaska powierzchnia. Płyty indukcyjne są ładne. Można je nawet kupić w różnych kolorach - od tradycyjnej czarnej, po metaliczną, czy beżową. Niestety, by takie były cały czas, trzeba wiedzieć, jak je bezpiecznie czyścić z codziennych zabrudzeń, a o te nietrudno przy gotowaniu.
Dlaczego regularne czyszczenie płyty kuchennej jest takie ważne?
Płyta indukcyjna jest piękna wizualnie, ale przez swoją budowę widać na niej od razu wszelkie zanieczyszczenia. I tu wydawać by się mogło, że utrzymanie jej w czystości jest dziecinnie proste. Przetrzeć i już! Poniekąd jest to prawdą, ale tylko w przypadku, gdy płytę czyścimy regularnie. Bez tego o ciężkie do usunięcia zabrudzenia naprawdę nietrudno. Szorowanie, używanie szorstkich myjek lub mocnej chemii jest wykluczone, bo moglibyśmy uszkodzić powierzchnię płyty.
Czym czyścić płytę indukcyjną?
Płyty indukcyjne są najczęściej szklane, bądź ceramiczne. Takich powierzchni nie można czyścić niczym szorstkim, czy żrącym. Należy zrezygnować ze stosowania chlorowych wybielaczy, żrących i łatwopalnych środków czyszczących, preparatów czyszczących w proszku, czy metalowych gąbeczek szorujących. Do czyszczenia płyty indukcyjnej najlepiej sprawdzi się miękka gąbka, ściereczka z mikrofibry, ręcznik papierowy, płyn do naczyń i płyn do mycia okien. Sporo tego, prawda? Niestety nie zawsze te środki są nam w stanie pomóc. Czy jest prostsza i szybsza metoda na wyczyszczenie płyty indukcyjnej, którą zawsze możemy mieć pod ręką?
Jak szybko i sprawnie wyczyścić płytę indukcyjną za pomocą 1 nawilżanej ściereczki LUBA?
Płyta indukcyjna może być naprawdę prosta w utrzymaniu czystości pod warunkiem, że będziemy o jej powierzchnię dbać na bieżąco i przy użyciu wyłącznie dobrych, sprawdzonych środków. 1 z nich są ściereczki nawilżane LUBA. Wystarczy mieć je zawsze pod ręką i przetrzeć zabrudzenia powstałe na kuchence indukcyjnej. Co ważne zawsze przecieramy powierzchnię przed nałożeniem na nią garnka. Jeśli płyta będzie czyszczona na bieżąco, będzie z pewnością służyć na lata. Jedna ściereczka nawilżana spokojnie poradzi sobie z zabrudzeniami, które powstają po przygotowaniu obiadu. Pozostawia płytę czystą i bez smug. Dodatkowo dezynfekuje powierzchnię. Po przetarciu płyty nawilżaną ściereczką całość można wypolerować suchą ściereczką. Zużytą ściereczkę wyrzucamy do kosza i gotowe! Prawda, że proste? Ściereczki poradzą sobie znakomicie z mniejszymi i większymi zabrudzeniami. Nawet z plamami z tłuszczu. Są bardzo chłonne i skuteczne w działaniu. Można je też wykorzystać do innych porządków w kuchni.
Jak wyczyścić płytę indukcyjną z przypalonego tłuszczu i innych ciężkich zabrudzeń?
Przypalony tłuszcz to zmora, którą niestety ciężko usunąć przy użyciu delikatnych środków. Dlatego tak ważne jest, by czyścić płytę indukcyjną systematycznie, zanim dojdzie do tak poważnych zabrudzeń. Co, jeśli nie udało się wcześniej zadziałać? Jak usunąć przypalony tłuszcz z płyty indukcyjnej? Można użyć do tego celu skrobaczki do płyt. Producenci często dołączają ten gadżet do płyt grzewczych. Jednak jeśli go nie posiadamy, to z łatwością kupimy go w sklepie ze sprzętem AGD. Pracę ze skrobakiem można zacząć, dopiero gdy płyta wystygnie. Pracujemy ostrożnie, ale dokładnie. Jeśli nie będziemy uważać, możemy uszkodzić płytę. Po zeskrobaniu przypaleń usuwamy resztki jedzenia nawilżoną ściereczką. Metoda skrobaka jest dobra w przypadku dużych przypaleń i zaniedbań.
Dlaczego warto dbać o czystość płyty indukcyjnej?
Dlaczego tak ważne jest, by dbać o czystość płyty indukcyjnej? Nasuwa się od razu aspekt wizualny - brudna - nie wygląda ładnie i estetycznie oraz aspekt zdrowotny - w końcu na płycie gotujemy jedzenie, a w kuchni zawsze powinno być czysto, by uniknąć zarazków. Sprawa czystości płyty jest o wiele prostsza. Jeśli nie zadbamy prawidłowo o płytę, to sprzęt traci swoją wydajność. Na pracę płyty indukcyjnej mają wpływ nawet niewielkie zabrudzenia, które powodują nierówności. To z kolei wywołuje złą przenikalność ciepła, a tym samym wydajność gotowania spada. Dlatego im gładsza i równiejsza będzie powierzchnia naszej płyty, tym przygotujemy posiłki w sposób bardziej wydajny. Powierzchnia styku płyty i naczynia to w przypadku tego typu kuchenek sprawa podstawowa. Dlatego należy dbać regularnie o powierzchnię indukcji, przecierając ją po każdym użyciu. Nawilżane ściereczki LUBA będą do tego wręcz idealne.
Płyta indukcyjna może działać bez zarzutów latami. Wystarczy o nią dobrze dbać. A regularne przecieranie nawilżanymi ściereczkami sprawi, że zawsze będzie lśnić jak nowa i to bez żadnych smug. Z nawilżanymi ściereczkami LUBA można zdziałać cuda!