Jak i czym czyścić baterie łazienkowe?

2021-04-25
Jak i czym czyścić baterie łazienkowe?

Bateria łazienkowa ma nie tylko spełniać swoją funkcję użytkową. Kupując ten produkt, oczekujemy, że będzie też ozdobą naszej łazienki. To właśnie dlatego baterie łazienkowe dostępne są w różnych kształtach, rodzajach czy rozmiarach. Dzięki temu każdy może dobrać produkt wedle swoich oczekiwań. Bateria łazienkowa zaraz po zakupie lśni, jest piękna i nieskazitelnie czysta. Każdy chce, by taka została na zawsze. Niestety codzienne użytkowanie, zwykłe zachlapania, resztki mydła czy kamień z wody, sprawiają, że blask znika i pojawiają się niechciane plamy i zacieki. Jak czyścić baterię łazienkową by zawsze była lśniąca i służyła nam przez lata?

Z czego wykonane są baterie łazienkowe?

Na rynku dostępny jest spory wybór baterii łazienkowych. Poszczególne modele różnią się stylem, sposobem montażu czy zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Decydując się na zakup konkretnego produktu, warto zwrócić też uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Większość modeli baterii łazienkowych wykonana jest z mosiądzu. Jest to popularny stop miedzi i cynku, który również może zawierać dodatki takich metali, jak: glin, cyna, ołów, żelazo, chrom czy mangan. Mosiądz ma charakterystyczny pomarańczowy kolor. Materiał ten jest stosowany do produkcji baterii łazienkowych ze względu na swoją odporność na korozję i łatwość w obróbce. W przypadku baterii z mosiądzu wykonuje się główne elementy jak korpus i wylewka. W zależności od jakości stopu, z którego wykonana jest bateria, produkt może służyć nawet przez lata. Podczas wyboru baterii należy zwrócić też uwagę na głowicę, a dokładniej na materiał, z jakiego jest wykonana. Najtrwalsze są modele ceramiczne.

Jakość baterii łazienkowych, a ich powłoka

Dobra i trwała powłoka baterii łazienkowych jest ważną kwestią. Najczęściej baterie pokrywane są chromem, satyną w odcieniu starego złota, bieli lub czerni. Droższe modele baterii pokryte są grubą warstwą powłoki oraz specjalnym materiałem, który zabezpiecza powierzchnię przed matowieniem i zarysowaniami. Tańsze modele mają cienką warstwę chromu, która z czasem matowieje. Im cieńsza warstwa, tym łatwiej ją zarysować.

Chusteczki nawilżane Luba Jak i czym czyścić baterie łazienkowe niebieska łazienka

Skąd biorą się plamy i osad na baterii łazienkowej?

Na początku użytkowania baterie łazienkowe lśnią i cieszą czystością. Są wręcz swoistą ozdobą każdej łazienki. Z czasem okazuje się jednak, że na powierzchni baterii zaczynają się pojawiać zabrudzenia. Największymi wrogami błyszczącej baterii są kamień, pochodzący z wody i osady z mydła. Bez systematycznych porządków te z pozoru niegroźne zacieki mogą stać się trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, a z czasem nawet przyczynić się do uszkodzenia naszej baterii.

Jak często powinno się czyścić baterię łazienkową?

Systematyczność to podstawa. Tu nie wystarczą gruntowne porządki raz w tygodniu. Baterie łazienkowe warto przecierać po każdym użyciu. Do tego 2-3 razy w tygodniu powinno się ją dokładnie wyczyścić. Takie regularne czyszczenie armatury łazienkowej pozwoli na długo zachować jej walory estetyczne i funkcjonalne. Dzięki temu unikniemy taż trwałych zabrudzeń, które mogłyby wymagać od nas użycia mocnych chemikaliów.

Czym czyścić baterie łazienkowe?

