Jak doczyścić przypalony garnek?
Wystarczy chwila nieuwagi, aby dno garnka przypaliło się do tego stopnia, że nie będziesz w stanie wyczyścić tego za jednym pociągnięciem gąbki do naczyń. Garnek wcale nie musi być ustawiony na palniku z wysoką temperaturą. Większe znaczenie ma czas, na jaki pozostawimy garnek bez opieki, a kiedy o nim zapomnimy - czarna spalenizna gwarantowana. Nie musisz od razu takiego garnka wyrzucać na śmietnik. Podejmij walkę z uporczywym przypaleniem. Dziś przedstawimy Ci kilka trików, które możesz wykorzystać, kiedy będziesz w podobnej sytuacji. Jak uratować przypalony garnek?
Jak doczyścić garnek za pomocą sody oczyszczonej?
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest usuwanie przypaleń z garnków i nie tylko. Mało tego - czyszczenie przypalonego garnka przy pomocy sody oczyszczonej jest bardzo łatwe. Wystarczy, że usuniesz przypalone resztki z garnka, zalejesz dno niewielką ilością ciepłej wody i posypiesz sodą oczyszczoną. Możesz również przyłożyć do brudnych miejsc nasze ekologiczne ściereczki nasączone roztworem sody oczyszczonej. Tak przygotowany garnek z sodą lub chusteczkami Luba Comfort pozostawiamy na całą noc. Rano usuwamy resztki przypaleń za pomocą gąbki lub ściereczki, którą wyścieliliśmy dno garnka. Należy pamiętać, że soda oczyszczona nie nadaje się do garnków wykonanych z aluminium.
Jak doczyścić garnek za pomocą soli kuchennej
Jeżeli nie masz pod ręką sody, możesz, zamiast niej użyć soli kuchennej. Osiągniesz ten sam efekt, kiedy do garnka wlejesz na całą noc mocno osoloną wodę. Rano, doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez około 10 minut. Proces jest nieco inny jak przy sodzie oczyszczonej, ale efekt zupełnie ten sam. Po wystygnięciu naczynia umyj je jak zwykle za pomocą płynu do mycia naczyń i gąbki kuchennej.
Jak doczyścić garnek za pomocą kawałków cytryny?
Czy cytryna potrafi usunąć przypalenia? Cytryna podobnie, jak kwasek cytrynowy poradzą sobie z przypalonymi garnkami. Jednak tą metodą nie usuniesz bardzo mocnych przypaleń. Do trudniejszych zabrudzeń wykorzystaj sodę oczyszczoną lub sól. Jak uratować przypalony garnek? Pokrój cytrynę na cząstki i pocieraj nimi dno garnka. Następnie wlej do niego niewielką ilość gorącej wody i pozostaw ją na kilka godzin. Zamiast cytryny możesz posypać przypaloną powierzchnię kwaskiem cytrynowym. Nie stosuj tej metody w przypadku garnków aluminiowych.
Jak doczyścić garnek za pomocą tabletek do zmywarki?
Włożenie przypalonego garnka do zmywarki niestety nie przyniesie nam pożądanych rezultatów. Niestety przypalenia muszą dobrze namoknąć, żebyśmy mieli szansę je zetrzeć. Niektórych garnków nie można wkładać do zmywarki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć tabletki do zmywarki w celu usunięcia przypaleń. Jak umyć przypalony garnek za pomocą kostki do zmywarki? Wlej do garnka wodę do wysokości 3 centymetrów. Następnie doprowadź ją do wrzenia, wyłącz źródło ciepła i wrzucić do wrzątku kostkę lub tabletkę do zmywarki. Rozpuszczona kostka powinna być w garnku przez około 1 godzinę. Po tym czasie umyj naczynie jak zwykle. Pamiętaj, że w bardzo łatwy sposób możesz uszkodzić garnki, próbując doczyścić je za pomocą druciaków, czy twardych szczotek, ponieważ mogą one zarysować ich powierzchnię.
Jak doczyścić garnek za pomocą octu?
Czy ocet jest w stanie usunąć spaleniznę? Tak! Skuteczną metodą w walce ze spalenizną z dna garnka jest użycie zwykłego octu spirytusowego. Należy go wlać do garnka na wysokość kilku centymetrów (w zależności od skali przypalenia) i zagotować. W przypadku bardzo silnych przypaleń można dodać do octu trochę soli - to wzmocni efekt. Ten sposób nie nadaje się do garnków emaliowanych, ponieważ zarówno sól, jak i ocet mogą spowodować zmatowienie warstwy emalii.
Jak doczyścić garnek za pomocą płynu do naczyń?
Płyn do mycia naczyń również może poradzić sobie z przypaleniami, jednak nie jest on w stanie usunąć mocnych zabrudzeń wywołanych przypaleniem się jedzenia w garnku. Można powiedzieć, że działa on podobnie, jak tabletka do zmywarki, jednak nie ma tak silnego działania. Wystarczy do garnka wlać wodę, doprowadzić ją do wrzenia, a następnie dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy przez kilkanaście minut. Wyłączamy źródło ciepła i wodę z płynem pozostawiamy do ostygnięcia. Ostatnim etapem jest dokładne umycie garnka. Jeżeli ta metoda nie dała rezultatów takich, jakbyśmy tego sobie życzyli, należy skorzystać z tych podanych wyżej - bardziej inwazyjnych. Zasada główna jednak mówi, że najlepiej jest usunąć przypalenia zaraz po ich powstaniu, im szybciej, tym lepiej.
