Jak pielęgnować sierść psa?
Często mówi się, że sierść psa jest odzwierciedleniem stanu jego zdrowia. Błyszcząca i gęsta sierść oznacza zdrowego i silnego psa. Oczywiście nie bez znaczenia są tu też inne czynniki, takie jak karma i witaminy spożywane przez zwierzę. Jednak pielęgnacja psiej sierści to czynność, której nie należy pomijać i należy jej poświęcić dużo uwagi. Pamiętając przy tym, że każda rasa psa jest inna i ma inne wymagania. Jak prawidłowo pielęgnować sierść psa? Co jest ważne? Jakich produktów należy używać? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie funkcje pełni psia sierść?
Sierść psa ma ogromne znaczenie i pełni wiele funkcji. Ludzie postrzegają ją jako coś, co nadaje pupilowi uroku. Jednak sierść psa nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej. Podstawowym zadaniem psiej sierści jest ochrona skóry zwierzęcia przed urazami. Psia sierść ma również zabezpieczyć czworonoga przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Funkcja termoizolacyjna sierści pozwala chronić zwierzę zarówno przed działaniem niskich, jak i wysokich letnich temperatur. Co ciekawe, to nie jedyne funkcje psiej sierści. Sierść pozwala psom na identyfikację społeczną.
Jak zbudowana jest psia sierść?
Sierść psa podzielona jest na tzw. podszerstek i włos okrywowy. Większość psów ma sierść podwójną, składającą się z warstwy okrywowej oraz z podszerstka. Jednak występują tu wyjątki. Czym właściwie jest podszerstek, a czym włos okrywowy?
Jaką funkcję pełni podszerstek u psa?
Podszerstek jest krótki, gęsty, miękki i delikatny. Pełni on u psa funkcję termoizolacyjną, jest nieprzemakalny i chroni psa przed mikrouszkodzeniami skóry. Podszerstek u psa należy wyczesywać szczególnie w okresach linienia, bo ma to wpływ na jakość rosnącego włosa. Niewyczesany odpowiednio podszerstek staje się schronieniem dla niechcianych lokatorów, takich jak pchły czy kleszcze. Ponadto może się on filcować i powodować odparzenia i stany zapalne skóry psa. Istnieją jednak rasy bez podszerstka. Należą do nich psy o sierści pojedynczej takie jak: yorkshire terrier, chart afgański, whippet, buldog francuski, pinczer miniaturowy, charcik włoski, maltańczyk.
A co z sierścią okrywową u psa?
Sierść okrywowa u psa zbudowana jest z włosów grubych, które są sztywne i dłuższe. Ich zadaniem jest ochrona przed zranieniem. Są one też dodatkową izolacją i mają wpływ na umaszczenie psa. Oczywiście psia sierść nie jest taka sama u każdej rasy. Jej rodzaje różnią się pod kątem grubości, długości czy struktury włosa.
Od czego uzależniona jest pielęgnacja psiej sierści?
Sierść poszczególnych ras psów może znacząco różnić się od siebie. To właśnie te różnice wpływają na takie, a nie inne podejście do pielęgnacji. Tak samo, jak my ludzie potrzebujemy różnych szamponów do mycia włosów czy różnej gęstości szczotek lub grzebieni, tak samo pielęgnacja sierści pupila wymaga innego podejścia w zależności od rodzaju posiadanej sierści. Można wyróżnić psy z krótką sierścią lub długą, psy bezwłose i takie, których sierść skręcona jest w dredy. To nie jedyne rodzaje psiej sierści. Takich różnic jest o wiele więcej i każda różnica wpływa na rodzaj pielęgnacji, którą należy zastosować. Przy jednych rasach pielęgnacja psiej sierści nie jest skomplikowana, inne wymagają o wiele więcej wysiłku i uwagi.
Rodzaje sierści u psów
W zależności od długości sierści możemy wyróżnić psy: krótkowłose, o mieszanej długości sierści, o średniej długości sierści, długowłose i nagie (bezwłose). Innym podziałem, jest ten uzależniony od struktury włosa psa. Tu można wyróżnić sierść: jedwabistą, gładką, lokowaną, szorstką lub skręconą w sznury. Każdy rodzaj sierści wymaga innej pielęgnacji. Dla przykładu sierść lokowana wymaga regularnej pielęgnacji, bo łatwo się filcuje. Tego typu sierść należy strzyc, nadając jej odpowiedni kształt. Sierść szorstka wymaga natomiast regularnego trymowania. A sierść jedwabista częstego czesania i kąpieli z użyciem specjalnych środków.
Jak pielęgnować sierść u psów krótkowłosych?
