Jak odświeżyć fugi?
Płytki ścienne i gres to prawdziwa ozdoba naszych ścian i podłóg. Zabezpiecza je przed zabrudzeniem, ale sama i tak wymaga czyszczenia. Pomiędzy kafelkami mamy fugi. Fugi mogą być bardziej lub mniej widoczne, poprzez zrobienie ich w większym, bądź mniejszym rozmiarze. Każdy jednak rozmiar się brudzi, ponieważ do fug lubi przylepiać się brud, a nawet pleśń. Jak odświeżyć fugi, by odzyskać ich dawny kolor? Sprawdź, jak wyczyścić fugi przy użyciu środków bazujących na naturalnych składnikach, które nie wpływają negatywnie na środowisko.
Jak odświeżyć fugi?
Patrzysz na fugi w swoim domu i zastanawiasz się, co z nimi zrobić, żeby ponownie wyglądały jak nowe? Zastanawiasz się nad wymianą ich na nowe? To nie jest konieczne. Na początek warto spróbować kilku metod, żeby ostatecznie stwierdzić, czy ta radykalna zmiana jest nieunikniona. Metody na wyczyszczenie fug są nie wszystkim znane, a powinniśmy czyścić je co jakiś czas, żeby wciąż zachwycały i zdobiły wnętrza. Najwięcej kłopotu sprawiają fugi na płytkach ściennych w łazience, zwłaszcza w okolicy prysznica, wanny i umywalki, gdzie jest najbardziej wilgotno, a fugi narażone są na wszelkie możliwe osady i pleśń. Dużym problemem są również fugi na podłodze, które zachodzą brudem, mimo mycia i odkurzania podłóg. Jak temu zaradzić? Podejmij z nami próbę czyszczenia fug w Twoim domu!
Jak czyścić fugi domowymi sposobami?
Jedną z możliwości czyszczenia przestrzeni między kafelkami jest użycie domowych środków. Co pomoże na brud i pleśń, która pojawia się w kuchni i łazience? W tych dwóch pomieszczeniach w domu mamy prawdziwy raj dla tego typu zabrudzeń. To także w tych częściach naszego domu musimy sprzątać częściej, również fugi, żeby móc cieszyć się ich blaskiem przez długi czas, bez konieczności ich wymiany. Najlepsze domowe środki czyszczące to kwasek cytrynowy, ocet lub soda. Możesz użyć tych produktów, ponieważ z powodzeniem pomogą na wiele zanieczyszczeń. Luba, żeby ułatwić Ci sprzątanie, stworzyła linię antybakteryjnych ściereczek czyszczących, które bazują na naturalnych składnikach o właściwościach antybakteryjnych, wybielających i czyszczących. Wybór należy do Ciebie. Możesz samodzielnie przygotowywać pasty i płyny, które w łagodny sposób wyczyszczą fugi lub skorzystać z gotowego naturalnego środka w ściereczce.
Sposób na białe fugi - Antybakteryjne ściereczki czyszczące Luba Comfort Kwasek Cytrynowy
Kwasek cytrynowy znany jest ze swoich właściwości wybielających. Tę naturalną moc warto wykorzystać przy wykonywaniu porządków, w końcu niejedna rzecz w naszym domu wymaga wybielania. Jednym z miejsc, które potrzebują wybielenia, są z pewnością fugi. Niezależnie od pierwotnego koloru, jaki wybieraliśmy przed nałożeniem ich na przestrzenie między kafelkami, ich odświeżenie to wybielanie. Chusteczki nawilżane do sprzątania marki Luba - Kwasek Cytrynowy są w 96% nasączone składnikami naturalnymi, w tym przypadku kwaskiem cytrynowym. Aktywny kwasek cytrynowy świetnie wybiela czyszczone powierzchnie. Te mniej zabrudzone - szybko staną się jak nowe, natomiast te, które bardziej zostały dotknięte brudem, będą wymagały nieco więcej pracy. Najlepiej podejść do nich kilka razy, żeby formuła nasączająca mogła wniknąć do wnętrza zanieczyszczeń i zacząć działać.
