Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć dziecko myć ręce?

2021-02-24
Jak nauczyć dziecko myć ręce?

Otaczający dziecko świat jest dla niego niezwykle interesujący. Maluch chce wszystkiego dotknąć, wszystko poznać, poczuć. Niestety większość rzeczy, których dotyka, jest pełna niewidzialnych zarazków i bakterii. Dobrze wiemy, że maluchy bardzo chętnie wkładają rączki do buzi. Dlatego tak ważne jest, aby nawyk mycia rąk wyrobić w dziecku jak najwcześniej. Wprowadzenie odpowiednich zasad higieny już w dzieciństwie ma ogromne znaczenie. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się szkodliwych bakterii, a co za tym idzie wielu chorób przenoszonych przez brudne dłonie. Jak nauczyć dziecko myć ręce?

Dlaczego mycie rąk u dzieci jest tak ważne?

Małe dzieci przykładają ręce do ust znacznie częściej, niż robią to osoby dorosłe. Tu obliżą rączkę, tam paluszek, innym razem po prostu przetrą buzię dłonią. Maluchy robią to bardzo często, nie zdając sobie sprawy z czyhających na nie zagrożeń. Bakterie i wirusy są przecież niewidoczne dla oka, a mogą być na każdym dotykanym przez dziecko przedmiocie. Ryzyko wystąpienia infekcji jest bardzo duże. Dodatkowo małe dzieci mają też znacznie mniejszą odporność. Nawyk mycia rąk u dzieci należy wyrabiać od najmłodszych lat. Maluch musi wiedzieć, że rączki należy umyć nie tylko po skorzystaniu z toalety czy przed zjedzeniem posiłku. Istnieją również dowody na to, że mycie rąk może zapobiegać rozprzestrzenianiu się przeziębienia i innych chorób. Dlatego powinno się nauczyć dziecko myć ręce nawet po kichaniu i kasłaniu. Tak prosta czynność, jak mycie rąk, może zapobiec wielu problemom.

Chusteczki Nawilżane luba jak nauczyć dziecko myć ręce mydło

Jak zachęcić dziecko do mycia rąk?

Dla wielu maluchów, czynność mycia rąk, to po prostu strata czasu i oderwanie ich od ukochanej zabawy. Dlatego dobrze, by mycie rąk też było zabawą. Niech ta nowa przygoda przyniesie radość i uśmiech na twarzy. Nigdy nie powinno się na siłę zmuszać do czegoś dziecka. Tak i jest w tym wypadku. Zmuszanie na siłę wywoła tylko niechęć. Dziecko musi zrozumieć, po co ma myć rączki, dlaczego jest to tak ważne i że czynność ta nie jest przykrym obowiązkiem, ale może być przyjemnością.

4 kroki do nauki samodzielnego mycia rąk

  1. Na początek zadbaj o szczegóły. Dziecko musi sięgać do umywalki. Jeśli tak nie jest, to warto kupić maluchowi kolorowy podest pod umywalkę. Ten nowy gadżet od razu zainteresuje dziecko i sprawi, że chętniej będzie odwiedzać łazienkę. W końcu po wejściu na podest będzie sięgać wszędzie, tak jak mama i tata.
  2. Kup odpowiednie mydło dla dzieci. Najlepiej sprawdzi się delikatne mydło w płynie z wygodną pompką lub pianka, która łagodnie myje i pielęgnuje skórę dziecięcych rączek, a jej kremowa konsystencja pozwala na łatwą i przyjemną aplikację. Pamiętaj też o tym, że dziecko jest wzrokowcem. Wybierz produkt z kolorową etykietą z ulubioną postacią z bajki. Dziecko na pewno chętnie sięgnie po taki produkt. Jeśli do tego będzie pachniał jak truskawka czy guma balonowa, to sukces murowany.
  3. Obserwuj i nagradzaj dziecko. Czynność trzeba powtarzać i zachęcać malucha do regularnego mycia rąk, tak, by z czasem higiena dłoni stała się dla dziecka automatyczna.
  4. Daj dziecku dobry przykład. Pokazuj mu, że i ty myjesz ręce. Mów przy tym, jakie to ważne. Opowiadaj ciekawe historie jak kolorowa pianka lub mydełko odgania niewidoczne bakterie. Jak uciekają w pośpiechu od pięknego zapachu i nieskazitelnej czystości. A może nawet zaśpiewać razem jakąś piosenkę?