Jak wyczyścić przypalony garnek? - kilka niezbędnych informacji
Garnki mogą służyć nam przez długie lata. Należy jednak właściwie o nie dbać. Przypalony garnek nie musi być od razu wyrzucany na śmietnik, bo to tylko przypalenie, które musi zejść. Wykorzystaj jedną z metod usuwania spalenizny z garnka, a z pewnością osiągniesz sukces.
- Liczy się czas reakcji. Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę na usuwanie spalenizny, skorzystaj najpierw z tej najprostszej. Wlej do garnka wodę, wystarczy kilka cm wysokości. Zagotuj ją i do gotującej się wody dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń. Gotuj wodę z płynem, w przypalonym garnku, przez kilkanaście minut. Następnie opłucz go. Niezależnie od efektu, jaki osiągniesz w tym kroku - musisz wiedzieć, że to najlepsza rzecz, jaką mogłeś w tym wypadku zrobić i teraz będzie łatwiej.
- Wiele osób próbuje czyścić garnki ostrymi przedmiotami, co może garnkom tylko bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Pamiętaj, żeby do czyszczenia garnków używać delikatnych gąbek. Przy przypaleniu musi zadziałać reakcja, która odklei spaleniznę od ścianek i dna garnka, spalenizny nie zdzieramy ostrymi narzędziami. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany garnek, zarysowania mogą uniemożliwić korzystanie z uszkodzonych naczyń.
- Staraj się skupić na gotowaniu, a przynajmniej pamiętać, że w garnkach znajdują się gotujące się potrawy i może dojść do przypalenia, jeżeli w odpowiednim czasie nie zareagujesz.
Jaką metodę czyszczenia przypalonych garnków wybrać?
Przypalony garnek może spędzać Ci sen z powiek. Jeżeli dodać do tego metody usuwania spalenizny z garnków, które nie są odpowiednie dla każdego rodzaju garnka - wydaje nam się, że to problem nie do przeskoczenia. Zastanawianie się nad tym, czy możemy wyczyścić garnek solą, octem, sodą, czy tabletkami do zmywarki, zajmuje Ci zbyt wiele czasu? Jesteś zdesperowany i najchętniej poszedłbyś do sklepu po nowy garnek? Mamy dla Ciebie ściągę na to, jakim sposobem wyczyścić garnek z konkretnych materiałów.
Przypalone garnki ze stali nierdzewnej
Przypalony garnek ze stali nierdzewne jest najmniej problematyczny. Można go czyścić każdą wyżej wymienioną metodą i nie zrobi ona na nich żadnego wrażenia. Garnki ze stali nierdzewnej można czyścić sodą oczyszczoną, octem, proszkiem do pieczenia, tabletkami do zmywarki, solą, kwaskiem cytrynowym i cytryną.
Przypalone garnki emaliowane
Przypalony garnek emaliowany wymaga więcej uwagi. Garnki te są delikatne, a uszkodzenie ich warstwy wewnętrznej dyskwalifikuje je z użytkowania w kuchni. Do czyszczenia garnków emaliowanych nie można używać octu, coca-coli, ani proszku do prania. W przypadku garnków emaliowanych, do usuwania spalenizny, można stosować sól, sodę i tabletki do zmywarki.
Przypalone garnki aluminiowe
Przypalony garnek aluminiowy może być czyszczony octem, solą i tabletkami do zmywarki. Przy tych rzadkich już okazach ganków nie można stosować sody, proszku do pieczenia, ani proszku do prania. Garnki aluminiowe są coraz rzadziej spotykane w kuchni, ze względu na to, że nie są to garnki praktyczne, ale są bardzo tanie.
Przypalone garnki ceramiczne
Przypalony garnek ceramiczny, podobnie jak emaliowany wymaga od nas odpowiedniego podejścia do tematu. Do czyszczenia garnków ceramicznych nie możemy używać soli. Sól może niszczyć powłokę ceramiczną, która odpowiedzialna jest na przykład za nieprzyklejanie się potraw do ścianek naczynia. Do czyszczenia spalenizny w garnku ceramicznym można stosować wodny roztwór sody lub ocet.
Przypalone garnki żeliwne
Przypalony garnek żeliwny będzie dość łatwy do wyczyszczenia. Zazwyczaj wystarczy zagotować w nim wodę i spalenizna bardzo łatwo odchodzi od ścianek naczynia. Można również posiłkować się sodą oczyszczoną i umyć taki garnek sodą na mokro. Inną metodą jest czyszczenie garnków żeliwnych na sucho z użyciem soli kuchennej i szczoteczki albo ziemniaka.
Przypalone garnki teflonowe
Przypalony garnek lub patelnia z powłoką teflonową zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, bardzo skuteczną metodą jest wlanie do naczynia wody gazowanej. Zawarty w niej dwutlenek węgla w szybki sposób powoduje odklejanie się spalenizny i resztek zaschniętego jedzenia od ścianek naczynia.