Niektórzy właściciele psów wychodzą z założenia, że psy krótkowłose nie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji sierści. Nic bardziej mylnego. Również takie psy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, choć nie trzeba jej poświęcić aż tyle czasu. W przypadku niektórych ras krótkowłosych wystarczy szczotkować psa raz w tygodniu. Jednak na intensywność pielęgnacji krótkiej sierści wpływ ma kilka czynników, do których należy zaliczyć strukturę i gęstość sierści czy linienie psa.
Jak dbać o sierść psów długowłosych?
Psy długowłose wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Ich sierść może być piękna i zachwycać, ale żeby tak było, to należy o nią odpowiednio zadbać. Samo szczotkowanie wymaga uwagi i odpowiedniego podejścia. Psy z długą sierścią najpierw szczotkujemy pod włos. Najlepsza będzie do tego szczotka z naturalnego włosia lub druciana. Czesanie wykonujemy w kierunku od przedniej do tylnej części tułowia psa. Zawsze robimy to w kierunku wzrostu sierści. Następnie psa należy ułożyć na boku i jedną ręką go szczotkować, a drugą poprawiać jego sierść. Zabieg jest wymagający. Jeśli właściciel wykona go prawidłowo, to pies będzie miał piękną, efektownie wyglądającą sierść. Jeśli proces szczotkowania sierści będzie wykonany źle lub zbyt rzadko, to na sierści pupila pojawią się kołtuny i sfilcowane fragmenty.
Jak dbać o psy długowłose podczas linienia?
Niestety okres linienia u psów długowłosych wiąże się z jeszcze większym skupieniem podczas pielęgnacji sierści. W okresie linienia należy codziennie szczotkować psa i usuwać obumarłą sierść. Najlepiej sprawdzą się tu dwa rodzaje grzebieni. Najpierw warto przeczesać psa grzebieniem z grubymi ząbkami, który pozwoli dotrzeć do głębszych warstw owłosienia. Kolejno warto sięgnąć po gęsty grzebień.
Jak dbać o ogon psa?
Ogon psa i jego nasada to miejsca szczególnie wrażliwe. Do oczyszczania warto używać nawilżanych chusteczek dla psów, które są wyjątkowo delikatne i nie podrażniają tych szczególnych okolic. A co z sierścią w tych miejscach? Tu niestety bardzo często tworzą się kołtuny, które są później ciężkie do usunięcia. Ponadto w kołtunach na ogonie mogą gromadzić się pasożyty. Dlatego nigdy nie można zaniedbać pielęgnacji ogona. Lepiej zapobiegać niż walczyć z powstałymi kołtunami. Najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do splątania sierści poprzez częste czesanie psa i stosowanie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli kołtuny jednak powstaną, to należy je usuwać bardzo delikatnie i z wyczuciem. Warto zastosować specjalny preparat ułatwiający rozczesywanie i odpowiedni rodzaj szczotki. Wszystko po to, by nie sprawić psu bólu podczas zabiegu.
Jak pielęgnować psy bezwłose?
Psy bezwłose (nagie) nie mają sierści lub jest ona wyjątkowo rzadka. Dlatego muszą być one pielęgnowane w szczególny sposób. Skórę tych psów latem należy nawilżać specjalnymi kremami z filtrem, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Zimą psy powinny chodzić w specjalnych ubraniach. Do ras psów nagich zaliczony jest: grzywacz chiński nagi, nagi pies meksykański, nagi pies peruwiański.
Jakich błędów unikać podczas pielęgnacji psiej sierści?
Brak odpowiedniej wiedzy na temat psiej sierści, w połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją może w rezultacie doprowadzić do różnych schorzeń skóry u psa. Jakie błędy są najczęściej popełniane przez właścicieli psów?
Nieodpowiednia szczotka do czesania psa
Dobór złej szczotki to jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas pielęgnacji psiej sierści. Szczotka ze zbyt twardym włosiem, zbyt gęstym lub za rzadkim. To wszystko może w rezultacie doprowadzić do podrażnienia skóry psa i wystąpienia stanów zapalnych. Zanim wybierzemy szczotkę, to warto skonsultować się z weterynarzem lub zasięgnąć porady hodowcy.
Używanie nieodpowiedniego szamponu
Kolejnym częstym błędem występującym podczas pielęgnacji psiej sierści jest zastosowanie złego szamponu dla psa. Mniejszym problemem jest, jeśli właściciel zastosuje szampon dla psa przeznaczony do innego rodzaju sierści, co oczywiście też nie jest dobre. Jednak najgorszym błędem jest zastosowanie przy pielęgnacji pupili szamponu dla ludzi. Nie wolno tego robić! Składniki chemiczne szamponu przeznaczonego dla ludzi i dla psów mocno się od siebie różnią. Szampony dla ludzi mogą wyrządzić zwierzęciu krzywdę i tym samym doprowadzić do podrażnień i alergii.
