Jak sprzątać, żeby rano obudzić się w czystym domu?
Bałagan, nikt go nie lubi, robi się bardzo szybko, a jak powstał - niewiadomo. Skąd bierze się bałagan? To przede wszystkim brak organizacji, który mści się w postaci bałaganu. Czasami powstaje z braku czasu, ale czas ten i tak będziemy zmuszeni nadrobić! Jak żyć, żeby nie produkować bałaganu? Lubisz bałagan i dobrze Ci z nim? W porządku! Żyj tak, żeby być szczęśliwym, a jeśli chcesz poznać kilka trików na czysty dom, zostań z nami. Podpowiemy, co robić, żeby rano budzić się wypoczętym w czystym domu, bez uczucia zażenowania.
Jak robi się bałagan?
Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że Twój dom jest zorganizowany, ale wciąż tworzy się bałagan, a sterta różnych rzeczy leży na stole, szafkach itp., organizacja kuleje, chyba że masz dzieci, wtedy jesteś usprawiedliwiony. Każda z rzeczy, które posiadasz, powinna mieć swoje miejsce. Tylko w ten sposób mogą leżeć tam, gdzie nie tworzą bałaganu, a są ułożone i nikomu nie przeszkadzają. Bałagan to nie kurz, ani brudne okna, tylko nieodłożone na swoje miejsce rzeczy. Każda rzecz, która jest Ci potrzebna, po użyciu, powinna być odłożona tam, skąd ją wziąłeś. Jeżeli tego nie zrobisz, rzeczy będą szybko narastać i tym samym zacznie robić się bałagan, o którym mowa. Powiesz: “Nie mam czasu odkładać rzeczy na miejsce.” i masz nadzieję, że te nieodłożone rzeczy kiedyś same powędrują na wyznaczoną półkę, czy do szuflady? Niestety nie, a czas, który teoretycznie został przez Ciebie zaoszczędzony i tak będzie musiał być nadrobiony.
Jak polubić sprzątanie?
Co zrobić, żeby sprzątanie nie było przykrym doświadczeniem? Jeżeli sprzątanie jest dla Ciebie wyczerpującym zadaniem, jeżeli na samą myśl o sprzątaniu masz gęsią skórkę, wystarczy zmienić podejście. Pomyśl, ile złych emocji towarzyszy bałaganowi. Posiądź równowagę psychiczną i przestań żyć w chaosie. Nie myśl, że musisz, tylko że chcesz, że to sprawi, że będzie Ci lepiej. Wielu z nas pracuje teraz w trybie home office i domowe otoczenie ma wpływ na jakość naszej pracy. Pomyśl, że kilkanaście minut dziennie może polepszyć Twoje samopoczucie i sprawić, że będziesz mógł bardziej skoncentrować się na innych czynnościach.
Wspólne sprzątanie
Część obowiązków domowych z pewnością możesz delegować współmieszkańcom, chyba że mieszasz sam. Wówczas sam jesteś odpowiedzialny za całość bałaganu i równie odpowiedzialny za jego uprzątnięcie. Masz dzieci? Daj im przykład, że 1 osoba nie musi być za wszystko odpowiedzialna. Praca zespołowa jest bardzo korzystna. Razem możecie zrobić więcej, a robienie różnych rzeczy wspólnie, zbliża.
Jak sprzątać, żeby rano obudzić się w czystym domu?
Szczególnie rano doskwiera Ci brak czasu? Co rano widzisz wokół siebie bałagan, który podskórnie wywołuje zdenerwowanie, frustrację i niemoc? Zmień to! Nie musisz budzić się pośród bałaganu. Możesz wstawać wypoczęty, pełen nadziei na dobry dzień, szczęśliwy i dobrze nastawiony. Wystarczy, że będziesz wykonywał kilka czynności, które są bardzo proste i szybkie, jeśli robisz je systematycznie.
Jak nauczyć się odkładać rzeczy na miejsce?
Nieodkładając rzeczy na miejsce, powodujesz bałagan. Każda rzecz w Twoim domu powinna mieć swoje miejsce. Kiedy dana rzecz nie jest Ci już potrzebna, odłóż ją tam, gdzie powinna być. Zaoszczędzi Ci to frustracji, jaką wywołuje sterta rzeczy na stole, na którym nie ma miejsca, brak miejsca na blacie roboczym w kuchni itd. Zbierasz suche pranie? Nie składuj na sobie 5 prania z kolei, tylko złóż je i rozłóż na półki. To spowoduje, że nie będą tak wymięte, więc prasowanie będzie szybsze. Przychodzisz z zakupami do domu i po prostu zostawiasz je? Błąd! Zakupy zawsze warto rozłożyć od razu, zwłaszcza te, które mają znaleźć się w lodówce lub zamrażarce. Reszta zakupów również powinna znaleźć się w spiżarni, szafkach itp. Nie odkładaj tego na później, bo im później, tym mniej będzie Ci się chciało. Pamiętaj także, żeby przetrzeć dłonie chusteczkami z płynem antybakteryjnym po przyjściu do domu.