Do czyszczenia baterii łazienkowej należy używać wyłącznie miękkich ściereczek i łagodnych środków. Baterii łazienkowych nie należy czyścić środkami chemicznymi, które zawierają składniki ścierne, kwasy, rozpuszczalniki lub chlor. W przypadku baterii pokrytych chromem lub satyną do czyszczenia można użyć płynu do naczyń. Po każdym takim zabiegu wszystko należy obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Niektóre baterie mają powierzchnie ze złota. Te należ pielęgnować za pomocą letniej wody oraz delikatnej ściereczki. Aby armatura łazienkowa efektownie błyszczała, po każdym czyszczeniu należy ją delikatnie wypolerować ściereczką.
Chusteczki nawilżane Luba Jak i czym czyścić baterie łazienkowe złota bateria łazienkowa

Nawilżane ściereczki do czyszczenia osadów z wody na baterii łazienkowej

Czy są łagodne i szybkie sposoby na czyszczenie baterii łazienkowej, które doskonale usuwają wszelkie zabrudzenia i osad? Tu odpowiedzią są nawilżane ściereczki antybakteryjne LUBA. Duża ściereczka XXL błyskawicznie usuwa osad z mydła czy wody. Czyszczące ściereczki antybakteryjne LUBA doskonale radzą sobie też uporczywymi zabrudzeniami. Przy tym ich działanie jest łagodne i niegroźne zarówno dla baterii łazienkowej, jak i naszych rąk. Nie ma konieczności zakładanie rękawic ochronnych. Ściereczki czyszczące do łazienki nie podrażniają skóry dłoni, są przebadane dermatologicznie. Po ich użyciu powierzchnia baterii pozostaje czysta i bez smug. Po przetarciu powierzchni, dla lepszego efektu połysku, warto ją jeszcze tylko wypolerować do sucha. Zużytą ściereczkę wyrzucamy do kosza.

Jak wyczyścić baterię łazienkową naturalnymi sposobami?

Jeśli na baterii osadził się niechciany kamień, możemy go usunąć, stosując metodę babć. W tym celu będziemy potrzebować gazy, octu lub kwasku cytrynowego i chwili czasu. Nasączony octem lub kwaskiem cytrynowym kawałek gazy umieszczamy w miejscu wystąpienia kamienia i zostawiamy tak na 1 godzinę. Po tym czasie całość dokładnie myjemy i wycieramy do sucha miękką szmatką. Taki zabieg należy powtórzyć kilka razy.

Nie zapomnij wyczyścić wewnętrznych elementów baterii łazienkowej

Podczas czyszczenia baterii wiele osób skupia się wyłącznie na zewnętrznych elementach, zapominając o jej wnętrzu. Kamień tworzy się wszędzie. Niezbędną czynnością dla prawidłowego funkcjonowania baterii łazienkowej jest czyszczenie napowietrzacza, czyli perlatora. Napowietrzacz to sitko zamontowane na końcu wylewki. Jeśli pokrywa je kamień, strumień wody jest nieregularny i słabszy. Żeby oczyścić napowietrzacz, trzeba go wykręcić i przemyć pod strumieniem wody. Co jakiś czas warto go też włożyć do szklanki napełnionej octem. Po upływie kilkunastu minut napowietrzacz należy wyjąć i przepłukać wodą. Nie można też zapominać o konserwacji pozostałych elementów jak głowicy, regulatora ceramicznego, przełącznika natrysku czy mocowania wylewek. Powinno się je konserwować specjalnym smarem posiadającym atest uprawniający do kontaktu z wodą pitną.

Dbając regularnie o baterię łazienkową, zachowamy na dłużej nie tylko jej piękny wygląd. Zadbana bateria będzie służyć przez długi czas bez awarii. Dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze. Regularne porządki i dobre środki to podstawa. Warto zawsze mieć pod ręką nawilżane ściereczki do łazienki LUBA, które nie tylko pozwolą zachować blask naszej baterii łazienkowej, ale też ułatwia porządki w całej łazience. Przywrócą blask ceramice, armaturze i glazurze. Do tego pozostawią w łazience przyjemny, delikatny zapach czystości i świeżości. Jedna ściereczka XXL, a tyle możliwości.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 535 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-07
Super!!!
2024-10-09
Super
pixel