Jaki jest prawidłowy sposób mycia rąk?

Mycie rąk u dzieci trwa zazwyczaj o wiele za krótko. Maluszki myją dłonie czy ząbki w tempie ekspresowym. Niestety tak szybkie mycie rączek nie usunie wszystkich czyhających zagrożeń. Aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i zalegających na dłoniach bakterii, dziecko powinno myć ręce około 45 sekund. Jak dziecko ma wiedzieć, że myje dłonie odpowiednio długo? Na początku można wymyślić jakąś krótką melodyjkę lub piosenkę, która będzie trwała odpowiednio długo. Maluszek wesoło śpiewając, może myć swoje dłonie. Jak powinien wykonywać tę czynność? Na początku należy zwilżyć dłonie wodą, a następnie użyć pianki lub mydła. Następnie dziecko powinno intensywnie pocierać dłońmi - jedna o drugą. Nie można zapominać o dokładnym umyciu przestrzeni pomiędzy paluszkami, paznokciach i nadgarstkach. Na koniec należy spłukać mydło lub piankę pod bieżącą wodą przez około 15 sekund. Potem dokładnie wytrzeć rączki.

Gdzie czyhają zagrożenia?

Bakterie i wirusy czyhają wszędzie. W ubikacji, na klamkach, ścianach, w piaskownicy, na dywanie. A wszystko to dotyka się dłońmi. Maluszki są w tym rekordzistami. Małe dziecko poznaje świat poprzez dotyk. Uwielbia też ciągle wkładać dłonie lub paluszki do ust, przecierać twarz i oczka rączką. U dziecka to normalne zachowanie, które mija z czasem, ale zanim do tego dojdzie, niezbędne jest przestrzeganie higieny i prawidłowe mycie rączek. Zagrożenia wzrastają, gdy dziecko uda się do szkoły lub przedszkola, bawi się z innymi dziećmi w małpim gaju lub na tradycyjnym placu zabaw. Dlatego tak ważne jest mycie rąk. Niewidoczne bakterie i wirusy mogą wyrządzić w organizmie dziecka wiele złego. Biegunka, wymioty, ból brzuszka, ból głowy, a nawet zajady. To jedne z wielu schorzeń, do których mogą przyczynić się źle umyte rączki.

Chusteczki Nawilżane luba jak nauczyć dziecko myć ręce dziewczynka myje dłonie

Miej zawsze przy sobie nawilżane chusteczki do rąk dla dzieci

Mydło lub pianka, woda i ręcznik. To podstawowe produkty, które są potrzebne do higieny rąk. Co zrobić, gdy dostęp do nich jest utrudniony lub wręcz niemożliwy? Jak dziecko powinno zadbać o higienę rąk w parku, na placu zabaw lub na wycieczce? Tu z pomocą przychodzą antybakteryjne chusteczki dla dzieci z ekstraktem z oliwek. Nawilżane chusteczki do rąk z płynem antybakteryjnym skutecznie usuwają zanieczyszczenia w warunkach utrudnionego dostępu do wody. Mokre chusteczki do rąk LUBA są idealne dla delikatnej skóry dziecięcych rączek. Dokładnie oczyszczają i odświeżają, pozostawiając na dziecięcych dłoniach przyjemny jagodowy zapach. Nawilżane chusteczki do rąk dla dzieci mają też działanie antybakteryjne, pielęgnujące i ochronne. Ekstrakt z oliwek pielęgnuje delikatną skórę dziecka i pozostawia ją nawilżoną i miękką w dotyku. Probiotyk działa ochronnie, pozwalając na zachowanie właściwej flory bakteryjnej. Co ważne, chusteczki nie zostawiają na skórze lepkiej warstwy. Ich małe poręczne opakowanie można zabrać ze sobą wszędzie.

Czym jest choroba brudnych rąk?