Sposób na pleśń na fugach - Antybakteryjne ściereczki czyszczące Luba Comfort Soda
Aktywna soda oczyszczona to prawdziwy pogromca brudu. W przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń warto przecierać fugi dwu, a nawet trzykrotnie. To pozwoli płynowi, którym nasączone są ściereczki, działać i skutecznie radzić sobie z zadaniami, jakie przed nimi postawiliśmy. Soda oczyszczona ma właściwości antybakteryjne i skutecznie walczy z grzybami i pleśnią. Zatem użyj mocy ściereczek zwłaszcza tam, gdzie wilgoć zrobiła swoje i do pracy ruszyć muszą ciężkie środki! Pamiętaj jednak, że mimo świetnych wyników, ściereczki Luba nasączone są składnikami naturalnymi, to komfortowe sprzątanie bez negatywnego wpływu na planetę. Oprócz pleśni usuwają również niechciane zapachy, a także tłuste osady z produktów do pielęgnacji, których niejednokrotnie używamy w łazience.
Sposób na fugi na podłodze - Antybakteryjne ściereczki czyszczące Luba Comfort Ocet
Fugi na podłodze niestety brudzą się najbardziej i wymagają najwięcej uwagi. Jak czyścić fugi na podłodze nie używając chemii? Czasami jedyną opcją wydaje się użycie silnej chemii. Nie jest to jednak jedyna droga do tego, żeby uzyskać czyste fugi, które wyglądają jak nowe. Z pomocą przychodzą kolejne ściereczki z serii Comfort o działaniu antybakteryjnym. Chusteczki z aktywną siłą octu doskonale nadają się do różnych powierzchni, w tym do podłóg i blatów. Dzięki nim osiągniesz szybki efekt czystości i świeżości. Pocieraj fugi za pomocą ściereczki czyszczącej aż do uzyskania pożądanego efektu. Jeżeli są one mocno zabrudzone, będą wymagały sprzątania kilkuetapowego. Nie zniechęcaj się jednak i nie sięgaj po chemiczne środki czystości, ponieważ Twój dom ma być bezpieczny i wolny od zagrożeń. Nie używaj chlorowych wybielaczy, zwłaszcza jeśli po Twoim domu poruszają się małe dzieci i zwierzęta domowe, ponieważ może im to zaszkodzić.
Jak odzyskać dawny kolor fugi, jeżeli naturalne środki zawiodły?
Czasami fugi są już tak bardzo zabrudzone, że nic nie jest w stanie im pomóc. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób były one czyszczone przez lata i czy to w ogóle miało miejsce. Kilkuletni brud, zmieszany z pleśnią jest bardzo ciężki do usunięcia, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z jasnymi kolorami spoin między kafelkami. Trwałe odbarwienia nie znikną i wówczas ostatecznością jest malowanie fug albo wymiana ich na nowe. Pamiętaj, że to jednak ostateczne kroki i warto najpierw podjąć walkę, żeby odzyskać czystość na ścianach i podłodze, gdzie mamy położoną glazurę.
Jak malować fugi?
Jednym ze sposobów na odświeżenie fug jest ich malowanie. Takim sposobem możemy uzyskać również nowy kolor, jeśli tego chcemy, bo stary już nam się opatrzył i znudził. Nie można wykonywać jednak tej czynności przy użyciu każdego rodzaju farby. Nie używamy farb akrylowych. Farby do malowania fug to wysokiej jakości preparaty na bazie spoiwa polimerowego, wypełniaczy i środków modyfikujących. Bardzo ważną cechą takiej farby jest doskonała przyczepność. Przecież nie malujemy fug, by za jakiś czas farba zaczęła odchodzić i tworzyć nieestetyczne wzorki, zamiast jednolitej fugi. Kolejną cechą jest wysoki stopień krycia. Malowanie fug to żmudna praca. Każdą spoinę należy dokładnie zamalować i chcemy to zazwyczaj zrobić raz, a dobrze. Ważne jest również, zwłaszcza jeżeli chodzi o fugi na podłodze, żeby używana farba miała duża odporność na ścieranie. Korzystając z podłogi, moglibyśmy zniszczyć nową powłokę na fugach, ale wykonana jest z farb o dużej wytrzymałości na ścieranie, dlatego nie psuje się w szybkim czasie. Ma to również znaczenie przy czyszczeniu nowo malowanych spoin.
Jak wymienić fugi?
Wymiana fug to najbardziej pracochłonna czynność, jaką kiedykolwiek przyjdzie Ci robić przy okazji dbania o fugi. Żeby nałożyć nowe spoiny, stare muszą być dokładnie usunięte. Wymaga to wiele pracy, dokładności, cierpliwości i czasu. Najpierw należy zeskrobać starą fugę, trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Wszelki pył i resztki usunąć odkurzaczem. Pozostaje teraz nałożyć nową fugę i dbać o jej czystość regularnie.