Błędy popełniane podczas strzyżenia psa
Niektórzy właściciele uważają, że strzyżenia psiej sierści jest prostą czynnością. Tymczasem tak nie jest. Odpowiednio wykonane strzyżenia ma ogromny wpływ na kondycję obydwu warstw psiej szaty. Nieodpowiednie strzyżenie może zachwiać równowagę pomiędzy włosem okrywowym, a podszerstkiem. Dlatego warto oddać psa w ręce fachowców zajmujących się strzyżeniem czworonogów.
Jak pielęgnować psią sierść w deszczowe dni?
Spacer z psem to podstawa, której nie powinna przeszkodzić pogoda. Pupil w końcu musi się wybiegać. Dla psa deszczowy dzień nie jest przeszkodą. Jednak po spacerze w deszczu należy pamiętać, by dokładnie osuszyć ulubieńca. Suszenie samej sierści to nie wszystko. Trzeba dokładnie wysuszyć okolice lędźwi, brzucha, łap oraz uszu. Tylko w ten sposób unikniemy niechcianych chorób. Mokra sierść i skóra to pożywka dla pasożytów, początek stanów zapalnych i grzybicy. Dlatego po deszczowym spacerze zawsze należy dobrze wysuszyć psa.
Pielęgnacja psiej sierści w zimie
Regularna pielęgnacja psiej sierści to podstawa. W zimie ma ona jeszcze większe znaczenie niż latem. Dobrze wykonana pielęgnacja psiej sierści pomaga przyspieszyć proces zmiany sierści i usunąć obumarłą sierść. W przypadku ras długowłosych śnieg i wilgotne powietrze, jakie występujemy zimną to czynniki, które mogą powodować kołtunienie i tworzenie węzłów, co w rezultacie prowadzi do dużego dyskomfortu. Należy usuwać nagromadzony śnieg na tyle delikatnie, jak bardzo to możliwe. Nie zaleca się w tym przypadku rozczesywania. Po każdym zimowym spacerze psa trzeba dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Nie wolno też zapominać o pielęgnacji psich łap. To one są najbardziej narażone zimą. Po każdym spacerze dokładnie wytrzyj psie łapy, oglądając przy tym poduszki na łapach, upewniając się, że nie są uszkodzone. W ten sposób pozbywamy się nie tylko brudu, ale też wszystkich szkodliwych substancji, z jakimi pupil mógł mieć kontakt podczas spaceru. Warto też pomyśleć o profilaktyce i zastosować odpowiednie preparaty jak lanolina i propolis.
Czy kąpiel psa zawsze jest konieczna?
Czesanie czy strzyżenie to nie jedyne zabiegi pielęgnacyjne, jakie wykonujemy, by sierść psa była lśniąca i zdrowa. Pies też potrzebuje kąpieli, ale tylko wtedy, gdy jest brudny. Zbyt częste i niepotrzebne kąpiele mogą zmyć naturalną ochronę skóry i jednocześnie przyczynić się do obniżenia odporności czworonoga. Dlatego czasem wystarczy skorzystać z innych metod pielęgnacji. Chusteczki nawilżane LUBA dla psów będą tu idealne. Łatwo i skutecznie usuwają brud i zanieczyszczenia z sierści, skóry, okolic ogona, a nawet łap. Ich poręczne opakowanie sprawia, że można korzystać z nich w domu i na spacerze.
Pielęgnacja psiej sierści, a odpowiednie żywienie
Odpowiednia pielęgnacja psiej sierści to nie tylko jej czesanie, mycie czy strzyżenie. O psią sierść należy też dbać od wewnątrz, zapewniając psu odpowiednią dietę. Bez odpowiedniego żywienia sierść psa z biegiem czasu stanie się matowa, a w niektórych przypadkach może zacząć wypadać i to już poza okresem linienia. Dlatego odpowiednia dieta jest tak ważna.
Czego nie powinno zabraknąć w diecie psa?
Dieta psa powinna obfitować w białka, które są głównym budulcem psiego włosia. Ponadto wybierając karmę dla psa, należy zwrócić uwagę czy zawiera ona aminokwasy, takie jak: metionina i cystyna. Ważne są też składniki, które wpływają nie tylko na kondycję samej sierści psa, ale też na strukturę skóry. Do takich składników należy zaliczyć kwasy omega 6 i witaminę A. Mają one wpływ na odżywienie skóry, jej elastyczność i odporność na stany zapalne.