Choroba brudnych rąk to nie jedno schorzenie, a cała grupa schorzeń. Przenoszone są one drogą pokarmową, zwykle poprzez zjedzenie zakażonych pokarmów lub wypicie zakażonych płynów. Choroba brudnych rąk jest ściśle związana z brakiem właściwej higieny, jedzeniem nieodpowiednio przygotowanych warzyw i owoców oraz brakiem mycia rąk lub wykonaniem tego w sposób niedbały.

Kto choruje na chorobę brudnych rąk?

Na chorobę brudnych rąk najczęściej chorują małe dzieci. Ma to związek, z tym że często wkładają one do buzi brudne ręce, przedmioty, jedzą piasek lub pokarmy, które upadły na ziemię czy inne brudne podłoże. Zdarza się jednak, że choroba brudnych rąk dotyka też osoby dorosłe i starsze dzieci. Zwłaszcza te osoby, które nie przestrzegają odpowiedniej higieny osobistej oraz nie stosują się do kilku podstawowych zasad mycia rąk.

Jakie są objawy choroby brudnych rąk?

Do najczęstszych objawów zakażenia wirusem bądź bakterią brudnych rąk należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, do których zalicza się biegunkę, wymioty, nudności i bóle brzucha. Objawom może towarzyszyć też gorączka, ból mięśni i stawów, ogólne zmęczenie lub osłabienie. Choroba brudnych rąk może wywołać m.in. groźne zakażenie pałeczką salmonella enterica. Zakażenie to objawia się ostrymi bólami brzucha, gorączką i wymiotami, które występują już po 6-72 h od zakażenia. Zakażenie może być wywołane surowymi jajkami, surowym mięsem z drobiu, a nawet mlekiem. Mogą je również wywołać bakterie, które czyhają na nieodpowiednio umytych dłoniach. Innym rodzajem choroby brudnych rąk jest tasiemczyca lub wirusowe zapalenie wątroby typu E. Zła higiena rąk przyczynia się też do powstania bakteryjnego zapalenie jamy ustnej, które występuje również w postaci opryszczki lub aft. Nieleczone zapalenie jamy ustnej może prowadzić do ropni, czy nawet utraty zębów.

Jak chronić dziecko przed chorobą brudnych rąk?

Aby uchronić dziecko przed chorobą brudnych rąk, należy nauczyć je podstawowych zasad higieny osobistej, w tym dokładnego mycia rąk. Dziecko powinno myć ręce po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu, przed jedzeniem, po zabawie z psem czy kotem, po kontakcie z innymi dziećmi. Nie bez znaczenia jest też mycie rąk po kontakcie z niektórymi pokarmami jak jajka czy surowe mięso. Ręce należy oczywiście też myć, gdy są brudne. Ważne jest, by przestrzegania zasad higieny uczyć dzieci jak najwcześniej. To inwestycja w ich zdrowie, które jest przecież najważniejsze.

Daj dziecku dobry przykład

Nie tylko dziecko musi dbać o higienę dłoni. Również dorośli narażeni są na schorzenia związane z niewłaściwą higieną dłoni. Oczywiście osoba dorosła nie ma nawyku wkładania rączek do buzi. Jednak każdy z nas niejednokrotnie przeciera dłońmi twarz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Robimy to odruchowo. Bakterie, wirusy i drobnoustroje wręcz na to czekają. Dodatkowo odpowiednie i częste mycie rąk, sprawi, że brud nie będzie zalegać w trudno dostępnych miejscach, takich jak paznokcie, czy głębsze bruzdy skórne. Myjąc często dłonie, dajemy też dobry przykład dzieciom. Nie może być tak, że uczymy maluchy jakiejś czynności, której sami nie przestrzegamy. Dziecko wzoruje się na rodzicach. Dajmy dziecku dobry przykład. Pokażmy dziecku, jak ważne jest mycie rąk. Jak sami o nie dbamy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 508 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
Błyskawiczna dostawa, produkty znam od wielu lat i używam bo są doskonałe, oby tak dalej
2024-08-28
Sprawnie zorganizowana przesyłka
pixel