Jak mieć czysty zlew?
Dla wielu to wyzwanie. Czysty zlew może okazać się osiągalny, jeżeli tylko wykrzesasz z siebie odrobinę chęci na umycie lub zapakowanie naczyń do zmywarki po każdym posiłku. Niestety tworzenie stosów naczyń w zlewie nie działa na korzyść. Brud na naczyniach wysycha i staje się trudniejszy do usunięcia! Być może ten fakt uświadomi Ci, że każda minuta poświęcona umycie naczyń od razu po jedzeniu jest podwajana, jeśli zrobisz to później i będziesz musiał wręcz szorować zaschnięte zabrudzenia. Dodatkowym plusem mycia naczyń od razu po posiłku jest fakt, że zlew wówczas łatwiej utrzymać w czystości. Wystarczy, że przetrzesz go ściereczkami LUBA i gotowe! Ściereczki nawilżane LUBA Comfort z Octem to doskonały sprzymierzeniec w walce z zabrudzeniami w kuchni, a jego niezrównanym atutem jest naturalny skład i biodegradowalna włóknina.
Jak nie odkładać małych czynności na później?
Robisz listę rzeczy, które należy zrobić. Wszystko super! Tylko niektóre z nich są tak błahe i nie zajmują wiele czasu, że z pewnością szybciej zrobisz je w rzeczywistości, niż wynosi czas, kiedy zapisujesz je na kartce. Tak jest z większością rzeczy, które możemy zrobić od razu. Włóż buty do szafy po przyjściu do domu, zawieś kurtkę, nie kładź jej na sofę. Wypakuj zakupy. Po przeczytaniu książki odłóż ją na miejsce. Kiedy zrobisz coś do jedzenia, uprzątnij okruszki, naczynia wstaw do zmywarki, albo umyj. Coś się pochlapało, rozlało? Zetrzyj to od razu! Po pierwsze - plama nie wyschnie i w większości przypadków łatwo ją usuniesz, a także będziesz mieć pewność, że zejdzie od razu i nie wniknie w strukturę. Takie małe czynności, których nawet nie odczujesz, sprawiają, że rano możesz obudzić się w czystym domu i mieć ochotę na wyzwania, które stawia przed Tobą każdy nowy dzień.
Jak zmniejszyć ilość rzeczy w domu?
Prawdą jest, że im mniej rzeczy w domu, tym bałagan mniejszy, bo nie ma aż tylu przedmiotów, którymi można by go wywołać. Zawsze wyrzucaj niepotrzebne rzeczy, a jeżeli nadają się jeszcze do użytku, ale jesteś pewien, że Ty już z nich nie skorzystasz, oddaj komuś, komu się one przydadzą. Rób, co jakiś czas, przegląd swoich rzeczy, zwłaszcza jeżeli lubisz kupować nowe, a o starych dosłownie zapominasz. Nie ma sensu trzymać w szafach rzeczy, które na nic się nie przydadzą. To samo tyczy się spiżarni albo szafek z zapasami. Z pewnością masz tam produkty, których nie użyjesz. Przejrzyj je i wystaw je na grupie, gdzie króluje Freeganizm. Ludzie, którzy ratują jedzenie przed zniszczeniem, bardzo chętnie je przygarną.
Wieczorne porządki kluczem do sukcesu
Żeby rano obudzić się w czystym domu, zawsze wieczorem przejdź się po każdym z pomieszczeń i pozbieraj rzeczy, które nie leżą na swoim miejscu, jeżeli nie zrobiłeś tego od razu. Rano da Ci to ogromny komfort psychiczny. Wystarczy 10-15minut wieczorem, które możesz wykorzystać na drobne porządki. Posprzątaj stół, umyj naczynia, poskładaj rzeczy, nie czekaj z tym do rana. To naprawdę mały wysiłek.
Czy warto odkładać sprzątanie na później?
Jeżeli sprzątanie sprawia Ci bardzo duży problem, nie odkładaj go w nieskończoność, bo będziesz mieć ciągle poczucie, że tę najgorszą rzecz masz ciągle do zrobienia. To, czego nie lubisz robić, rób zawsze jako pierwsze. Zrealizuj zadanie, jakim jest sprzątanie, ciesz się z tego przez cały dzień, nie myśl o tym, że musisz się jeszcze z tym uporać. Da Ci to ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.